יום השואה הבינלאומי בחיפה • שמעון סבג: "מידי שנה וגם השנה התקווה היחידה שלי היא, שכל אחד מאתנו, שמצפונו בליבו, יעצור רק ליום אחד ויקדיש אותו לטובת ניצולי שואה"

טקס יום השואה הבינלאומי התקיים היום (א', 27/01/19) ברחבת יד לניצול בקריית החסד של עמותת יד עזר לחבר בחיפה.
יום השואה הבינלאומי - יד עזר לחבר - חיפה (צילום נגה כרמי)
יום השואה הבינלאומי – יד עזר לחבר – חיפה (צילום נגה כרמי)

למעלה מאלפיים אורחים פקדו את במתחם. ביניהם מאות ניצולי שואה ודיירי הבית החם של עמותת יד עזר לחבר כשלצדם אנשי כוחות הביטחון, קציני משטרה וצבא, עשרות חיילים, מתנדבים, אישי ציבור ואורחים רבים הגיעו ליטול חלק בטקס הזיכרון ברחבת "יד לניצול".

תלמידי בית הספר יזרעליה וכפר גלים הנעימו בשירה, את טקס יום השואה הבינלאומי השנה הפיקה ענבל אלנקוה שעמלה וטרחה רבות להצלחתו של האירוע בהתנדבות מלאה. את הטקס הנחה שדרן הרדיו הוותיק מנחם פרי.

יום השואה הבנלאומי - יד עזר לחבר - חיפה 27/1/2019 (צילום חגית אברהם)
יום השואה הבנלאומי – יד עזר לחבר – חיפה 27/1/2019 (צילום חגית אברהם)

"ארגון ה-b.d.s פועל במרץ בכל העולם. פעיליו דורשים להחרים אותנו. הם מאיימים, הם מצליפים נגד חברות ישראליות הנחשבות למתקדמות בעולם"

כך אמר מנכ"ל ומייסד עמותת יד עזר לחבר, שמעון סבג, בטקס המרכזי לציון יום השואה הבינלאומי שנערך בחיפה. "אני מזכיר לכולם בשנות השלושים זה החל בהחרמות ונידוי והסתיים בשואת העם היהודי"

בכל העולם ציינו היום (27/1/2019 ) את יום השואה הבינלאומי. ביום זה מציינים בעולם 74 שנים לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ. הטקס השנה נערך במעמד שרת הבינוי והשיכון – חברת הכנסת – יפעת שאשא ביטון, סגן השר ירון מזוז, חכ טלי פלוסקוב, יהודית שוורץ, סגן ראש העיר – עו"ד דוד עציוני. ראש העיר הקודם, מר יונה יהב, מיכאל מלכאלי עוד נכחו עשרות חברי כנסת מכל גווני הקשת הפוליטית בישראל, לצידם גם שגרירים וקונסולים מרחבי העולם.

שרת הבינוי והשיכון ח"כ יפעת שאשא ביטון אמר במהלך הטקס: "ביום שבו החלטנו לקחת את גורלנו בידנו, החלטנו בעצמנו לדאוג שהאסון כזה לא לעולם לא יחזור על עצמו. האנטישמיות עדיין מרימה ראש ברבות ממדינות העולם בעיקר באירופה. השנאה העיוורת עדיין קיימת. חובתנו להמשיך לחנך ולהמשיך לזכור וזו האחריות שמוטלת עלינו בכל יום ושעה".

ח"כ שולי מועלם רפאלי הוסיפה: "בימים אלה של התגברות האנטישמיות בכל העולם כולנו צריכים לחשוב. זו האחריות המוטלת עלינו. אנחנו צריכים לעמוד מול כל המפלגות הניאונאציות הקיימות בכל העולם שמנסות להעצים את השנאה נגד העם היהודי ומדינת ישראל".

סגן שר ירון מזוז: "היום הזה הוא יוצא דופן. זה יום גדול שצריך להזכיר לכולנו, שעלינו לא לשכוח את כל הסבל והזוועות שעברו כל הניצולים. חובתנו לזכור זאת, לא רק היום אלא בכל ימות השנה. כל מי שיכול ורוצה להצטרף למפעל החיים של שמעון סבג המנכל של עמותת יד עזר לחבר יבורך".

