הצלת חיים במאה ה-21, סיפורו האישי של תומר שלו מחיפה

ישנם אנשים הטוענים שפעם היה טוב יותר, שהקדמה והטכנולוגיה רק מקלקלות אותנו, מנוונות אותנו ואף הורגות אותנו. הסיפור האישי הבא, ממחיש צד אחר של הקדמה – צד בו בהודעת טלפון אחת אפשר להציל חיים ולא בהכרח להסתמך רק על כוחות ההצלה שהגעתם עלולה לקחת דקות ואף יותר.


תומר שלו (40), חיפאי מרמת אלון בחיפה, מהנדס תוכנה במקצועו העובד בחברת הייטק בעיר, הגיע לקורס דרך קבוצת חוסן קהילתי של השכונה בה הוא מתגורר. לפני מספר שנים, עלה במוחו של תומר רעיון מבריק לפתוח קבוצת וואטסאפ של הדיירים בבניין בו הוא גר (44 דירות), כשהרעיון הוא ליצור קבוצה בה כותבים רק כשאחד השכנים בצרה.

לפני כשבועיים, עבר תומר הדרכת עזרה ראשונה בקורס סע"ר (סיוע עצמי ראשוני). אני בטוח שהוא לא תיאר לעצמו שתוך שבועיים ימצא את עצמו בסיטואציה בה יצטרך ליישם את מה שלמד באותה הדרכה…

ביום ראשון האחרון, קיבל תומר הודעה בקבוצת צוות החירום של הבניין שהקים,

"יש רופא בבניין? קומה 6" .

 כך תומר תיאר את האירוע לחי פה:

הגעתי וראיתי שכן יקר (בן 65) שרוע על הרצפה עם פנים כחולות,  אשתו צועקת, היסטרית והרבה בלאגן. בזכות קורס העזרה הראשונה שעברנו לפני פחות משבועיים,  ידעתי לנהל את הארוע – הזזתי אותו ממקומו שצמוד לספה למרכז החדר, דאגתי שמישהו יהיה ממולי, הוריתי לאשתו לצאת מהדירה, הוריתי למישהו לרדת ללוות את הצוות הרפואי ולהנחות אותו לדירה, קרעתי לשכן את החולצה כדי שהחזה יהיה חשוף, וכל זה תוך כדי עיסויים (בתורות) בדיוק כפי שלמדנו.

היה לי הרבה בטחון שמה שאני עושה זה הדבר הנכון. היה שם שכן שהתחיל לתת לי עצות מה לעשות ובעצם הפריע להחייאה, וידעתי להשתיק אותו. שכן נוסף  דיבר בטלפון עם מד"א, לאחר הסבר הגיש לי את הטלפון וביקש שאדבר עם מד"א בזמן שאני מעסה… בקיצור כולם בפאניקה ולא יודעים לעבוד נכון. אני מפרט את כל זה כדי להראות לכם כמה חשוב הקורס שעברנו, שעזר לי לדעת מה לעשות נכון ואיך להגיב.

שימו לב:

הגעתי רק בזכות זה שיש קבוצת וואטסאפ למקרי חירום בבניין!"

 

לאחר זמן מה, מד"א הגיעו, ראו את תומר באמצע העיסוי ואף החמיאו לו על פעולותיו. השכן פונה לבית החולים ותומר נשאר עם התובנות לקורס העזרה ראשונה שעבר.

 

תומר שלו במהלך קורס סע"ר. (צילום: אלבום אישי)

המסר שתומר רוצה להעביר לציבור:

1. עשו קבוצת וואטסאפ לחירום. קבוצה שלא מקשקשים בה, אלא כותבים רק בשעת חרום. הוסיפו בה את כל השכנים שלכם, כך שתוכלו לעזור אחד לשני בשעת הצורך.

2. השתתפו בהדרכות עזרה ראשונה ככל שתוכלו, כדי לרענן את החומר. בשעת צרה אתם עשויים למצוא את עצמכם בסיטואציה שבה אתם היחידים שיכולים לסייע.

 

לא ניתן להגיב