פעילי סביבה מוטרדים מאד משינויים שמבצעת עיריית חיפה בפארק נחל הגיבורים

נחל הגיבורים במהלך העבודות (צילום: אודין שדמי)

בימים האחרונים פעילי איכות סביבה מוטרדים מאוד מסלילת הכביש בנחל הגיבורים.
שלוש וחצי שנים לאחר שהתרענו כאן בחי פה, בכתבה נרחבת, כי המצב בנחל הגיבורים רע מאד, החלו בעיריית חיפה בביצוע עבודות לשדרוג המקום, אך כאמור, פעילי סביבה מאד מוטרדים מהביצוע במקום הרגיש מבחינה נופית.

באתר העירייה כתוב שבימים האחרונים התחילו עבודות הנגשה ובטיחות, אך לטענת הפעילים אפשר לראות בשטח כי בנחל נסלל כביש אספלט, שרוחבו עתיד להיות 4.5 מטרים (ובחלקים מסוימים יש תוספות, כך שהרוחב של הכביש יהיה אפילו גדול יותר). הפעילים לא מבינים מדוע נסלל כביש אספלט כה רחב, כשהעירייה מצהירה שהיא סוללת שביל אופניים ושביל הולכי רגל.

האפליקציה של חי פֹּה – להורדה כאן…

הפעילה למען הוואדיות דניאל פרג: "בנחל גיבורים נסלל כביש רחב, שיזופת באספלט"

נחל הגיבורים לפני תחילת העבודות (צילום: אודין שדמי)
נחל הגיבורים לפני תחילת העבודות (צילום: אודין שדמי)

הפעילה למען הוואדיות דניאל פרג: "נחל הגיבורים במתכונת שאנו מכירים – מתחיל בגרנד קניון ובספורטק (נוה שאנן רחוב רטנר) ומסתיים בחניון ליד ככר "אדם" (משם הוא ממשיך מתחת לאדמה לחוף שמן). טיילתי בו בעבר בנוחיות כחלק מקבוצה בגילאים מגוונים, ילדים ובני שבעים.

קבוצת צלמים שעובדת על פרויקט צילום בנחל הגיעה לשם בשבוע שעבר ותעדה עבודות פיתוח נרחבות. חברת יפה נוף מפרסמת את הפרויקט באתר שלה. לפי המפרט סעיף 1 מציין שביל אופניים. הפסקה המתיחסת לפרויקט מציינת הנגשה לכלי כיבוי. בנחל גיבורים נסלל בפועל כביש רחב שאמור להיות מזופת באספלט. כאמור אין איזכור לאספלט מעבר לשביל האופניים במפרט התכנית. ארץ ישראל מנוגשת לכלי כיבוי שבנויים לשימוש בדרכי עפר. הטענה שדרך עפר תיסחף איננה קבילה".

אדריכלית הנוף חנה יפה: "הגיע הזמן לעזוב את נחל הגיבורים"

אדריכלית הנוף, המתמחה בהנגשה למוגבלי תנועה והפעילה הסביתית חנה יפה: "הבירורים צריכים להתחיל מזה שהעירייה מסתמכת על תכנית שהיא ברמה מחוזית, שבה יש להניח שהדרך מופיעה בקווים כלליים ביותר, וכדרך ולא כפארק. על זה הם נסמכים בפעולה שלהם בשטח. אפשר לעצור את העבודות, אם הן סוטות ממה שמוגדר בתכנית במחוזית. פניתי למי שאפשר בשביל לקבל את התכנית, ועוד לא קיבלתי תשובות. אני מניחה שהתכניות שמבוצעות סוטות ממה שאושר.

רמה של ועדה מחוזית לא מתייחסת למה שכרגע מבוצע בשטח. בשטח נסמכים על התכנית כבסיס חוקי ותכננו משהו. המטרה בוועדה המחוזית היתה לסלול דרך נטו וטו לא. מה שעושים בפועל מגוון למדי ומעבר לתכנית עצמה.

משרד האדריכלים מילר בלום רשם בתכנית שלפיה מתבצעות כרגע העבודות ב"פארק נחל גיבורים". קשה להבין איך דרך הפכה לפארק. מה שהיה אמור להיות זו דרך חירום בלבד, אבל הם מבצעים בשטח לפי התכנית של הפארק. התכנית עצמה (מילר-בלום) היא תכנית של דרך, שרוחבה 5 מ'. בחתך של התכנית כתוב 4.3 עד 5 מ'.

