תושבים ברחוב חביבה רייך ברמז: קנינו דירות יקרות, אבל אנחנו חיים בגיהנום

לטענת דיירים ברחוב חייבים לחשב מסלול מחדש לפני שמוסיפים לרחוב עוד רבי קומות וגני עירייה. "היזמים והעירייה עשו עלינו קופה, לא סופרים את התושבים, אומרים לנו שיהיה בסדר, ואז מאשרים עוד הקלות לקבלנים".

רחוב חביבה רייך

תושבים מרחוב חביבה רייך ברמז הקימו וועד פעולה והתחילו לפעול על מנת לשפר את תנאי המגורים שלהם. לטענתם, עיקר הטענות שלהם הן נגד העירייה, שלא דאגה לאינטרסים שלהם כתושבים. התושבים מתגוררים ב-4 בניינים שכבר אוכלסו ברחוב, וכעת הם מבקשים לעשות חשיבה מחודשת על כמה בניינים, שבנייתם עוד לא התחילה. הדיירים ברחוב גם מוטרדים מבניין שכבר בנוי ברובו ויאוכלס בעוד שנה. לטענתם, כיום מי שגר בבניין שצמוד לבניין הזה יכול ליהנות מהמרפסות, אבל בעוד שנה כשהבניין הזה יאוכלס, אי אפשר יהיה לצאת למרפסות, בגלל ששני הבניינים קרובים אחד לשני מאוד, כמעט עד כדי כך ששכן מבית אחד יכול להושיט יד ולקחת משהו מהשולחן בבית לידו.

“ברור לנו שהיזמים מעוניינים להגדיל את הרווח שלהם”, הם אמרו בשיחה עם כתבת חי פה, “אבל זו העירייה שצריכה לדאוג לנו מול היזמים. ברגע שהעירייה נותנת הקלות ליזמים ומאפשרת להם, בין השאר, להקים מעט מדי חניות, אנחנו נפגעים. לא ייתכן, שכבר היום כשחלק גדול מהבניינים ברחוב עוד לא מאוכלס, אנחנו חוזרים הביתה ואין לנו חנייה ברחוב. מה יקרה בעוד שנה כשיאוכלס עוד רב קומות, שגם בו לא נבנו מספיק חניות? מה יקרה כשיבנו עוד מספר בניינים סמוכים אלינו? העירייה צריכה לעצור את מתן האישורים ואת הבנייה ולבדוק מחדש את מה שקורה ברחוב חביבה רייך. אחרת לאט לאט תושבים יעזבו את הרחוב. לא ייתכן שאנחנו נחזור מהעבודה ונעשה לפעמים 3 סיבובים עד שבמקרה מישהו יפנה חנייה. כמות החניות ברחוב אינה תואמת את כמות הדיירים הצפויה. בסוף התהליך אמורים להיות כ- 930 דירות, ורק כ- 960 חניות (כולל הפרטיות!). לפי בדיקה פשוטה שעשינו ממוצע המכוניות לדירה עומד על לפחות 1.4, שזה אומר כ- 400 מכוניות שיעשו סיבובים אינסופיים ברחוב כל לילה. הפרויקטים הראשונים ברחוב אושרו ללא חניות פרטיות (או עם מספר קטן ביותר). גם החדשים יותר מאושרים עם ממוצע שקטן מחנייה לדירה. בנוסף רוב הפרויקטים מרוכזים בחלקו העליון של הרחוב – שבו אין כמעט חנייה ציבורית פנויה. החניון הציבורי שהוקם עם כ-70 חניות – מצוי בחלק התחתון של הרחוב ללא גישה כלשהי לחלק העליון שלו. בניינים שנבנו לאחר שכבר ידעו שיוקם החניון – הוקמו ללא יציאה ישירה לחניון”.

