תושבים משער עלייה: "עיריית חיפה מעכבת את ההתחדשות העירונית באזורינו"

שכונות החוף הן ההחמצה הגדולה של חיפה. כתבת חי פה, מיכל ירון, עם התושבים במאבקם לשיקום בתיהם

שער עלייה. מבט לרחוב הרותם

דיירים ברחוב הרותם פתחו קבוצת ווטסאפ בה הם מתעדכנים לגבי פרויקט ההתחדשות העירונית, שלא יוצא מהכח לפועל. בריאיון לחי פה הם אומרים: "לא ייתכן שנגור בדירות ישנות ומזנחות בגלל סחבת בירוקרטית, כשאנחנו וילדינו יכולים לגור בדירה חדשה ומטופחת". מהעיריית חיפה נמסר בתגובה לחי פה כי היא ומשרד הבינוי והשיכון יזמו ומקדמות, תכנית אב ל"התחדשות עירונית בשכונות החוף בחיפה" חפ/2350"

דירות ישנות ומוזנחות:

תושבים משכונת שער עלייה טוענים כי העירייה מעכבת את ההתחדשות העירונית בשכונה וגורמת לקבלנים והיזמים המעוניינים לקחת על עצמם את הפרויקט להרים ידיים. "במהלך השנים היינו בקשר עם שלושה יזמים שונים", אמרה השבוע תושבת רחוב הרותם בשכונה, "כל אחד מגיע לכאן ומראה לו את מה שהוא היה רוצה לעשות מהבניין. אנחנו גרים בדירות ישנות ומוזנחות, וברור שהיינו רוצים להתחיל פה פרויקט של פינוי בינוי, כמו שאנחנו רואים באזורים אחרים בחיפה.

סוגיית הבנייה לגובה ורווחיות היזמים:

הבעיה שליזמים ולקבלנים ישתלם לעשות כאן פרויקט פינוי בינוי רק אם העירייה תאפשר להרים כאן בניין רב קומות עם הרבה יח"ד, שהם יוכלו למכור. זה מה שלא מאפשר להתחיל את הפרויקט. באחוזה ובכרמל מספיק שליזם יהיו 4 יח"ד למכירה ושווה לו להתחיל לעבוד. אצלנו בגלל שעלות כל יח"ד לא גבוהה, זה ישתלם רק כשהוועדות יאפשרו לבנות בשער עליה לגובה וזה דורש מהעירייה לקדם את תכנית המתאר ולתת אישורים וזה לא קורה. בינתיים אנחנו והילדים שלנו גרים בבתים מוזנחים וישנים, וזה פוגע באיכות החיים שלנו ובביטחון שלנו. בדירות החדשות יהיו לנו ממ"דים ונהיה מוגנים, אבל בפועל שום דבר לא קורה כבר הרבה מאוד זמן".

רחוב הרותם – מבט לרמת הנשיא (צילום – ירון כרמי)

שכונת שער העליה היא שכונת חוף הרוויה בשיכוני עמודים ישנים משנות השבעים. השכונה ממוקמת צפונית לנווה דויד ומערבית לשכונת שפרינצק. שער עלייה היא אחת השכונות שהעירייה מעוניינת לבצע בה התחדשות עירונית לצד בת גלים, קריית אליעזר, עין הים ונווה דויד.

| העירייה מספרת סיפורים:

"כבר הרבה שנים שהעירייה מפזרת פה הבטחות", אומר אחד מבעלי הדירות ברחוב הרותם, "לתכנית פינוי בינוי באזור. העירייה מדברת על תכנית, שתשנה לחלוטין את נוף השכונה ותאפשר מגורים במגדלי איכות. היזמים צובאים על דלתנו בהתלהבות אך גם נעלמים מהר, בגלל שהעירייה לא מצליחה לגבש מדיניות לגבי כמות יחידות הדיור שיבנו וכך לא מאפשרת ליזמים אפשרות כלכלית ליצור את המהלך. היזמים מלינים על כך שהעירייה מאפשרת מכפילים נמוכים מידי ללא כדאות כלכלית.

| אין עתיד לשיקום שכונות החוף באופק הנראה לעין:

תכנית המתאר לפיתוח השכונה מעוכבת תקופה ארוכה גם כן על ידי העירייה. הכנס האחרון לשיתוף הציבור היה בשנת 2015 היום בשנת 2018 אין עדיין אופק לתוכנית מתאר או למדיניות ברורה בעניין. לא יתכן שיאשרו תכניות התחדשות עירונית בכרמל כאשר שכונת החוף בעלת הפוטנציאל הגדול בעיר תוזנח. תוספת יחידות דיור בשטחים חדשים כגון רמת הנשיא גם כן מורידה את הכדאיות של פינוי בינוי בכך שמגדילה את ההיצע תוך כדי הריסת שטחים ירוקים. הוקמה גם קבוצת תיאום בוואטסאפ בנושא כיון שדיירים ברחוב מעוניינים בקידום תכנית פינוי בינויי, אך העירייה מעכבת".

עיריית טירת כרמל – רחב

| "אנחנו אזרחים סוג ב' ואף אחד לא ממש מתעניין בנו"

הכעס של חלק מהתושבים הוא על זה שהם טוענים שהעירייה לא רואה בהם תושבים שווי זכויות כמו תושבי העיר על הרכס. "כשאנחנו מדברים בינינו לבין עצמנו על הסיבה שבגללה כשעולים לכרמל ולאחוזה הכול פקק תנועה אחד גדול, אנחנו טוענים שזה קורה בגלל על הבנייה, השיפוצים והמשאיות. הכרמל החזק בתנופת פיתוח ואצלנו כלום.

