באנר גורדון 230524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

המינים הפולשים לים בחיפה ובעולם

בעיות פלישה של בעלי חיים, צמחים והביטאטים תת ימיים...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

יום הזיכרון 2024 – אין סוף לכאב • חיפה זוכרת

בתי הספר בחיפה זוכרים את הבוגרים שנפלו במלחמות ישראל

319 חללים מבוגרי בית הספר הריאלי שנהרגו במלחמות ישראל, מתוכם 12 נהרגו במלחמת חרבות ברזל: רון ויינברג ז"ל, עדי אלדור ז"ל, מתן לזר ז"ל, דוד אלפסי ז"ל, ג'מאל עבאס ז"ל, רועי מלדסי ז"ל, עמית פלד ז"ל, אמיר איל ז"ל, רועי צ'אפל ז"ל, דקל סויסה ז"ל, ראם מאיר בטיטו ז"ל ואריאל בן משה ז"ל.

בוגרי הריאלי, שנהרגו במלחמת חרבות ברזל
בוגרי הריאלי, שנהרגו במלחמת חרבות ברזל
בוגרי הריאלי, שנהרגו במלחמת חרבות ברזל

לא נוכל לחגוג עצמאות ללא חזרתם של 132 החטופות והחטופים הנמצאים בשבי החמאס

השנה מצטרפים 3 בוגרים שנרצחו במסיבה בנובה, ל-27 בוגרים, שנהרגו במלחמות הקודמות ובפעולות האיבה. במסיבה בנובה נרצחו שני קופרווסר ז"ל, איתי בנג'ו ז"ל ויונתן ריכטר ז"ל.

מנהל בית הספר ליאו באק הרב אופק מאיר: "השנה אירועי הזיכרון והעצמאות טעונים וקשים מאי פעם. שני בוגרים ובוגרת נוספו לרשימה הארוכה ממילא של בוגרי/ות ליאו באק שנספו במערכה הכבדה.
שני, איתי ויונתן היו אנשים צעירים שהלכו לרקוד וליהנות ונטבחו בפסטיבל המוסיקה והאהבה בנובה.

זוהי גם הפעם הראשונה שיום הזיכרון ויום העצמאות מתקיימים בעיצומה של מלחמה כך שתחושות העצב, החורבן והכאב, לצד רגעי תקוה ואמונה, מתערבבים זה בזה ומציפים את הלב. לא נוכל לחגוג עצמאות ללא חזרתם של 132 החטופות והחטופים הנמצאים בשבי החמאס בעזה. יש לנו עבודת שיקום רבה בכל מישורי החיים במדינת ישראל ולחינוך תפקיד מכריע בעיצוב הדור הבא והחברה הישראלית כדי שימי העצמאות הבאים עלינו לטובה יהיו שמחים ובעלי משמעות ושנהייה כולנו ראויים לזיכרון הנופלות והנופלים".

בית הספר חוגים: שכול "חדש" מול שכול "ותיק"

במלחמת חרבות ברזל נהרגו שלושה בוגרים: מפל אדם במסיבה, בני וייס (וייסטוך) ונדב כהן- נהרגו בקרבות בעזה. במלחמות הקודמות נהרגו 53 בוגרים ומורה אחד. זאת אומרת נכון להיום 56 בוגרים ומורה אחד בסך הכל.

מנהלת בית הספר מילנה מירון: "השנה הכל קורה בצל מלחמה, כל מילה מקבלת משמעות אחרת. עוסקים הרבה בשאלה האם שכול "חדש" שונה משכול "ותיק".

החודש הזה טעון במיוחד השנה

שתיים מבוגרות בית הספר עירוני ג' נרצחו במסיבת הנובה, דנה פטרנקו ז"ל ועדן אוחיון ז"ל.

בסה"כ 41 מבוגרי ביה"ס נהרגו בעת שירותם הצבאי ובפעולות איבה.
מנהלת בית הספר, לילך שני רומנו: "זו השנה השנייה מאז קום המדינה שאנו מציינים את יום הזיכרון תוך כדי מלחמה. ההרגשה הקשה, העצב והמועקה, מלווים אותנו מאז השבעה באוקטובר. לצד זאת, אנו מרגישים ביתר שאת את חשיבות תפקידו של הנוער בהמשך תקומתה של מדינת ישראל. הנוער שלנו מעודד אותנו. החודש האחרון, מתום חג הפסח, בצל המלחמה, הוא חודש טעון מאוד. זיכרון השואה וחודש התקומה, קיבלו משמעות עמוקה ומוחשית יותר השנה".

"השנה הכל מתערבב"

בבית הספר עירוני א' 39 נופלים במלחמות ישראל. השנה נוסף אברהם פטנה ז"ל.
מנהלת בית הספר יפית כהן: "בכל שנה אנחנו מדגישים את הימים המקשרים בין יום השואה ליום הזכרון ויום העצמאות, ואילו השנה הכל מתערבב. ניצולי שואה שלא שרדו את המלחמה, בני שורדים שנפלו במלחמה. חיברנו את הימים בשבוע למידה על מלחמת חרבות ברזל וסיפורי גבורה, כדי להזכיר שאנחנו עם אחד שלא אבד את תקוותנו ושגם מהמצב הזה תהיה תקומה!!!".

