באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

החיילים הדרוזים מקריבים את חייהם בשדה הקרב, אבל חוק הלאום עדיין לא רואה בהם שווים

ביום בו פרצה מלחמת "חרבות ברזל", הוביל סגן אלוף סלמאן חבקה את כוח הפריצה בבארי ובכך הציל את חייהם של אזרחים רבים. 3 שבועות אח"כ, ב-2/11/23, נהרג חבקה בקרבות ברצועת עזה.

מצד אחד, אין חולק על התרומה העצומה וההקרבה של חבקה למען מדינת ישראל, וכמוהו עוד אין ספור חיילים אמיצים ונאמנים מהעדה הדרוזית, אלה מתקבלות בזרועות פתוחות ובחפץ לב ע"י החברה הישראלית. אך מנגד ישנו חוק יסוד ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי ("חוק הלאום") המעגן את מעמדה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי.

החוק כולל את עקרון השבות, סמלי המדינה, חגי ישראל והשפה העברית, ומתעלם לחלוטין ממגילת העצמאות, שקבעה מתן שוויון זכויות לכל אזרחי המדינה, לא רק היהודים. אין בחוק התייחסות לחשיבות השמירה על הדמוקרטיה, בניגוד להכרזת מגילת העצמאות.

נאמנים לאורך כל הדרך

עוד לפני שעבר חוק הלאום בכנסת, ביוני 2018, נשמעו התנגדויות מצד נציגים מהעדה הדרוזית, שבהמשך אף יצאו במחאה נגדו, כשלטענתם החוק מתייחס לתושבי המדינה היהודים בלבד ומתעלם כמעט לחלוטין מהמיעוטים. לטענתם, הדרוזים גילו נאמנות כלפי המדינה לאורך כל הדרך ואף שילמו ועוד משלמים בדם, כחלק מנאמנותם חסרת הפשרות כלפיה, ועל אף זאת, חוק הלאום מתעלם מהם.

סגן אלוף חבקה ז"ל, כאמור, אינו הדרוזי היחיד ששילם בחייו במלחמת "חרבות ברזל". יחד איתו איבדו את חייהם גם סגן אלוף עלים סעד מהכפר יאנוח-ג'ת, סמל ראשון עדי מאלכ חרב מבית ג'אן, לוחם בסיירת הנח"ל בחטיבת הנח"ל ורב סרן ג'מאל עבאס מפקיעין, מפקד פלוגה בגדוד 101 בחטיבת הצנחנים.

יש לציין כי בשבת 18/11/23, הודיעה הקואליציה כי בכוונתה לקדם חוק שיקרא "חוק יסוד העדה הדרוזית", שאמנם לא ישנה את חוק הלאום, אך יעניק לעדה הדרוזית מעמד מיוחד משלה. החלטה זו היא פועל יוצא של מלחמת "חרבות ברזל", שבה נחמים הדרוזים שכם אל שכם עם יתר חיילי צה"ל. לצד הצעת הקואליציה, יש שטוענים שאין כל היגיון בחקיקת חוק יסוד עבור כל עדה בנפרד, אלא שנדרש לתקן את חוק הלאום.

"חוק הלאום – אצבע בעין של הדרוזים"

רפיק חלבי – ראש המועצה דאליית אל כרמל (צילום: ירון כרמי)

ראש מועצת דאלית אל כרמל רפיק חלבי:
"חוק הלאום הוא אצבע בעין של הדרוזים. אני נגד חוק לאום לדרוזים. אי אפשר לחלק את המדינה לפי עדות או לאומים. ישראל היא מדינה דמוקרטית, מדינה שצריכה לחבק את אזרחיה. מי שחוטא – שיטפלו בו בכל הדרכים. אני כמו היהודי, הצ'רקסי, כמו החרדי וכמו העולה החדש. חוק האזרחות צריך להיות אחד לכולנו. מגילת העצמאות קבעה את יהדותה של המדינה ואין לי ויכוח עם זה. כך קבעה גם שחוק השבות הוא החוק הכי חשוב ואין לי ויכוח עם זה. הוויכוח שלי הוא על זכויות האזרח, שוויון אזרחי ודמותה של המדינה הדמוקרטית. אני לא רוצה שיעשו לי טובות כי נפלו 6 חללים או 500 חללים מבני העדה. אני לא מבקש שיתנו לי זכויות לפי כמות הדם שאני שופך, כל מה שאני מבקש הוא לא להפריד בין דם לדם".


