כלבת ים נצפתה וצולמה בחיפה: כלבת הים הנזירית – סיקור הביקור המלכותי בחיפה

החיפאים משפשפים עיניים בתדהמה: לראשונה מזה שנים רבות, נצפתה וצולמה כלבת ים בחיפה, מול טיילת בת גלים

כלבת-ים נזירית נדירה נצפתה וצולמה בחיפה ובראש הנקרה (זה לא חלום, חברים, אלא חדשות – אמת !)

התרגשות רבה אחזה באנשי מחמל"י (מרכז חקר מידע וסיוע ליונקים ימיים בישראל) ביום שלישי שעבר כאשר אלברט פנחס, מנהל אתר הנקרות דיווח על כלב ים בראש הנקרה. זו התצפית השלישית של כלב ים בראש הנקרה בחודש וחצי האחרונים.

אחרי תצפיות ארוכות ולא מעט לוגיסטיקה, חוקרי מחמל״י הצליחו "ללכוד" את כלבת הים בעדשת המצלמה. התמונות הצליחו לאשר כי מדובר במאיה – אותה כלבת ים נזירית המוכרת להם מהשנים האחרונות, אשר נצפתה לראשונה בהרצליה, בינואר 2010.

כלבת הים הנזירית, מאיה, חולפת במפרץ בת- גלים ביום חמישי האחרון 10.5.18. צילום: אביב רוזן

מאנשי מחמל"י נמסר לחי פה: "מאז יוני 2014 תועדה מאיה בידי מחמל״י מספר פעמים בראש הנקרה, אך בשנתיים האחרונות נעלמו עקבותיה, והחוקרים שלנו אף התחילו לדאוג לשלומה… לאחר היעדרות של שנתיים, שמחנו במיוחד לזהות אותה היום".

כלבת הים הנזירית בראש הנקרה, 8.5.18, צילום: ד״ר עוז גופמן, מנהל פרויקט הדולפינים במכון ללימודי ים ע״ש רקנטי, מחמל'י אוניברסיטת חיפה

אודות כלב הים הנזירי – מהיונקים הימיים הנדירים בעולם

כלב הים הנזירי הים תיכוני (Monachus monachus) הוא אחד היונקים הימיים הנדירים ביותר בעולם. הוא נמצא בסכנת הכחדה וההערכות הן שאוכלוסייתו מונה כ-450 פרטים בוגרים בלבד. צייד מאסיבי של כלבי-ים לבשר ושומן במאה הקודמת הוא הוא שהביא לירידה התלולה באוכלוסיית כלבי הים הנזירי. בעשורים האחרונים, הפרעות האדם לבית הגידול של כלבי הים (מערות ונקיקים סלעיים), ירידה בכמות הדגה (מזונם העיקרי) והילכדות ברשתות דייגים הביאו את אוכלוסייתו של מין זה לסף הכחדה. בישראל, נכחד כלב הים הנזירי ככל הנראה בשנות ה-30 של המאה העשרים. התצפיות מהשנים האחרונות מעוררות תקווה כי אולי תנאי הסביבה שהשתפרו באזור שמורת הטבע הימית "ים ראש הנקרה" מהווים סיכוי להתאוששות המין באזורנו.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
כלבת הים הנזירית מאיה מסתכלת ישר בעיניים, אתר ראש הנקרה, 8.5.18, צילום: ד"ר עוז גופמן, מחמ"לי

הביקור של הנסיכה מאיה במפרץ בת-גלים

ביום חמישי האחרון, גברה ההתרגשות, בעקבות דיווחים וצילומים של כלבת הים מאיה בחיפה!  התצפית הראשונה, של אביב רוזן, הייתה בסביבות 17:30 במפרץ חיפה, מול חוף בת גלים. כשעה מאוחר יותר נראתה מאיה על ידי קבוצת דייגים, סמוך לחוף שקמונה. כיוון השחייה של מאיה היה דרומה.

כלבת הים הנזירית, מאיה, חולפת במפרץ בת- גלים ביום חמישי האחרון 10.5.18. צילום: אביב רוזן
כלבת הים הנזירית, מאיה, חולפת במפרץ בת- גלים ביום חמישי האחרון 10.5.18. צילום: אביב רוזן

התצפית על מאיה כלבת הים הנזירית כאן אצלנו במפרץ בת-גלים והשמורה הימית שקמונה היא מרגשת במיוחד. היא מצטרפת לתצפיות על ערכי הטבע הימיים הרבים באזורנו: צבי-ים חומים וירוקים, חתולי ים, מרבדי אצות ייחודיים וגני ספוגים ומצביעה על ייחודו של אזור המפרץ ורכס הכרמל התת-ימי עבור בעלי חיים ימיים. שמורת טבע ימית גדולה "ים ראש כרמל" המקודמת בימים אלה על ידי רשות הטבע והגנים תהווה מקלט בטוח והבטחה להמשך קיומם.

גם אתם ראיתם כלב ים? אולי ראיתם את מאיה?   אנא דווחו, בזמן אמת, למיחמל"י בקישור זה:

דף הבית של מחמ"לי – דיווח

וכמובן לחי פה ואנו נטפל במידע בצורה מקצועית, כרגיל: 

אנו בחי פה מודים, מקרב לב, לאנשי מחמל"י שסייעו בהכנת הכתבה: ד"ר אביעד שיינין, ד"ר מיה אלסר, ד"ר עוז גופמן, מירי כלפה דוברת הארגון.

  

לא ניתן להגיב