מערכת חורפית בינונית תפקוד את חיפה ביום ה’, 25/10/2018 – תחזית מפורטת לחיפאים ממרכז החיזוי של חי פה

בריכת נאות פרס - קוראי חי פה מצלמים את היורה בחיפה - מטחי גשם, הצפות וברקים - 21/10/2018 (צילום: קובי כדורי)

ביום ה’ תפקוד אותנו מערכת חורפית ראשונה לחורף זה. להזכירכם, אנחנו באמצע הסתיו. החורף הרשמי מתחיל בתאריך 21/12, כך שיש לנו עוד חודשיים. אין מדובר במערכת חורפית חזקה מאד, אלא מערכת שתימשך כ-24 שעות, עם כמות גשם בינונית עד חזקה.

הגשם צפוי להתחיל ביום ה’ בשעות הבוקר ולהתחזק במהלך היום. הרוח תתגבר ככל שנתקרב לשעות הערב, כאשר סביב השעה 15:00 תהיה בחיפה רוח ערה של כ-20 קשרים (35 קמ”ש).

במהלך הלילה שבין חמישי לשישי הרוח תירגע והגשם יימשך עוד קצת וימשיך להיחלש בשישי בבוקר. בשבת ייתכנו עוד פרקי גשם קצרים פה ושם.

עיריית חיפה רחב

הנה המפה הסינופטית ליום חמישי בצהריים – אפיק מטורקיה מלווה ברוח ערה וגשם על חיפה (הסימן הירוק מסמן גשם).

מפה סינופטית ליום ה’, 25/10/2018, שעה 18:00 – גשם ורוח דרומית מערבית בחיפה

 

ממרכז החיזוי של חי פה אין כרגע אזהרות מיוחדות, למעט אזהרה לגבי המעבר ברחוב חלוצי התעשייה, שבדרך כלל מוצף במכות גשם. ייתכנו גם כמה שלוליות במקומות הנמוכים, בהשם הנקזים לא טופלו ונוקו לקראת החורף. נקווה שלא יהיו כאלה. אנחנו נעדכן בזמן אמת אם יהיו הצפות.

תוכלו לעקוב אחר מצב מזג האוויר בדף המטאורולוגי של חי פה, בו יש תמונת של הסנסורים בליווי הסברים. כנסו לכאן: 

אזהרת מערכת חי פה – בירידות של חיפה יש להיזהר מהחלקה:

גשמי החורף הראשונים מציפים אבק ושמנים שהצטברו על הכבישים. הירידות של חיפה הופכות לחלקלקות ביותר: פרויד, הציונות, דרך הים, כביש דורי, דרך צרפת, סטלה מריס ועוד. אנו מקבלים המון דיווחים על החלקה של נהגים בתחילת החורף וממליצים לכם: סעו לאט לאט ותשמרו על כולנו וגם על הרכב שלכם. אנחנו חיים פה.

היורה בכיכר ספר - קוראי חי פה מצלמים את היורה בחיפה - מטחי גשם, הצפות וברקים - 21/10/2018 (צילום: איתן רייזברג)
היורה בכיכר ספר – קוראי חי פה מצלמים את היורה בחיפה – מטחי גשם, הצפות וברקים – 21/10/2018 (צילום: איתן רייזברג)

 

ממשטרת ישראל נמסר לחי פה:

המשטרה נערכת מבצעית למזג האוויר הסוער הצפוי בסופ”ש הקרוב, על מנת לסייע לציבור משתמשי הדרך, כאשר על פי התחזית שהתקבלה מהשירות המטאורולוגי, החל ממחר (ה’ 25.10) צפוי מזג אוויר גשום ברחבי הארץ.

החל ממחר בשעות הבוקר ועד לשעות הערב והלילה קיים צפי לגשם משמעותי ראשון לעונה, מה שעלול להוביל להצפות. לפיכך, ההיערכות המיוחדת תתמקד בכבישים על מנת לשמור על בטחון הציבור והסדרי התנועה ולהעניק סיוע ושירות למשתמשי הדרך במידת הצורך.

לצד מערך השיטור המבצעי של שוטרי הסיור והתנועה, יפעלו גם המערך האווירי של משטרת ישראל, יחידות החילוץ והמתנדבים לצד יתר ארגוני החירום וההצלה, אשר יגבירו כוננות על מנת להגיע במהירות לכל זירה ולסייע לכוחות המשטרה ככל שיידרש במאמצים להצלת חיים.

לאור חשש מהשלכות מזג האוויר הקיצוני, משטרת ישראל קוראת לציבור לנהוג באחריות ולהישמע להוראות:

להלן מספר דגשים חשובים והמלצות לנהגים:

🔹טרם הכניסה לרכב, יש לוודא תקינות צמיגים, אורות ומגבים.

