הפגנת ילדי בית הספר רעות בחיפה – מגמת המוזיקה בסכנת סגירה

בשירים ומנגינה מחו תלמידי המגמה למוזיקה בביה"ס רעות ליד האודיטוריום בחיפה והשמיעו את קולם ברמה, גם בכינור וגם במקהלה. ההורים מסביב עטפו את הילדים בשלטי מחאה.

בשישי בצהרים 07.07.2017 פגשתי מספר רב של תלמידים והורים מודאגים, מאוכזבים, חסרי אונים, לנוכח מדיניות העירייה והעומד בראשה מר יונה יהב, מפגינים למען המורים למוזיקה שחלקם בדרך לפיטורים, חלקם רוצים לעזוב בגלל תנאים מחפירים, מדובר במורים למוזיקה מהטובים, דוקטורים, פרופסורים ואחרים שהביאו את התלמידים להישגים מדהימים ואת קולם של האחרונים אפשר לראות ולשמוע באתר המחאה שנפתח בשם:     “המאבק כנגד סגירת המגמה הייחודית למוסיקה בבית ספר רעות בחיפה”

צילום ההפגנה: גבריאל קונפינו  |  עריכה: ירון כרמי – חדר החדשות של חי פה

ביה”ס ויצ”ו שהיה בעבר בית ספר לאומנויות הפך בחסות העירייה לבית ספר רעות, לאותה מטרה אלא שכנראה בעיריית חיפה לא רואים באומנות ובמוזיקה חשיבות רבה, כפי שרועי טויטו אחד התלמידים אומר במשפט הבא: “ישנם מספר מורים שהקימו בביה”ס ויצ”ו לשעבר, מגמת מוזיקה וזה היה טוב ונהדר מאז שהוא הפך לביה”ס רעות בחסות העירייה מייצרים את צעדיהם ואת תנאי העסקתם ואנחנו כאן מוחים לטובתם ורווחתם”

עוד באותו עניין: מחאת תלמידי מגמת התאטרון בבית הספר רעות – מאי 2018 

25/6/17

לכל המעוניין.

“מגמת המוסיקה בבית הספר ויצ״ו היא מופת של מצויינות. תכנית לימודים מאתגרת המגובה בסגל יוצא דופן באיכותו ובניסיונו מניבה שנה אחרי שנה תוצאות מרהיבות

כמי שמכיר היטב אחדים מבוגרי החוג הותיקים וכמי שבחן את בוגריו ההווים בבחינות הבגרות בקומפוזיציה אני יכול להעיד על בוגרים רחבי אופקים ספוגי תרבות סקרנים ומצויינים. אין לי ספק שרק סגל איכותי יכול להניב במציאות של היום תוצאות כאלו.

חיפה העיר ומערכת החינוך שלה יוצאות נשכרות מקיום המגמה בצורתה הנוכחיתיש לאפשר את המשך קיום המגמה ואת רצף המצויינות של סגל ההוראה. אין ספק שעל מצויינות צריך לשלם . תהיה דעת פרנסי העיר נוחה שהכסף מושקע באנשים ומטרות ראויות ושהתוצאות בשטח אינן מעלות כל ספק”

בברכה

פרופסור עודד זהבי. מלחין, ראש מסלול הקומפוזיציה לתואר שני

אוניברסיטת חיפה

יו״ר ועדת מוסיקה ״סל תרבות ארצי״

 

מחאת הילדים במגמת מוזיקה בביה”ס רעות יחד עם ההורים

הילדים של מגמת המוזיקה השמיעו לנו קונצרט קלאסי עם מנצח, כינורות ומקהלה מה שנקרא מחאה מוזיקלית שקטה ונעימה, ההורים ויתרת הילדים והמשפחות אחזו בשלטים ובכרזות, האומרים לא ניתן להפסיק את המנגינה הנפלאה הזאת.

פגשתי שם בהפגנה את אבי בן גיגי, אבא של עדן העולה לכיתה י”ב ושרה שירה קלאסית כסולנית ובמקהלה,שאמר לי בזו הלשון: ” ביום העצמאות בכסף שהעירייה משקיעה על דקות קצרות של זיקוקים, אפשר לתקצב את מגמת המוזיקה בביה”ס רעות חמש שנים.

