הנוף האנושי בשוק תלפיות – חיפה • הדאגה והתקווה • סיור מצולם

הנוף האנושי בשוק תלפיות, חיפה (צילום: סברינה דה ריטה)


מזה כמה שנים, יש לי מנהג לרדת לשוק תלפיות ולרחובות הסמוכים, כמו רחוב סירקין ולתעד את הנוף האנושי.

לצד חיבתי לצילום נוף וטבע, יש לי עניין גם בצילום רחוב, שיש בו תמיד תנועה וצבעוניות. וכך יוצאת לחפש את אותו הרגע המכריע, שבו קומפוזיציה ותנועה מתמזגים להרמוניה, ויש משמעות לשבריר שניה שבו מצלמים. את הרעיון הזה הגה אחד מאבות צילום העיתונות המודרני, אנרי קרטייה ברסון, Henri Bresson .

מבע פניהם מספר סיפור

חיפה היא עיר עם מרקם אנושי מגוון, שכולל עדות שונות, שכונות רבות השונות זו מזו, ואנשים, שכאשר פוגשים אותם במרחב הציבורי, לומדים שלכל אחד מהם יש סיפור. רואים זאת גם על פי מבע פניהם.

הנוף האנושי בשוק תלפיות, חיפה (צילום: סברינה דה ריטה)

ברחובות הדר באופן כללי, ובלב הדר בפרט, לצד ארכיטקטורה שבה יש ניגודים בין בניינים ישנים מתפוררים, לבין בניינים משומרים וחדשים, שעל חלק מהקירות החיצוניים יש אמנות גרפיטי, מלווים לעיתים במלל, בשפות שונות, עברית, ערבית רוסית ועוד, ישנו הנוף האנושי המרתק.

אחד מאותם רחובות הוא רחוב סירקין, שמהווה מתחם לשוק תלפיות, מקום שוקק, צבעוני, עם נוף אנושי מגוון. בעבר היה איזור השוק, יחסית מוזנח ובשנים האחרונות שב מתעורר לחיים.

השוק נחנך בשנות ה- 30, בתקופת המנדט הבריטי, ובשנים האחרונות, הופך בין היתר, ליעד קולינרי. נפתחו בו מסעדות, בארים, מאפיות, פיצריות, יש בו חנויות ספרים, חללי תצוגה, מעדניות ובתי קפה, ובסטות, בהם מוכרים פירות וירקות טריים. מתחם השוק, נמצא ברובע הדר, שמהווה מקום מחיה עבור מגוון רחב של אוכלוסיות שונות, ערבים יהודים, הודים, דתיים, ועוד.

הנוף האנושי בשוק תלפיות, חיפה (צילום: סברינה דה ריטה)

דאגה על סף ייאוש

באחד הימים, הגעתי לרחוב סירקין 21, שבו התנהל דיון סוער, בין אנשי עיריית חיפה, לבין עובדי השוק, בנוגע לעתיד המקום.

נראה לי שזה דיון שמתקיים כבר שנים רבות, שמעלה שאלות לגבי עתיד המבנים, השיקום שלהם, האם לשמר את הקיים, אך עתיד השוק לוט בערפל. על פי מבע פניהם של הדוברים, הן של עובדי השוק, והן של עובדי העירייה, אפשר היה לראות שהם מספרים סיפור, של דאגה על סף ייאוש לגבי עתיד המקום, ומצד שני, עם תקווה שהעתיד יביא בכל זאת לשינוי בתפיסה כלפי המתחם של השוק, שמהווה פנינה מעל 70 שנה.

הנוף האנושי בשוק תלפיות, חיפה (צילום: סברינה דה ריטה)

בבניין הגדול, שבסירקין 21, יש עסקים רבים, ביניהם משתלה, חללים לסדנאות, סטודיו לאומנים, ומאפיית "לחם עיניים". שוחחתי מספר דקות, עם הבעלים של המאפיה, שהיה בעברו מהנדס מכונות, ששינה כיוון ופתח מאפייה, והפך לאופה לחם מחמצת, וזה כבר מעל 10 שנים.
וכך עמדתי מהצד, משקיפה על המתרחש במתחם זה, מתעדת באמצעות המצלמה, את הסיפור שמתארות פניהם של הדוברים.

