הונחה אבן הפינה למלונית שתשכן משפחות של ילדים חולי סרטן שמגיעים לטיפולים יומיים בבית החולים רות לילדים בחיפה

צילום: פיוטר פליטר: ד"ר מיקי הלברטל מנהל רמב"ם, מר דוד פתאל, מלונות פתאל, מר יהושוע ראוכברגר, עמותת לב חש

בטקס מרשים ומרגש הונחה הערב (שלישי 12/3/19) אבן פינה למלונית שמיועדת לשכן משפחות של ילדים חולי סרטן שמגיעים לטיפולים יומיים בבית החולים רות לילדים ברמב"ם.

הטקס התקיים במעמד מנכ"ל עמותת לב חש, מנכ"ל מלונות פתאל מר דוד פתאל, שרת הבינוי והשיכון יפעת שאשא ביטון, הרב דובי חיון, נציגי עירייה, רבנים בכירים ומכובדים רבים נוספים.

הונחה אבן הפינה למלונית שמיועדת לשכן משפחות של ילדים חולי סרטן בבית החולים רות לילדים במתחם רמב"ם בחיפה (צילום: מושיקו בן-חמו)
הונחה אבן הפינה למלונית שמיועדת לשכן משפחות של ילדים חולי סרטן בבית החולים רות לילדים במתחם רמב"ם בחיפה (צילום: מושיקו בן-חמו)

להקמת המלונית שהינה יוזמה של עמותת לב חש גויסו קרוב ל 12 מליון שקלים כשעיקר הכסף הוא מתרומה נדיבה של משפחת פתאל, וסיוע נדיב של הביטוח הלאומי. עיריית חיפה סייעה בהקצאת שטח (ליד כיכר צים במגרש שצמוד לנמל).

המלונית נועדה להקל על המשפחות שכיום נאלצות לנסוע הלוך ושוב מהצפון לטיפולים יומיים.

מנהל בית החולים רמב"ם ד"ר מיכאל (מיקי) הלברטל אמר לחי פה:
"זה המצוי של הישראליות והערבות ההדדית. אנשים לוקחים על עצמם להקל על אנשים אחרים שלא מכירים בכלל אנשים שסובלים, באים בכל מיני אמצעים כדי להקל עליהם וזה מרגש מאוד. עמותת לב חש ומנכ"ל מלונות פתאל הם מהאנשים שקשורים לתהליך הזה, שמביאים פתרון למשפחות של ילדים חולי סרטן, על מנת שיהיה להם מקום להניח את הראש, לקבל ארוחה, לנוח, לבלות עם המשפחה ולתמוך במשפחות שנמצאות במצב מאוד מיוחד מאוד מלחיץ וזה פתרון מדהים".

שרת הבינוי והשיכון - יפעת שאשא ביטון (כולנו) וד"ר מיכאל (מיקי) הלברטל, מנכ"ל ביה"ח רמב"ם - הונחה אבן הפינה למלונית שמיועדת לשכן משפחות של ילדים חולי סרטן בבית החולים רות לילדים במתחם רמב"ם בחיפה (צילום: מושיקו בן-חמו)
שרת הבינוי והשיכון יפעת שאשא ביטון וד"ר מיכאל (מיקי) הלברטל, מנכ"ל ביה"ח רמב"ם (צילום: מושיקו בן-חמו)

חני שמיר אמא של שהם בן ה 11.5 משתפת:

"שהם מתמודד עם מחלת הסרטן כבר שנתיים, אנחנו מאמינים ומקווים שהוא יצליח להתגבר ויבריא, אבל כרגע הוא חייב לקבל טיפולים, ותכנית הטיפולים מחייבת אותנו להגיע פעם בשלושה שבועות לחמישה ימי טיפולים רצופים. אנחנו מתגוררים באחד מיישובי הגליל, וכל נסיעה עד לבית החולים לוקחת מינימום 75 דקות גם לכיוון ההפוך כמובן. אחרי יום טיפולים מתיש המשאיר לא מעט תופעות לוואי, נסיעה כזו הופכת לקושי של ממש, בטח כשהיא צריכה לקרות יום אחרי יום"

מדי שנה מתגלים כ 450-500 מקרים של מחלת הסרטן אצל ילדים, כ 130 מהם מטופלים בבית החולים לילדים על שם רות רפפורט בקריה הרפואית רמב"ם. מדובר במרכז רפואי הגדול ביותר באזור הצפון, והיחידי המטפל בילדים חולי סרטן. מתוך 130 ילדים המטופלים מידי שנה ברמב"ם 20% מתגוררים ביישוביי הצפון המרוחקים מרחק של שעה ושעתיים לכל כיוון, בכל יום טיפולים.

