האם חיפה מוכנה לרעש אדמה בעוצמה חזקה?

במהלך השנים חוזקרו בחיפה 11,000 יח"ד במסגרת התחדשות עירונית. פרויקטים נוספים מקודמים גם בשכונות החוף. בנתיים אלפי תושבים בעיר מתגוררים בבתים ישנים, שעלולים לסכן אותם במקרה של רעש אדמה בעוצמה חזקה. ראש עיריית קריית ים פנה היום במכתב בהול לשר השיכון יואב גלנט בו הוא מבקש שהממשלה תדאג באופן ממידי לפינוי מבנים מסוכנים, שנבנו בשנות ה-50.

בעקבות גל רעידות האדמה בצפון הארץ בימים האחרונים, שאחת מהן הורגשה גם בחיפה, חשוב לבחון האם הבנייה בחיפה עתידה לתת מענה לתושבי העיר במקרה של רעש אדמה בעיר. מובן, שיש בחיפה שכונות שנבנו בשנים האחרונות שמציעות מענה טוב במקרה של רעידות אדמה ולעומתן יש שכונות וותיקות עם בנייה משנות ה-50 וה-60 של המאה הקודמת ומבנים, שעלולים לסכן את המתגוררים בהם במקרים קיצוניים.

העירייה מציינת כי לאורך השנים האחרונות, בניינים רבים בעיר עברו מתיחת פנים וחלקם אף פינוי בינוי ויש עוד מתחמים רבים בעיר שבשנים הקרובות יעברו תהליך דומה. מה שחשוב להבין הוא שבעוד שאלה שגרים על הכרמל, בבניין שנבנה עד 1980, יכולים לנסות למצוא קבלן וללכת לתהליך של תמ"א 38, שבמסגרתו יחוזק המבנה ויתווסף ממ"ד לכל דירה, בשכונות החוף, בהן ערכי הדירות נמוך, יש צורך בהתערבות עירונית על פי רוב על מנת שיהיה אפשר לבצע פינוי בינוי, ואם הליך זה יושלם בהצלחה, המבנה יחוזק.

לאורך שנים יוצאים לפועל בחיפה פרויקטים של התחדשות עירונית במסגרתם חוזקו עד היום 382 מבנים במסגרת תמ"א 38 (מהם 77 מבנים, שנהרסו ונבנו מחדש) והיתר שעברו חיזוק ובסך הכול 2,065 יח"ד. משנת 2008 ועד היום חוזקו באמצעות ממ"דים 6,995 דירות.

 

עיריית חיפה מקדמת שורה של תכניות התחדשות עירונית ב"שכונות החוף" : קריית אליעזר, קריית אליהו, נווה דוד, שער העלייה, קריית שפרינצק, עין הים, קריית אליעזר וקריית חיים מערבית. בתוכניות אלו, שחלקן כבר בשלבי מימוש, כלולות אלפי יחידות דיור אשר נבנו בשנות ה – 50 של המאה הקודמת. המשמעות בפועל היא שנכון לעכשיו אלפים רבים של תושבים בחיפה מתגוררים בבתים שנבנו לפני כ-70 שנה ועלולים לסכן אותם במקרה של רעידת אדמה בעוצמה גבוהה. יותר מכך, תושבים בנווה דוד, ברחוב הרותם בשער עלייה ובקריית אליעזר מנסים כבר שנים ארוכות לקדם פרויקטים של התחדשות עירונית ובשלב הנוכחי לא ניתן לראות מתי שיקום המבנים ייחל.

שיכונים בנווה דוד (צילום – ירון כרמי)

ברחוב הרותם בשער העלייה יש יזם שפנה הן לתושבים והן לעירייה והציע תכניות מפורטות של הבניינים לאחר פרויקט פינוי בינוי, אבל המרחק בין התכניות והתחלת ביצוען גדול מאוד למורת רוחם של התושבים, שהיו רוצים מאוד לעבור לגור בבתים חדשים ובטוחים יותר.

