האם שדרוג מרכז הכרמל ישפר או יהרוס את מצב העסקים?

כחודש אחרי תחילת פרויקט שדרוג ושיקום מרכז הכרמל, החלו להישמע תלונות הן מהתושבים והן מבעלי העסקים שטוענים כי התוכנית לא נעשתה באופן מקצועי ולא בשיתוף ציבור אמיתי. החשש הגדול הוא שהפרויקט יביא לגסיסה אטית של העסקים במרכז הכרמל.

פרויקט שדרוג ושיקום מרכז הכרמל לאורך שדרות הנשיא במקטע שבין שער הלבנון ועד רחבת האודיטוריום יצא לפועל לפני כחודש (אפריל), זאת לאחר שהוצג בפני התושבים ובעלי העסקים בשני כנסי שיתוף ציבור שנערכו באודיטוריום ובאגרות אישיות שנשלחו לכל בעלי העסקים ודיירי המקום, כפי שמציינים בעיריית חיפה.

חידוש מרכז הכרמל צילום: נגה כרמי

עבודות השיקום והשדרוג ימשכו כ – 18 חודשים והן כוללות הנחת תשתיות תאורה, מים, ביוב, ניקוז וחשמל ישנות שהונחו לפני עשרות שנים והחלפתן בתשתיות חדישות ומודרניות. שדרוג המדרכות, הצבת ריהוט רחוב איכותי, שדרוג אי התנועה המרכזי, שדרוג  ושיפוץ רחבת שער הלבנון ומבנה הכניסה לכרמלית והפיכתה לרחבה עירונית חדשה שמתאימה לאירועים ומושכת קהל.   שיפורים בטיחותיים במעברי החצייה, שיפורים תנועתיים בפניות שמאלה באזור הרחבות וג’ווד ודרך הים, הסדרת הפריקה והטעינה, שיפורים בתחנות האוטובוסים, החלפת עצים חולים בעצים בריאים וגינון.

על אף שהפרויקט נשמע מבטיח והעבודות כבר החלו אלא שעכשיו נשמעות לא מעט תלונות הן מהתושבים שמדווחים על פגיעה בשגרת החיים ואיכות החיים, בגלל הבלאגן שנוצר ממחסור בחניה, הפקקים שנוצרו בעקבות הצרת הכבישים לביצוע העבודות והזזת תחנות האוטובוס, והן מבעלי העסקים שכבר מדווחים על ירידה משמעותית בהכנסות והחשש שהתסריט של שיקום העיר התחתית יחזור על עצמו גם במרכז הכרמל.

אנדרי סוידאן (צילום: ירון כרמי)

אנדריי סוידאן, בעל עסק וותיק במרכז הכרמל, אומר בשיחה לחי פה: “אין התנהלות מקצועית בפרויקט הזה. ראינו מה שקרה בעיר התחתית המקומות הכי טובים וותיקים או נסגרו או החליפו בעלים. מדובר בתוכנית מפוברקת אין בה שדרוג ולא התייחסות לבעלי עסקים. לא היה שיתוף ציבור אמיתי. מהיום הראשון שקראו לנו והציגו בפנינו את המצגת של הפרויקט תחת הכותרת “שיתוף ציבור” זה היה בפועל תדרוך של מה שהולך להיות והודעה על כך שחלקכם יסבול וחלקכם יסגור.  קיבלנו את התוכנית האמיתית רק שבועיים שלוש לפני תחילת העבודות לאחר שהגשנו עתירה מנהלית, ופתאום ראינו שאין בה כלום”.

“במקרה הטוב נקבל את אותו מרכז הכרמל אבל נראה שאנחנו הולכים לקבל מצב הרבה יותר גרוע”

“אין שום אטרקציה או דבר בתוכנית המעידים על שדרוג. מדובר בשיפוץ כללי ולא יודעים באיזה חומרים הולכים להשתמש ואיזה רמת חומרים. במקרה הטוב נקבל את אותו מרכז הכרמל אבל נראה שאנחנו הולכים לקבל מצב הרבה יותר גרוע. תחנות האוטובוס במרכז הכרמל מהוות כלי תחבורה חשוב ללקוחות ולשוכנים באזור. כוונת העירייה להזיז את תחנות האוטובוס לאודיטוריום תשפיע רבות על המסחר ועקרונות ההנגשה המקובלים. צעירים ומבוגרים לא ינדדו במעלה האודיטוריום לתחנות המתוכננות שם ואם יעשו זאת בקושי רב. על התחנות להשאר במקומן לטובת הדיירים, הלקוחות וכמובן הנכים הפוקדים את מרכז הכרמל”.

“משמעות חניה זה פרנסה וכשלוקחים חניה אין פרנסה”

“לוקחים לנו את מקומות החניה ומרחיבים את המדרכות על חשבון הכבישים אי אפשר להצר ולהקטין כבישים במרכז הכרמל. התכנון לקוי ולא שמו לב לפרטים הקטנים תוכניות מהגרועות ביותר. יש לנו תוכניות חלופות איך צריך להראות מרכז הכרמל כולל הזזת תחנת דלק פז ממקומה בשביל פתיחת מתחם אירוח ובתי קפה שישדרג את מתחם האודיטוריום התחנה נבנתה כשעוד לא היה מרכז כרמל היום באמצע מקום מגורים אין מקום לתחנת דלק לא כאן ולא באף מקום אחר בעולם. הוספות מקומות חניה כי משמעות חניה זה פרנסה וכשלוקחים חניה אין פרנסה בדגש על הנגשה לנכים וחניות לנכים. כך ששוב שיתוף ציבור אמיתי לא היה ושיתוף אמיתי צריך להיות מנוהל ע”י אנשי מקצוע מול כל הנוגעים בדבר”.

מעיריית חיפה נמסר לחי פה: “עירית חיפה הנחתה את חברת “יפה נוף” לבצע את הפרויקט בפרק הזמן הקצר ביותר תוך מזעור הפגיעה בשגרת החיים בזמן ביצוע העבודות. בתוך כך, הכשירה העירייה עוד בטרם תחילת העבודות את מגרש החנייה במתחם בזק ברחוב אלחנן והוא פתוח לרשות הציבור כך שמספר המקומות באזור גדל מאז תחילת העבודות. נציגי האגף לפניות הציבור של עיריית חיפה ונציגי חברת “יפה נוף” נמצאים במקום ומקיימים קשר הדוק עם בעלי העסקים במטרה להקל ולסייע בכל בקשה”.

מערכת חי פה תעקוב אחרי התקדמות הפרויקט והשפעתו על התושבים ובעלי העסקים.

פרויקט שדרוג מרכז הכרמל צילום: נגה כרמי
עבודות במרכז הכרמל צילום: נגה כרמי

הגיבו כאן לכתבה