הסוחרים עדיין ממתינים למעבר לקומה המשופצת • שוק תלפיות בחיפה

שוק תלפיות (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

(חי פה) – שוק תלפיות חוזר אלינו • מתי? – סוחרי בניין שוק תלפיות היו אמורים לעבור לקומת הכניסה המשופצת בתחילת שבוע שעבר, דבר שלא קרה עד היום (ראשון 11/2/24).

שוק תלפיות (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

הבדל של שמים וארץ

"שוק תלפיות הנדיר ישופץ בדומה לשוקי האוכל בברצלונה ובודפשט ויחובר עם דרגנועים חשמליים לסביבתו. חיפה תהיה עיר קוסמופוליטית ומודל עולמי של חיים משותפים". דברים אלה נאמרו, הובטחו ונכתבו בדרכון או בפנקס האדום של ראש עיריית חיפה ד"ר עינת קליש רותם כשהתמודדה בבחירות 2018 לראשות העיר.

חמש שנים אחרי, ושבועיים לפני הבחירות המתקרבות לרשויות המקומיות, מצב השוק נראה כפי שהיה, למעט שיפוץ של קומת הכניסה של בניין השוק. אבל בין שוק תלפיות לבין השווקים אליהם שאפה ראש העיר להידמות יש הבדל בין שמיים וארץ.

חלק מדרכון חיים בחיפה – הפנקס האדום של עינת קליש (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

הבטחות לחוד ומציאות לחוד

כתבות רבות נכתבו על שוק תלפיות בחיפה, השוק שעם השקעה ורצון אמיתי יכול להפוך ליפה ביותר בארץ ואף להתחרות בשווקים ידועים ומוכרים בעולם. ואכן, כל פעם מבטיחים להעלות את רמת השוק לבינלאומית. אך משום מה, כל פעם מחדש, בתוצאת המבחן הסוחרים, התושבים והמבקרים נשארים להתמודד עם המצב הקיים.

בשבוע שעבר עיריית חיפה התגאתה בצעד הקטן שנעשה בבניין השוק – שיפוץ קומת הכניסה של השוק (סיום השלב הראשון בפרויקט). הוכרז כי מעבר הסוחרים לקומה המשופצת יתחיל בימים ראשון ושני (4-5/2/24). אולם שהיום, ראשון (11/2/24) ביקרנו בשוק תלפיות וראינו שהסוחרים לא עברו, וכי הם ממוקמים כמו תמיד בקומה מינוס 1. הקומה המשופצת עדיין ריקה וטרם הופעלה.

הסוחרים במקום סיפרו לחי פה בחיוך מיואש כי הם לא באמת יודעים מתי יתבצע המעבר. לטענתם הם היו אמורים לעבור בשבוע שעבר, אך זה לא קרה. הם מחכים לקבל עידכון. בינתיים הם סיפרו כי ישנן עבודות של חיבור למים שטרם בוצעו.

שוק תלפיות (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
שוק תלפיות (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

הזנחה ממושכת שמתחוללת שנים על גבי שנים

בניין שוק תלפיות הינו מבנה היסטורי, בו מתבצעים שיפוצים במסגרת תכנית אסטרטגית לשיקום המתחם כולו, הכוללת גם את שיפוץ השוק הפתוח ורחוב סירקין. כאמור, נכון לעכשיו רק קומה אחת בבניין שופצה וטרם הופעלה.

לגבי השוק הפתוח – המצב בו נשאר אותו הדבר. מלבד הסחורה הטובה שמתחדשת מדי יום – הרחובות מלוכלכים, הדוכנים אותם דוכנים, הסככות אותן סככות. שוק תלפיות הוא נכס בעיר חיפה ואם אכן ישופץ וישודרג, כולם יהנו וירוויחו – גם הסוחרים, גם התושבים וגם העיר.

הזמינו דף עיסקי בחי פה – פרטים…

שוק תלפיות (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
שוק תלפיות (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
יו"ר וועד שוק תלפיות ניסים סלמן צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
יו"ר וועד שוק תלפיות ניסים סלמן צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

יו"ר שוק תלפיות ניסים סלמן:

