דיווח מהשטח: גשם ראשון בחיפה, הצפות בכל העיר, כל שנה מופתעים מחדש

שטפונות חיפה צילום מדא

כפי שהורגלנו בשנים קודמות, מטח גשם חזק שהגיע “במפתיע” חושף את כל בעיות הניקוז שלא טופלו ברחבי העיר חיפה, במהלך הקיץ. לא עזרה גם ההתראה ששיגר המשרד להגנ”ס לרשויות, לפתיחת נקזים, לפני כחודשיים. כאן תראו את קטעי הווידאו והתמונות שהתקבלו במהלך היום במערכת חי פה

 

| תזכורת (17 ספטמבר 2017) – הודעת המשרד להגנ”ס:  

“המשרד להגנת הסביבה פנה אל כל הרשויות המקומיות בישראל, כדי שינקטו בפעולות מיידיות לניקוי ותחזוקה של מערכת הניקוז, לפני עונת הגשמים…”

נקז שעלה על גדותיו בהדר הכרמל בחיפה (צילום – מתן אלדר)

| ביוב בנחל סעדיה

עקב הגשמים העזים זוהם בביוב נחל סעדיה, יובל של נחל קישון. בסיור שערכו אנשי רשות נחל הקישון הבוקר נמצא שקו מאסף הביוב הראשי של חיפה, העובר בסמוך לנחל, עלה על גדותיו בעקבות הגשמים העזים וזיהם את הנחל. לדברי אנשי רשות הנחל יש חיבורים פיראטיים בין הניקוזים בחצרות הבתים למערכת הביוב, ולכן מערכת הביוב עולה על גדותיה בעת גשמים עזים.

| דרך הים הפכה לנהר

(צילום: דודי מיבלום)

דרך הים בחיפה, צילום דודי מיבלום

| נווה דוד מוצפת, כרגיל:

| רכב נסחף לים בחוף הסטודנטים:

מכונית שחנתה באזור חוף הסטודנטים בחיפה, סמוך למעבר תת-קרקעי מתחת לפסי הרכבת שמנקז את מי הגשמים מכל האזור, נסחפה לים. מהמשטרה נמסר שהנהג היה ברכב, ניסה לעבור במעבר התת-קרקעי, וכשראה את השיטפון ניסה לנסוע אחורה ונכנס לתעלה שבה הוא נראה בצילום. הנהג הצליח לצאת בעצמו מהמכונית ללא פגע. לפני כשנתיים נהג טבע למוות באחת המנהרות ברחוב חלוצי התעשייה לאחר שרכבו נסחף במי הגשמים, היום נסגר המעבר לתנועה מחשש לאירוע דומה.

רכב נסחף בחיפה קרדיט חדשות בחזית

| נחל זורם ברחוב בהדר:

הרצליה חיפה הצפות צילום חדשות בחזית
הצפה בשדרות הציונות פינת הרצליה (צילום – מתן אלדר)

| הצפות ברוממה:

באזור רוממה הנמוך יחסית של חיפה נקוו כמה שלוליות גדולות וכך גם ברחוב קצנשטיין בסמוך לנמל התעופה של העיר. צוותי כיבוי נקראו למקום לחלץ נהגים שנתקעו ברכבם בשלוליות. צוות מד”א שנקלע לשלולית ברחוב פיק”א חילץ אם ובת מרכב ששקע במים. השתיים לא נזקקו לטיפול רפואי. בעיריית חיפה אמרו כי מרבית ההצפות היו באזורים שבהם התחוללה השריפה בשנה שעברה, שנותרו חשופים ללא צמחייה מייצבת.

| השלולית בדרך פיק”א

בשעה 10:32 התקבל דיווח במוקד 101 של מד”א במרחב כרמל על רכב שנתקע בשלולית גדולה בדרך פיק”א בחיפה.

דרך פיקה חיפה רכב תקוע

חובשים ופראמדיקים של מד”א בסיוע כוחות כיבוי חילצו את הרכב מהמים. נהגת הרכב כבת 40 ונערה כבת 15 שהיו ברכב נבדקו ע”י צוותי מד”א ולא נזקקו לפינוי לבית חולים. נדב

במד”א מזכירים שאין להיכנס עם רכבים לשלוליות, גם אם נראה שהן אינן עמוקות. רכבים עלולים להיסחף בקלות במקומות מוצפים והנהג עלול לאבד לחלוטין את השליטה על הרכב ולהסתכן בטביעה.

 

| מעיריית חיפה נמסר:

כמויות הגשם האדירות אשר יורדות מאז שעות הערב בחיפה ללא הפסקה והסחף הרב ממרומי ההר בעיקר באזורים בהם התחוללה השריפה ונותרו חשופים ללא עצים וצמחייה מייצבת, גרמו להצפת כבישים בחלקים שונים של העיר בהם: רחוב אורן בכניסה לשכונת רוממה, רחוב חנקין בכיכר אליזבת. כבישים נוספים נחסמו חלקית בשל סחף והדרדרות אבנים מהאזורים בהם השתוללה השריפה.
הודות להיערכות המוקדמת של העירייה ולהשקעות האדירות במערכות הניקוז העירוניות נמנעו הצפות באזורים בהם היו בעבר, המים מתנקזים במהירות והודות לכך נפתחו כבר מרבית הכבישים שנחסמו.
עובדי מחלקת הניקוז ומנהל התפעול פועלים בכוחות מתוגברים בשטח לפינוי מכשולים שנפלו לכביש ולפתיחת צרי התנועה.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.