מאפיית לחם עיניים • הנוף האנושי בשוק תלפיות, חיפה (צילום: סברינה דה ריטה)
מאפיית לחם עיניים • הנוף האנושי בשוק תלפיות, חיפה (צילום: סברינה דה ריטה)

היה נהדר עד אשר נפתחו הסופרמרקטים הגדולים

יש להוסיף, שהשוק פרח והיה נהדר עד אשר נפתחו הסופרמרקטים הגדולים. ואז מספר הדוכנים הופכת, והייתה עזובה גדולה במשך עשרות שנים. לאחרונה עיריית חיפה הנוכחית השקיעה הרבה כספים ומאמץ להחיות את האזור ובכך לתרום להתחדשות הדר הכרמל.

הנוף האנושי בשוק תלפיות, חיפה (צילום: סברינה דה ריטה)
הגיבו כאן לכתבה

20 תגובות
 1. אליהו הנביא אמר/ה

  השוק נחנך בחודש אפריל 1940. – זה לא בשנות ה-30.
  כאן גבו בפעם הראשונה פרוטקשיין ואף זרקו רימון על איטליז שלא שילם. מעניין לברר מי נעצר כחשוד בזריקות הרימון.

 2. נפתלי בלבן-אוברהנד אמר/ה

  צילומים כמו פעם פעם בשבועון LIFE האמריקני,
  תודה על הכתבה המיוחדת המתארת מצוקות קשות לפתרון.

 3. אליה אמר/ה

  הופכת? הופחת!

 4. מנחם אמר/ה

  האיזור של השוק איזור מת מוכה פשע וונדליזם זוהמה וליכלוך אין תיקווה למקום בלי טיפול שורש וכנל בכל איזור הדרה כל פשע בערב ממש מפחיד להסתובב שם הכל עלימות סמים וליכלוך

 5. אילנה טובים אמר/ה

  ממה שאני יודעת, הבטחות ניתנו לרוב והמצב של השוק גרוע ביותר. ישר כח לכל היזמים שהפיחו רוח חיים בסירקין. ראש העיר הבא חייב לא לדבר, אלא לעשות ולהרים את כל האיזור למקום שהוא יכול להיות וכולנו נרויח מזה. ממליצה מאד לעקוב אחר המועמדת לראשות העיר: שרית גולן שטיינברג שהיא בעלת יכולות פנומנליות ומאחוריה בעיקר עשייה מוכחת בשלל תחומים. בעוד כולם מדברים – היא עושה וחייבים לתת לה את כל הכוחות שאפשר. חיפה זקוקה לה.

 6. מוחמד אמר/ה

  השוק וסביבבתו היה חייב להיות הלב של חיפה קליש מפספסת בגדול!
  חבל חבל חבל

 7. חיפאי אמר/ה

  השוק מוזנח מלוכלך ומעלה ריח של ביוב ואשפה שלא מפונה בזמן, אין חניה, המדרכות שבורות, המחירים גבוהים מבסופר, המבנים לא שופצו מרגע בנייתם ובערב כשנפתחות המסעדות והברים במקום שהמקום יראה טוב עם מקומות ישיבה נעימים תאורה נורמלית ואווירה של בילוי מקבלים האנשים כיסאות שולחנות על המדרכה העקומה והצפופה, מעבר של משאית זבל בשעה לא נורמלית (22:00) שעוסקת על הראש שלך בזמן שאתה מנסה לשבת ולאכול ובעיקר אין אווירה של בילוי במקום. תודה לך עריית חיפה על שנים של הזנחה שם ובעוד מקומות בעיר. לכו ללמוד מעריית ירושלים איך עושים זאת, שוק מחנה יהודה מפוצץ בכמויות של אנשים כל יום, מהבוקר ועד הלילה, מתושבי העיר ועד לתיירים מחול.

