נחל עובדיה והתכנית לבנות בו כביש

כביש נחל עובדיה – מצגת הסבר ומידע

תכנית לכביש שיעבור בנחל עובדיה מעוררת התנגדויות בקרב ארגוני הסביבה בחיפה.
דף זה מרכז את המידע אודות הפרוייקט וההתנגדויות הקשורות אליו

כביש_נחל_עובדיה_-_1.pngכביש_נחל_עובדיה_-_2.pngכביש_נחל_עובדיה_-_3.pngכביש_נחל_עובדיה_-_4.pngכביש_נחל_עובדיה_-_5.pngכביש_נחל_עובדיה_-_6.pngכביש_נחל_עובדיה_-_7.pngכביש_נחל_עובדיה_-_8.png

[tags=99:2bz6rw9p]נחל עובדיה[/tags:2bz6rw9p]

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. ירון חנן - הירוקים אמר/ה

  בקרוב יחל הליך המכונה ע"י העירייה בכינוי "שיתוף הציבור" ובו כאילו יציגו לתושבים ונציגיהם מספר "חלופות" לפתרון בעיית עומסי התנועה על ציר הרכס ובראשן החלופה שנבחרה ע"י עיריית חיפה וחב’ "יפה-נוף"= חלופת נחל עובדיה. משמעותה חיסול אחת מפנינות הטבע היפות שנותרו בכרמל- נחל עובדיה, כדי להעביר כביש מפלצתי רב מסלולי משכונת רמת גולדה לכיוון מערב. ועד הפעולה להצלת נחל עובדיה הכין מצגת מרשימה (המצורפת באתר זה) שממחישה היטב את האיוולת בחלופה שמקדמת העירייה. ועד הפעולה הוקם ע"י תושבי האזור ואזרחים שאכפת להם עדיין מנושא שמירת הטבע בעירנו ושמירת איכות החיים בשכונות הרכס.

  כבר לפני כמה שנים התארגן פורום דומה מכל השכונות ברכס כדי לגבש בצורה מוסכמת חלופה אחרת, הגיונית, זולה ושפוייה. החלופה נשלחה לגופי התכנון הרשמיים, אך נדחתה על הסף ולא נבחנה על ידם ברצינות… החלופה של הפורום אותו יזמתי וריכזתי אז, גובשה בסיוע מומחים מקצועיים מהשורה הראשונה בתכנון ערים ותחבורה. ציפינו כי חלופה זו המשלבת מספר פתרונות חכמים וישימים תוצג בפני מקבלי ההחלטות והתאכזבנו. כרגיל הם כבר ירו את החץ ומסביבו סימנו את המטרה. לצורך הטעיית הציבור הם הציגו למראית עין תוצאות בדיקה של מעין "ועדת מומחים" שלכאורה שקלה ומצאה כי חלופת נחל עובדיה עדיפה, כפי שרצו מלכתחילה בחב’ "יפה נוף".
  חלופת נחל עובדיה תפורה על פי האינטרסים של חב’ "יפה-נוף" שחיה רק בזכות פרוייקטים גרנדיוזים ויקרים המזינים ומפרנסים אותה לשנים רבות. אין בה שום התחשבות באינטרס האמיתי של התושבים ושל חיפה בראייה ארוכת טווח!!

