הדגים שאנו אוכלים – איך בוחרים דג טרי בשוק ונזהרים מסיכונים שבקניית דגים מקולקלים

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

מרכז חורב • המרכז של הפגנות המחאה בחיפה

מאז תחילת המחאה הציבורית נגד הרפומה המשפטית בשנת 2023,...

באושר ועושר? • על זוגיות שנייה ופרק ב'

האגדות שגדלנו עליהן מבטיחות אהבה לנצח, אושר ועושר. מסתבר...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

מאז ימי קדם, האדם חי מציד ומדיג. בחלוף השנים, עם הגידול האדיר באוכלוסייה בעולם, עלתה הצריכה באוכלוסית הים ושטחי הים החלו להיות מנוצלים לצרכי אדם. הטכנולוגיה ותאוותו הבלתי נלאית של האדם גרמו לצמצום "רצחני" של השלל הימי. בכתבה זו נציג בפניכם מידע על הדגים שאתם אוכלים.

דגי בריכות מים מתוקים - חלק מיובאים וחלק מישראל - פילטים אמנון טרי (צילום: מוטי מנדלסון)
דגי בריכות מים מתוקים – חלק מיובאים וחלק מישראל – פילטים אמנון טרי (צילום: מוטי מנדלסון)

יבוא דגים לשוק המקומי

חובבי הדגים המושבעים ואוהבי מאכלי הים לא יוותרו על הדגים בישראל, ולכן מייבאים אל המדינה דגים לשוק המקומי מהים הצפוני מבריכות דגים, דקרים מסנגל, דניסים מקפריסין וכדומה. דגי אמנון (מושט) גדלים בבריכות מים מתוקים בישראל, אז חלקם מיובא גם מחו"ל.

אניני הטעם ומי שחובב בישול, וודאי ידע לספר שטעמם של דגי ים התיכון ערב יותר לחיך מאשר דגי ים סוף. אם כך, אז הסיבה לכך בוודאי תלויה בסוג המזון ממנו ניזון מין מסוים.

דגים בשוק של עכו (צילום: מוטי מנדלסון)
דגים בשוק של עכו (צילום: מוטי מנדלסון)

איפה קונים את הדגים ואילו דגים לקנות?

תמיד עדיף מקום מוכר ומסודר. ומה קונים? כל אחד וטעמו הוא. יש שאוהבים בשר דג יבש יחסית כמו הפלמודה, ולפי השפה הנהוגה במשק – אינטיאסים, טרכונים, אריינים. ישנם שסוגדים לבשר דג הדקר למיניו, הלא הוא דג הלוקוס. בגלל נדירותו ובשל הקושי לתפוס אותו – העלו את מחירו מחוץ לכל פרופורציה. יש את הדניס המכונה גם צ'יפורה, או חג'ג', ושמו הלועזי הוא "ספרוס אאורטה".

יש שאוהבים את המוסר המלכותי והלברק הטעים והזול שמתאים גם לטיגון. בנקודה זאת מתחיל הויכוח בנושא בריאות – האם לטגן או לא? ברור שעדיף ללא טיגון, אך אם הוחלט כן לטגן – מומלץ לטגן בשמן עמוק כשהוא מגיע לנקודת הרתיחה. לא לשכוח שהעור של הדג סופג את השמן. לכן, כשמורידים אותו לאחר הטיגון, למעשה אנו לא אוכלים את השמן המטוגן.

להקת דגי בורי (קיפון) בחופי חיפה (צילום: מוטי מנדלסון)
להקת דגי בורי (קיפון) בחופי חיפה (צילום: מוטי מנדלסון)

הסטיגמה על דגי הקיפון

קיימת סטיגמה על דגי הקיפון – לפיה הם מלאי נפט. אמת או בדיה?

