פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי,...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

אירוע השקת תערוכה: ציורי בתי הקולנוע של ד"ר דוד בר און וסיפוריהם מאת יורם כץ

(חי פה) – בבוקר יום שישי 9.2.2024 נפתחה בבית אבא חושי בחיפה תערוכת ציורי בתי הקולנוע של ד"ר דוד בר און, אשר צייר את הציורים לפרויקט של יורם כץ שחקר את בתי הקולנוע הישנים בחיפה.

תולדות בתי הקולנוע השכונתיים של חיפה

יורם כץ, יליד חיפה, הוא איש בעל השכלה רחבה, איש הייטק וסופר, שחקר את תולדות בתי הקולנוע השכונתיים של חיפה. 35 במספר, למן הראשון בהם, "קוליזאום", שנפתח בשנת 1919, והקרין סרטים אילמים בליווי נגינת פסנתר.

את הכתבות אודות בתי הקולנוע, אשר פורסמו בבלוג האישי של יורם כץ וכן בתאגיד החדשות "חי פה", מלווים ציורים מאת אדריכל וצייר ד"ר דוד בר און. הציורים נעשו על סמך מקורות רבים, וביניהם, בהיעדר צילומים זמינים, עדויות של חיפאיים ותוכניות בנייה.

האלבום של בתי הקולנוע השכונתיים של חיפה

בימים אלה יורם כץ עובד על הוצאה לאור של לאלבום "בתי הקולנוע השכונתיים של חיפה", המבוסס על תחקירים נרחבים, ומכיל טקסטים, תצלומים, מפות, מסמכים, ואת האיורים המרהיבים של ד"ר דוד בר און.

אירוע הפתיחה

בבוקרו של יום שישי 9.2.2024 נפתחה בבית אבא חושי בחיפה תערוכת ציורי בתי הקולנוע של ד"ר דוד בר און.

קהל רב הגיע לאירוע הפתיחה, שהתקיים בנוכחות נגה כרמי, המנהלת של "חי פה", ירון, בן-זוגה, וכן יורם כץ ודוד בראון. יורם כץ סיפר על תולדות בתי הקולנוע השכונתיים, שהיו פופולריים מאוד בחיפה. מסתבר, שבשנת 1954 חיפה הייתה לעיר המובילה בעולם במספר הביקורים בקולנוע לנפש. בתי הקולנוע היו ממוקמים בלב העיר, וסביבם התנהלה פעילות תרבותית ומסחרית ערה.

נגה כרמי מנכ״לית חי פה נואמת באירוע ◄ צפו

נגה כרמי דיברה בהתלהבות על המקום הנרחב, שהיא מקדישה באתר "חי פה" לפרויקט התיעוד של בתי הקולנוע, שכולו מחווה לעיר חיפה, ועל עידודה את ד"ר דוד בר און, שנוהג לצייר בניינים היסטוריים בעיר, ולספר עליהם בכתבות "סיפורבניין", המתפרסמות ב"חי פה", לצייר גם את בתי הקולנוע של חיפה לדורותיהם.

אירוע הפתיחה (צילום: חי פה בשטח)
אירוע הפתיחה (צילום: חי פה בשטח)

בתי קולנוע אחדים הקרינו סרטים משעה 10 בבוקר עד שעות הערב ברציפות. תלמידי בתי ספר היו מבלים את יום הלימודים שלהם באולמות הקולנוע האלה. לעיתים היו מצטרפים אליהם גם המורים. כשיורם סיפר על כך, החיפאיים הנוכחים בקהל השמיעו קולות נלהבים של אישור מניסיונם האישי.

דוד בר און נואם באירוע ◄ צפו

התדרדרות בתי הקולנוע בחיפה

שמות של ארבעה מבתי הקולנוע, ששימשו עיר מפלט לתלמידים בשעות הבוקר קיבלו את שם הקיצור אגד"ח. "האם אתם זוכרים מהם השמות האלה". שאל יורם כץ, ודקלם יחד עם הקהל: "אוריון", "גלאור", "דומינו", "חן".

מתחילת שנות ה-1970 הידרדר מעמדם של בתי הקולנוע, עקב כניסתה של הטלוויזיה לחיינו, בהמשך, קמו להם בתי קולנוע מרובי אולמות במרכזי קניות. זכור לטובה בית קולנוע מוריה, שהיה פעיל עד לשנת 2006.

ציור קולנוע מוריה ד"ר דוד בראון
ציור קולנוע מוריה ד"ר דוד בראון

יורם כץ נואם באירוע השקת תערוכה: ציורי בתי הקולנוע (צילום: חי פה-TV)

יורם כץ נואם באירוע השקת תערוכה: ציורי בתי הקולנוע (צילום: חי פה-TV)

תערוכת הציורים

תערוכת הציורים תהיה פתוחה בבית אבא חושי בחודש הקרוב, עד ל-4.3.2024. מומלץ לבוא, לראות, ולהיזכר בחוויות הנעורים הקולנועיות, ולקרוא חומר רקע היסטורי, לדוגמה על בית הקולנוע "עממי", שפועל מאז 1948.

חומר רקע היסטורי על בית הקולנוע עממי

גיוס המונים

בימים אלה מתנהל פרויקט של גיוס המונים לטובת הוצאתו לאור של האלבום "בתי הקולנוע השכונתיים של חיפה". ניתן לתמוך בפרויקט בקישור. ובכך להבטיח קבלת עותק של האלבום, האוצר פיסת היסטוריה תרבותית חיפאית.