ילדים ומבוגרים סביבה מדורה ברחוב הרותם. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום – ירון כרמי)

| נפעל כדי לקבל מה שמגיע לנו בעיר הזאת:

ברור לנו שהכול פועל יוצא של אותו דבר: אם היו מייחסים לנו חשיבות כמו למי שגר בדניה, הכול היה נראה אחרת. תושבים מדניה לא היו גרים לאורך שנים בדירות כאלה והכביש והמדרכה שלהם גם לא היה יכול להיראות ככה. אז יש לנו משהו חשוב להגיד: לא רק שאנחנו תושבים בדיוק כמו כל אחד בעיר הזאת, אנחנו גם מתכוונים לפעול על מנת שהעירייה תעזור לנו לקבל את מה שמגיע לנו. לא ייתכן שהילדים שלנו יגדלו בסביבה כל כך מוזנחת, כשאפשר לעשות פינוי בינוי ולגור בדירות חדשות. זה מצב שבו כולם מרוויחים, גם אנחנו, גם היזמים וגם העירייה.

אסבסט מסוכן מתפורר בשער העליה. ארכיון (צילום – דוד דומב)

 

כשנוסעים בכביש ורואים את ההזנחה של שער עלייה, אלה הפנים של חיפה. זו הסיבה שתיירים ואזרחים עוברים על חיפה בדרך לצפון ולא עוצרים. כשהעיר הזו תדע לכבד את האוכלוסייה המקומית, העיר תעבור מתיחת פנים ואנשים מערים אחרות ירצו לבוא לכאן ולראות. זה לא יקרה כשמזניחים את שכונות החוף ולא מתייחסים בצורה מכבדת לאוכלוסייה פה".

שער עלייה. מבט לרחוב הרותם
שער עלייה. מבט לרחוב הרותם

| מעיריית חיפה נמסר לחי פה בתגובה:

עיריית חיפה ומשרד הבינוי והשיכון יזמו ומקדמות, תכנית אב ל"התחדשות עירונית בשכונות החוף בחיפה" חפ/2350" הכוללת את רחוב הרותם.
מדובר בתכנית מורכבת ורחבת היקף, העתידה לתת פתרונות תכנוניים בנושא התחדשות עירונית במסלולי פינוי בינוי, עיבוי, תמ"א 38 וכו' ל-4 השכונות: נווה דוד ,שער עליה, עין הים וקריית שפרינצק מערבית בתחומן קיימות כ-4000 יח"ד קיימות.

במסגרת התכנית, מתקיים תהליך שיתוף ציבור אינטנסיבי. עד כה התקיימו שלושה כנסי שיתוף ציבור- לשכונות: נווה דוד ,שער עליה, ק. שפרינצק מערבית ועין הים. לאחר הכנסים, הועלו החלופות שהוצגו בהן, לאתר האינטרנט העירוני. מטבע הדברים משך הזמן להשלמת תכנית מורכבת מעין זו אינו קצר, ויחד עם זאת התכנית נמצאת בשלבי הכנה וגיבוש מתקדמים.

במקביל להכנת תכנית האב ועל מנת שלא לעכב יוזמות התחדשות מאפשרת העירייה ליזמים פרטיים להכין תכניות מפורטות לכל מתחם ומתחם בתחום שכונות החוף, על פי העקרונות התכנוניים המגובשים בתכנית האב. בשלב זה פועלים מספר יזמים ברחוב הרותם במתחמים שונים, אשר חלקם הגישו למינהל ההנדסה הצעות תכנוניות, אשר נמצאות בבדיקה. התכוניות מקודמות כפי שנעשה בכל יתר שכונות העיר מתוך רגישות סביבתית ונופית גבוהה המתחייבת בין היתר מקרבתו הרבה של הרחוב לים.

6 תגובות
 1. אילנה כרמל אמר/ה

  גםדיירי יציאת אירופה 1 3 5 מצטרפים בבכי להזנחה והסחבת הבלתי מוצדקת בפרוייקט בינוי פינוי שהובטח מזה כחמש שנים. אף אחד לא מעדכן אותנו מה המצב לאשורו.
  שום דבר לא מתקדם מאשימים את
  חמשת החתימות החסרות לכאורה
  על מנת לקדם את הפרוייקט.
  עד מתי נחכה לפתרון של בינוי פינוי
  לרחוב שהוקם בשנת 1956?!

 2. תושב שער עליה אמר/ה

  חשבנו שעם קליש הדברים יזוזו אבל כנראה טעינו.
  טוב שיש בחירות כל חמש שנים כדי שנוכל להחליף אותה

 3. מיכאל אמר/ה

  בהצלחה לא יהיה אף פעם אינטרסים אישים של תושבי השכונות

 4. מיכאל אמר/ה

  אין מתנות

 5. מה קשור ראש העיר? אמר/ה

  נראה ששכונות החוף למרות כל ההצהרות מעולם לא עניינו אף ראש בחיפה ולהגיב שצריך להחליף את קאליש זו סתם עוד אמירה שלא תשנה דבר כי נניח שיבוא או תבוא ראש עיר אחר או אחרת..אז מה? גם הם יפזרו הבטחות לגבי שכונות החוף והדר,ירוויחו 5 שנים בשלטון ושכר של עשרות אלפי שקלים כל חודש וגם הם ייעלמו לראש עיר חדש וכן הלאה והלאה.המפסידים הם התושבים שמזדקנים וממשיכים להאמין לכל הסיסמאות הבדיוניות הללו של התחדשות ופינוי בינוי

 6. מיכאל אמר/ה

  נראה שהסבלנות תשתלם !
  הבנין שניבנה עכשיו יחיל 40 אחוז
  מתושבי המקום . כך שליזמים יהיה
  נוח יותר לפרק ולבנות ללא תלות בדיירים .
  זו הראיה הכי חיובית בנושא . לדעתי !

לא ניתן להגיב