  כדי להבין את החלופה שהצענו אתאר את משמעויותיה בצורה סיפורית:
  דוד ובת שבע גרים באחת משכונות הרכס. הם מתכננים הבוקר לצאת לתל-אביב לבקר קרובי משפחה ברמת גן. לא רחוק מביתם הם עולים על אוטובוס שכונתי, לאחר שהמתינו לו פחות מ-5 דקות. האוטובוס הקטן יורד עד לקצה המערבי של השכונה ויורד בכביש המחבר אותה לכביש 4 ומשם הם מגיעים כעבור כ-10 דקות למרכזית חוף הכרמל. שם הם עולים, לאחר כרבע שעה של המתנה, על הרכבת לת"א ומשתמשים בכרטיס אותו רכשו כבר באוטובוס שיצא מביתם. כשעה וחצי לאחר שיצאו מהבית הם כבר בתחנת סבידור בת"א. בת שבע הזכירה לדוד כיצד רק לפני כמה שנים, היתה אותה נסיעה לת"א בגדר סיוט שלשמחתה כבר מאחורינו. אז לא היה מנוס מלהניע את הרכב, לזחול באיטיות למעלה השכונה- בואכה ציר הרכס, להיתקע בפקקי תנועה אינסופיים ומורטי עצבים, להגיע עצבניים לאזור תחנת הרכבת ולהסתובב דקות ארוכות כדי למצוא חנייה פנוייה שנמצאת בד"כ במרחק הליכה גדול מהתחנה ובשביל כל "התענוג" הזה צריכים לקום שעה קודם, כדי להספיק להגיע בשעה סבירה ואח"כ כל הסיוט הזה חוזר על עצמו בחזרה הביתה אחה"צ.
  התסריט הזה אינו דמיוני, הוא אפשרי. הנוחות, החיסכון בדלק ובזיהום אוויר אינם בגדר חלום, תרחיש כזה מתרחש בערים רבות בעולם יום יום כמעשה שגרה. ההבדל הוא ששם פרנסי העיר תכננו למשך שנים רבות קדימה, מתוך ראיית טובת התושבים בלבד

  בנוסף לתסריט שמוצג להלן ישנם פתרונות נוספים שהצענו והם פועלים במשולב כדי לספק מענה מיטבי לטובת התושבים והסביבה. החלופה שהעירייה בראשות יונה יהב וחדווה אלמוג מקדמת ביחד עם "יפה-נוף", תהיה בכייה לדורות, תוך פגיעה אנושה בסביבה הטבעית, עידוד נסיעה ברכב פרטי מזהם מרעיש וזולל דלק ובניגוד גמור למגמה הרווחת כיום בעולם המעודדת שימוש בתחבורה ציבורית נוחה וזמינה וצמצום בהקמת כבישים מפלצתיים ואנטי סביבתיים!!

  מצורף קובץ עם ההצעה המקורית של פורום שכונות הרכס לחלופה שפוייה וסבירה. כאמור חלופה זו לא נבחנה ברצינות וגם לא תוצג לתושבי האזור. רק אצלנו תוכלו לקרוא ולשמוע עליה.

  תושבים יקרים, חברי החברה להגנת הטבע ושוחרי הסביבה- אנא התעוררו והצטרפו לועד הפעולה שקם להציל את נחל עובדיה למענכם!

 2. irir אמר/ה

  שאלות לירון חנן בקשר להצעה המקורית שהביא:
  1. האם בדקתם לכל שכונה את ישימות הכביש מבחינת שיפוע ההר. קח לדוגמא את השיפוע התלול מתחת לכרמליה. איפה יבנה שם כביש ארוך ומתפתל?
  2. האם בדקתם אפשרות שכל דרך שכונתית שתיסלל, תהיה חד סיטרית עם מסלול אחד בלבד. בשכונה אחת הכביש רק עבור ירידה, ובשכונה שלידה הכביש רק לעליה, וכך לסרוגין. בצורה כזו ההרס להר יהיה פחות בהרבה, היות וכל דרך תהיה צרה יחסית. בנוסף נראה לי שכביש שהוא רק בכוון ירידה, יכול להיות קצת תלול יותר מכביש בכוון עליה (תוגבל שם המהירות). לכן לפחות בכבישים היורדים, המסלולים יהיה קצרים יותר (פחות הרס להר). הפיתרון קצת פחות נוח, אך יותר ידידותי להר.

 3. irir אמר/ה

  וירון חנן ממשיך כהרגלו: מעלה כאן את דבריו החכמים יותר והחכמים פחות. אבל כשבתגובה פונים אליו, הוא לא טורח לענות. הרי הוא את שלו כבר כתב. למה לו לבזבז זמן על בילבולי שכל של אחרים.

הגיבו כאן לכתבה