נוה דוד – סיור בצד האפל של חיפה…

למרגלות הר הכרמל, במבואות הדרומיים של חיפה, הרחק מבתי הקפה שוקקי החיים, נימצאת שכונה ותיקה שנישכחה במרוצת השנים ע”י כולנו…

שכונת נווה דוד נוסדה אחרי פירוק המעבורות שהיו ממוקמות באיזור זה, המעבורות שימשו את העולם בתקופת העליה ההמונית אי שם בשנות ה 50
זוהי אחת משכונות החוף המפוספסות והמוזנחות ביותר של חיפה – מרחק של כ-100 מטרים בלבד מפרידים בינה לבין קו החוף ובעוד שבכל במקום אחר בעולם היו מפתחים במקום אתרי תיירות ונופש ומנצלים את הפוטנציאל האדיר של האיזור (קרבה לים)
בעיריית חיפה העדיפו לשכוח ולהתעלם, כנראה שכך קל יותר…
ובכן….ברוכים הבאים לנווה דויד.
ברוכים_הבאים_לנווה_דויד.jpg

עם הכניסה לשכונה קשה להתעלם מקומפלקס בתי הספר הענק שעומד נטוש ומזכיר לכולנו כמה עיריית חיפה משקיע בחינוך
בחלק הזה של העיר.

פעם היה זה קומפלקס בתי ספר טכנולוגיים גדוש בתלמידים ואילו היום הכיתות משמשות בעיקר מקלט להומלסים ונקרומנים למיניהם…

חלונות מנופצים וסבך צמחיה …
חלונות_מנופצים_וסבך_צמחיה.jpg

אחת הכניסות לקומפלקס המתפורר…
אחת_הכניסות_לקומפלקס_המתפורר.jpg

מגרש הספורט הנטוש….
מגרש_הספורט_הנטוש.jpg

מסדרונות בית הספר …
מסדרונות_בית_הספר.jpg

ממשיכים הלאה לסיור קצר ברחובות השכונה…
רוב תושבי השכונה מהווים משפחות מצוקה, עבריינים, עולים (בעיקר מאתיופיה) ומס’ אנשים שהמזל כנראה לא כ”כ שיחק להם…
קשה להעביר את ההזנחה והאוירה השלילית ששוררת במקום, אתם מוזמנים להתרשם בעצמכם:

בתים שמעולם לא שופצו…
בתים_שמעולם_לא_שופצו.jpg

בתים מתפוררים ותשתיות מאולתרות….
בתים_מתפוררים_ותשתיות_מאולתרות.jpg

בחלקים מסוימים של השכונה חסרות מדרכות…
בחלקים_מסויימים_של_השכונה_חסרות_מדרכות.jpg

מי יודע אולי העיריה בכוונה שכחה מהאיזור כדי שהוא פשוט יתפרק ויעלם מעל פני האדמה, קשה לעכל שרק 300 מטר מהשכונה במעלה ההר נימצאות שכונות יוקרה מטופחות ומושקעות הרבה יותר. בזמן שבמרכז הכרמל שוטלים פרחים ליד המדרכות, שכונה אחרת גוססת…
שכונה_אחרת_גוססת.jpg

הגיבו כאן לכתבה

9 תגובות
 1. eran אמר/ה

  כן את זה לא יראו בחוברת הארנונה..
  מזל שהקימו את מנהרות הכרמל כך אפשר לשלם כדי לנסוע מהר מההזנחה של נוה דוד אל ההזנחה של נוה יוסף.
  מבית הספר הסגור של נוה דוד אל בית הספר הסגור הקישון של נוה פז. מבתי הקברות לבתי הזיקוק.
  כמו נוה דוד כך נראות עוד שכונות בחיפה התחתונה, שלא נעים לצלם ולסייר בהן אז רק משפצים איזה כיכר בכניסה למי שצריך לעבור לידן ברכב.
  תמשיכו לתעד.

 2. טל 59 אמר/ה

  זה באמת עצוב לראות שכונה מוזנחת ובית ספר עזוב ומתפורר, זה שיש ירידה גדולה בהרשמה לבתי ספר מקצועיים זה דבר בעייתי, פעם היה כבוד למקצועות כאלו, היום כבוד יש רק למהנדסים ועורכי דין שמהם יש כמויות אדירות ולא נשאר כבר את מי להנדס ואת מי לערוך, אנשים פשוטים שעושים את העבודה שלהם וגאים בכך הולכים ונעלמים מהמפה. זה מאוד סמלי בעיני שבית הספר הזה נמצא היכן שהוא נמצא והעזובה שבו וסביבו רק ממחישה את המצב של החברה הישראלית, כולם מנהלים ואף אחד לא באמת עובד. פשוט עובד.

