"בן יפה נולד", מיזם הנצחה בבתי הספר בחיפה | יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה

"בן יפה נולד", מיזם חיפאי

 

עשר שנים לאחר השקת המיזם: "בן יפה נולד על כתף הכרמל" מיזם שמטרתו הייתה הנצחה דיגיטלית של חללי צה"ל ונפגעי פעולות איבה בוגרי בתי הספר בנוה שאנן.  מסורת זו של טקס יום הזיכרון, בשיתוף בתי הספר בשכונה, נמשכת כבר 10 שנים.

בדברי הפתיחה אמרה הגב' רבקה גינצבורג:

"זו השנה העשירית בה אנו מקיימים את תוכנית "בן יפה נולד על כתף הכרמל", שהחלה כמיזם לימודי במסגרת תוכנית הרצף בין כיתות ו' לז' בלימוד הנושא בשילוב אוריינות תקשוב ומידע. במהלך הלמידה התלמידים חקרו את חיי הנופלים והפכו את ממצאיהם לאירוע המכונן עבורם רצף זכרון ותודעת שייכות קהילתית ולאומית. במהלך השנים מנהלי בתי הספר התחלפו והמיזם בכוח חיותו, המשיך להתקיים גם בהנהלות החדשות."

 

עיריית טירת כרמל – רחב

התלמידים לא הכירו את הנופלים שהינם בוגרי בתי הספר בהם הם לומדים. לא הכירו הנערים והנערות מאחורי התמונות בקירות ההנצחה בבתי הספר, ולצערנו במהלך שנים אלה, נפל בוגר נוסף של בית הספר "פיכמן" – יוסי מועדי ז"ל. הילדים היו בקשר הדוק עם בני משפחתו, היו שותפים לבניית אתר האינטרנט לזכרו, ולקחו חלק בתכנון קיר ההנצחה בכניסה לבית הספר.

פרוייקט זה היה חלק מפרויקט "מעברים" מהיסודי לחט"ב. תלמידי כתות ו' של חמישה בתי ספר יסודיים פעלו בצוות עם תלמידי כתות ז' של בי"ס עירוני ג'. תוך למידת מיומנויות חקר, תקשוב ומידע בנו לחלקם אתרי אינטרנט. המיזם זכה לפרס מטעם הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות.
הערב, נערך טקס "בן יפה נולד על כתף הכרמל" לזכרם של הנופלים בוגרי בית ספר "אהוד", שהמשיך את דרכם של בתי הספר בנוה שאנן, בהובלת המורה סמדר ברסלב.

עיריית טירת כרמל – רחב

ראוי שמיזם זה המחנך להכרות עם המחיר לחיים במדינה משלנו, עם אזרחות טובה, עם רגישות לזולת, יקיף את כל בתי הספר בחיפה. אין יפה ממנו ואף פעם לא מאוחר.

הנצחת הנופלים במיזם "בן יפה נולד" בנווה שאנן בחיפה – שמואליק גולדפינגר ז"ל

הגב' רבקה גינצבורג הודתה לכל השותפים לארך השנים:

חנה מורג, גלית ברזני וליאת אדרי, על הובלה פדגוגית טכנולוגית, איריס כהן מנהלת יזרעאליה, אוה טל, ענת הילל המנהלות היוצאות של ביה"ס תל חי, גיא הולצמן, ממשיך דרכן, מנהל ביה"ס תל חי, אילנה גרינבוים, גלית כץ המנהלות היוצאות של דינור ואילנית אביב מנהלת "דינור", רותי שטרנברג מנהלת "הבונים" ושרון איטה מנהלת "פיכמן". למחנכות כיתות ו' וז' לדורותיהן, תודה לרינה אלפריח מנהלת המחלקה לחינוך יסודי, למימון בן עזרא, מנכ"ל בית אבא חושי על האכסניה המכבדת לקיום הטקס ולאילנה טרוק מנהלת החת"ר בעירית חיפה על התמיכה וההתלהבות.
ולכם משפחות יקרות תודה על תעצומות הנפש לפתוח את דלתות ביתכם ולבכם ,לארח את תלמידינו להציץ ולקחת חלק במיזם חשוב זה המעניק דמות לתמונות שעל הקיר.
הטכס החל, על המסך מוקרנות שיקופיות, פני התום של ילדינו, בנים ובנות. מביטים אלינו, עצב עמוק. געגוע. קשה להלחם בדמעות, ואז תשאל האומה, שטופת דמע וקסם
ואמרה מי אתם? והשנים שוקטים יענו לה: אנחנו מגש הכסף שעליו נתנה מדינת היהודים. אנחנו 106 התלמידים, אנחנו שלוש הכיתות הדוממות של נוה שאנן.

לא ניתן להגיב