בחתך הטיפוסי בטווח של ה-5 מ' מופיע שסלילת הכביש כוללת ספסלים. בתכנית הספסלים בנישה, שמרחיבה את הרוחב ל-6 מ'. כמו כן, בפרסומי העירייה מדובר על הנגשה כאחת ממטרות הביצוע, אבל בפועל אין כאן הנגשה.

השביל של הולכי הרגל, במקרה הטוב ביותר הוא 8 אחוז שיפוע ועולה ל-9 אחוזים וממשיך לשיפוע אפילו חד יותר (עד 14 אחוז שיפוע). מעבר לכל זה הם השעינו חצאי קשתות, שביל נוסף, שלצידיו שולחנות פיקניק. מדובר בסטייה, שאין לה בסיס בתכנית במחוזית. התכנית במחוזית היא כביש נטו. על הדבר הזה משעינים עוד הרחבות, שולחנות פיקניק ומערכת ישיבה מונגשת בתוך רחבה.

לפי הסרטוט, שום כיסא גלגלים לא יכול להיכנס. כל הסיפור הזה בתקופה הזאת תמוהה. יתרה תקציבית של סוף שנה, שאפשר היה להעביר לנושאים יותר דחופים בימים קשים אלה. בנוסף, מופיעה חניית אספלט בכניסה לפארק ששם הרוחב הוא 15 מ'. לקחו כביש והחליטו, שהוא יהפוך לפארק.

"דרך חירום לא דורשת אבני שפה בצד הכביש. מורחים אספלט רק בשיפוע של 14 מעלות. זו כבר התכנית השלישית לנחל הגיבורים. הגיע הזמן לעזוב את הנחל הזה. תכנון נחלים הוא סיפור בפני עצמו והוא לא קשור לפארקים. לעשות כמה שבילים זה לא תכנון נחלים. אפילו לא מדדו את הנחל בשביל התכנית".

פנייה למוקד העירוני

אחת הפעילות פנתה לפניות הציבור בעירייה על מנת לבדוק מה העבודות המבוצעות בנחל הגיבורים. היא קיבלה את התשובה הבאה: "מבדיקה שנערכה מול חברת יפה נוף, האמונה על הפרויקט, עולה כי העבודות המבוצעות בימים אלו בפארק נחל הגיבורים נועדו לביצוע שביל אופניים ושביל הולכי רגל לטובת קהל המבקרים בפארק. כמו כן, במסגרת העבודות יבוצעו עבודות בטיחות (גדרות ומעקות במקומות הנדרשים), פינוי מפגעים קיימים בשטח והקמת שער חדש לכניסה לפארק, שימנע כניסת כלי רכב בשגרה".

יש לציין, שהיום (יום ראשון, 05/11/23) ראש העיר ד"ר עינת קליש רותם פרסמה עדכון לגבי העבודות בנחל, בו היא כתבה כי העבודות כוללות סלילת שביל אופניים ושביל מונגש. רוחב השביל יהיה 4-5 מטרים בלבד, בהתאם לתוואי השטח. הפעילים טוענים, שמדברים על שבילים, כשבפועל בפרטי הפיתוח של פארק נחל הגיבורים בנקודה הראשונה מדובר על שביל אספלט.

טירת כרמל – רחב

עיריית חיפה: "התחלנו לבצע עבודות בטיחות והנגשה בפארק נחל הגיבורים"

העבודות בנחל גיבורים (צילום: יפה נוף)
העבודות בנחל גיבורים (צילום: יפה נוף)

מהעירייה נמסר לחי פה בתגובה כי היא החלה לבצע עבודות בטיחות והנגשה בפארק נחל גיבורים. "בימים האחרונים החלה עיריית חיפה לבצע עבודות הנגשה ובטיחות בפארק נחל גיבורים.

העבודות, המבוצעות באמצעות חברת "יפה נוף", יימשכו כחודשיים והן כוללות התקנת מעקות וגדרות במקומות הנדרשים לכך לטובת בטיחות המטיילים בפארק, סלילת שבילי אופניים והולכי רגל וניקוי השטח בכללותו. בתום הפרויקט יוקם שער במבואה התחתונה של הפארק, אשר ימנע כניסת רכבים לתחום הפארק, בשונה מהמצב כיום".

הנה כתבבת וידאו נרחבת שצילמנו במקום בפברואר 2020

הגיבו כאן לכתבה

12 תגובות
 1. איש אמר/ה

  ו א ד י ר ו ש מ י ה
  זה השם של הנחל, ככה היה אלף שנה אחורה, וככה צריך להישאר.