איציק פלדמן, בנו של הבעלים של קולנוע אוריון, נואם באירוע הפתיחה ◄ צפו

איציק פלדמן, בנו של הבעלים של קולנוע אוריון, נואם באירוע הפתיחה של תערוכת הציורים (צילום: חי פה-TV)

״סינמה קפה עממי״

שאלת השאלות: בית הקולנוע השכונתי החיפאי, שסגר את שעריו בשבת השחורה, נותר סגור עד עתה. הוא היה אחרון בתי הקולנוע השכונתיים של חיפה, והקרין סרטי איכות מההיצע של "קולנוע לב". ראיתי בו סרטים רבים, במיוחד בסופי שבוע, במרחק הליכה מביתי. האם גם הוא שקע בהיסטורית התרבות של חיפה?

ציור קולנוע עממי (ד"ר דוד בראון)
ציור קולנוע עממי (ד"ר דוד בראון)
חגית בת אליעזר
חגית בת אליעזר
משוררת, עורכת, מבקרת תרבות

כתבות קשורות לנושא זה

5 תגובות

 1. יופי של תערוכה!!!
  התמונות יפהפיות! מלוות בתקציר סיפורם של בתי הקולנוע שפעלו בחיפה לאורך השנים מתחילת המאה שעברה. התערוכה היתה עבורי מסע נוסטלגי מתוק, מעניין ומרתק לעולם הקולנוע שהיה בעירנו, מסע מזוית שונה ומעניינת על העיר ותרבות הקולנוע.
  זו חוויה לכל אחד ובמיוחד לבני ותושבי העיר!

 2. בכל העולם חלף הלך לו בית הקולנוע השכונתי.
  מה שמצער זה מה שעשו עם הבניינים או המגרשים האלו אחרכך
  חלק שוממים עד עצם היום הזה מעל 30 שנה עומדים ריקים – במקום להקים בהם דיור במגדלים למשפחות צעירות.
  במקום להקים בהם מרכזי קניות, משרדים, מרפאות, מבני ציבור אחרים כמו ספריות, גלריות.
  הכל עומד ריק שומם עם שלטים דהויים להשכרה… עם גרפיטי…
  תופס מקום. מעודד תופעות של סמים והומלסים שפולשים למבנים.
  זה פה עיקר הפואנטה.
  מגרש כל כך מרכזי באזור כל כך מבוקש כמו ציר שדרות מוריה באמצע רכס הכרמל. עומד שומם 30 שנה קולנוע סינמה קפה עממי. מדוע לא הפך למועדון לילה. מדוע לא הפך למרכז מסחרי עם מגדל מגורים מעליו. אותו הדבר קולנוע שביט במרכז הכרמל. איך יתכן לכל הרוחות. עשרות שנים מגרשים באזורים הכי מבוקשים בכרמל עומדים שוממים ומאות משפחות צעירות שמחפשות דיור באזור נאלצות בגלל מחירי הדיור, השכירות, הארנונה לברוח מהכרמל לערים שכנות.
  איך זה קורה????
  אדון יונה יש לך הסבר???
  אל תסתתר, תגיב. למה הכל קפא אצלך 20 שנה.
  הסבר בבקשה!!!!!

 3. פתיחת התערוכה הייתה יפה ומכובדת, קהל רב שכלל את עורכי חי-פה וכן כותבים בעיתון.
  כמישהו שבילה חלק גדול מנעוריו בבתי הקולנוע שמצויירים על קירות המבואה של האולם בבית אבא חושי,
  אני נזכר שקולנוע בו ביקרתי רבות, בנוי על בריכת המים של הר הכרמל. זאת אומרת שמתחת הרצפה של בית הקולנוע יש/היה מאגר אדיר של מי שתייה.
  אני זוכר שבהיותי נער, תמיד חששתי שהרצפה תתמוטט וכולנו ניפול למים… תחושה זאת קרתה לראשונה כאשר ראיתי את הסרט המצוייר המפורסם "פנטסיה" בו שומעים יצירת מוסיקה קלאסית בניצוחו של המנצח סטוקובסקי ועל המסך רואים הצפה עצומה של מים. היו זמנים!
  ברכות לחגית על כתיבתה היפה.

 4. באמת מה קורה עם עממי ? מתי ייפתח שוב ?? אנחנו המנויים ניסינו לברר אך נותרנו לצערי ללא מענה…

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי, עם ביתו שני ומספר חברים, להפלגה מול החוף השקט בחיפה. לפתע ראו השייטים להקה של...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם ה-19: מעל 170 אתרי מורשת, מוזיאונים, סיורים מודרכים ברחבי הארץ ועסקי תיירות מהדרום ייפתחו בחינם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת ישראל ומערכת החינוך מתבשרות בהישג מעורר השראה וגאווה של נציגות נבחרת ישראל במתמטיקה, שהשתתפו באולימפיאדה...

מכבי חיפה: "זה לא חג החירות כל עוד 133 חטופים עדיין בעזה" ◄ צפו בסירטון המצמרר

לפני שריקת הפתיחה של ניצחון משחק הבית של הירוקים מכבי חיפה נגד האדומים הפועל באר שבע באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה שנערך ביום שבת, 20.4.2024 הקרינה...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....