ברית ארוכת שנים

ראש המועצה המקומית עוספיא, בהיג' מנצור (צילום: אלבום פרטי)

בהיג' מנסור, ראש מועצת עוספיה, טוען שמדינת ישראל חבה חוב גדול לדרוזים ועליה להחזיר את החוב כמה שיותר מהר:
"תנחומיי לכל המשפחות שאיבדו את יקיריהן במערכה הקשה הזו, כשישראל נלחמת בכל הכוח כדי להחזיר את הביטחון לכל תושבי המדינה. ליבנו עם משפחות החטופים וכולנו מקווים שעד מהרה יחזרו היקרים לבתיהם ונחזור לשקט שהיה כאן לפני המערכה.
מדינת ישראל חבה לעדה הדרוזית חוב ארוך שנים, עוד מלפני קום המדינה. חוק הלאום שנחקק בשנת 2018, יש לבטלו או לשנותו מיידית. יתרה מזאת, ישנה סוגיית חוק קמיניץ, שמביא לכך שמוטלים הרבה מאוד קנסות וצווי הריסה על תושבים דרוזים, רבים מהתושבים הללו הם חיילים שמשרתים בצבא ונלחמים ממש כעת נגד ארגון הטרור חמאס.
אני קורא לממשלת ישראל לשנות את החוקים האלה במהירות המירבית ולהשיב לעדה הדרוזית את החוב שהיא חבה לה, על כל תרומתה ונאמנותה חסרת הפשרות למדינה לאורך כל השנים. אנחנו מקווים שכך יעשה ללא דיחוי.

"אנחנו ביחד ואתם שוכחים את זה"

אכרם חסון (צילום: ירון כרמי)

חבר הכנסת לשעבר, ד"ר אכרם חסון, העותר המרכזי נגד חוק הלאום:
"כחבר קואליציה עתרתי לעליון נגד החוק. גם כתבתי לפני כמה ימים מכתב בנושא לראש הממשלה בנימין נתניהו ולכל השרים. חבל שאנחנו מבקשים ביטול או תיקון או לחוקק יסוד על מעמדה של העדה הדרוזי בימים קשים אלה, כי אין לנו מדינה אחרת, אבל אחרי 75 שנים, אנחנו עדיין סוג ג'. אנחנו נחשבים עבריינים בעל כורחנו, גם על האדמות שלנו אסור לנו לבנות. מדובר באדמות פרטיות, אבל צריך לעשות תכניות מתאר וזה לא נעשה, לכן אסור לנו לבנות.

כולנו באותו מעמד, כולנו נלחמים על הבית. הגיע הזמן שהממשלות בישראל יבינו שאין עוד עדה בעולם כמו העדה הדרוזית, אנחנו ביחד ואתם שוכחים את זה. בחוק הלאום לא מדובר על הדגל וההמנון, אלא על כמה סעיפים שלא נותנים לנו מנוחה. זה שעדה של 150,000 איש מבקשים את המילה שוויון, זו הבעיה.

בעתירה שהגיש חסון לבית המשפט העליון באמצעות עורך הדין סמאר עלי, ביקש העותר מבית המשפט לבטל את חוק הלאום שהתקבל בכנסת. בנוסף, דרש מבית המשפט לקבוע כי חלק מהוראות חוק הלאום בטלות, היות שהן נוגדות זכויות יסוד מוקנות וזכויות חוקתיות.

"הדרוזים לצידנו בחיים עצמם, לא רק במותם"

אלי דבי (צילום: אלבום פרטי)

אלי דבי, מייסד ארגון 'לנצח אחי' למען אחים שכולים ויו"ר ועדת השיקום בארגון 'יד לבנים':
"בימי לוחמה אלו, כשלוחמים דרוזים נלחמים בגבורה כתף לכתף עם לוחמנו, וחללים דרוזים נהרגים לצד חללינו היהודים, הם לצידנו גם בחיים עצמם ולא רק במותם, קבר ליד קבר, לכן חוק הלאום חייב לכלול את העם הדרוזי. אני פוקד בתי אבלים יהודים ודרוזים, אין הבדל בגבורה, בכאב, באובדן ובשכול, קל וחומר לא בלאומיות ובזכות במדינת ישראל".


"אני לא זקוק להוכחה לכך שהדרוזים איתנו בברית דמים"

דוד שחר (צילום: ירון כרמי)

סגן ראש עיריית טירת כרמל, דוד שחר:
"אני לא זקוק להוכחה שהדרוזים איתנו בברית דמים. הם בני ברית אמיתיים ואחים לנשק. אין שום סיבה להפלות אותם ולכן הצעת החוק החדשה שתחוקק כעת בכנסת תביא לידי ביטוי באופן הולם ומכובד, את הברית שלנו עם הדרוזים לעולמי עד".

