תפילת מחאה מול הרבנות הראשית: תומכים ברב חיון, מתנגדים לפילוג הזרמים הדתיים

הרב דובי חיון אמר לתומכים הרבים כי אלוהים ברא בצלם את כל הגוונים הנהדרים ולא ניתן לשנאת חינם להפריד בינינו. ח"כ יעל פראן כהן קשרה בין החקירה של הרב חיון ומאבק הלהט"בים ואמרה שהגיע הזמן שלכל אחד תהיה זכות להיות מי, גם אם הוא מהתנועה המסורתית ולא האורטודוקסית ולא משנה מה נטייתו המינית.

מעל 200 איש הגיעו היום לתפילה שהנחה הרב דובי חיון מול הרבנות הראשית בעיר חיפה. מטרת העצרת הייתה להביע מחאה על התלונה שהוגשה נגד הרב דב חיון וחקירתו במשטרה. הרב חיון נלקח ביום חמישי בשעה 5:00 בבוקר לחקירה משטרתית מביתו לאור תלונה שהוגשה נגדו, לפיה הוא ערך חופות ללא תיאום עם הרבנות. כזכור, הרב הפקיד ערבות עצמית ונסע לבית הנשיא על מנת להשתתף בשיח בנושא שנאת חינם לקראת ט' באב. 

חברת הכנסת יעל כהן פארן – המחנה הציוני – נציגת התנועה הסביבתית

בתפילת המחאה השתתפו פעילים קונסרבטיביים ורפורמים ונשאה דברים ח"כ יעל כהן פארן. כהן פארן קשרה בין המחאה מול הרבנות ובין הפגנות הלהט"בים היום בכל המדינה:

 

 

"יש כאן הקצנה ברורה של הקואליציה, שמתעקשת להעמיק את השסעים. המדינה לא רוצה לתת לנו לקיים את היהדות כפי שאנחנו מפרשים אותה. גם מי שתומך בתנועה המסורתית זכאי לחופש להיות מי שהוא ולהאמין כמו שנראה לו. אותו דבר לגבי הלהט"בים. גם הם דורשים את הזכות הלגיטימית לנהל אורח חיים שוויוני וחופשי. המדינה לא רוצה לתת לכל הקבוצות האלה להיות מי שאנחנו ולכן אנחנו נלחם על הזכות שלנו לחיות חיים חופשיים".

 

הרב דב חיון אמר כי זה הזמן לתושבתו של גדול המאמינים אברהם אבינו ולא של האדם הראשון:

 "האדם הראשון הטיל את האחריות על אחרים, כשאלוהים פנה אליו ולכן עכשיו זה הזמן לתשובתו של גדול המאמינים, אברהם אבינו. תשובתו של אברהם אבינו הייתה הנני מוכן לשמוע את קריאתך, הנני מוכן לתקן ולו גם במעט, הנני כאן כדי להילחם למען אלוהים באהבה גדולה. אלוהים ברא את האדם בצלם על כל הגוונים הנהדרים, בלי אפליה של גזע, דת או מין. כולנו יחד נדליק את אור האהבה. הננו כאן ולא ניתן לשנאת חינם להפריד בינינו".

 

הרב חיון אמר היום לכתבת חי פה כי הבחירה בהפגנה מול מדרגות הרבנות הייתה בחירה טבעית, כי משם יצאה התלונה נגדו:

"היו כשלוש מאות משתתפות ומשתתפים בעצרת. לאמצע היום זו כמות לא קטנה ובעיקר כשמתקיימת באותו הזמן הפגנה נוספת".

לשאלה האם הוא רואה קשר בין התמיכה בו ובין הפגנת הלהט"בים בעקבות כך שלא נכללו בחוק הפונדקאות, השיב הרב שכמובן יש קשר בין היחס ללהט"בים והיחס ליהודים המסורתיים.

"אי אפשר להפריד בין אפליה לאפליה. מי ששותק על אפליית קבוצה אחת סופו שהאפלייה תגיע אליו".

 

הרב חיון מתמודד לראשונה, יחד עם הפעילה החברתית גילה זמיר, למועצת העיר חיפה, בבחירות הקרובות באוקטובר למועצת העיר. בעניין זה אמר הרב לחי פה:

"קידום שיח וסובלנות, קידום חיים משותפיים הן בינדתיים והן בין הזרמים זו האג'נדה אותה אני אישית מקדם בחיפה שנים רבות ואעשה זאת יחד עם שותפתי גילה וכן כל רשימת חיפה שווה בעתיד. הישיבה במועצת העיר מטרתה לתת לנו את האפשרות לעשות זאת בצורה רחבה יותר".

 

גילה זמיר

שותפתו של הרב חיון בהתמודדות למועצת העיר, גילה זמיר, אמרה שהתפילה היום היא התפילה של ט' באב, עם כל מה שזה מסמל בעבור העם היהודי – שנאת חינם, שיסוי ופילוג.

 

"הרבנות והממסד האורטודוקסי במקום לחפש את מה שמאחד ומקרב בין כל הפלגים הם חיפשו את מה שמפלג. העצרת הזו נועדה לתמוך ברב חיון מתוך חוסר מוכנות לקבל את הפוליטיזציה של הדת דרך הממסד הפוליטי האורטודוקסי".

 

יש לציין שלאחר שהרב חיון נלקח לחקירה בגין החופות, שערך, נשמעה קריאה בקרב העשרות הרבות של אנשים, שעורכים חופות ללא תאום עם הרבנות, שעל כולם לבוא כאיש אחד אל תחנות המשטרה ולבקש להיחקר. בנוסף, ביום חמישי האחרון נערכה הפגנה נוספת במרכז חורב בעד הדמוקרטיה ונגד החקירה של הרב חיון.בהפגנה נישאו נאומים בגנות האופן המשפיל בו נלקח הרב חיון לחקירה ותקווה לימים של איחוד ופיוס בין כל הזרמים הדתיים כלקח מ-ט' באב ומחורבן הבית בגלל שנאת חינם בינינו לבין עצמנו.

לא ניתן להגיב