הורים מתלוננים: אי אפשר לבלות בחג הפסח בגלל שיעורי בית לחופש

חג החירות? הורים מוחים על כמות שיעורים לחופש שמחזירה אותם לתחושת העבדות

 הורים לתלמידים בבתי ספר יסודיים בחיפה מוחים על כמות שיעורי בית לחופש, שמונעת מהם לצאת ולטייל בחג עם הילדים. “יש לי שבוע חופש עם הילדים בפסח, ולא 18 יום כמו למורים, ובסוף מה אני עושה בחופש? מכריח את הילדים לשבת ולעשות שיעורים. אפילו כשהמורים בחופש, אני תקוע עם הילדים בבית בשביל שיעורי בית בכמויות לא הגיוניות”

תלמידים בפעילות חוגים. למצולמים אין קשר לכתבה

הורים לתלמידים בבתי הספר היסודיים בחיפה טוענים שהם נאלצים לבטל בילויים בחג בגלל כמות לא הגיונית, לטענתם, של שיעורי בית.

“כשהילדים שלי שואלים אותי למה צריך לעשות כל כך הרבה שיעורים בחופש”, אמר היום אבא לתלמידות בכיתות ד’ ו – א’ בבית ספר יסודי בכרמל, “האמת היא שאין לי מה לענות. אשתי ואני צוחקים בינינו שאולי המורות עושות תחרות מי נותנת יותר שיעורים. אנחנו אוהבים לאחת לכל המורות האלה שיום אחד כשהילדים שלהן יהיו בבתי הספר, גם הן יתקעו בבית בחג בגלל עבודות החופש האלה”.

“ביום שני, בחג, אמרנו לילדים, שלא נוסעים לשום מקום. התיישבנו כולנו במרפסת והתחלנו להכין שיעורי בית. זה לא היה קל. הבת המתבגרת שלי לא הסכימה לרגע לעזוב את הנייד. הבן שלי בכיתה ג’, אז איתו היה לנו יותר הצלחה. הבעיה הייתה כמות השיעורים. אני באמת לא מבינה, ויש מאחוריי די הרבה שנות לימוד, למה צריך לתת 15 עמודים בחשבון. מי שלא הבין את העניין בעמוד השני, כבר לא יבין אותו. מי שיודע חשבון על אחת כמה וכמה לא צריך לתרגל כל כך הרבה, זה רק יותר אנטגוניזם כלפי שיעורי הבית וכלפי המורה. הילדים שלנו נשברו אחרי שעה. לבן שלי קשה עם השיעורים בשפה, שצריך לקרוא עמוד שלם ואז לענות על שאלות. לחג הוא קיבל 4 סיפורים כאלה. מה חושבות המורות האלה, שבאמת הוא יישב ויענה על זה? מזל שבעלי ואני אחראים. אחרי שעה הילדים פרשו לעניינים שלהם, ובעלי ואני עשינו להם את כל השיעורים, ואחר כך ישבנו וכתבנו את זה ב”כתב קטנים”. מה, רק הילדים שלנו לא יגיעו עם שיעורי בית ביום רביעי?”

יש לציין שבקבוצות ווטסאפ כיתתיות רבות, בהן המורה אינה חברה, ההורים התמרמרו מאוד על כמות שיעורי הבית, שאין לה, לטענתם כל סיבה.

אני מורה במקצועי, ולא מקובל עליי שבחופש הבת שלי תשב ותכין כל כך הרבה שיעורים. אני נהיית עצבנית מלריב איתה 18 יום למה היא לא עושה. מצאנו פתרון מצוין: ביום הראשון של החופש ישבתי עם כוס קפה והכנתי כמעט את כל שיעורי הבית שלה. בשאר החופש עשינו חיים…

בווטסאפ הכיתתי היו כמה אימהות שקראו לעשות מרד:

החלטנו להגיד למנהלת בית הספר וגם למורה, שאנחנו ההורים החלטנו שלא מקובל עלינו שהילדים יעשו שיעורים בחופש, בשביל שיהיה אפשר להגיד שהם עשו שיעורים. אם יש לזה מטרה, בסדר, אבל אין לזה שום מטרה. הילדים פשוט מתחילים לשנוא ללמוד, והם לא לומדים כלום מהכמות העצומה הזו של השיעורים. אבל כמה אימהות ואבות אמרו שזה לא לעניין, וצריך מצד אחד להגיד לילדים שיש נהלים בבית הספר וצריך לכבד את זה, ומצד שני לפעול לשינוי לקראת החגים הבאים. 