התשובה תלויה במקום שממנו מגיע הדג. אם הדג שחה בנמל כלשהו במים חמים שאחוז החמצן בהם קטן, הוא יעלה על פני המים לפצות על חוסר החמצן שמין הסתם נמס רק במים קרירים בצורה נאותה. בצורה זאת, מוצרי שמן נפט סולר יכנסו למערכת הפנימית של הדג.

מתכון להכנת דג הבורי

הבורי הוא דג טעים ומתאים במיוחד לאנשים עובדים מפני שהדרך הטעימה להכין אותו היא להשאירו במקרר עטוף במגבת מטבח לחה. כשחוזרים מהעבודה, ממליחים את הבורי מבפנים ומצדדיו כמו תירס. שמים בתנור בחום של 250 מעלות למשך עשרים דקות ללא שום תוספת תבלינים או שמן. זהו מתכון קל טעים מזין וטוב לדיאטה.

ומה עם דגים קפואים?

חלק גדול מהדגים הקפואים, המשווקים ברחבי העולם וגם בישראל, מגיע מספינות-ענק, אשר דגות במים עמוקים ונקיים. פועלים העובדים בבטן הספינה מנקים ומקפיאים את הדגים מייד וכך שומרים על שרשרת קירור. על פי רוב יהיו הדגים האלה נקיים ממזיקים.

למרות זאת, ברור שטעמם ערב פחות לחיך בשל קפיאת הנוזלים והפשרתם – פעולה הגורמת לקרעים לא נראים בבשר ולירידה בטעם. זכרו, אין תחליף לדג טרי. קניית הדג היא התחנה האחרונה ברשימת הקניות עקב רגישות הבשר לחיידקים.

בדיקת טריות – איך יודעים אם דג בשוק הוא טרי?

קניית דגים טריים בשוק היא מיומנות שיכולה להבטיח לא רק את הטעם המושלם של המנה אלא גם את הבריאות והביטחון של הצרכנים. הנה כמה טיפים והנחיות לזיהוי דג טרי בשוק:

סרגוס הפסים (צילום: מוטי מנדלסון)

1. ריח הדג

ריח הדג הוא אחד הסימנים הראשונים שיכולים להעיד על טריותו. דג טרי אמור להריח קלות כמו הים או להיות חסר ריח כמעט לגמרי. אם הדג מפיץ ריח חריף, חזק או לא נעים, זהו סימן שהוא לא טרי ואולי אף מקולקל.

עין עכורה מעידה על דג שאינו טרי (צילום: מוטי מנדלסון)
עין עכורה מעידה על דג שאינו טרי (צילום: מוטי מנדלסון)
דג פגוע ראש. סיבה נוספת לראות את הדג בשלמותו (צילום: מוטי מנדלסון)

2. מראה העיניים

עיניו של דג טרי צריכות להיות בהירות, מבריקות ובולטות מעט. עיניים עכורות, שקועות או לבנבנות מעידות על דג שאינו טרי.

דג שעינו נעלמה בשל מחלה כלשהי - אסור לאכול אותו (צילום: מוטי מנדלסון)
דג שעינו נעלמה בשל מחלה כלשהי – אסור לאכול אותו (צילום: מוטי מנדלסון)

3. צבע הזימים

זימיו של דג טרי צריכים להיות בצבע אדום. זימים אפורים, חומים או ירוקים הם סימן לכך שהדג אינו טרי. צבע זימים ורוד הוא גבולי לטריות.

4. מגע העור

עור הדג צריך להיות מבריק ולח. הדג לא צריך להרגיש רפוי, אלא להיות מוצק כאשר לוחצים עליו. דג שמרגיש רך מדי או מתפרק תחת הלחץ הוא כנראה לא טרי.