פרופ' מרים ביו ארוש ראש אגף רפואת ילדים ביה"ח רות לילדים ומנהלת המחלקה להמטולוגיה ואונקולוגית ילדים והשתלות מח עצם:: "אחוז לא קטן מהילדים המטופלים במחלקה נאלצים להגיע לטיפולים יומיים ולעיתים מדובר בתקופות ארוכות ומתישות. טיפול קרינתי יכול להימשך בין חודש לחודשיים". נסיעות יום יומיות כאשר הילדים סובלים גם מתופעות הלוואי המוכרות מקשות מאוד על התמודדות במאבק במחלה. יש טיפולים המתחילים כבר ב 08:00 בבוקר, מה שמאלץ את המשפחה לצאת מביתם באשמורת הבוקר. במקרים של השתלות מח עצם כאשר מצב הילדים קשה יותר, ההורים מודאגים ורוצים להיות בקרבת הילד כל הזמן, גם בלילה. המחלקה שלנו מאפשרת לילה רק להורה אחד. המלונית תהווה פתרון מצוין במצבים כאלה ותוכל לשפר את ההתמודדות של ילדים".


הרב יהושוע ראוכברגר מייסד עמותת לב חש והיוזם להקמת המלונית. "הנסיעות הארוכות וההמתנה בבית החולים מקשות על תהליך ההחלמה. כמו כן משפחות המטופלים שמאושפזים לטווח ארוך מוצאים את עצמם לעיתים קרובות בלי מקום לינה קרוב במחירים אפשריים והם נאלצים ללון בבית החולים או לנסוע מרחקים מדי יום ביומו, כמו גם משפחות דתיות ללא פתרון בשבתות וחגים".

"החזון שלנו הוא להקים בית זמני חם, אוהב ותומך לילדים חולים ולהוריהם, כדי לסייע, ולו במעט, על סבלם בתקופת המחלה, האשפוז, ובתקופת הטיפולים הרפואיים. מקום בו המשפחות יוכלו ללון, לאכול, ליהנות ממגוון פעילויות תומכות ולקבל כוחות להמשיך בטיפול המסור והמאתגר בילדם".


דוד פתאל, בעל רשת מלונות פתאל: "אני שמח על ההזדמנות שניתנה לי לעזור למשפחות וילדים שנאלצים להתמודד עם אתגרים לא פשוטים. העשייה למען הקהילה מושרשת בתרבות הארגונית של הרשת, אשר פועלת לאורך כל השנה ברבדים שונים למען הסביבה והקהילה. אני תקווה שהמלונית תהווה עבור המשפחות והילדים מקום חם ונעים, וכי הפעילות והתמיכה יסייעו להם לאגור כוחות עד לניצחונם".

עוד הוסיף ד"ר מיקי הבלרטל, מנהל בית החולים רמב"ם בכנס :
היום זהו יום חשוב ושמח לילדים, למשפחות ולנו- צוות בית החולים. מלונית זו, אשר תוקם למען הילדים המטופלים ובני משפחותיהם, הינה נדבך חשוב ומשמעותי בתהליך הטיפול בילדים המאושפזים, ותביא לשיפור ניכר באיכות חייהם. גם לילדים המקבלים טיפול יום יומי קרינתי או כימותראפי , מלונית זו תקל מאד ובכך תינתן האפשרות ללון במלונית ותיחסך מהם הטרחה והסבל בטילטולי הנסיעה הלוך ושוב.

בנוסף, יוכלו בני המשפחה וההורים להיות לצד ילדיהם 24 שעות ביממה כולל בשבתות ובחגים תמיכה רגשית ונפשית חשובה אשר תרומם את רוחם ותעודד את הילדים.

המלונית תכלול 15 חדרי אירוח לחולים ולבני משפחותיהם, חדר אוכל יספק ארוחות מבושלות, מרכז תרבות ופעילויות חברתיות שיופעל מידי יום, מרכז לימודי הכולל חדר מחשבים וספריה, ומרכז טיפולי שיופעל ע"י עובדת סוציאלית ומטפלות רגשיות.

הדמיה מלונית 15 חדרים רמב"ם
הדמיה מלונית 15 חדרים רמב"םלא ניתן להגיב