אימא לתלמידה בכיתה ד’ בבית ספר בשכונת רוממה כועסת על כך שהמורות בכלל לא בודקות, לטענתה, האם דפי העבודה לחופש הודפסו כמו שצריך.

“סתם משכפלים דברים ונותנים לתלמידים, המורה של הבת שלי בכלל לא הסתכלה על שיעורי הבית בחשבון, שהיא נתנה. אי אפשר בכלל לקרוא את המספרים בתרגילי החשבון. זה ממש לא ברור לי. כאילו המורות סתם משכפלות, ושהתלמידים ישברו את הראש מה כתוב. הבעיה היא שיש לי ילדה בכיתה ד’, ושיעורי הבית ממש לא מעניינים אותה… כשאני שואלת אותה מתי היא מתכוונת להכין אותם, היא אפילו לא מזיזה את העיניים שלה מהטלוויזיה או מהנייד שלה. מבחינתה, שיכתבו בבית הספר שהיא לא הכינה. לבעלי ולי זה חשוב. לכן קיצרנו את החופש שהזמנו באילת, כיבינו את הטלוויזיה ואמרנו לה להכין שיעורים”.

יש לציין שעל פי חוזר מנכ”ל אין התייחסות לכמה שיעורי בית אפשר לתת בחופש. חוזר מנכ”ל כן קובע כמה בחינות בכל מקצוע ניתן לעשות בכל כיתת לימוד וכמה זמן מותר למורה להחזיק אצלו מבחנים עד שהוא מחזיר, אבל התייחסות מדויקת לשיעורי בית אין.

“הבעיה היא הרבה יותר מורכבת”, אמרה לכתבת חי פה שרון, שהיא גם אימא לתלמידות ביסודי בחיפה וגם מורה:

 “גם כמורה וגם כאימא אני שמה לב שיותר ויותר הורים מכינים עבודות ושיעורים לילדים. אני לא יודעת למה זה, אבל כמורה ברור לי שמורים מזהים עבודות של אישה בת 40, כשהמגיש הוא ילד בן 10. אני באופן אישי רואה את העבודות, שהבן שלי אמור להגיש באנגלית, עכשיו כשהוא בכיתה ז’, ואין סיכוי שהוא יצליח לעשות עבודות כאלה. הוא למד בבית ספר יסודי עם מורה לאנגלית שלא ידע ללמד, והוא לא מסוגל היום לעשות את העבודות. מה אני אמורה לעשות? אז אני עושה, ומקבלת ציונים מעולים. אני רואה את זה אצל כל החברות שלי. כולנו יושבים ונחנקים עם עבודת השורשים הזו, והילדים פשוט לא מתערבים. הילדים לא יודעים היום לכתוב 3 משפטים רצופים, אוצר המילים מסתכם בפרצוף מחייך, שולח לב או בוכה. משרד החינוך צריך לקחת אחריות על המצב של התלמידים, ולהתאים את העבודות לרמה של הילדים. אני לא אשמה, שיש מורים שעושים עבודה גרועה. אם הילד שלי לא יודע היום אנגלית, בגלל המורים, שמשרד החינוך מעסיק, הגיע הזמן, שמישהו ייתן את הדעת על זה שיש מורים במערכת שלא עושים עבודה טובה, ורמת הילדים בהתאם, ולכן העבודות לחופש ובכלל צריכות להתאים לרמה הנמוכה של התלמידים. אחרת חברות שלי ואני נמשיך להכין את העבודות ולהוציא ציונים גבוהים בשביל הילדים שלנו”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.