פונגוס על דג - סוג של בקטריה - לכן יש לדרוש לראות הדג קודם (צילום: מוטי מנדלסון)
פונגוס על דג – סוג של בקטריה – לכן יש לדרוש לראות הדג קודם (צילום: מוטי מנדלסון)
דג חולה אשר מבנה הקשקשים אינו שלם והעור שלו פגוע (צילום: מוטי מנדלסון)
דג חולה אשר מבנה הקשקשים אינו שלם והעור שלו פגוע (צילום: מוטי מנדלסון)

5. הצבע הדג

דג טרי אמור להיות בעל צבע טבעי ובריא. כל שינוי צבעי יוצא דופן כמו כתמים צהובים או חומים יכול להעיד על דג שאינו טרי.

בורי חולה אשר נידוג במפרץ חיפה - צבעו שונה (צילום: מוטי מנדלסון)
בורי חולה אשר נידוג במפרץ חיפה – צבעו שונה (צילום: מוטי מנדלסון)

6. בדיקת הקשקשים

הקשקשים של דג טרי אמורים להיות חלקים ונתפסים בחוזקה על העור. אם הקשקשים מתפרקים בקלות או נראים עכורים, זהו סימן שהדג כבר עבר את מיטב ימיו.

דג בורי מעוות, ככל הנראה בגלל טפילים (צילום: מוטי מנדלסון)
דג בורי מעוות, ככל הנראה בגלל טפילים (צילום: מוטי מנדלסון)

7. בטן הדג

בטן הדג צריכה להיות שלמה ולא קרועה. אם הבטן נפוחה או שיש בה חורים או קרעים, הדבר מעיד על דג לא טרי. דג שגופו מעוות יכול להעיד על טראומה שעבר, לעיתים גם בעקבות חשיפה לחומרים כימיים.

לברק מעוות ודגים לא טריים שקועי עיניים (צילום: מוטי מנדלסון)

8. טפילים בדגים

טפילים בדגים הם נושא חשוב שיש לשים לב אליו בעת הקנייה. טפילים יכולים להוות סכנה בריאותית, ולכן חשוב לדעת לזהות סימנים המורים על הימצאותם.

◄ זהירות: צפיה בסרטון הבא עלולה להיות קשה לחלק מהקוראים:

טפילים בבטן של דג לברק – תולעים נמטודות (צילום: קיקוזשוילי בוריס – עבור מוטי מנדלסון)
טפילים בבטן דג נגוע - צילום מאקרו מתוך הדג (צילום: מוטי מנדלסון)
טפילים בבטן דג נגוע – צילום מאקרו מתוך הדג (צילום: מוטי מנדלסון)

1. בדיקת נקודות או כתמים חשודים

טפילים עשויים להופיע כנקודות לבנות קטנות או כתמים כהים על גוף הדג או בתוכו. במידה ורואים סימנים כאלו, יש להימנע מקניית הדג. הנקודות הלבנות הן טפילים בשלב מוקדם של התפתחותם ויש סיכון לבקיעתם והתפתחותם בבטן האדם שאכל את בשר הדג. יש להימנע מלאכול בשר דג שהופיעו בו נקודות.

נקודות לבנות בבשר דג טונה הן טפילי מעיים בשלבי התפתחות מוקדמים והם עלולים להתפתח בבטן של בני אדם (עיבוד תמונה: ירון כרמי)
נקודות לבנות בבשר דג טונה הן טפילי מעיים בשלבי התפתחות מוקדמים והם עלולים להתפתח בבטן של בני אדם (עיבוד תמונה: ירון כרמי)

2. מראה הבשר

בשר הדג צריך להיות חלק וללא חורים או תעלות שנראות כמו שנגרמו ע"י טפילים. כל סימן לחורים בבשר יכול להעיד על נוכחות טפילים.

3. פניה למוכר

שאלו את המוכר על תהליך הבדיקה והטיפול בטפילים. מוכר אמין יוכל לתת מידע על התהליכים שהוא מבצע כדי לוודא שהדגים נקיים מטפילים.