 3. the_end אמר/ה

  זה באמת עצוב ששכונות שלמות בחיפה (הכניסות הצפוניות והדרומיות לעיר) פשוט נרקבות ומגיעות למצב כזה…
  מה שאבסורדי הוא שבמקומות האלה יש הרבה פוטנציאל (קירבה לים, נגישות) ובמדינה נורמאלית היו יודעים לנצל את העובדה הזאת ולהפוך את המקומות האלה מסלאמס למוקד תיירותי. במצב של חיפה ההזנחה היא כה קשה שאני בספק אם עיריית חיפה תצליח לתקן אי פעם את הנזק הזה ולעשות עם זה משהו…

 4. מעין ש אמר/ה

  זו יכולה היתה להיות פנינה נדלנית מדהימה והזרמת אוכלוסיה חזקה לשכונה שתאזן את המצב הקשה ותמנף אותה. במקום זאת העריייה מעדיפה לכסח עוד גבעות ירוקות המשמשות ריאות ירוקות לבנות בתי נובורישים שוכונות רפאים, להקים מגדלים מנותקים וחסרי צביון שכונתי, אבל מכל הבזבוזים שנשפכו ושולמו עבור מבצעי ראוה ויחסי ציבור של ראש העירייה כמו כוכב נולד – 2.8 מיליון ש"ח, אולפן שקוף 4.5 מיליון ש"ח והרשימה ארוכה מלפרט, הרי שלא יכולים היו להמצא כמה שקלים לשיני המצב בנוה דוד?

 5. פניאס אמר/ה

  אכן, שכונה מבוזבזת. תיכנון עירוני חכם היה מקדם עבורה "פינוי בינוי" לרווחת תושבי המקום ולתפארת העיר.אדריכלים עם מעוף, בשיתוף עם קבלנים מוצלחים היו הופכים את השכונה לפנינה ארכיטכטונית מוצלחת (לא פחות משכונת אנדרומדה ביפו). היא יכלה להיבנות במבנים מדורגים ויוקרתיים ולטפס עד מעלה ההר. במקום זאת, היא נותרה עלובה ללא תקומה כי בחזיתה נחסמה על ידי מפלצות איומות ובגבה הולכת ונחסמת ב-15 מגדלים איומים לא פחות, בני 23 קומות. עצוב מאד.

  שושנה http://www.oscarartprinters.co.il" onclick="window.open(this.href);return false; y:

 6. אשל הדר אמר/ה

  כל כך נכון, כל כך עצוב.
  העירייה בהחלט מחכה שהמקום יתפורר סופית ואז אפשר יהיה למחוק אותו ולמכור את הקרקע היקרה ליזמים ולהקים שכונת מגדלי פאר מנוכרים מול הים. או כמו ואדי סאליב, הפצע המוגלתי בלב העיר, שמנסים להפוך למתחם קניות ובילוי מצועצע, תוך המשך דחיקת התושבים המעטים שעוד שורדים שם. אגב שכונת אנדרומדה בחיפה, עד כמה שידוע לי מדובר בג’נטריפיקציה קיצונית, שלא רק לא הועילה לתושבים במקום (שנשלחו בוודאי בנזיד עדשים לחפש את מזלם במקום אחר), וגם יצרה מתחם מופרט ומסוגר בלב מרקם עירוני היסטורי.
  לצערי, פועליסט, יהב לא בונה על הכרת התודה של התושבים. עניים לא שווים כסף, הם נחשבים בעיני העירייה לנטל: הוצאות על רווחה בתמורה להנחות בארנונה.
  רק החלפה של ההנהגה יכולה להחליף את הגישה. לשם כך חשוב להעלות שוב ושוב מקומות כאלה לתודעה. עבור רוב החיפאים השבעים זה חור שחור מחוץ לשדה הראייה, והם צריכים שידחפו להם את זה בפנים כדי שיבינו איך נראה חלק ניכר מעירם.

 7. חי פה אמר/ה

  אני מבין על פי השם שהאדם מבית הקברות.
  ישנם דברים מדהימים שנמצאים במקום.הראיה סלקטיבית.צענין למה ?!

 8. חניתה אמר/ה

  יש תוכנית פינוי בינוי הנכנסת לפעולה באיזור. הבתים כלכך ירודים שחייבים להרוס אותם. אין ברירה אחרת. התושבים צריכים לחתום ולהסכים. כל דייר יקבל תמורת דירתו העלובה והמתפוררת דירה חדשה יפהפיה. אלא שהאנשים פוחדים משינוי. זה ייקח זמן.

 9. זרובבל אמר/ה

  מה אתם מתלוננים רבותי על ההזנחה על הראוותנות על הכל?
  רוב נווה דוד בחרו ביונה יהב וגם שכונות מערב העיר האומללות אז חברה תשתקו מגיע לכם! טוב כבר לא יהיה פה…..

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור חדשות חיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו