המדוזות הגיעו לחיפה ולקריות?

מתרחצים רבים מדווחים למד”א על צריבות מדוזה

המכון לחקר ימים ואגמים בישראל מדווח על מדוזות מהמין “החוטית הנודדת” אשר נצפו לאורך החוף מאשקלון ועד מפרץ חיפה. מתרחצים רבים מטלפנים למוקד מד”א ומדווחים צריבות מהפרשות המדוזה ועל הימצאותן לאורך חופי הים בחיפה והקריות. עד כה, אף מתרחץ לא נזדקק לטיפול רפואי, אך כולם ביקשו לקבל הנחיות ממוקד מד”א כיצד להתמודד עם הצריבות והכאב הרב שמופיע בעקבות כך.

בשנה שעברה טיפלו צוותי מד”א בנפגעים רבים בחופי חיפה והקריות, ביניהם טופלו נפגע בן 11 ונפגעת בת 25 שפיתחו תגובה אלרגית משמעותית לצריבת המדוזה. המפגש עם המדוזה והריר שהיא מפרישה גורם לצריבה קלה עד חמורה, ורק חלק קטן בלבד מן המתרחצים הללו זקוק לאשפוז כתוצאה מכך. לא צריך לבוא במגע ישיר עם המדוזה כדי לחוש צריבה, תאי הארס צורבים גם כאשר הם כבר לא על המדוזה עצמה.

הפרמדיק המפקח של מרחב כרמל, סמ”ג ארז גלר מדגיש כי למעט תחושת הכאב והנפיחות, צריבת המדוזה איננה מסוכנת לרוב. “בכל הגעה לים חשוב להצטייד בבקבוקון חומץ ביתי על מנת לשטוף את מקום הצריבה, ומיד לאחר מכן ניתן לשטוף את המקום במי ברז רגילים וסבון. באין חומץ, ניתן לשטוף את מקום הצריבה במי מלח, רחוק ממקום המצאות המדוזות. אדגיש כי אין לשטוף במים מתוקים ולא לשפשף בחול, שכן הדבר עוזר להתבקעות התאים הארסיים והתפשטותם”.

במקרים חמורים בהם הצריבה מלווה בקשיי נשימה, נפיחות באזורים נרחבים בגוף, פריחה מפושטת, גרד וחנק באזור הגרון, יש להזעיק בדחיפות את מד”א בטלפון 101 בכדי לפנות את הנפגע במהירות למתקן רפואי קרוב.

מנהל מד”א כרמל, מגן שמעון ביטון קורא לציבור המתרחצים להקשיב להנחיות הטיפוליות ולהימנע ככל האפשר ממכת שמש והתייבשות. “חשוב שהמתרחצים, בדגש על מבוגרים וילדים, ימרחו במקדם הגנה, יחבשו כובע וישימו לב לשתייה מרובה של מים. כמו כן, בתקופה זו יש עלייה בכמות הזעקת הצוותים לטביעות וקיימת חשיבות רבה ברחצה בחוף מוכרז עם שירותי הצלה”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
 1. לילך נעים אמר/ה

  אני מוחה על השימוש בשם מדוזה לאחר שהיה כאן כנס של כמה ימים ובו המציאו למדוזה שם כדי להרגיע את עצביו של יונה יהב שחוטף חרופה מדיבור באנגלית בחיפה. חוץ מזה "העצימו" שם את המדוזה והיא כנראה לקחה את זה ממש ברצינות ובאה להעצים לנו את חוויית העקיצות והצריבות בתמורה.

  וככה זה נכתב בהודעה שהוציאה העירייה:

  מדוזולוגיה בחיפה

  בעיריית חיפה הכריזו השנה על שנת המדוזולגיה. שיר הלל לחיה הנעזבת ומושפלת שמקבלת אינספור העלבות מצד המין האנושי. בעוד שבועיים ייערך כנס תלמידים בינלאומי עם גרמניה וצרפת בחיפה כאשר מאות בני נוער יעסקו בהעצמת החיה המגעילה. בין שאר הפעילויות הוחלט ע"י ראש העיר יונה יהב שמנהל מלחמת חורמה ב"שימוש בשפה האנגלית" ברחבי העיר, לתת שם עברי לחיה ששמה ניתן ע"ש מפלצת איומה במיתולוגיה היוונית.
  באגף החינוך של העירייה פנו ע"י מנהלת היחידה להעצמה חינוכית, אילנה טרוק לאקדמיה ללשון על מנת לחקור האם יש והאם ניתן להעניק שם עברי כשר למדוזה.
  בעירייה ערכו תחרות לאחר הפנייה לאקדמיה בין בתי הספר והלן השמות הנבחרים.
  1. תיכון קרית חיים – "חוטינית או חוטיזה"
  2. אליאנס – "שקופקוף"
  3. אמי"ת עירוני ו– "פיפית" (כי ככה מבריחים אותה)
  4. עירוני ג’ – "צמודונית"
  5. עירוני א’ – "כרישה צורבת"
  6. חוגים – "פעמונית הים"
  7. אחמדיה כבאביר – "סקנה"