 8. דין דין אמר/ה

  השוק שמורת טבע בלב רחובות הדר המוזנחים.

 9. ירון ב. אמר/ה

  בקדנציה הראשונה עינת דאגה לשיפוץ מבנה השוק היסטורי, כי אלה שלפניה לא ספרו את הדר.
  כמו כן, יצרה את התנאים לפיתוח עסקים ומקומות בילוי.
  בואו בימי חמישי ושישי לבלות ותראו שהתקווה כבר כאן!

 10. מיר אמר/ה

  לגמרי!

 11. מיר אמר/ה

  לגמרי!

 12. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר. אמר/ה

  שוק תלפיות מרשים. שבת שלום

 13. סברינה דה ריטה אמר/ה

  מרגש

 14. אסתר בכר אמר/ה

  כחיפאית בת 85.
  נולדתי בחיפה בבית חולים בתר ברחוב פבזנר. גרנו ברחוב בצלאל 10 מול בית ספר גאולה.אמי הלכה ברגל לבית חולים. מי היה נוסע במונית ובאוטובוס רק אם זה מרחק גדול. כולם הלכו ברגל.
  כשנישאתי עברנו לגור באחוזה. לא היה כביש. דרך עפר עד רחוב חורב. יורדים בנעלי בית בחורב מחליפים לנעלים. דירת שני חדרים והול מואר. פסגת החלומות של כל משפחה. שם נולדו שלושת ילדי.
  כל יום שלישי יורדים לשוק באוטובוס עם סלים. וחוזרים באוטובוס וסוחבים את הסלים הביתה. מעניין כמה נשים צעירות היו מיכנות לחיות את החיים שלנו אז.
  השוק היה מרכז החיים של כל משפחה. כולם ירדו לקנות בשוק.
  רחוב סירקין היה הומה וכולנו היינו שמחים ומרוצים.

 15. סברינה אמר/ה

  תמר תודה רבה על תגובתך ומילותייך

 16. גילה אמר/ה

  זה לא קשור אליה והיא לא עושה כלום. הדר לא מעניינת אותה אלא אם מדובר ביח״צ. הכל קורה ביוזמת התושבים ובעלי.ות העסקים.
  אפילו שיפוץ של מבנה של 40 מ״ר בגן בנימין היא לא מצליחה לסיים בחלוף 8 חודשים והסיום טרם נראה באופק

 17. גילה אמר/ה

  עיריית חיפה הנוכחית לא השקיעה שום כספים רבים ושום מאמץ. לא לשוק ולא להדר בכללותה. הדבר היחיד שהם מתבקשים זה לתחזק ניקיון ותשתיות ולא להפריע. גם בזה הם לא מצליחים לעמוד.

 18. תמר אמר/ה

  סברניה דהיינו ריטה, תודה רבה לך על הכתבה המעניינת ותמונות הנהדרות! עשית לי את היום.

  אילו והיו סוף-סוף מסיימים עם הפרויקט ועושים שיפוצים של השוק! שוק ובכלל הדר היה מקום נפלאה בשנות ה-60 – 70. עם קולנוע וכו' אנשים מהקריות היו באים להדר לבלות שם. הדר היה לב של הדר וכרגע ללב של חיפה יש התקף לב רציני… :,(

  הדר, אל תוותר! מאמינה בך! ♡

 19. ירון ב. אמר/ה

  עינת ראש העיר שמה את השוק וסביבתו במקום גבוה ברשימת העדיפויות העירוניות, וכנגד כל הסיכויים אכן רואים לאט לאט חזרה של קונים ובליינים לאזור!

 20. אלון אמר/ה

  עינת קליש אחת ולתמיד

הגיבו כאן לכתבה