המאבק על צביון בית הספר הפתוח בחיפה: הפנינג הידברות בהובלת ההורים ביום ו', 18/5/2018

באסיפה של כלל הורי בית הספר הוחלט לצאת למאבק כדי לשמור על צביון בית הספר הפתוח

בית הספר הפתוח בחיפה

הורים בבית הספר הפתוח בנווה שאנן משביתים את הלימודים ביום שישי הקרוב ועורכים "הפנינג אזהרה". זו אמורה להיות יריית הפתיחה לשורה של פעולות, שמטרתן להבהיר למשרד החינוך במחוז ולעירייה, שההורים לא יאפשרו לטשטש את הצביון המיוחד של בית הספר ולהפוך אותו לעוד בית ספר ממלכתי.

"חשוב לנו להגיש", אמרו מספר הורים לתלמידים בבית הספר, "שאין לנו שום דבר נגד מנהלת בית הספר או צוות המורים. הדבר היחיד שחשוב לנו הוא שבית הספר ימשיך לפעול באותו אופן בו הוא פעל עשרות שנים.  בית הספר הפתוח מעודד את הילדים לנהל שיח מכבד עם מבוגרים בכלל ומורים בפרט בגובה העיניים, מחנך לערכים ולחשיבה ביקורתית ומלמד את הילדים, שכל אחד מהם חשוב ומשמעותי ודעתם צריכה להישמע ולהילקח בחשבון. היום כשאנחנו רואים מה קורה בבית הספר שלנו, אנחנו רואים שוב ושוב שהעקרונות הייחודיים לבית הספר נדחקים, ובית הספר מאבד מצביונו. חשוב לנו מאוד שבי הספר ימשיך לחנך את הילדים באותה דרך בה הוא פעל לאורך השנים, וכואב לנו לראות שזה לא קורה. לדוגמא, כשיש מקרה אלימות יש דרך ברורה כיצד צריך לטפל באירוע. מאוד חשוב לנו שהמורים והנהלת בית הספר יפעלו על פי העקרונות האלה, אבל שוב ושוב אנחנו מתאכזבים כשאנחנו רואים, שהטיפול דומה מאוד לטיפול בבתי ספר אחרים והעקרונות, שאמורים להנחות את הטיפול בבית ספר פתוח לא מיושמים".

לטענת ההורים, הם גילו נכונות להצעות של גישור, אבל בפועל הדברים לא מתקדמים. "אנחנו נשמח לקדם את הדברים ברוח טובה, אבל אנחנו מרגישים שאין עם מי לדבר. חשוב לנו מאוד לשמור על צביון בית הספר, ולכן ביום שישי אנחנו נערוך בבוקר הפנינג אזהרה, שבו נדבר על מה שמייחד את בית הספר הפתוח, ונדחק לקרן זווית בתקופה האחרונה. בית הספר הלך והפך מבוקש יותר ויותר משנה לשנה והיום לומדים בו כ-530 תלמידים. מה שחשוב לנו זה לדעת שאנחנו שולחים את הילדים שלנו לבית הספר, שמקנה להם את הערכים, שאנחנו מאמינים בהם. לא ברור לנו למה אנחנו צריכים להיאבק על המובן מאליו. יש בעיר עשרות בתי ספר יסודיים ממלכתיים. למה לקחת בית ספר ייחודי ומצליח ולנסות לשנות את צביונו? דבר אחד בטוח, אנחנו לא נקבל את זה ונאבק על בית הספר עבור הילדים שלנו".

חלק מההורים בבית הספר מתעקשים, שהמשבר הנוכחי הוא תוצאה של הפרויקט ההולך ונבנה ברחוב ברל כצנלסון, שבמסגרתו עתידים להגיע לרחוב מאות משפחות חדשות. ההורים טוענים, שיש ניסיון להפוך את בית הספר למוסד חינוכי, שיוכל להציע מענה לתלמידים, שיגיעו לגור ברחוב על חשבון בית הספר הפתוח.

השבוע נערכה אסיפה של כלל ההורים בבית הספר. ברוב של 159 בעד ו-4 נגד התקבלה ההחלטה לתת גיבוי לוועד בית הספר ולצאת למאבק על בית הספר.

יש לציין כי בחיפה פועל וועד יישובי, שבו חברים יו"רים מכלל בתי הספר בעיר. בימים האחרונים בודקים היו"רים את האפשרות לסייע לבית הספר הפתוח.

ממשרד החינוך נמסר לחי פה: בית הספר "הניסוי הפתוח", הינו מוסד חינוכי מוכר ורשמי, על כל המשתמע מכך. מנהלת בית הספר, הנהלת בית הספר והצוות החינוכי מלווים ע"י המחוז וזוכים לאמון מלא בעשייתם החינוכית.
הנהלת המחוז והפיקוח הבית ספרי רואים בקהילת בית הספר, שותפה לשמירה ולחיזוק הייחודיות הבית ספרית ולעשיה מבורכת, ערכית ומיטבית למען כלל תלמידי בית הספר.

לא ניתן להגיב