נעמי ומרק ביאנו ז"ל | יום הזכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה בחיפה

כשהעיתונאים הגיעו לזירת הפיגוע במסעדת מקסים הם ראו את רכבו של מארק, אבל הוא לא ענה להם לנייד. בסוף הם הבינו שמי שהיה עד עכשיו אחראי להביא את הסיפור לאחרים, הפך להיות חלק מפיגוע מזעזע בעצמו.

מרק ונעמי ביאנו נרצחו לפני 15 שנה בפיגוע במסעדת מקסים. בפיגוע נרצחו 21 סועדים ועובדים במסעדה שעל שפת הים על ידי מחבלת מתאבדת. מרק היה בן 29 ואשתו בת 25. בני הזוג נישאו שנתיים קודם והתגוררו בשכונת כרמליה. מרק היה בוגר בית הספר השש – שנתי, עירוני ה'. אחרי שירותו הצבאי למד מרק ביאנו תקשורת ובזמן הפיגוע הוא עבד ככתב החדשות המקומיות של הוט.

עיתונאים, שסיקרו את חיפה לגופי תקשורת ארציים ומקומיים, סיפרו אחרי הפיגוע, שהם זיהו את רכבו של מרק כשהם הגיעו לסקר את האסון. העיתונאים התקשרו למרק והוא לא ענה, והם לא הבינו למה הוא לא עונה, אם הוא נמצא במסעדה ומסקר את הפיגוע. רק לאחר כמה שעות התברר למה הוא לא ענה.

נעמי הייתה בוגרת של בית הספר אליאנס והיא עבדה במכללת תלתן לעיצוב ותקשורת חזותית. מנכ"ל המכללה, ארז ישכרוב, סיפר השבוע כי נעמי הייתה מאוד אהובה במכללה ולא היה קל לחזור לשגרה אחרי הפיגוע בלעדיה:

"אחרי הפיגוע החלטנו שאנחנו נבנה מונומנט, שיהיה ניתן לראות מכל מקום במכללה, כדי להנציח את נעמי ואת בעלה מרק. נעמי עבדה אצלנו הרבה שנים, היא הייתה מדריכה ראשית ואחראית על כל הקורסים בבתי הספר. כשהיא נרצחה, היא לימדה במקביל 5-7 קורסים. הפיגוע בקו 37 בכניסה לכרמליה היה 7 חודשים לפני הפיגוע במקסים. נעמי הייתה בתחנת אוטובוס ממול בזמן הפיגוע, והיא הגיע למכללה והתחילה ללמד והייתה צריכה להפסיק את השיעור באמצע בגלל שהיו לה צלצולים באוזניים מהתפוצצות האוטובוס. המזל שהיה לה בפיגוע ההוא, אזל באוקטובר"
"הכרתי את מרק דרך נעמי. הוא עשה את צעדיו הראשונים כעיתונאי ולפעמים הוא היה מתייעץ איתי כי הייתי בעבר צלם עיתונות. כמה שבועות לפני הפיגוע הצעתי לו לעשות כתבה על מקומות, שבכניסה אליהם אין מאבטח והם מסוכנים, ומרק אמר לי, 'עזוב, אני לא רוצה לתת רעיונות למחבלים'.

בכל שנה אנחנו מחלקים מלגות לזכרם ללימודים במכללה. השנה נחלק בחודש יולי מלגות בסכום של 200,000 ש"ח. אחרי הפיגוע אנחנו והסטודנטים התקשינו מאוד להמשיך בלי נעמי, הסטודנטים מאוד אהבו אותה והיא השאירה חלל ענק".

בשנים הראשונות לאחר הפיגוע חולק לזכרו של ביאנו פרס מארק ביאנו, שניתן לעיתונאי שהשאיר חותם באותה שנה על העיתונות המקומית. בשנת 2014 חולק פרס לזכרו של ביאנו במהלך כנס תקשורת באוניברסיטת חיפה. גם החוג לתקשורת באוניברסיטה, שמארק היה בן בוגריו מנציח את זכרו מדי שנה.

לא ניתן להגיב