4 שעות המתנה לפני כימותרפיה | המרכז הרפואי רמב”ם

לטענת מטופלים, עד שמתחילים את הטיפול הכימותרפי במחלקה האונקולוגית, צריך לחכות שעות ארוכות, עד שיכינו את התרופה בבית המרקחת. מרמב"ם נמסר בתגובה כי הם ערים לתלונות הציבור - בימים אלו מסיימים פיתוח מערכת ממוחשבת שתכליתה העברה ישירה של המרשם מהרופא אל בית המרקחת תוך חסכון של זמן בירוקרטי.

מטופלים במחלקה אונקולוגית יום במרכז הרפואי רמב”ם טוענים כי לא ייתכן שלפני כל טיפול כימותרפי עליהם להמתין 3-4 עד שניתן להתחיל את הטיפול. מטופלים שמגיעים לטיפול כימותרפי נבדקים ובהתאם למדדים נשלח מרשם לבית המרקחת. כשהתרופה מוכנה, ניתן להתחיל את הכימותרפיה.

בית החולים רמב”ם בחיפה (צילום: ירון כרמי)

“לפני מספר חודשים עברתי ניתוח על מנת להסיר גוש בחזה”, אמרה לכתבת חי פה תושבת העיר בשנות ה-60 לחייה, “ואחרי הניתוח הוחלט שעליי לעבור כימותרפיה. עשיתי כבר כמה טיפולים ובכל פעם אני מגיעה למחלקה ושולחים לבית המרקחת את ההוראות איך להכין את מה שאני צריך בשביל הכימותרפיה. בכל פעם אני ממתינה בין 3 ל-4 שעות, עד שבבית מרקחת מכינים לי את החומר. כמובן, הכימותרפיה עצמה גם לוקחת כמה שעות, וככה קורה שבפעם האחרונה, למשל, הגעתי לבית החולים בשעה 11 בבוקר, אבל יצאתי משם רק בשעה 18:00. הצוות במחלקה הוא מקסים ומנסים כל הזמן לתת תשובות ולהרגיע את המטופלים, אבל לא יכול להיות שבכל טיפול חוזר אותו סיפור”.

לטענתה של המטופלת מצבה עוד טוב ביחס למצבם של חלק מהמטופלים האחרים במחלקה.

“לפני שבועיים דיברתי עם בת של אחד המטופלים. היא סיפרה לי שהיא ואבא שלה גרים במרחק של למעלה משעה מחיפה. בכל פעם, שאבא שלה צריך לעבור כימותרפיה היא מתלווה אליו ובדרך כלל גם אחות נוספת. היא סיפרה לי עד כמה קשה לאבא שלה ולה גם הנסיעות עד רמב”ם, גם ההמתנה הארוכה לתרופה וגם ההמתנה בכימותרפיה עצמה. גם ככה זו תקופה קשה מאוד עבורנו החולים ועבור קרובי המשפחה שלנו, אבל לא ייתכן להפוך את זה לעוד יותר קשה עבורנו”.

מטופל אחר אמר כי הוא לא חשב להתלונן כי השירות במחלקה כל כך טוב ונעשה מאמץ אמתי מצד האחיות והצוות הרפואי להקל על המטופלים, אבל לא ייתכן שכל פעם יש הסבר לאחר, כשמנסים לברר למה לוקח כל כך הרבה זמן עד שהתרופה מגיעה מבית המרקחת.

“יש גבול כמה פעמים אפשר לשמוע ולקבל את זה שהיום יש לחץ בבית המרקחת”.

 

מהמרכז הרפואי רמב”ם נמסר לחי פה בתגובה:

מדובר בייצור במקום של תרופות מורכבות (לא תרופות מוכנות מראש) שדורשות תנאים מיוחדים, ובקרה מחמירה. התרופות מותאמות אישית פר חולה. התרופות יכולות להיות מיוצרות רק אחרי ביצוע בדיקת דם לחולה כדי לברר את מצבו בזמן אמיתי ולוודא שהוא כשיר לקבלת הטיפול – כל הדרישות האלה יוצרות, יחד עם עומס חולים גדול זמני המתנה ארוכים.
נוסיף שיש בתי חולים שמזמינים את החולה פעמיים – פעם אחת לבדיקת דם ופעם שניה להפקת התרופה. אנו מעדיפים להזמין את החולה לפעם אחת בלבד. יחד עם זאת אנו ערים לתלונות הציבור – בימים אלו מסיימים פיתוח מערכת ממוחשבת שתכליתה העברה ישירה של המרשם מהרופא אל בית המרקחת תוך חסכון של זמן בירוקרטי. זאת במקביל לבחינה של אימוץ תהליכים ומכשור חדש לקיצור זמני ההמתנה וההכנה של התרופות לטובת הציבור.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.