רב״ט אברהם פטנה (צילום: אלבום אישי)
רב״ט אברהם פטנה (צילום: אלבום אישי)

"השנה זה טקס כפול"

מביה"ס עירוני ה' נפלו 30 בוגרים ותלמידים שנהרגו במהלך שירותם הצבאי ובפעולות האיבה. השנה נרצחה מיכל (מיכי) רואימי ז"ל במסיבה בנובה.

מנהלת בית הספר חגית לוי: "הערב, יום ראשון, ומחר, אנחנו מקיימים טקס כפול ליום הזכרון. הטקס בערב עם המשפחות השכולות ובהשתתפותן. הטקס יעמוד בסימן הקשר בין אוקטובר 73 לאוקטובר 23. במלחמת יום כיפור נפלו 4 מבוגרי בית הספר, שניים מהם נפלו על גדות התעלה והיו חברים לכיתה. שניים נוספים נפלו בחזית הסורית ברמת הגולן. ב-7 באוקטובר נרצחה מיכל רואימי ז"ל. מחר בבוקר יהיה טקס לתלמידי בית הספר ואורחים רבים, שמגיעים מדי שנה לבית הספר".

מיכל (מיכי) רואימי ז"ל (התמונה באדיבות המשפחה)
מיכל (מיכי) רואימי ז"ל (התמונה באדיבות המשפחה)

"טקסי יום השואה ויום הזכרון השנה שונים מכל הטקסים שהיו עד כה. על שניהם מעיבה עננת ה-7 באוקטובר והיא נוכחת גם בטקסי יום השואה ויום הזכרון. זו היתה אימה, שהזכירה לאנשים אירועים, שהיו לפני 80 שנה. בנוסף, לכך הדאגה לחטופים והמלחמה הבלתי גמורה. בטקס יום השואה הוזכרו דברי שורדי שואה, שחשו את הזכרונות מימי ילדותם צפים ועולים, החרדה והפחד. יחד עם זה חשוב היה לנו להדגיש לתלמידים את השוני בין אז להיום וכמובן את התקווה שהימים הקשים, שאנו עוברים היום יחלפו והמשבר יבוא לסיומו. גם בטקסי יום הזכרון אנחנו כמובן מדברים על עצב ואבל והחוט שמקשר ב-73 והאסון, שקרה לנו ועדיין קורה לנו עכשיו, אבל אנחנו מאוד מדגישים את התקווה בכמה היבטים. תקווה מפני שיש לנו עם, שהתגייס מיידית ועשה הכול בנחישות ונדיבות, והוא מבטיח לנו, שהסוף יהיה טוב והסערה תחלוף.

התקווה השניה היא המבט על הישגי המדינה מהיום שבו היא נוסדה. מהימים הראשונים שבהם מדינה צעירה וענייה קלטה מאות אלפי עולים ודאגה להם. חשוב לזכור, שמדינת ישראל השכילה למרות ימי מחסור וצנע לבנות כלכלה משגשגת, מוסיקה, וכמובן תעשייה, מדע והישגים מופלאים בכל התחומים. ההישגים שצברנו ב-76 שנה ימשיכו ויגדלו ומדינת ישראל תשגשג ותפרח בעתיד לא פחות. בלב הסערה מאוד קשה לראות את זה, אבל בטוח שהמדינה תמשיך להצליח ולשגשג. את זה היה מאוד חשוב לנו להגיד לתלמידים. חשוב לנו גם כמובן לא לשכוח את 132 החטופים ולהתפלל לשלומם ולחזרה בטוחה של התושבים בצפון הארץ ובדרומה".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

סוכריות גומי במילוי בטעם תות שדה של חברת אקולאב – קריאה להחזרה

חברת אקולאב ע.מ 309938322 קוראת להחזרת מוצר: סוכריות גומי במילוי בטעם תות שדה. בעקבות פעולת פיקוח שביצע שירות המזון מחוז מרכז נמצא כי המוצרים...

הברק הירוק חזר: ברק בכר חתם לשנתיים בחיפה!

מאמן מכבי חיפה לשעבר ברק בכר חתם ביום רביעי, 29/5/2024 רישמית כמאמן הקבוצה לשנתיים הבאות הקרובות, זאת לאחר שסיכם עם נשיא המועדון, יעקב (יענקל'ה)...

אביהו האן נבחר ליו"ר איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה

מועצת איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה, אישרה בישיבתה ביום רביעי 29/5/24 את מינויו של סגן ומ"מ ראש עיריית חיפה, אביהו האן, ליו"ר...

מעשן יקר – אם לא תמות מסרטן יש לך סיכוי טוב להפוך לאימפוטנט. אז אולי פשוט עדיף להיגמל?

מסר פסימי רמב"ם לרגל היום הבינ"ל להימנעות מעישון שחל ביום שישי 31/5/24 ד"ר יניב דותן, מנהל מכון הריאות של רמב"ם והמומחה מספר אחד שלנו לנזקי...

לראשונה • מעסיקים יורשו להעסיק בני נוער עד השעה 1:00

החל מהשעה 23:00 הם יחויבו להחזירם לביתם (חי פה) - ועדת העבודה והרווחה אישרה בשבוע שעבר (19-23/5/24) לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שמאפשרת העסקת בני...