🔹 עם הכניסה לרכב –
לפתוח מעט את החלון, כדי למנוע הצטברות אדים הפוגעים בשדה הראיה.
🔹 ללבוש בגדים ברכב שאינם מגבילים את תנועת הנהג.
🔹להתאים את מהירות הנהיגה לתנאי הדרך.. ולשמור מרחק מהרכב לפנים.
🔹יש להימנע מעקיפות, מעבר מהיר בין נתיבים ופניות חדות, מחשש להחלקה ואיבוד שליטה ברכב.
🔹ככלל, יש להימנע מנהיגה בצירים בהם קיים חשש להצפות/שיטפונות או סכנת החלקה .גם ג’יפ 4*4 , גדול, גבוה ומרשים ככל שיהיה, עדיין לא הופך אותו לסירה !

🔹יש להימנע מהגעה לאזורים בהם קיים חשש ממשי משיטפונות, לרבות עיסוק במה שמכונה “ציד שיטפונות”, מה שעלול להוביל לסיכון מיותר.

🔹תשומת לב מיוחדת יש לתת להולכי רגל, תוך מתן זכות קדימה.

🔹יש להיות מרוכזים היטב בנהיגה ולהימנע מכל היסח דעת לרבות שימוש בטלפון נייד או שליחת הודעות.

🔹חל איסור לעצור בשול הדרך ובמקום שאינו מיועד לכך, הדבר מהווה סכנה לרכבים החולפים .

🔹במקרה של תקלה ברכב, יש להדליק אורות מהבהבים, ללבוש אפוד זוהר, להציב משולש אזהרה, לעבור אל מעבר למעקה הבטיחות ולהתקשר למוקד 100.

🔹מוקד התנועה של משטרת ישראל יעדכן את מפות הwaze ואת הציבור בדבר מצב התנועה וצירים חסומים באמצעות כלי התקשורת.
הציבור מוזמן לפנות בכל שאלה או לקבלת מידע במוקד 110, מוקד המידע של משטרת ישראל.

גשמים צילום משטרת ישראל
גשמים צילום משטרת ישראל

מחברת חשמל נמסר לחי פה: 

בעקבות שינויי מזג האוויר הקיצוניים , עם הגשם הראשון , חברת החשמל ערוכה לחורף ומתריעה : אין אפס הפרעות ברשת החשמל במזג אוויר סוער.

האבק שהצטבר על רשת הולכת החשמל בעקבות ימי הקיץ החמים ואחרי תקופת היובש החריגה של השבועות האחרונים , עלולים לגרום להפרעות באספקת החשמל מיד עם הגשם הראשון .

חברת החשמל נערכת לשינוי הצפוי במזג האוויר ביום חמישי, 25.10, על פי התחזיות המטאורולוגיות ומתריעה מראש כי תקופת היובש החריגה של השבועות האחרונים, יחד עם האבק על רשת הולכת החשמל, בשילוב עם הגשם הראשון עלולים לגרום להפרעות נקודתיות באספקת החשמל.
עם רדת הגשם הראשון, השילוב של המים עם האבק שהצטבר על רשתות החשמל עלולים לגרום לקצרים בקווי המתח הגבוה והעליון. זאת מכיוון שהשילוב יוצר בוץ עם מינרלים המגבירים את המוליכות החשמלית של המים.

חברת החשמל נערכה במהלך החודשים האחרונים לשינויים הצפויים במזג האוויר , החברה ביצעה עבודות חיזוק ותחזוקה , שטיפת קווים ,וכן עבודות נרחבות של גיזום וכריתה. יחד עם זאת בחברה מבקשים להדגיש כי “אין אפס תקלות בחשמל” . החברה תפעל בכוננות מלאה , ע”פ הצורך , של צוותי עבודה וציוד כבד הכולל במות הרמה ומנופים ליציאה מידית לשטח. נציין כי לקראת החורף התבצע תיאום והידוק הקשר עם רשויות מקומיות , גורמי החירום וגורמים ממשלתיים נוספים. בנוסף, חברת החשמל מתגברת בימים אלו את מוקדי השירות 103

חברת חשמל מבקשת להדגיש כי על אף ההיערכות המקדימה הנרחבת, במקרה של רוחות עזות הן עלולות לגרום לקריסת עצים, פגיעת ענפים וחפצים שונים ברשתות החשמל ולגרימת נזק שיגרום להפסקות באספקת החשמל. מחברת החשמל מבקשים מהציבור להיות סבלניים וערניים ולדווח מידית על חוטי חשמל קרועים או נזקים אחרים לרשת החשמל. במקרה של פגיעות ברשת החשמל, קריעת חוטים או כל מפגע אחר, הציבור יכול לפנות לחברה דרך מרכזי השירות 103, יישומון חברת החשמל, דף הפייסבוק, אתר האינטרנט של החברה, שירות הודעות מסרון למספר 0557000103.