פגשתי גם את לין ולניק מרכזת מטה המאבק מטעם ההורים שהעבירה לי במייל את אתרי המחאה השונים, שבהם הרבה ציטוטים מתלמידים בוגרים שהגיעו לתארים ראשונים ושניים בג’וליארד ובבתי ספר בארץ ובעולם מהטובים והנה אחד מיני רבים:

27/6/17

לכל מאן דבעי,

 שמי ניר רום נגי ואני ויולן ובוגר המגמה למוזיקה בבית הספר לאומנויות ויצו חיפה. את לימודיי במגמה סיימתי בשנת 2009 ומאז סיימתי שירות צבאי כמוזיקאי מצטיין, סיימתי תואר ראשון בהצטיינות באוניברסיטת תל אביב (ביה”ס למוזיקה ע”ש בוכמן מהטה) ובימים אלה אני מסיים בהצטיינות את התואר השני בביה”ס הגבוה ללימודי מוזיקה בעיר לייפציג שבגרמניה. אני מוזיקאי פעיל בפרוייקטים בגרמניה ובישראל, זכיתי בתחרויות בארץ ובגרמניה וניגנתי כסולן עם תזמורות בארץ ובחו”ל.

 אני רוצה לספר מעט על החוויה שלי כסטודנט במגמה למוזיקה בויצו, אחת התקופות היפות והמעשירות שעברתי במהלך ההתפתחות שלי כמוזיקאי:

במהלך לימודיי במגמה, זכיתי להעשיר את הידע שלי באופן נרחב ומעמיק. זכיתי להכיר מורים, שמלבד להיותם מורים למוזיקה הם גם מורים לחיים ומוזיקאים דגולים בעצמם. האווירה במגמה היא יחידה ומיוחדת ודוגלת בהעשרה, עשייה והשראה. רכשתי כלים שמלווים אותי עד היום ומקנים לי יתרון על פני מוזיקאים אחרים שלא עברו את ההכשרה שאני עברתי בויצו. כל סוגי הסולפז׳, היסטוריה של המוזיקה, הרמוניה, אלתור והמון ניסיון בנגינת מוזיקה קאמרית בהרכבים שונים ומגוונים, הם שיעורים הכרחיים בעיצוב אישיותו של מוזיקאי, והרמה של שיעורים אלה במגמה בויצו היא ללא ספק מהגבוהות בארץ (ומההיכרות שלי עם בוגרי מגמות אחרות אני נוטה להאמין שאפילו הגבוהה ביותר בארץ).

 כמוזיקאי שמתגורר בימים אלה מחוץ לארץ ונתקל במוזיקאים אחרים שעברו את הכשרתם במדינות שונות באירופה, אני רואה את היתרון שלי כבוגר המגמה בויצו על פני מוזיקאים אחרים.

 כאשר עולה השאלה לשנים הקרובות האם ארצה לחזור ולהתקיים כמוזיקאי בארץ הדילמה היא גדולה. זוהי עובדה שבישראל קשה להתקיים מעיסוק במוזיקה ולכן כשרונות ענקיים שגדלו וחונכו בארץ עוברים לחו”ל ומפתחים קריירה מפוארת. זוהי עובדה מצערת מכיוון שכמות הכישרון שקיימת בארץ היא עצומה והתרבות בארץ יכולה לשגשג אם רק יהיו המשאבים הנכונים והנכונות של הגופים המנהלתיים. כאשר אני שומע על העובדה שהתנאים של המורים במגמה בויצו נפגעים אני רואה את זה כפגיעה בלב ובמקור של עשיית המוזיקה והתרבות בארץ. המורים האלה משקיעים כל כך הרבה ומבלים שעות רבות בנסיעה על מנת שתלמידי מוזיקה בצפון יוכלו להשיג את ההעשרה הראויה להם ושלה הם זקוקים.

דניאל עקיבא הוא נכס לתרבות בארץ אשר הצליח לגדל כל כך הרבה אמנים בכך שהטמיע בהם את התשוקה למוזיקה וליופי שבה. יחד איתו כל צוות המורים המופלא מחנך לסקרנות, לחדווה ולשאיפה גבוה שמשליכים גם על כל תחומי החיים ולא רק במוזיקה.

 אני רוצה לקוות שמגמת המוזיקה בויצו חיפה תמשיך לפעול במתכונת אותה הכרתי ותמשיך לחנך ולעצב את דור המוזיקאים החדש שיעצב את התרבות בארץ ברמה לה היא ראויה.

 בברכה, תקווה ואמונה,

 ניר רום נגי

כמו ניר רום נגי יש עוד רבים אחרים וטובים, בואו נתפלל ונייחל יחד, שהמגמה הזאת למוזיקה תמשיך עוד שנים רבות, לייצר וירטואוזים חיפאים שיופיעו בארץ ובעולם על במות ידועות, גם כסולנים גם בתזמורות גם באופרה ובמקהלות.

“את המנגינה הזאת פשוט אי אפשר להפסיק”

תגובת עיריית חיפה: בית ספר לאומנויות רעות הינו מבתי הספר המובילים בארץ בתחומו בכל אחת מהמגמות וכך גם במגמת המוזיקה.