לטענת דיירים ברחוב, כשהם הגיעו על מנת לראות את הדירות, שעתידות להיבנות, הם לא תיארו לעצמם את מה שעומד להיות בפועל. “כשאנחנו ראינו את ההדמיות, ראינו בניין חדש ויפה ומסביבו ירוק. אנחנו לא קבלנים, לא תארנו לעצמנו שאיפה שיש ירוק בהדמיה בעצם יהיה בניין, שלא מראים לנו אותו. עם הזמן כל חברה קבלנית פה קיבלה עוד אחוזי בנייה או שאולי מהתחלה ההדמיות היו מטעות, ובפועל היום יש מרווח מאוד קטן בין הבניינים. אם היינו יודעים שבניין יהיה כמעט בנוי על בניין, אני לא יודע אם היינו עוברים לגור פה. יש כאן מרפסות, שהיום ניתן ליהנות מהן, אבל בעוד שנה, כשהבניין ליד יאוכלס, לא יהיה ניתן לשבת במרפסת כשבמרחק קצת יותר ממטר, נמצא השכן בבניין הסמוך. היום אין מה לעשות, אבל חשוב כשמוכרים דירה לא להציג מצג שווא, ויותר מזה לא לאשר הגדלת אחוזי הבנייה בלי סוף לקבלנים, אחרי שהדירות כבר נמכרו. אני קניתי דירה, ולא יכולתי להעלות על דעתי שהקבלן בבניין ליד יצליח לקבל היתרים לדירות יותר גדולות או ליותר דירות, ולא יהיה מרווח בין הבית שלי לבית של מי שיגור בבית ליד”.

לטענת התושבים ברור להם שהם עתידים לחיות באתר בנייה בשנים הקרובות, ואין מה לעשות נגד זה, אבל עדיין העירייה יכולה להקל עליהם. “אנחנו מבינים שהרחוב כולו בבנייה, וייקח זמן, עד שנוכל לחיות כאן חיים נורמליים, אבל עדיין ניתן קצת להקל עלינו לפחות. קודם כל, מה שמגיע, מגיע. יש לנו קבוצת ווטסאפ עם עובדים מהעירייה, ואם אנחנו כותבים הודעה על זה שהפועלים השאירו לכלוך או דברים דומים, תמיד יש תגובה מהירה. מעבר לכך, המצב מאוד בעייתי. קודם כל, הנזקים לרכבים. כל אחד שגר כאן ברחוב יכול לספר על משאיות, שדוהרות כאן ברחוב, על אף שהוא כל כך צר, על שריטות לכלי הרכב, על מראות שבורות ועל פנצ’רים בגלל מסמרים על הכבישים. לא ייתכן, שהפועלים פה גורמים לנו נזקים לרכב, ואנחנו צריכים לשאת בעלויות. מעבר לזה, מותר להתחיל לעבוד ב 7:00 בבוקר, וכל יום בשעה הזו מתחיל רעש נוראי. בימי שישי מותר לפועלים לעבוד עד השעה 17:00 או עד כניסת שבת, והם לא מפספסים דקה. אפילו בערב יום כיפור היה כאן רעש נוראי. היום היחיד הנורמלי, שבו אנחנו יכולים ליהנות מהדירות החדשות שלנו, הוא יום שבת. בשבת כולם פה יוצאים למרפסות, פותחים חלונות, מה שאנחנו לא עושים באמצע שבוע. יש כאן ברחוב המון פועלים והם תופסים לנו את החניות, ובשבת אנחנו כמו מלכים. בנוסף, ולא פחות חמור, הרחוב שלנו מאוד צר ולכן ברגע שמשאית נתקעת, נהיה כאן פקק תנועה נוראי. כל בוקר עוד לפני השעה 7 יש פה שיירה ארוכה של רכבים, ואנחנו כבר לא יודעים מה לעשות”.

טענה נוספת היא שבכל יום עבודה מגיע פקח מהעירייה על מנת לפקח על התנועה ברחוב. “יש נהגי משאיות שמגיעים כבר מהשעה 5:30 על אף שיש לנו שלט ברחוב שכניסת המשאיות אסורה בין השעה 22:00 לשעה 9:00 בבוקר. נהגי המשאיות מגיעים עוד לפני שהפקח מגיע, וגם כשהוא כבר נמצא הוא לא מונע כניסת משאיות לרחוב עד 9, אלא נותן דו”חות. מה זה קנס לעומת הרווחים שיש מהבנייה פה”.