ההפגנה בחיפה - הדרוזים מצטרפים (צילום: דרור שמילוביץ)
דגלי העדה הדרוזית לצד דגלי ישראל (צילום: דרור שמילוביץ)

"היה אמור להשתחרר ביום רביעי. ביום שלישי היתה הלוויה שלו"

מונה אבדאללה, ששכלה את בעלה, סגן אלוף עלים סעד ז"ל יום לפני שאמור היה להשתחרר מצה"ל, מאמינה שהמדינה צריכה לשנו תאת יחסה אל הדרוזים מיידית ולא לחכות לאחרי המלחמה:
"בעלי הגן בגופו על תושבי הצפון, על תושבי עראמשה ואידמית. הוא היה אמור להשתחרר ביום רביעי וביום שלישי היתה הלוויה שלו. יום האירוע היה אמור להיות יום הפרידה שלו מצה"ל, יום שני, וביום רביעי היה אמורים להחליף אותו.

הוא היה אמור לצאת ללימודים ולפרישה מצה"ל. הוא מנע מלחמה בצפון כמו בעזה. אני לא יודעת אם מדינת ישראל היתה יכולה לעמוד במלחמה בשתי חזיתות, הצפונית והדרומית. בעלי סיפר לי שכשהוא על מדים הכול טוב ויפה, אבל כשהוא היה מוריד את המדים הוא היה הופך לסוג ב'. אנחנו צריכים לשנות את חוק הלאום מיידית. לתקן ולעשות חוק לעדה הדרוזית. עם ישראל איתנו, הרבה מהשרים הגיעו לנחם אותנו, אבל הממשלה לא איתנו לצערי. נמאס לנו, אנחנו חייבים לנקוט צעדים חדשים לגבי העדה שלנו, כדי שלא יגידו עלינו סוג ב'.

לגבי הקרקעות, אני בניתי את הדירה שלי לפני 10 שנים, חיכיתי עד שהיה לי היתר בנייה. יש כאלה שבנו בלי היתר בנייה וקיבלו קנס גדול. יש הרבה חיילים שקיבלו צו 8, ובמקביל יש להם צו הריסה על הבית. המדינה לא מאפשרת לבנות בתים חדשים, אין לנו קרקעות, אפילו על הקרקעות הפרטיות שלנו אסור לנו לבנות. יש אנשים שבנו בלי היתר בנייה ואין להם תשתית חשמל בבית. גם לגבי הבנייה חייב להיות שינוי. אני מקווה שהמדינה תפעל למען החיילים עכשיו ולא בסוף המלחמה. השינוי לעדה הדרוזית עכשיו היה מעלה להם את המורל. אנחנו מרגישים שהממשלה לא איתנו למרות ההקרבה שלנו".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

15 תגובות

 1. בושה למדינת ישראל!!!! לתקן מיד את החוק לשבעות רצון הדרוזים!!! מגיע להם הכל!!

 2. ועדות הבניה האזוריות והמחוזיות אינן מאשרות לדרוזים ולערבים את בקשות הבניה שהם מגישים, מושכות אותם שנים רבות, ולכן יש שם בניה שםבלתי חוקית. אצל היהודים לא הורסים מיד בתים שנבנו שלא כחוק. אצל הערבים והדרוזים הורסים מיד. כל המגיבים כאן חוץ מאיימן אינם מבינים כמה חוק הלאם הוא חוק גזעני – לא ושאלו משפטנים, שיסבירו לכם.

 3. אתם כפויי טובה וגזעניים תתבישו לכם.
  דבר ראשון חלק מהאדמות שייכות לדרוזים לפני קום המדינה לידיעתכם ואחוז הגיוס של העדה הדרוזי. יותר גבוה משאר הישראלים . גזען למבו לא צריכים חוק השבות שאתה רומז אליו יש לנו ערך לאדמה ולכבוד , הבנת

 4. כל הכבוד לך, מיכל, עבור הכתבה, ועבור הבעת עמדה ברורה, שהוציאה את כל הגזענים והבורים שאינם מבינים דמוקרטיה מהי מן הקופסא! החוק הזה גזעני, סרבו להכניס לתוכו את עקרון השויון בין אזרחי המדינה, ומחקו את השפה הערבית מרשימת השפות הרשמיות של מדינת ישראל. בושה גדולה שהחוק הזה נחקק. ובושה גדולה עוד יותר, שסרבו להכניס לתוכו את עקרון השויון.

 5. אסור להכשיר בניה לא חוקית לשום עדה ולשום דת.
  ישראל צריכה להיות מדינת חוק וסדר ולא להתכופף בפני אף מגזר.
  גם ליהודים אסור לאפשר בניה לא חוקית.
  מה הקשר שאדם משרת בצבא ומסכן את חייו לזה שצריך לבנות עם היתר?