עיריית חיפה מחויבת כבעבר לאיכות ההוראה  במגמה  ולכך שהמורים יהיו מהשורה הראשונה בתחום.

המגמה תמשיך ותפתח ועיריית חיפה תמשיך להשקיע בה את המשאבים הנדרשים.

 

לראשונה: אוניברסיטת חיפה מעניקה תמיכה אקדמאית למגמת המוזיקה בביה”ס “רעות לאומניות”

בימים אלה יוצא לדרך שיתוף פעולה היסטורי בין מגמת המוזיקה בבית הספר השש שנתי “רעות לאמניות” והחוג למוזיקה באוניברסיטת חיפה. במסגרת שיתוף הפעולה, יעניק החוג למוזיקה בפקולטה למדעי הרוח, בראשות הדיקן פרופ’ גור אלרואי תמיכה אקדמית למגמת המוזיקה בבית הספר ותכלול תיאום פדגוגי. האוניברסיטה ובית הספר “רעות לאמנויות” ישקלו בהמשך להרחיב את שיתוף הפעולה למגמות נוספות בבית הספר, על בסיס שיתוף הפעולה ההיסטורי שעליו סוכם

מנכ”ל עיריית חיפה, גדי מרגלית, אשר הוביל את המהלך בהנחיית ראש העיר מול רקטור האוניברסיטה פרופ’ גוסטבו מש,ציין כי שיתוף הפעולה עם אוניברסיטת חיפה יאפשר לראשונה לתלמידי בית הספר “רעות לאמניות” הזדמנות מעשית ללמוד במערך פדגוגי רציף הכולל מפגשים עוקבים עם סגל אקדמי מוזיקלי בכיר מהאוניברסיטה, ימי מגמה באוניברסיטה, שיעורים והרצאות משותפות לסטודנטים ולתלמידי תיכון וכן שיתוף בתזמורת ובמקהלת האוניברסיטה.

כחלק משיתוף הפעולה עליו סוכם, סטודנטים ללימודים גבוהים מהחוג למוזיקה באוניברסיטת חיפה, ישתלבו בתכנית השנתית של המגמה למוזיקה בבית הספר, יכתבו וישמיעו מיצירותיהם בתזמורות בית הספר השש שנתי בראשותם של דודי סופר והמנצח החדש ד”ר רועי אופנהיים.

“זה רק טבעי שבית הספר לאמנויות של אוניברסיטת חיפה ישתף פעולה עם בית הספר לאמנות של העיר חיפה וזה חיבור נכון של האוניברסיטה לעיר. בית הספר לאמנויות של האוניברסיטה, שהוא בין המובילים בארץ, יכול לתרום לבית הספר ולהעשיר את התלמידים ובמקביל גם הסטודנטים שלנו ירוויחו מהקשר הבלתי אמצעי עם התלמידים הצעירים. אני מאמין שבזכות שיתוף הפעולה הזה רבים מהם יהפכו לסטודנטים של בית הספר לאמנויות שלנו”, אמר דיקן הפקולטה למדעי הרוח של האוניברסיטה פרופ’ גור אלרואי.

בד בבד עם ההחלטה על שיתוף הפעולה בין “רעות לאמנויות” לבין הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת חיפה, הודיעה מנכ”לית רעות, גלית גרנות, על שורה של מינויים חדשים של מוזיקאים בכירים שיצטרפו בשנת הלימודים תשע”ח לצוות המובחר של מורי המגמה למוזיקה. צוות ההוראה החדש יכלול מלחינים ומנצחים מהמובילים בארץ, חתני פרסים במוזיקה ובעלי תפקידי ניהול אומנותי בפסטיבלים שונים בארץ, ביניהם ד”ר תומר הישג, ד”ר בועז בן משה, ד”ר רועי אופנהיים, ד”ר מיכאל שנהב וזהר שרון.

גלית גרנות, מנהלת תיכון שש שנתי “רעות לאמנויות”: “אני רואה חשיבות רבה ביצירת רצף פדגוגי המלווה את התלמיד משלביו הראשוניים ועד ללימודים הגבוהים, בוודאי בתחום כה ייחודי כמוזיקה, המשלב בין לימודים תיאורטיים ברמה הגבוהה ביותר ולימודים מעשיים בהובלתם של כמה מבכירי המוזיקאים בישראל. שיתוף הפעולה ההיסטורי עם אוניברסיטת חיפה, יחד עם המינויים החדשים בבית הספר, ימשיכו להוביל את תלמידינו להישגים מצוינים בארץ ובעולם”.

 

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.