דוד גולקו ז"ל נהרג לפני קום המדינה – זהו סיפורו | יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה בחיפה

משה אלקלעי, קורא חי פה, מספר על סבו החיפאי אשר נהרג מכדור של צלף לפני קום המדינה ואשר על שמו קרויה "כיכר דוד" בנווה שאנן.

סיפורו של דוד גולקו, אשר על שמו קרויה "כיכר דוד" בשכונת נווה שאנן בחיפה:

דוד גולקו ז"ל, בן למשפחה ענפה נולד בקייב רוסיה ב1914. בגיל 6 לאחר מעשי פוגרום נגד היהודים החלה משפחתו במסע גדול שהסתיים לאחר כ-3 חודשים בארץ ישראל בחיפה, נווה שאנן. המשפחה התקיימה בדוחק אבל השתלבה היטב בחיי החברה בחיפה. האם (פסיה) עסקה בגידול פרות ומכירת חלב והאב גדליהו סיפק מים לתושבי השכונה. סבי דוד למד עזר במלאכה להוריו ובנוסף למד מכניקה עדינה בטכניון כבאץר בנעוריו היה פעיל בשירות "ההגנה" והשתתף באופן פעיל בשמירה על נוה שאנן.

הוא אף הקים בית מלאכה בצוותא עם אביו והם עסקו בעבודות חרטות ,וכל העת היה עסוק בפעילות בשורות ההגנה. כאשר לפני זמן לא רב נמצא סליק של נשק באחד מבתי הספר בנו"ש שהיה לו חלק בהסתרתו. דוד סבי הספיק להינשא לרבקה סבתי ונולדה להם בת אחת(נסיה) וסבתי הייתה בהריון מתקדם עם אימי.

באחת מהפעולות של הערבים כנגד ניסיונות ההגנה, נפצע סבי מכדור של צלף. הוא איבד דם רב. במהלך החילוץ והניסיונות להצילו, באמצעים הדלים שהיו אז, אפילו הצליחו להביאו בחיים לבית החולים הדסה, אך ב-23.8.39 ניקבע מותו והוא נקבר בבית הקברות הצבאי בחיפה.

אימי, דודיה, נולדה 4 ימים לאחר מותו ב-27.8.39 וקרויה על שמו (הטיית השם דוד).

עיריית חיפה הקימה ככר על שמו בנווה שאנן היא "ככר דוד" אימי נושאת את שמו בגאווה עד עצם היום הזה.


עיריית טירת כרמל – רחב

אנחנו במערכת חי פה מזמינים אתכם לשתף ולכתוב לנו את סיפוריהם של יקיריכם שנפלו במערכות ישראל ובפעולות האיבה 

haipo.info@gmail.com


 

לא ניתן להגיב