כחלון הודיע רשמית שהוא תומך ביונה יהב לראשות העיר

שר האוצר משה כחלון ניצל את הרמת הכוסית לפסח על מנת להביע את תמיכתו בראש העיר המכהן יונה יהב. המשמעות היא שהוא לא מתייצב מאחורי מי שהיה יועצו עד לאחרונה ומתמודד גם הוא על ראשות העיר דוד עציוני. עציוני בתגובה: העיר זקוקה לראש עיר חדש בדיוק ההפך מהפוליטיקה הישנה. היום אומרים ליונה שלום ותודה".

שר האוצר משה כחלון ניצל את הרמת הכוסית לחג של סיעתו "כולנו" על מנת להביע תמיכה בראש העיר יונה יהב לקראת הבחירות באוקטובר. בכך הוא שם קץ לתהיות לגבי מי המועמד בו הוא תומך, בגלל שבבחירות מתמודד גם מי שהיה יועצו דוד עציוני.

בהרמת הכוסית פנה כחלון, תושב העיר, ליהב ואמר לו, שהוא תמך בו בהתמודדויות הקודמות על ראשות העיר, וגם בהתמודדות הבאה הוא ומפלגתו עתידים לתמוך בו. כחלון ציין עוד כי אין לו ספק, שיהב יזכה גם בכהונה רביעית ויהיה ראש העיר הבא של חיפה.

יונה יהב (צילום – ירון כרמי)

יהב מתחת לקו ה-40%

בפועל, הסקרים האחרונים שהתפרסמו באמצעי התקשורת המקומיים והארציים מראים שהכול עוד פתוח ויהב יצטרך לעבוד קשה על מנת להיות העיר הבא, במיוחד אם הוא מעוניין לנצח בסיבוב הראשון.

על מנת לנצח בסיבוב הראשון, בבחירות לראשות העיר,  אחד המועמדים צריך להשיג יותר מ-40% מהקולות. בשלב הנוכחי על פי הסקרים האחרונים, יהב לא מתקרב ל-40%. יחד עם זאת יש עדיין 7 חודשים עד לבחירות, ולכן הכול עוד יכול לקרות.  הסקרים של היום רק מעידים על הלך הרוח הקיים בימים אלה בקרב תושבי העיר והלך הרוח יכול להשתנות לכאן או לכאן.

חוסר בהירות נוסף בנוגע לבחירות הקרובות נובע מהעובדה שעדיין לא ברור אפילו מי יהיו כל המתמודדים על ראשות העיר. לדוגמא, יובל רבין הודיע לאחרונה על כך שהוא שוכר דירה בשכונת נאות פרס ובוחן אפשרות של התמודדות על ראשות העיר, דבר שיכול להשפיע על האופן שתושבים בעיר יצביעו בבחירות. רבין מעוניין ככל הנראה להתמודד מטעם מפלגת העבודה, אך עדיין לא ברור עם אבי גבאי, יו"ר מפלגת העבודה, יתמוך בהעמדתו בראש הרשימה החיפאית.

דוד עציוני בכנס בחירות – מרכז הקונגרסים – 18/3/2018 (צילום – ירון כרמי)

כחלון ועציוני:

הסיבה שבגללה תמיכתו של כחלון מעוררת עניין היא שאחד המתמודדים על ראשות העיר, דוד עציוני, היה עד לפני כמה חודשים אחד האנשים הקרובים אליו. עציוני היה במשך 3 שנים יועצו של כחלון, ובאופן טבעי התעוררה השאלה האם הוא יביע בצורה גלויה את תמיכתו בעציוני, על אף שבעבר תמך ביהב לראשות העיר. כעת ברור שעל אף ההערכה של כחלון לעציוני, הוא בחר להביע את אמונו ביהב.

שי אבוחצירה במועצת העיר חיפה (צילום – ירון כרמי)

מי יהיה "מספר 2 החדש" של יהב?

מאז שעציוני הודיע על התמודדותו על ראשות ראשות העיר רבים שואלים אותו מי עומד מאחוריו והאם בסופו של דבר הוא מתכנן להיות מספר 2 של אחד המתמודדים. עציוני טוען בצורה נחרצת שהוא הגיע לפוליטיקה המקומית על מנת להיות ראש העיר ולהילחם יחד עם תושבי העיר על מנת להחזיר את הצעירים לחיפה ולהפוך שוב את העיר למקום שטוב לחיות בו ולגדל בו משפחות. תמיכתו של כחלון ביהב מחזקת את טענתו של עציוני. מה שעוד מחזק את עציוני הוא העובדה שבימים הקרובים על פי ההערכות יהב עתיד להציג את מי שיהיה מספר 2 שלו בבחירות הבאות – סגן ראש העיר מסיעת יש עתיד – הצעירים של חיפה שי אבוחצירה. ברגע שאבוחצירה יהיה מספר 2 של יהב יהיה ברור שעציוני התפטר מתפקידו במשרד האוצר על מנת להיות העיר.

בהרמת הכוסית כחלון שיבח את יהב על מה שהוא עשה בחיפה ב-14 השנים האחרונות ואמר כי הוא בטוח שהוא עוד יביא את חיפה לשיאים נוספים בכהונה הבאה שלו.

עציוני בתגובה לחי פה:

המתמודד לראשות העיר דוד עציוני אמר בתגובה כי הוא מאוד מעריך את התכונה של כחלון להחזיר טוב לחבר שעזר. "העיר חיפה לא צריך טובות של חברות אלא מנהיג שישקם אותה, גם כחלון יודע את זה. איך אני יודע את זה? כי כל מייסדי כולנו בחיפה תומכים בי וגם רוב תושבי העיר. העיר זקוקה לראש עיר חדש בדיוק ההפך מהפוליטיקה הישנה. הערב אומרים ליונה שלום ותודה".

לא ניתן להגיב