 6. כבר חמש שנים שאף אחד עדיין לא נתן לי דוגמה איך חוק הלאום יכול לפגוע בזכות כלשהי של דרוזי כלשהו.

 7. מאמר דיעה מוטה במסווה של כתבה אינפורמטיבית.
  רוחות הפופוליזם של פרשנים ומומחים באולפנים בנושא חוק הלאום עברו גם לפה?

 8. חוק הלאום הוא אחד החוקים החשובים ואסור לשנות אותו לדעתי
  לא הוגן להשתמש בשירות הצבאי לקידום מטרות פוליטיות,במיוחד מיעוט שכל השנים נטען שאין לו שאיפות לאומיות.
  ובטח לא סוגיות שקשורות לקרקעןת למגורים.האם מדינת ישראל מעניקה קרקע למגורים לכל חייל קרבי? כדאי לבדוק לפני שעושים כתבה כמה חיילים יהודים מקבלים קרקע למגורים בסוף שירותם הצבאי,אם בכלל. לדעתי או שנותנים לכולם או שלא עושים אפליות בנושא הזה.

 9. חוק הלאום הינו הצהרתי לחלוטין.
  הרבה מדינות בעולם הן מדינות לאום.
  לידיעה כללית, התאזרחות בארצות הברית דורשת מבחן בקיאות ושבועת אמונים ואף אחד לא עושה מזה עניין

 10. שוב ניצול ציני של המלחמה לשקר ולסלף לגבי החוק הכי חשוב
  כל המדינות סביבנו עם חוקי לאום – מדינה ערבית
  מדוע איננו יכולים להיות מדינה יהודית – למי זה מפריע?
  מי שזה מפריע לו שיקום וילך. מדינת ישראל קמה להיות ביתו של העם היהודי.
  אין זה גורע או מפחית מהצורך להעניק שוויון זכויות למי שממלא ונוהג בשוויון חובותיו למדינה. וחוק הלאום לא משנה את זה.

 11. שוב ניצול ציני של המלחמה לשקר ולסלף לגבי החוק הכי ישוב
  כל המדינות סביבנו עם חוק לאום – מדינה ערבית
  מדוע איננו יכולים להיות מדינה יהודית – למי זה מפריע?
  מי שזה מפריע לו שיקום וילך. מגינת ישראל קמה להיות ביתו של העם היהודי.
  אין זה גורע או מפחית מהצורך להעניק שוויון זכויות למי שממלא ונוהג בשוויון חובותיו למדינה. וחוק הלאום לא משנה את זה.

 12. לא ראוי לנצל מלחמה בשביל לקדם אג'נדה הביקורת הזו מופנית כלפי הכותבת של הכתבה.
  בנוסף הכותבת הנכבדה לעיתים רבות לא מבחינה בין מאמר דעה לבין כתיבה עיתונאית דבר זה בא לידי ביטוי בכותרות מוטות של מאמריה בנושאים שהיא סבורה שראוי לדון בהם. כלומר לקבל הטפה עליהם לשיטתה.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

פשיעה בחברה הערבית • נשקים ארוכים, אקדחים, רימונים, תחמושת, אמצעי לחימה וחלקי נשקים נתפסו

(חי פה) נשקים ארוכים, אקדחים, רימונים, תחמושת, אמצעי לחימה וחלקי נשקים נתפסו בעוספיא. אב ובנו נעצרו מהמשטרה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: שוטרי המפקדה המשימתית...

תאונת עבודה • נפצע במהלך עבודתו בבית עסק

(חי פה) גבר כבן 20 נפצע במהלך עבודתו בבית עסק בשדרות וייצמן בקרית מוצקין ממד"א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: הלילה בשעה 23:40 התקבל דיווח...

חיפה • שריפה במבנה מגורים

( חי פה) שריפה במבנה מגורים ברחוב כברי בקרית חיים. מכבאות והצלה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בשעה 05:20 התקבלה הודעה במשל"ט כבאות והצלה לישראל...

איפה שומרי הסף? דו"ח חמור ביותר של מבקר עיריית חיפה על תפקוד העירייה בשנת 2022 ◄ צפו

(חי פה) - מועצת העיר אישרה הערב (שלישי 28/05/24) את דו"ח מבקר העירייה 2022 והצעות וועדת הביקורת. בשנת 2022 כיהנה ד"ר עינת קליש-רותם בתפקיד...

תרגיל צה"ל בעיר נשר – יום ד' – 29/5/24

מדובר צה"ל נמסר לחי פה: תרגיל חומרים מסוכנים של פיקוד העורף יתקיים מחר (ד׳, 29/5/24) בנשר.במהלך התרגיל תופץ התרעה שתשמע בצופרים על חומרים מסוכנים.ההתרעה תופץ...