הבעיה האקוטית ביותר בעיר היא שכונות שיש בהן בניינים שנבנו בשנות ה-50 וה-60 של המאה הקודמת ואין שום היתכנות כלכלית להתחדשות עירונית ללא מעורבות עירונית. המעורבות העירונית יכולה לבוא לידי ביטוי בהגדלת אחוזי הבנייה בצורה משמעותית. אם במקום בניין של 4 קומות היזם יוכל לבנות בניין של 10 קומות, לדוגמא, ולשווק כמות גדולה של דירות, יהיה הפרויקט רווחי עבורו, במתווה של פינוי בינוי, גם בשכונות החוף, בהן עלות כל יח"ד נמוכה יחסית למחירים על הרכס.

מעבר לאפשרות של התחדשות עירונית, בשכונות רבות בעיר אין ממ"דים בדירות וגם לא מקלטים בבניין. נכון לעכשיו, בגלל רעשי האדמה, הנושא שעל סדר היום הציבורי הוא החשש מרעידת אדמה, אבל לצד החשש הזה בשנים האחרונות היו גם תרגילים צבאיים גדולים ומלחמה, ובמקרה כזה אלפי תושבים ימצאו את עצמם רצים למקלטים ציבוריים או לתחנות של הכרמלית כדי לתפוס מחסה מפני מטח טילים. מובן, שהסיכוי להספיק לצאת מבניין המגורים ולהגיע בזמן למקלט ציבורי בהמשך הרחוב או ברחוב סמוך נמוך יחסית למשך הזמן שצריך על מנת להגיע לממ"ד או למקלט בבניין. שלא לדבר גם על הסכנה של התושבים שצריכים לרוץ ברחוב ללא הגנה עד למקלט.

ברור שרק התערבות של המדינה תוכל לסיים את המצב שבו לא כל תושב יכול לקבל הגנה מידית במקרה, שמתרחש אסון, אך התושבים עצמם לא יכולים לפנות למדינה ולבקש סיוע – זהו תפקיד הרשות המקומית.

בעיריית קריית ים מבינים שרק הרשות יכולה לדאוג לתושביה, שחלקם מתגורר בבתים שעלולים להתמוטט אם חלילה יפקוד את האזור רעש אדמה בעוצמה חזקה. בעיריית קריית ים פנו היום לשר השיכון יואב גלנט ולממשלת ישראל בדרישה לפנות את כל המבנים המסוכנים בעיר. ראש העיר דוד אבן צור שיגר הבוקר מכתב לגלנט בו הוא מציין כי בקריית ים יש עשרות מבנים משנות ה-50, שעלולים להיות מסוכנים במקרה של רעידת אדמה. בנוסף, אבן צור מתריע כבר תקופה ארוכה בפני הממשלה כי יש לצאת במבצע גורף לפינוי המבנים המסוכנים בעיר.

 

התחדשות עירונית בחיפה:

במהלך השנים האחרונות, אושרו ע"י העירייה והועדה המחוזית 10 תכניות בנין עיר להתחדשות עירונית, במסגרתן חוזקו כ-1,200 יח"ד במתחמים הבאים:
חביבה רייך (רמות רמז), "מח"ל" (קריית חיים מערבית), "ברל כצנלסון" (נוה שאנן), "יציאת אירופה" (קריית שפרינצק) ובחודשים הקרובים יחל הפיתוח ב"מתחם המלך אמציה" בנוה דוד. בנוסף, נמצאות לקראת הפקדה שתי תכניות בנין עיר בשכונת בת גלים: "חיל הים" ו"העליה השנייה" , ובהן כ-1,100 יח"ד.

על מנת להקל על הודאות התכנונית של היזמים, פרסמה העירייה בשבועות האחרונים נוהל לקליטת הצעה תכנונית יזמית לפינוי בינוי. עיריית חיפה יחד עם הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, הקימה מחלקה ייעודית להתחדשות עירונית אשר עוסקת ביזום, תכנון, קידום והאצת פרויקטים להתחדשות עירונית, מעניקה ליווי צמוד ליזמים בהליכי התכנון והביצוע, מקצרת הליכים בירוקרטיים, מסייעת לתושבים בהתארגנות לקראת מימוש הפרויקטים ורותמת את משרד השיכון ותקציביו ליוזמות העירוניות.

לא ניתן להגיב