 

יום השואה הבינלאומי - יד עזר לחבר - חיפה - 27/1/2019 (צילום: חגית אברהם)
יום השואה הבינלאומי – יד עזר לחבר – חיפה – 27/1/2019 (צילום: חגית אברהם)

החשובים ביותר בטקס יהיו כמובן מאות ניצולי השואה ביניהם 100 דיירי הבית החם של עמותת יד עזר לחבר. את אש הלפיד באנדרטת "יד לניצול" הדליקו השנה 3 ניצולי שואה דיירי הבית החם. שלושתם נושקים לגיל המאה. בתוך כך, יש לציין כי בתום הטקס הוזמנו האורחים לבקר ולסייר ב"מוזיאון השואה" שנחנך לאחרונה במתחם העמותה.

יום השואה הבינלאומי - יד עזר לחבר - חיפה (צילום חגית אברהם)
יום השואה הבינלאומי – יד עזר לחבר – חיפה (צילום חגית אברהם)

 

שמעון סבג, המנכ"ל והמייסד של עמותת "יד עזר לחבר", בחר להתייחס למה שנראה לו בעייתי מאד בעת הזו. ארגון ה-BDS "ביום הזה אני חייב להתייחס למשהו שצורם לי ולרבים שכמותי. ואלה אנשי ה-b.d.s הפועלים במרץ בכל העולם ולצערי גם בארץ במסווה כזה או אחר. הם דורשים להחרים אותנו במישור הכלכלי העסקי".

יום השואה הבינלאומי בחיפה - יד עזר לחבר (צילום: חגית אברהם)
יום השואה הבינלאומי בחיפה – יד עזר לחבר (צילום: חגית אברהם)

עוד הוסיף שמעון: "הם מאיימים, הם מצליפים נגד חברות ישראליות הנחשבות למתקדמות בעולם. אנשי ה-b.d.s פועלים במרץ. המדינה כמדינה עושה את שלה להילחם בארגון אבל חובתנו להוקיע אותם ולעשות ככל שעולה בידנו כדי לקעקע את הארגון. אני מזכיר לכולם כי בשנות השלושים החל הגסטפו להטיל הוראות של חרם מוחלט נגד כל מה שהוא יהודי או קשור בעם היהודי. זה החל בהחרמות ונידוי והסתיים בשואת העם היהודי. בואי נעצור את זה עכשיו!!!

יום השואה הבינלאומי בחיפה - יד עזר לחבר (צילום: חגית אברהם)
יום השואה הבינלאומי בחיפה – יד עזר לחבר (צילום: חגית אברהם)

עמותת יד עזר לחבר משכנת, בבית החם, בקריית החסד שהקימה, קרוב למאה ניצולי שואה. היא דואגת לארוחות חמות לכמה מאות ניצולי שואה, מידי יום היא מסייעת לנזקקים, מעניקה רוח גבית וסיוע לחסרי בית ואימהות חד הוריות, לחולי סרטן ולנזקקים רבים.

יום השואה הבינלאומי בחיפה - יד עזר לחבר (צילום: חגית אברהם)
יום השואה הבינלאומי בחיפה – יד עזר לחבר (צילום: חגית אברהם)

יעקב מהמשמרת הצעירה נאם נאום סיכום מרגש: "בזכותכם אנחנו פה בזכותכם יש לנו מדינה, אתם אלה שהמדינה בגדה בכם. 1100412 המספר טבעו על ידו של אבי זעק יעקב. האיש (אבא שלי) לא דיבר ב 9/1/1945.  אבי יצא למצעד המוות וביום הזה נולד נכדי הראשון, אנחנו ניצחנו הם הפסידו, אנחנו קיימים והם משלמים כסף.
מדינת ישראל צריכה ומחוייבת להשאיר את הכספים שנמצאים בכל הקרנות בכל המקומות שהכסף מוסתר ולהביא אותו לרווחת האנשים שיושבים כאן אלה שסבלו
אלה שהמשפחות שלהם הוכחדו ואח"כ שניצחו.
שלמה יהודה הוא אבי הוא מולידי והוא לא זכה לראות את נינו.  אוריה נינו ניצח אני מכניס את זה לראשים של כולכם עם ישראל חי קיים ונושם.

לא ניתן להגיב