9. האמון במוכר

בין אם אתם קונים בשוק מסורתי או בחנות מתמחה, חשוב ליצור קשר עם המוכר ולהיות מסוגלים לסמוך עליו. מוכר דגים אמין ישמור על סטנדרטים גבוהים של טריות וניקיון ויתן לכם ייעוץ נכון על המוצרים שלו.

סיכום

ידיעת הסימנים לזיהוי דג טרי ונקי מטפילים יכולה לשפר את חוויית הקנייה ולמנוע בעיות בריאותיות. על ידי תשומת לב לריח, מראה העיניים, צבע הזימים, מגע העור, צבע הדג והבטן, כמו גם על בדיקת סימנים לטפילים, ניתן לבחור דגים טריים ואיכותיים לכל ארוחה.

קנייה מוצלחת של דגים טריים ונקיים מטפילים תשדרג כל מנה ותספק הנאה בריאותית וקולינרית מושלמת.

בתאבון.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מוטי מנדלסון
מוטי מנדלסון
חוקר ימי (צלילה, צילום תת ימי) ואקולוגיה ימית וסביבתית במשך 35 שנה. מרצה בתחום כ-20 שנה. ניתן להזמין הרצאה או סדרת הרצאות מלוות בתמונות ייחודיות ומרהיבות, שצולמו במהלך שנות מחקר רבות, בארץ ובחו"ל • 050-7271157 • [email protected]

כתבות נוספות מאותו הכתב

8 תגובות

  1. תודה על המידע המועיל ומעניין
    מחזיר אותי לילדות לתקופה שהלכתי לדוג בחוף שמן ובקישון.

  2. טיפים ממש חשובים לכל אוהבי הדגים שבנינו, אין כמוך מוטי! תמיד חולק איתנו את הידע הרחב והמגוון שלך ומנגיש אותו ברשת, ישר כוח!!!

  3. מוטי אין כמו דג טרי לשבת. שבוע טוב לך ולצפים בבית.

  4. הי מוטי האלוףף שלנו.עשית לי כבר תאבון מהכתבה המעניינת שלך.כמה טוב שיש לנו אותך.ידע אדיר בכל תחום בים וביבשה בדגה ובטבע ואפילו מסתבר בהמלצות לבישול.אין עליך בעולם.ואיזה מזל שלנו שיש אותךךךך איש יקר ומופלא.תןדהה לך על כתבות נפלאות יסודיות מקצועיות ותמיד יש לך מה לחדש לנו

  5. מוטי יקר, איזה מאמר!! ריכזת המון אינפורמציה חשובה במקום אחד. כמובן אשמור את המאמר שילווה אותי בהמשך הדרך. תודה רבה ושבת שלום

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל הכרמל בחיפה, הנמצא לאורך ואדי לוטם, וחלפתי על פני בניין ישן ומרשים ברחוב התשבי 92...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות והחכמות ביותר – התמנון. למרות שבתרבות הפופולרית, בספרים ובסרטים, כמו בסרט הילדים "בת הים הקטנה"...

בתי החולים נערכים להתחממות בצפון

(חי פה) - ביום חמישי 13/6/24 משרד הבריאות קיים הערכות מצב על היערכות מערכת הבריאות בצפון הארץ. ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בעקבות המצב...

יין מנדט • אומרים שיין ישמח לבב אנוש…. • סיפור קצר

לאחר התקפה של האצ"ל על מחנה שמונים שליד פרדס-חנה במטרה לגנוב כלי-נשק מהצבא הבריטי, נמצאו מפקד הגדוד וחמישה חיילים הרוגים. על פי הדו"ח הבריטי...

סמטאות חטיב ואל מרין המחודשות בחיפה – הביקור מוגדר כחובה!

העסקים הקטנים בסימטאות אל מרין וחטיב באחת הסמטאות בין רחוב פלי"ם לרחוב שיבת ציון, ממוקמת סימטת חטיב שבמעלה הסמטה מתמזגת עם סימטת אל מרין. באחד הביקורים...