משנכנס אדר מרבין בשמחה • ומה עם ניסן ב’ ? • השנה היא שנה מעוברת – ההסבר המלא

ליקוי הירח האדום מעל חיפה - ט"ו באב - 27/7/2018 (צילום - גלעד שטיין - סטודיו עין חדה)

מה זה אדר ב’ ואיך הוא משפיע על פורים?


רק נכנסנו לחודש פברואר והשיר “משנכנס אדר מרבין בשמחה” התחיל להתנגן בכל מקום אפשרי. שלטי חוצות על תחפושות והמאפיות כבר מזמן מוכרות אוזני המן.
אבל בפועל, פורים יחול רק בעוד חודש וחצי.

אז מה קורה כאן?

בואו נעשה קצת סדר.
על פי התורה, חודשי השנה שלנו נספרים על פי תנועת הירח – “החודש הזה לכם ראש חודשים”. הירח מסיים סיבוב מלא במשך 29 ימים ועוד חצי יום בערך, מה שגורם לכך שיש לנו לפעמים חודש של כט (29 יום) ולפעמים גם חודש של ל (30 יום).
לעומת זאת, סיבובה של השמש הוא במשך 365 יום בשנה במדוייק, מה שגורם להפרש של 11 יום בשנה בין השמש והירח.

ואם תשאלו, נו – אז מה הבעיה?

התשובה היא פשוטה. פסח נחוג “בחודש האביב”. ואם אנחנו נמשיך את החגים שלנו לפי הירח והשמש תסתובב במסלול שלה, נמצא את עצמנו חוגגים את פסח עמוק בתוך החורף או אפילו בסוף הקיץ.

אז מה עושים?

פשוט מאוד – “שנה מעוברת”. בחשבון פשוט כל 3 שנים יש הפרש, כאמור, של 33 יום, ועל כן בערך בכל 3 שנים מוסיפים חודש נוסף באדר, הוא הנקרא “אדר ראשון”, ואת פורים נמשיך לחגוג בחודש “אדר שני”, הסמוך לפסח.
לפעמים יש שנה מעוברת שנתיים אחרי הקודמת, וזאת מהסיבה שיש עוד 3/4 ימים מלבד החודש הנוסף, וכל עשר שנים בערך אנו נוסיף שנה מעוברת נוספת כדי להשלים גם על פער זה.

ולמה דווקא אדר?

היום אנו סופרים את הימים והשנים לפי לוח השנה. אך עד לפני כאלף שנה עוד קידשו את החודש לפי הירח. כאשר היו שני עדים רואים את הירח בחידושו היו עולים לבית הדין הגדול שבירושלים (ואחרי חורבן הבית לבתי הדין האיזוריים), היו מעידים על כך שראו את החודש וכך היו קובעים את ראש החודש.
כך שיכול להיווצר מצב שבו קידשו מספר חודשים ברצף רק ביום השלושים אחר הצהרים (אז הגיעו העדים), וממילא הפער בין הירח והשמש קטן – מה שלא הכריח תוספת חודש שלם. לכן קבעו חכמינו ז”ל שרק כאשר יגיע חודש אדר יוכלו להחליט האם נדרש עיבור של חודש נוסף כדי שחג הפסח יחול באביב או לא.

אז תכל’ס מה קורה עם פורים?

המשנה כבר קבעה (מסכת מגילה פרק ד’ משנה א’) כי “אין בין אדר הראשון לשני אלא קריאת המגילה ומתנות לאביונים”, מה שאומר שכל השאר מתחיל כבר עכשיו! לשמוח, לחלק משלוחי מנות ואולי גם להתחפש…

זריחת הירח מעל מפרץ חיפה

ועוד דבר מעניין שכדאי לדעת! הרבי מליובאוויטש משווה את חודש אדר המעובר ל”ביטול בשישים”. בהלכה מובא שיש הרבה איסורים שמתבטלים ב”שישים”. כלומר כאשר לדוגמא נופלת חתיכה לא כשירה לתוך סיר כשר, ובסיר יש שישים פעמים כנגד החלק הלא כשר, החלק מתבטל בתוך הסיר והמאכל מותר באכילה.
ממילא גם בחודש אדר בו ישנם שישים יום (חודש כפול), נאחל ונתברך כי כל הדברים הלא טובים יתבטלו בשישים הימים השמחים הללו, ונזכה בקרוב לגאולה השלימה על ידי משיח צדקנו.

 

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.