משרד הבריאות יוצא בהמלצות לטיפול וההתמודדות בעת מגע או צריבה ממדוזה

מדוזה בחוף קריית ים (צילום - ירון כרמי)

כזכור המכון לחקר ימים ואגמים דיווח על "מים צורבים" בחופי הארץ מהדרום ועד הצפון עוד מתחילת חודש יוני, וכי רוב המדוזות נמצאות במרחק של כ-200 מטרים מהחוף וטרם הגיעו אל קרבת החוף. אלא שבימים האחרונים המדוזות התקרבו והגיעו לחופים ורק בשבוע שעבר ילדה בת 7 שבילתה בחוף דור עם משפחתה, יצאה מהמים צורחת בעקבות צריבה של מדוזה והתאשפזה בבית חולים איכילוב כשהיא סובלת מכוויות קשות.

משרד הבריאות מפרסם היום (ג') לציבור את המלצותיו בדרכי הטיפול וההתמודדות בעת מגע או צריבה ממדוזה. אנו ממליצים לקרוא עד הסוף, מכיוון שחלק מההמלצות מנוגדות להמלצות חוקרי אוניברסיטת חיפה. מבולבלים? גם אנחנו…

במשרד הבריאות מסבירים כי המדוזה הינה חיה מימית, המורכבת מגוף וזרועות צייד. זרועות אשר מכוסות לכול אורכן בחוטי ארס (נוירוטוקסין). בעת מגע עם טרף הארס משתק את הקורבן. אך למרות היכולת של הארס להרוג חיה מימית קטנה, באדם, לרוב תופיע פריחה, אודם וצריבה עד לכדי שלפוחית ואף במקרים מסוימים לכדי כיווץ שרירים. כאשר דרגת הפגיעה לרוב תלויה בסוג המדוזה.

מדוזה (צילום – ירון כרמי)

 

איזה צעדים יש לנקוט במידה ונעקצתם על ידי המדוזה עצמה (אשר לרוב גם נצמדת לגוף) וגורמת לצריבה קשה?

  • יש להרחיק מהעור את כל שיירי המדוזה בעזרת מקלון או חתיכת פלסטיק, מבלי לשפשף את האזור על מנת שלא להחמיר את חדירת הארס לעור.
  • יש ליצוק על הכוויה מיץ לימון אמיתי, חומץ רגיל, חומץ תפוחים, המנטרלים את הרעל. רכיבים אלו לרוב מצויים בסוכת המציל למקרים מסוג זה או שניתן להצטייד מבעוד מועד במגבוני חומץ הנרכשים בבתי המרקחת. אין לנקות את האזור הפגוע באלכוהול.
  • אסור לשטוף את צריבת המדוזה במים מתוקים משום שאלו גורמים להתרחבות ופיצוץ התאים הרעילים והרחבת המגע ביניהם לבין אזורים "נקיים" בעור. על מנת לסלק את תאי הארס יש למרוח את אזור הצריבה בסודה לשתיה/ טלק עם מי ים ולקלף בזהירות כשהאזור מתייבש מבלי לשפשף את האזור.
  • חשוב להדגיש כי בילדים קטנים בפרט ובמבוגרים בכלל, במידה ורואים  תסמינים חשודים מעבר לאודם או צריבה מקומית ( תגובה של היצרות דרכי הנשימה, קשיי נשימה, חולשה, נפיחות בגרון, הכחלת המקום הפגוע, נפיחות מעבר לרגיל – בצקת, תגובה אלרגית קשה) יש להגיע במהירות האפשרית לבית החולים הקרוב / מרכז רפואי לקבלת טיפול מיידי או להזמין ניידת טיפול נמרץ.

שימו לב: בניגוד להמלצות משרד הבריאות, באוניברסיטת חיפה ממליצים שלא להשתמש בחומץ כלל. אז מי צודק? כנסו לכתבות הבאות ותחליטו בעצמם.

 

לא ניתן להגיב