השוק הפתוח נראה אותו הדבר, שום דבר לא השתנה. כל פעם מבטיחים ומבטיחים – הכל סיפורים. לגבי בניין השוק, הסוחרים היו אמורים לעבור בשבוע שעבר לקומת הכניסה המשופצת אבל הכניסה נדחתה ל 15/2/24. נחכה ונראה אם המעבר יקרה. בינתיים כל פעם מספרים שיש בעיה אחרת. השקעה בתקציב של 50 מיליון שקלים יכולה להפוך את שוק תלפיות לשוק שאין כמותו בעולם תוך חצי שנה עד שנה של עבודה רצינית.
שוק תלפיות (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
שוק תלפיות (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
שוק תלפיות (צילום: חגית אברהם)
שוק תלפיות (צילום: חגית אברהם)
הגיבו כאן לכתבה

13 תגובות
 1. חיפאי אמר/ה

  80 מיליון? בונים שני מבנים חדשים. כולם מכירים את השיפוצים המשגעים למבנים היסטורים בתל אביב. מה קורה פה לא כל כך ברור. בעשירית מהסכום המבנה הזה היה צריך להיות אחרי רסטורציה ברמה בין לאומית תוך שנתיים מקסימום.

 2. בר אמר/ה

  חושבת שמרבית הכסף הלך לפרסומים חוזרים ונשנים של ראשת העיר והעיריה המיאשת של העיר שלנו היפה . גם אני הלכתי השבוע במיוחד לראות את החידוש….איזו אכזבה והזנחה…..לא עשו שם כלום….ראשת העיר פרסמה את הספסל שנבנה לידו…….עליבות ויאוש….

 3. חיפאי אמר/ה

  חחחח עוד מאה שנה הסוחרים או בני הסוחרים יעברו לקומה העליונה הכל מושחת בישראל עולם שלישי בסין או בכל מדינה נורמלית זה היה לוקח גג כמה חודשים

 4. אערן אמר/ה

  כולה שיפצו את הקומה העליונה, מה עפתם על עצמכם?

 5. אייל אמר/ה

  בואו נבדוק נושא אחר. הבטיחה לרשת את שכונות חיפה בשבילי אופניים. אז מה נעשה?! כלום!
  אפילו ברחובטת חדשים כמו רחוב אריאל שרון מויז'ניץ לורדיה לא טרחו לבצע שביל אופניים.. מספר לי מישהו שעוקב שהייתה תוכנית אב שאושרה ובה תוספת שביל לכל רחוב חדש או שישופץ
  זיבי-זיבובי.

 6. אייל אמר/ה

  חחח לזה היא קוראת שיפוץ. איזה עולב עולבים.
  כל תעמולת קליש מבוססת על הונאות.
  חחחח הדרכונים של קליש מ-2018
  שום דבר ממה שנכתב שם לא התממש
  אתם יודעים משהו היא צדקה – הרבה כבר צריכים 'דרכון' כדי לחזור לחיפה אחרי שעזבו בגלל יהב ובגללה.
  גם ברשימה שלה – למשל לזימי עזבה לחולון.
  כולם עזבו גם את הרשימה שלה, וחלק גם את חיפה.
  מה שחייבים זה ראש עיר עם כישורי ניהול ונסיון – בורובסקי.

 7. חני אמר/ה

  למה הכל הולך עקום בעיר הזאת?

 8. שרה אמר/ה

  כמו טיילת חולדה בבת גלים שעדיין סגורה ונעולה בפני הציבור, ארבע שנים לאחר שהוכרז על פתיחתה. עינת קליש מתחילה פרוייקטים ברעש גדול ואז הם נתקעים ןנזנחים.

 9. דני דניאל -עיתונאי זוטר אמר/ה

  בהצלחה, בסוף זה יהיה שוק ברמה עולמית

 10. גבי אמר/ה

  שוק בבניין יפה כל כך מבחוץ יכול להיות מדהים. יש לקוות שיגיעו ימים טובים יותר לשוק תלפיות.

 11. חיה אמר/ה

  כבר באוקטובר הודיעו שהשיפוץ הושלם והמבנה נפתח לציבור…עיריית חיפה משקרת?

 12. חיפאי אמר/ה

  תבדקו למי היה אינטרס למשוך את השיפוץ הזה ליותר מחמש שנים ומי הרוויח את כל עשרות המיליונים שהועברו לשם כך…ועדיין בשורה התחתונה: המבנה לא שופץ, אפילו לא קומה אחת מתוך השלוש.

 13. ניר אמר/ה

  כמה זמן לוקח לשפץ קומה אחת במבנה הזה? עברו חמש שנים מאז החלו השיפוצים ועדיין הקומה הזו לא מוכנה והסוחרים עדיין בקומה הישנה והמוזנחת. חיפה, חיפה עיר בלי עתיד…

הגיבו כאן לכתבה