רחוב חביבה רייך

מה שהכי חשוב לדיירים הוא לשקול שוב את הכוונה לבנות עוד בניינים, ולא לספק להם מספיק חניות. “חשוב להבין שהדירות פה יקרות, ולכן מגיעות משפחות מבוססות יחסית, שלחלקן הגדול יש 2 רכבים. מה שקורה הוא שהקבלנים מקבלים אישור להקים בניים של קרוב ל-70 יחד עם קצת פחות מ – 70 חניות. זה אומר שברגע שהבניין מאוכלס, יהיו פה עוד 35 רכבים ללא חנייה. הרחוב שלנו הוא רחוב קטן מאוד והתשתיות לא מתאימות לכל כך הרבה רכבים, מה שמגדיל את פקקי התנועה ברחוב ומקשה עלינו עוד יותר את החנייה. צריך לתכנן מחדש את הרחוב ולדאוג לחנייה ציבורית גדולה, שתיתן מענה לדיירים. זו האכזבה הכי גדולה שלנו, כי אנחנו מרגישים שהעירייה פשוט הפקירה אותנו על מנת למקסם את הרווחים שלה, לכאורה, ולהיענות לדרישות היזמים, אבל מה איתנו? אנחנו לא יכולים לחיות כאן בצורה כזו”.

לטענת דיירים יש כוונה גם לבנות גני עירייה ברחוב עצמו. “לא ייתכן להוסיף פה גני ילדים, שהמשמעות שלהם היא שהורים יעצרו לנו כאן בשעה 7:30 על מנת להכניס את הילדים לגן, כשגם ככה יש כאן פקקים נוראיים. אי אפשר טיפה להתחשב גם בנו? יש כאן כמות מטורפת של גני עירייה, ויותר מכך, הגנים לא מלאים, אז דווקא ברחוב חביבה רייך, שסובל מכל כך הרבה בעיות, חייבים לעשות גני ילדים? הכוונה המקורית הייתה לעשות ברחוב שלנו פרויקטים של עיבוי בינוי, ולכן התכנית המקורית לא כללה בניית עוד חניות, כי חשבו שכמות הדיירים לא תשתנה באופן משמעותי. בסופו של דבר, הפרויקטים הם של פינוי בינוי, ולכן יש כאן עוד המון תושבים, אבל עומס התחבורה והתשתיות לא מתאימים לכך”.

מהעירייה נמסר בתגובה: כי היא נוקטת בכל האמצעים העומדים לרשותה, על מנת להבטיח שעבודות הבנייה באתר תיעשנה תוך הקפדה מירבית על הסדרי בטיחות, ותוך שמירה, ככל הניתן, על איכות חיי התושבים. “במסגרת זו מבצע האגף לפיקוח כללי בעירייה אכיפה קפדנית בנושאי טיפול במפגעים שונים, כאשר אך לאחרונה ניתנו דוחות רבים וצווי הפסקת עבודה כאשר האחרון שבהם בחג הסוכות. במקביל מקדמת העירייה הקמת גן ילדים חדש בשכונה. אשר לחנייה הרי שהעירייה מחייבת תוספת של 2 מקומות חנייה לכל דירה הנבנית במסגרת הפרויקט, כאשר המפתח לקביעת מספר החניות הינו קבוע ואחיד כלפי כל הבניינים והוא מעבר לקבוע בתב”ע”.

רחוב חביבה רייך בחיפה
רחוב חביבה רייך בחיפה – מבט מלמעלה על הרחוב
רחוב חביבה רייך

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
  1. לודמילה אמר/ה

    מדוע לא מגישים תלונה למבקר המדינה, משטרה, משרד ממשלתי? אם נעשו עבירות על חוקי המדינה, על העבריינים לתת את הדין.
    התבכיינות והתקרבנות, לא מועילה לדיירים, רק לקבלנים והנוגעים בדבר ברשויות.