כב’ השופט, ד”ר זאיד פלאח הגיע לבחון את ההוסטל בטירת הכרמל – דיווח על סיור השטח

הפגנה נגד ההוסטל בטירת כרמל בעת הסיור של השופט פלאח

סיור שטח, במעמד כב’ השופט, ד”ר זאיד פלאח, נערך במסגרת הדיון על צו רישוי עסקים להוסטל עברייני המין, שאוכלס לאחרונה בטירת כרמל • ראש העיר אריה טל ציין בפני השופט את הסיכונים לתושבי העיר מעצם קיומו של ההוסטל • התושבים הפגינו במהלך הסיור • הדיון הבא ייערך בתחילת חודש מאי.

תושבים מפגינים מול ההוסטל במהלך הסיור.

כב’ השופט, ד”ר זאיד פלאח, הגיע אתמול בצהריים לסיור בהוסטל, שהוקם במרכז לבריאות הנפש בטירת הכרמל על מנת לבחון את סוגיית רישוי ההוסטל. החלטתו צפויה להתקבל בתחילת חודש מאי (01/05/19).

לפני תחילת הסיור קבע השופט, כי לסיור יתלוו גם יו”ר ועד ההורים הישובי בטירת הכרמל, דניאל בן עשור ועורך הדין דורון כורש, על מנת להציג את עמדתם. מלבד נציגי ההורים, נכחו בסיור נציגי בית המשפט, העירייה ונציגי משרד הרווחה. לתוך ההוסטל עצמו נכנסו רק השופט פלאח ועוזריו.
מטרת הסיור הייתה לבדוק את סוגיית הרישוי של ההוסטל. ראש העיר אריה טל הסביר לשופט מדוע ההוסטל מסכן את תושבי טירת הכרמל והדגיש כי העירייה מתנגדת, באופן נחרץ, להמשך פעילותו של ההוסטל בעיר. בן עשור הדגיש את הקירבה בין ההוסטל לבית הספר ואת הסיכון הגדול לתלמידים כתוצאה מכך.

עברייני מין בקרבת בית ספר

אחד הנושאים, שבמחלוקת, הוא שביל הגישה של ההוסטל והקירבה שלו אל בית הספר והשופט הגיע על מנת להתרשם מכך. השופט הקשיב לטענות שני הצדדים, על הסכנות מחד ועל מתן המידע לתושבים בטירת הכרמל מאידך. אודות התרשמותו של כב’ השופט פלאח, מהנעשה בשטח, ניתן יהיה ניתן לדעת רק כשהדיון בנושא יתחדש בתחילת מאי.

לטענת תושבים, החוסים יוצאים מהמתקן

בהוסטל שוהים עברייני מין מורשעים, שזקוקים למסגרת עם השגחה של 24 שעות ביממה. לטענת תושבים בטירת הכרמל על אף ההשגחה, החוסים יוצאים משטח ההוסטל, למטרות שונות והם עלולים לסכן את הילדים. כזכור, לפני כשבועיים נערכה פגישה במשרד הרווחה בירושלים, עם נציגי העירייה ובה דובר רבות על הסכנות הנשקפות לילדי טירת כרמל וכן על העובדה שעל פי תנאי המכרז, ההוסטל אמור לקום באזור מרוחק, עד כמה שניתן, ממוסדות חינוך ואזור מגורים, ולטענת נציגי התושבים, מיקומו של ההוסטל כיום לא עומד בתנאים אלה.

בית ספר מאור שממוקם בקרבת ההוסטל בטירת כרמל (צילום: מורן קנטור)
בית ספר מאור שממוקם בקרבת ההוסטל בטירת כרמל (צילום: מורן קנטור)

התושבים הפגינו במהלך הסיור

לכניסה להוסטל הגיעו הורים המתנגדים להמשך פעילותו של ההוסטל על מנת להפגין. ההורים נשאו שלטים בהם נכתב: “טירת הכרמל היא לא!!! החצר האחורית של מדינת ישראל”, “פדופילים!!! לא מתחת לביתנו”, “ילדינו לא הפקר”, “הרחיקו את הזאבים מאפרוחינו”, “מוציאים את הפדופילים מטירת הכרמל” ועוד. ההפגנה הזו מצטרפת להפגנות רבות מאוד, שנערכו בחודש האחרון על מנת לא לאפשר את המשך פעילותו של ההוסטל בסמיכות לבית ספר ולבתי התושבים.

יש לציין עוד כי ההורים איימו בחודש האחרון כי הם יחרימו את הבחירות ולא יגיעו להצביע. ביום הבחירות עצמו שלח ראש הממשלה בנימין נתניהו סרטון וידאו לראש העיר אריה טל בו הוא מפציר בתושבים ללכת ולהצביע ומבטיח להם, שהוא יפתור את בעיית ההוסטל. בדף הפייסבוק שלו, ראש העיר אריה טל הודה לאחר הבחירות לתושבים על כך שהם נענו לקריאה ואחוז התמיכה בליכוד בעיר היה כ-52%.הגיבו כאן לכתבה