ההוסטל לעברייני מין מורשעים יוצא מטירת הכרמל? תלוי את מי שואלים…

מחאה נגד ההוסטל בטירת כרמל

שר האוצר משה כחלון התחייב שעלויות העברת ההוסטל ימומנו על ידי משרדו. ממשרד העבודה והרווחה נמסר שלא מדובר בשאלה כלכלית, אלא במסגרת טיפולית.

הפגנה נגד ההוסטל המארח אנשים עם רקע שלח עבירות מין בטירת כרמל (צילום: מורן קנטור)
הפגנה נגד ההוסטל המארח אנשים עם רקע שלח עבירות מין בטירת כרמל (צילום: מורן קנטור)

השמחה בטירת הכרמל על סגירת ההוסטל לעברייני מין מורשעים הייתה מוקדמת. לאחר מאבק של מספר שבועות, התבשרו תושבים מטירת הכרמל כי ההוסטל לעברייני מין מורשעים, שנפתח בבית החולים לבריאות הנפש בטירת הכרמל, יעזוב את העיר תודות להתערבותו של שר האוצר משה כחלון. כחלון עדכן אתמול בערב את מובילי המאבק, כי סיכם עם מנכ”ל משרד הרווחה כי ההוסטל יעזוב את העיר. בדיקה נוספת גילתה כי בעוד ששר האוצר התחייב כי עלויות העתקת ההוסטל ימומנו על ידי משרדו, במשרד הרווחה עדיין לא אישרו כי יש בכוונתם להוציא את ההוסטל מטירת הכרמל.

מבדיקה שערכנו התברר כי בעוד שכחלון התחייב שעלויות העתקת ההוסטל ימומנו על ידי משרדו, במשרד העבודה והרווחה טוענית כי הבעיה אינה כספית:
“מדובר במסגרת טיפולית ועל מנת שיהיה ניתן להעתיק את ההוסטל למקום אחר צריך למצוא מיקום חלופי. אנחנו לא מאשרים את הפרסומים לפיהם ההוסטל עתיד להיסגר. ביום רביעי עתידה להיערך פגישה עם מנכ”ל משרד הרווחה, ראש הרשות ותושבים על מנת לקדם את הנושא”
נמסר ממשרד הרווחה.

הפגנה נגד ההוסטל המארח אנשים עם רקע שלח עבירות מין בטירת כרמל (צילום: מורן קנטור)
הפגנה נגד ההוסטל המארח אנשים עם רקע שלח עבירות מין בטירת כרמל (צילום: מורן קנטור)

כזכור, לפני כחודש גילו תושבים בטירת הכרמל כי בסמוך לבית החולים נפתח הוסטל לעברייני מין מורשעים, שבגלל בעיות נוספות צריכים לשהות בהשגחה של 24 שעות ביממה. בעוד שממשרד הרווחה נמסר שהדבר אכן כך והשוהים נמצאים בהשגחה קבועה, לטענת התושבים החוסים יצאו לעבוד ולא שהו 24 שעות בהוסטל. התושבים טענו שלא יעלה על הדעת שעברייני מין מורשעים (או “פדופילים” כמו שהתושבים כינו אותם) ישהו בסמוך לשני מוסדות חינוך ויסכנו את הילדים, לכאורה.

יותר מכך, לטענת תושבים, ילדים רבים בטירת הכרמל חששו להמשיך את שגרת יומם בגלל ההוסטל וביקשו מהוריהם ללוות אותם ולשמור עליהם, כשהם מחוץ לבית. העירייה הוציאה מסמך עם הנחיות איך להגן על עצמך לאור המצב החדש, אבל התושבים טענו שאין מקום לשנות הרגלים, ולא יכול להיות שהוסטל כזה יקום בקרבת בתי ספר וילדים.

בית ספר מאור שממוקם בקרבת ההוסטל בטירת כרמל (צילום: מורן קנטור)
בית הספר “מאור” שממוקם בקרבת ההוסטל בטירת כרמל (צילום: מורן קנטור)

בשבועות האחרונים ערכו התושבים מספר הפגנות בטירת הכרמל ופנו למספר גורמים בכירים על מנת להביע את מורת רוחם. בשבוע שעבר הם נפגשו עם כחלון, שהבטיח להם שהוא יעשה ככל יכולתו על מנת לסייע להם והוא גם ימצא תקציבים אם זה יהיה הקושי. ביום חמישי האחרון התושבים השביתו את הלימודים בכל בתי הספר בטירת הכרמל (מלבד בחינוך המיוחד). התושבים התראיינו לתקשורת הארצית והמקומית ואמרו שעד שההוסטל לא ייצא מטירת הכרמל, הם לא יפסיקו את המאבק.


המתמודדת (לשעבר) לראשות העיר, אפרת דוד, פירסמה בפייסבוק כי שר האוצר משה כחלון סיכם לטענתו על מנכ”ל משרד הרווחה כי ההוסטל ייצא מטירת הכרמל וימצא מקום חלופי.


“תושבות ותושבים יקרים,
שמחה לשתף אתכם כי במוצאי השבת התבשרנו, ברוך מריומה ואני, לאחר שיחה של השר משה כחלון עם מנכל משרד הרווחה, סוכם כי ההוסטל לשיקום עברייני מין יצא מטירת כרמל ויימצא מקום חלופי. השר משה כחלון איתר גם פיתרון תקציבי. זהו ערב מרגש לתושבי וילדי טירת כרמל ששרויים בחרדה ובחשש עמוק כבר למעלה משבועיים. תודה גדולה לשר משה כחלון על הסיוע ופעילותו המהירה למציאת פיתרון. טירת כרמל כולה אסירת תודה!”
אפרת דוד ששון (צילום: יח"צ)
אפרת דוד ששון (צילום: יח”צ)


יו”ר ועד ההורים העירוני בטירת הכרמל דניאל בן עשור כתב גם הוא לתושבים בפייסבוק כי כחלון אישר לו, שהבעיה שהטרידה רבים מההורים בחודש האחרון נפתרה.


“בשורות טובות לתושבי טירת כרמל. הערב אישר לי השר מר משה כחלון שפעל במלוא הכח מול מנכ״ל משרד הרווחה. השר סיכם עם המנכ״ל על הזזת ההוסטל מהעיר שלנו.
משרד הרווחה יפעל בימים הקרובים למציאת מקום חליפי להוסטל.
משרד האוצר יעמיד לרשות משרד הרווחה את התקציב הדרוש להזזת ההוסטל מטירת כרמל.
אני רוצה להודות לשר האוצר מר משה כחלון על שנאות להפגש איתנו בדחיפות, נציגי וועד ההורים העירוני, על המאמצים שהשקיע כדי לסייע לנו במציאת פתרון לבעיה.
תודות לברוך מריומה לאפרת דוד ולעוזר השר שקישרו ביננו לשר האוצר.
אנו נמשיך לעקוב אחר התפתחות יישום הסיכומים.
תודה לכל הפעילים במחאה”.
דני בן עשור - יו"ר ועד ההורים העירוני בטירת הכרמל
דני בן עשור – יו”ר ועד ההורים העירוני בטירת הכרמל

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.