מפקד תחנת חיפה אמיר גולדשטיין: נעשה כל מאמץ להפחית פשיעה בהדר

בישיבת מועצת העיר אמר ניצב משנה גולדשטיין כי השוטרים עובדים סביב השעון על מנת לצמצם אירועי אלימות ולסגור תחנות סמים והוא מרוצה מהירידה בנתוני הפשיעה השנה מול הנתונים של 2017. תושבים מהדר הגיעו לדיון על מנת לשתף את ראש העיר יונה יהב ואת גולדשטיין בפחד שבו הם חיים לאור ריבוי אירועי האלימות והוונדליזם בשכונה בחודשים האחרונים.

מפקד תחנת חיפה, נצ"מ אמיר גולדשטיין, הגיע לישיבת מועצת העיר, על מנת לתת מענה לטענות תושבים מהדר לגבי תחושת חוסר הביטחון שהם מרגישים בשכונה. גולדשטיין אמר שהוא לא יכול להתווכח עם תחושות התושבים, והוא מאוד מתוסכל ומאוכזב שכך הם מרגישים, אבל הוא מאוד מרוצה מהנתונים המראים על ירידה משמעותית בעבריינות בהדר בשנת 2018 לעומת השנה הקודמת.

תקציר הדיון – וידאו

הדיון הסתיים בהחלטה שיערכו מפגשים משותפים לשוטרים ולתושבי הדר על מנת שהשוטרים ישמעו את הטענות ישירות מהתושבים ויחשבו כיצד ניתן לתת תחושת ביטחון לתושבים ואילו התושבים ילמדו על העבודה המאומצת של השוטרים על מנת לצמצם את הפשיעה ברחובות הדר.

נצ"מ אמיר גולדשטיין – מפקד תחנת חיפה (צילום: מיכל ירון)

הנתונים שעליהם גולדשטיין מדבר, משווים את כמות אירועי התקיפה החמורים בשנת 2018 לעומת שנת 2017 בהדר. נכון לעכשיו בשנת 2018 היו חצי מכמות האירועים החמורים במהלך כל שנת 2017. יש ירידה משמעותית יותר מבחינת שאר אירועי האלימות בהשוואה בין השנים.

חבר המועצה בועז גור העלה הצעה לסדר שקוראת למשטרה להגביר את נוכחותה בהדר. גור ציין בדבריו כי בשנים האחרונות ניתן לראות שלאחר שנים של נטישה והזנחה, יש פריחה מחודשת וציבורים מגוונים מגיעים לשכונה והופכים אותה לביתם. יחד עם זאת גור טען כי בחודשים היו מספר אירועי וונדליזם ואלימות בשכונה לאחר תקופה ארוכה של שקט יחסי, ולכן יש צורך בהגברת הנוכחות המשטרתית. הוא הדגיש בדבריו שחשוב להחזיר את הביטחון לתושבי הדר, כדי שלא נאבד את ההתקדמות בשכונה.

לישיבת המועצה הגיעו תושבים רבים מהדר, שטענו שאחת הבעיות המרכזיות היא מה שקורה מהרגע שתושב הדר רוצה להתלונן ועד שמתחיל הטיפול של המשטרה:

"אנחנו מתקשרים למשטרה, ואז מגיעים שוטרים לבית שלנו וחושפים, שזה אנחנו שהתלוננו. אחר כך אנחנו צריכים להתמודד עם ההשלכות שאנשים יודעים, שזה אנחנו שהזמנו משטרה. התוצאה שאנחנו מפחדים להתקשר למשטרה".

גולדשטיין אמר שיש מקרים שתושבים לא מגישים תלונה ואין תיעוד של מצלמות לאירוע ולכן קשה למשטרה לטפל. אחד התושבים אמר שהוא היה במשטרה והגיש תלונה, ועדיין לא היה טיפול.

אחת הבעיות הנוספות שהתושבים העלו היא שלטענתם אחד השוטרים שהגיע לטפל בתלונות של תושבים אמר להם, שכדאי להם לעזוב את הדר. גולדשטיין אמר שהוא מודע לדברים, ושנערך בירור מקיף בתחנה על מנת לאתר את השוטר שאמר את הדברים.

מקרים קשים נוספים תוארו: ברחוב החלוץ נרקומנים היכו אישה בסוף השבוע האחרון, ברחוב בן יהודה היה ניסיון לפרוץ לדירה בעזרת התחזות למשטרה ואילו ברחוב בר גיורא נרקומנים הפכו את חייהם של דיירים באחד הבניינים לסיוט, כשהיו מזריקים סמים בחדר המדרגות.

גם גור וגם גולדשטיין התייחסו בדבריהם לכמה אירועי אלימות קשים מהשבועות האחרונים. במיוחד נידונה תקיפתו של אחד מתושבי הדר לפני כשבועיים בשעות הבוקר בגלל חומרתה.

"אני רוצה להתייחס לתקיפה הזו כי הייתי מעורב באירוע הזה מתחילתו ועוד סופו", אמר גולדשטיין, "מדובר באירוע מאוד קשה בגלל חומרת האלימות, שהופעלה כלפי אותו בחור. העניין שהוא שבמקרה כזה כשנאמרות כמה מילים וכתגובה יש אלימות כזו אין אפשרות לעשות עבודת מודיעים ולמנוע את המקרה, כי מדובר באירוע ספונטני. המזל הגדול שהוא שבמקום היו מצלמות של העירייה ובמשך 3 ימים כל השוטרים חפשו את התוקפים, שידענו בדיוק מי הם ובאופן מידי כמעט הוגשו נגדם כתבי אישום. חשוב לנו מאוד שיתוף הפעולה שיש לנו עם ראש העיר יונה יהב ועם עובדי העירייה. אנחנו נעזרים מאוד במצלמות שפזורות בהדר ואין ספק שאם העירייה תוסיף מצלמות ותגביר את התאורה, זה יוכל גם לתרום למצב".

גולדשטיין נתן סקירה מקיפה לפעילות המשטרתית בהדר, לכמות השוטרים והניידות בשכונה ולפעילות המאומצת נגד תחנות סמים ועבירות רכוש אחרות. לדבריו, הוא מרכז מאמצים רבים בניסיון להפוך את הדר לשכונת מגורים בטוחה לתושבים ובעיקר ברחובות כדוגמת השומר, עמק הזיתים, בן יהודה והרצליה.

"היה לנו סוכן שפעל בעיר והצליח להפיל 25 סוחרי סמים, 17 מהם מהדר. עבדנו על הרבה תחנות סמים, ומדובר בעבודה קשה מאוד. הדר מאוד משמעותית בעיניי ואני מרכז הרבה מאוד מהמשאבים שיש לי בשכונה. כשאני יודע על חתונה בהדר, שעומדות להיות בה יריות, אני שולח את השוטרים שלי ולא מדובר במשימה פשוטה. לפני כמה זמן 10 שוטרים נכנסו לחתונה כדי להביא את הנשקים, שהיו שם, הם חטפו מכות רצח, אבל יצאו מהחתונה עם הנשק".

 

גולדשטיין אמר בסיום דבריו כי הוא מאוד מבואס מהתחושות של התושבים אבל מרוצה מהנתונים, שמראים על ירידה ניכרת בפשיעה בהדר. בסיום הדברים הוחלט לקיים מפגש משותף של שני חברי מועצה עם השוטרים ותושבי הדר על מנת שהתושבים יוכלו לעדכן את גולדשטיין ושאר השוטרים לגבי הטענות שיש להם.

 

לא ניתן להגיב