 2. אייל אמר/ה

  סלילת דרך שתהפוך לעוד מסלול מרוצים לאופנועים
  מיכאל גרטל ז"ל – הקורבן האחרון של הרוצח הקטלני בכבישים: האופנוע
  אין מקום לאופנועים בישראל. יש לאסור על כניסת אופנועים לישראל.
  מדובר בכלי רכב מסוכן, הנתיבים הצרים ברחובות הערים הופכות אותו למלכודת מוות.
  העסקת צעירים בשליחויות – ביצוע אלפי עבירות תנועה ביום תוך סכנה קבועה.
  כמו בנושא הבטחון חייבים להתעורר בנושא הבטיחות.
  די לאופנוע – כלי ההרג הזה חייב להיעלם מכבישי הארץ.

 3. ולגברת שוש, אמר/ה

  עיריית חיפה לא נקפה ציפורן או אגורה לטובת פינוי וניקיון המקלטים בעיר.
  הכל נעשה בהתנדבות של קבוצות נערים ונערות עם ערכים וכבוד ולקהילה שלהם.

  עיריית חיפה לא עשתה דבר עבור תושביה וחצי דבר עבור המפונים בה.
  לא רק שהתמיכ אפסית, אלא שכרגיל אף אחד לא יודע איפה ראש העיר מתחבאת ומתי בפעם האחרונה פתחה את הפה

 4. מילה אחת לא מובנת ממה שכתבה הגברת חנה אמר/ה

  חבל, זה נאמר כביקורת בונה.
  לא הבנתי כלום, והנושא חשוב.

 5. אדי מור אמר/ה

  יש בואדי קטע של צוקים אנכיים, מתחת לשכונת ויזניץ. הם נראים כעומדים ליפול על הדרך בואדי בכל רגע. עד שלא ייורידו את הצוקים האלה הואדי לא בטוח לטיול.

 6. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר אמר/ה

  צודק ירון. שוש שנקר

 7. שוש שנקר אמר/ה

  בוקר טוב ירון ! זאת שוש שנקר השכנה שלך. מבקשת שתכתוב גם על הדברים הטובים שנעשים על ידי עירית חיםה: ניקוי המקלטים הציבוריים. השמשת נקלטים פרטיים לטובת הציבור, עין פקוחה כל הזמן על ממשלת ישראל שמנסה להכניס תוצרי נפט לאיחסון במפרץ, מבמע לקניית לפ -טופוים לילדים ברחבי חיפה ועוד כהנה וכהנה. לא יתכן שרק ביקורת קרה שלעיתים כלל לא נכונה תכתב בעיתון הזה . צודה! שוש שנקר

 8. אלי קופטר אמר/ה

  עכשיו נזכרתם? אחרי כמעט 30 שנה שהתחילו להרוס אותו כדי לבנות את המפלצת בטון שקרויה "גרנד קניון" אחרי שהרסו עוד כדי לבנות את החורים בתשלום שקרויים "מנהרות הכרמל" אחרי שבנו את הגשר המלצתי בתתואי הנחל עד העיר התחתית?

 9. ירוק בלב ובנשמה אמר/ה

  מה הבעיה?
  א. הסתרת מידע. רוצים לעשות אז למה בשקט בשקט שאף אחד לא ידע – העיריה פירסמה רק אחרי שהמחטף התגלה ומוקד 106, מהנדס העיר ואחרים הוצפו בשאלות.
  ב. למה אספלט? מה בדיוק משדר "טבע" באספלט? רכבי כיבוי והצלה אינם צריכים אספלט ומסלול אופניים? מאיפה ולאן?
  ג. איפה סקר השפעה על הסביבה? לא נעשה. למה? ככה.
  אפשר לעשות. צריך לעשות אבל לא במחשכים, לא בלי סקר השפעה על הסביבה והתאמה באיזון בין אדם לטבע

 10. א.א.חיפה אמר/ה

  סוף סוף עושים משהו . המקום עצמו נראה עזוב. למה לא חשבתם לשבת ביחד ולהעלות דברים המטרידים את איכות הסביבה . אבל אנא ממכם מספיק להתערב. ככה סתם . סוף סוף הגיע הזמן יעשו סוף סוף משהו מיוחד .שם יכול להיות פינה יפה והעליה לשם תיהיה גדולה , הנוף מרתק ומשגע, די להפריע. הבנתי שמחדשים מבנים הישנים תיירות שם תפרח.כולם יהנו.
  הכל מתחדש, לי נראה יותר טוב מה שהיה. אז אנא לא להפריע . ככה

 11. ראובן אמר/ה

  מכל הברברת הזו קשה להבין מה הבעייה.

 12. מאור קורקוס אמר/ה

  היה פעם פארק קטן יפה עם קקטוסים באיזור לאן הוא נעלם??

הגיבו כאן לכתבה