יואב יגול: “מתנ”ס ליאובאק, כיכר העיר והלב של הקהילה”

YoavYagol.jpg
יואב יגול מנהל מתנ”ס ליאובאק
“לצערנו כיום הרחוב והמרחבים הציבוריים אינם יכולים להציע לילדים ולנוער את מרחבי הפעילות כמו בשנים עברו,” אומר יואב יגול, מנהל מתנ”ס ליאובאק. ” לכן, המתנ”ס הוא האופציה האולטימטיבית למימוש זמן איכות קהילתי ולמפגש מקרי. המתנ”ס, בעיני, הוא הבית של הקהילה, אנו רואים את המתנ”ס ככיכר החדשה של העיר והנשמה שלה.”
“אנו משולבים בכל מעגלי החיים” מוסיף יגול: מגיעים לכאן תינוקות בליווי הוריהם שגדלים להיות ילדים פעילים באופן עצמאי, גדלים ומוצאים עצמם בתחומי פעילות שונים ומגוונים כשבמקביל הוריהם מוצאים את תחומי העניין שלהם”

75.jpg

זהו ערב יום הזיכרון, באודיטוריום הצמוד עובדת במרץ קבוצת צעירים בהנחייתה של אורית כהן סגניתו של יגול, על הגשת המסכת אותה תעלה עוד שעה מול באי המתנ”ס. יואב מקבל אותי במשרדו בקומפלקס רחב הידיים הנמצא בכרמל הצרפתי, שהינו חלק בלתי נפרד ממרכז החינוך ליאובאק הכולל מרכז הספורט על כל מתקניו ופעילות קהילתית ענפה ומהווה טריטוריה רחבת ידיים ומלאת אפשרויות בלב השכונה הגדולה.

swimmingpool.jpg

למתנ”ס שלוחות בשכונות המשתייכות לאזור: מרכז רות הממוקד כמרכז פעילות לנוער, “בית לגדול טוב” מרכז פנאי והעשרה לילדים עד גיל 6. שניהם בשכונת שפרינצק, מרכז סאוא-מרכז לגיל הרך למגזר הערבי בשכונת הדר, מרכז קלור -מתנ”ס רב תכליתי ורב גילאי בשכונת עין הים, מרכז קהילתי בית אל בשכונת רמת התשבי, בית קהילה ומורשת לחיזוק וטיפוח הקהילה האתיופית בשכונת שער עליה.
אמא_אתיופית.jpg
“מכאן צומחת קהילה וכך בונים לכידות חברתית” אומר יגול. אנו עושים הכל כדי שזו תהיה קהילה תומכת וחמה. זו עבודה יומיומית הכוללת חשיבה בלתי פוסקת. מעבר לעבודה השוטפת, אנו מחוייבים להתחדשות ורגישות. אנו מעניקים את האפשרות ליזום ולהעניק ותומכים בכל פעילות המוצעת על ידי חברי המתנ”ס כי לשם כך אנו כאן. זו השליחות שלנו-להעצים ולהמחיש את היתרונות של הקהילה מדי יום, מדי שעה ובכל מעגלי החיים.”

יואב עצמו גר ברחוב עובדיה הנמצא בשכונה. “אני לא מבין כיצד אפשר לנהל מתנ”ס אם אתה לא חלק מהמקום” אומר יואב. אני מחובר ומחויב בכל רמח איבריי והעובדה שאני גר כאן וחלק מהמרקם האנושי מעניק לעבודתי ערך מוסף.” בשיחה נפרדת עם אורית כהן סגניתו היא מחזקת את הדברים ומעידה כי גם היא כבר 12 שנים חלק בלתי נפרד מהמתנ”ס עם ברק בעיניים כמו ביום הראשון של העבודה ורואה כיצד הילדים גדלים מול עיניה: “המתנ”ס מפעיל גני ילדים מגיל תינוקייה ועד גיל חובה. הילדים גדלים מול עינינו, משתלבים במגוון פעילויות מה שמוביל לטענתה למחויבות ומעורבות ברמה אחרת לגמרי.” אומרת אורית.

המתנ”ס מעודד כל יזמות קהילתית והן אכן עולות וצומחות מתוך קבוצות תושבים המבקשים לקדם נושאים שונים או ליצור פיתרון לנושאים המטרידים אותם. אורית מספרת על קבוצת הורים הפעילה וקשובה לצרכי המשפחות ומבנה פעילויות בהתאם לצרכי קהילה זו. יואב מספר על פעילויות המשלבות נוער וניצולי שואה כגון סדר ט”ו בשבט שהפך מסורת במתנ”ס

diner.jpg

פעילות של אור ירוק וזהירות בדרכים.

or_yarok.jpg

טיולים מאורגנים של קהילת המבוגרים, ערבי שירה בציבור-כל אלו פעילויות ועוד רבות אחרות שקמו ונוצרו מתוך יוזמות של הקהילה כשהמתנ”ס מעניק את הגיבוי האופרטיבי לפעילות בתוך מתקניו ובחסותו.

יואב מציין כי המתנ”ס פועל לפלורליזם, רב קיום וקבלת האחר. המתנ”ס פעל בזמנו להקמת בית לאוכלוסית הלהט”ב (הומו-לסבית וטרנסקסואלית), האנשים בקהילת המתנ”ס על שלוחותיו הם ממגוון הקבוצות הקיימות בחברה הישראלית ומכל קשת הגילאים.

moadon_zemer.jpg

השמש שקעה מול חלונותיו של המשרד הצופה אל הים, העצב של יום הזיכרון הלך וחילחל אט אט אל תוך המציאות של שעת הערביים. אנשים החלו להגיע והתיישבו באולם. מישהו כיבה את האור, ורק התאורה של הבמה האירה את המסך ובני הנוער שהיו על הבמה החלו לשיר והגישו את המסכת.
“באת ביום של עצב” אומרת לי אורית, “אבל היי בטוחה שביום יום יש כאן לא מעט המולה, צחוק ושמחה. תפקידנו לספק מענה לקהילה גם בימים קשים שכאלה”

אני מבטיחה לבוא ולראות, כי ברור לי שנחשפתי רק לקמצוץ של קמצוץ מתוך מה שהלב הקהילתי הזה מציע לתושבים.

הגיבו כאן לכתבה