בחברה שבים וקוראים לציבור לשמור על כללי בטיחות בסיסיים:

• אין לגעת בחוטי חשמל קרועים עקב סכנת התחשמלות- ולדווח על כך מיידית למרכז השירות 103 או למוקד משטרת ישראל 100, או באמצעות האפליקציה של חברת החשמל בטלפון הסלולארי או בעמוד הפייסבוק של חברת החשמל.

• בחברת החשמל מבקשים מהציבור להסיר ולפנות מגגות או ממרפסות חפצים העלולים לעוף בעקבות משבי הרוח החזקים ולפגוע במעופם בקווי חשמל סמוכים.

• אם מבחינים בעצים או עמודים שאינם יציבים ועלולים ליפול, או ענפים שעלולים לגעת בחוטי חשמל, יש להודיע למוקד העירוני 106 או למרכזי השירות 103 של חברת החשמל גם באמצעות האתר והאפליקציה .

מעיריית חיפה נמסר לחי פה:

הושלמה הערכות העירייה לחורף 2018 – 2019 

בתוך כך נערכת העירייה לסוף שבוע סוער   

כבכול שנה, התכנס הבוקר [ג’] מטה החירום של עיריית חיפה, בראשותו של ראש מנהל התפעול דוד לוריא, לישיבת סיכום היערכות העירייה לקראת החורף שהחלה כבר מיד לאחר חגי תשרי עם ניקוי קולטני הניקוז, פתיחת תעלות והכנת אמצעי שאיבה.

בתוך כך קיים הבוקר מטה החירום ישיבת תאום בין גורמי החירום בהם משטרת ישראל וכיבוי אש ליחידות הביצועיות בעיריית חיפה לקראת מזג האוויר הסוער הצפוי על פי תחזית השירות המטאורולוגי לפקוד את חיפה ביום חמישי ושישי. על פי התחזית צפויים בימים אלה [ה’-ו’] ממטרים כבדים מלווים בסופות רעמים, משבי רוח שיגיעו עד 60 קמ”ש, גלים גבוהים וסכנת הצפות בשל משקעים כבדים שירדו בפרקי זמן קצרים.

המטה נערך לטיפול בהצפות וחסימת כבישים ופינוי מכשולים כגון: עצים, עמודי תאורה, שלטים ורמזורים שעלולים לעוף כתוצאה ממשבי הרוח העזים.  לצורך כך, יועמדו בכוננות כלים מכניים הנדסיים, לפינוי סחף ופתיחת צירי תנועה, מסורים חשמליים לחיתוך מהיר של עצים ומשאבות ומכליות שיתנו מענה במקרה של הצפות מבנים וכבישים, פריצת ביוב כתוצאה מחדירת גשמים, וחסימות פתחי ניקוז.

תורנים מיוחדים יטפלו במכסים של שוחות ניקוז וביוב שלא יעמדו בלחצים הנובעים מהזרימה המוגברת. כמו כן יוצבו תורנים לפקח על הנעשה באזורים בהם סכנת ההצפות גדולה במטרה למנוע  כניסת כלי רכב לכבישים שיוצפו. המוקד העירוני 106 יופעל במתכונת מתוגברת עם מספר גדול של מוקדנים, שיעבירו את פניות התושבים לטיפול צוותי הפעולה.

יצוין כי במהלך השנים האחרונות הונחו בעיר מאות ק”מ של מערכות ניקוז חדשות, הוקמו תחנות שאיבה חדשות כאשר בימים אלה מושלמת בנייתו של מאגר המים הענק בנחל הגיבורים אשר יווסת את זרימת המים מהכרמל לעיר התחתית.

בתוך כך הוקמו ע”י העירייה מתקנים המיועדים לקליטה מי נגר בוואדיות שנפגעו בשריפה במטרה להפחית את עוצמת זרימת המים וסכנת השיטפונות אשר עדיין קיימת באזורים אלה כתוצאה מאובדן אלפי דונם של חורש ועצים שהיוו גורם מייצב ומנעו הדרדרות אבנים וסחף לכבישים. במקביל פעלו עובדי מחלקת הניקוז במהלך החודשים האחרונים לניקוי ושטיפת תעלות ניקוז, פתיחת קולטנים ובדיקת תחנות השאיבה במעברים התת קרקעיים.

דוד לוריא – ראש מינהל התפעול בעיריית חיפה (צילום – ירון כרמי)

ראש מנהל התפעול דוד לוריא, ציין כי למרות ההיערכות המוגברת וההשקעות האדירות במערכות הניקוז בעיר, המבנה הטופוגרפי של חיפה כמו גם נזקי השריפה עלולים לגרום להצפות לפרקי זמן קצרים במקרה של כמות משקעים גדולה היורדת בפרק זמן קצר ובעיקר כאשר מדובר בגשמים ראשונים בהם כמויות הסחף הגדולות עלולות לחסום את הפתחים של מערכות הניקוז.

הנחיות מכבאות והצלה לישראל בנושא שיטפונות
הנחיות מכבאות והצלה לישראל בנושא שיטפונות

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.