טירת כרמל – מובייל

מתנדבים להחזיר קצת אושר • על חילוץ בעלי חיים מאזורי המלחמה

האסון שהתרחש ביישובי העוטף ובדרום הארץ ב-7/10/23, כמו גם הפינוי של יישובי הצפון, השאירו בשטח לא מעט בעלי חיים מבוהלים. עמותות ואנשים פרטיים חזרו לאתרים הנטושים כדי להציל משם כלבים, חתולים, ציפורים וחיות משק, במטרה להעביר אותם למקומות מוגנים ולטפל בהם עד שיירגעו ויצאו מהמצב הטראומטי שחלקם נמצאים בו. להציל בעלי חיים זה הרבה פעמים להציל אנשים שאבדו כל כך הרבה וכאשר הכלב שלהם חוזר, הוא מעניק להם תקווה.

מתנדבים עם אהבה לבעלי חיים

הרבה קבוצות אזרחיות וארגונים הצטרפו למאמץ להציל בעלי חיים שנותרו לבד, כאלה שנפגעו, ננטשו או ברחו מבהלה בזמן הפגזות. חיפשתי בפייסבוק תחת "חילוץ כלבים", ומצאתי קבוצות רבות של אנשים פרטיים וארגונים אשר בטוב לבם מחלצים כלבים, חתולים, ואפילו תרנגולות.

חשוב שכל חילוץ יהיה מתואם עם יחידות הכוננות ועם צה"ל, אומרים יודעי דבר, ואכן שיתופים של מחלצים מסבירים את החשיבות של התיאומים לפני הגעה לאזורי לחימה. בין העמותות השונות מצאתי את "אנימלס" שמחלצת תרנגולי הודו, כבשים וכל בעלי החיים בכלל מאזורים שונים, וגם את "עטלפים"- קבוצה שמחלצת עטלפי פירות ממבנים הרוסים.

האפליקציה של חי פֹּה…

״כלב פגום״

"כלב פגום", הוא דף של אחת הקבוצות הגדולות יותר (מעל 175 אלף חברים). זה התחיל בתור מרחב שמח לשיתוף רגעים מאושרים של אנשים והכלבים שלהם, והפך לארגון התנדבותי שמחלץ ומציל עשרות בעלי חיים. הקישור לפנייה עבור חילוץ בעלי חיים מצורף בסוף הכתבה.

בדף של "כלב פגום" כתוב כך:

זאת הקבוצה הכי מלאת אהבה שיש היום בפייסבוק, אהבה שלא ניתנת להסבר במילים, אהבה ללא תנאים, אהבה אינסופית לכלבים שלנו. הקבוצה נועדה להומור ולשיתוף של אהבה.

"חמל ארצי לכלבים במלחמה- כלב פגום"

מאז אותו מאמר פתיחה השתנתה המציאות, וההומור התחלף בצורך לעזור, לחלץ, להציל בעלי חיים, והחברים ארגנו דף נוסף בשם "חמל ארצי לכלבים במלחמה- כלב פגום", מאגר מידע ארצי להצלת כלבים ובעלי חיים במלחמה. כל הפעילות נעשית על ידי אנשים פרטיים שעושים הכל בהתנדבות מתוך אהבה לבעלי חיים. הם מחלצים בעלי חיים ולא רק כלבים, מהדרום ומהצפון, מקושרים לכל העמותות והארגונים כדי להגיע לתוצאות הטובות ביותר עבור בעלי החיים.

לקשר, לחלץ ולתאם – רעות רשף

מנהלת את החמ"ל הארצי של כלב פגום היא רעות רשף. בעבר היא עבדה כמנהלת פרויקטים בעמותות, ומאז המלחמה מנהלת בהתנדבות את החמ"ל של "כלב פגום". איך היא קשורה לבעלי חיים? "תחביב, לא עוסקת בזה, למדתי כלבנות ואילוף אבל בעיקר אהבה טהורה", היא אומרת.

כך רעות מספרת:

עם הקמת הקבוצה, תוך יומיים התחברו אנשים בלי להכיר אחד את השני, יצרו מערך שפועל כל יום, כל היום. זה התחיל מחילוץ כלבים, ומהר מאוד הפך לחילוץ חתולים, תוכים, ברווזים, מכרסמים, צבים, ואפילו לטאות.

יצרנו קישורים עם טפסים שאפשר למלא כדי לארגן קשר למחלצים, עמותות ואנשי שטח שיודעים לעזור ולהציל בעלי חיים. הרישום מאורגן כדי שאפשר יהיה למצוא את הבעלים או להתאים בית חדש לכלבים שחולצו. מי שרוצה לאמץ יכול להתחבר לקבוצה "כלב פגום אימוצים"  שנפתחה בעקבות המצב, עבור בעלי חיים שמבקשים בית אוהב.

לחבר כלבים למשפחות

כשהתחילה הלחימה בדרום, רעות ראתה פוסט של אסף, אחד ממנהלי הדף, בו הוא כותב שהוא זקוק לעזרה. "אני בנאדם של כלבים. הצעתי לו להקים חמל לרכז את החילוץ והאיתור של בעלי החיים ושל הבעלים שלהם, וכך עשיתי. זה תפס תאוצה יש המון אנשים שרוצים לעזור. המון אנשים שעוזרים". החמל שהקימה הוא אחד הגדולים בארץ.

כך היא ממשיכה לספר: "אנחנו מרכזים את כל המידע מול מטות מחלצים פעילים, מתעדים מה קורה בשטח, משתדלים שאנשים יעבדו מסודר כי יש המון אזרחים מעורבים ואין גוף שמכליל, שמרכז את הכל.

עבדנו קשה כדי לתת מענה למה שצריך לעשות בשטח ולייעל את התהליכים, לתת מענה לפניות בדרום ובצפון אך גם במרכז. אנחנו נעזרים באנשים שמתנדבים להיות בתי אומנה, לצאת לחילוצים, לתרום מזון. מרגע שבעל החיים מחולץ הוא עובר לאומנה או לפנסיון. יש גם וטרינרים שנותנים מעצמם, עוזרים באיתור שבב שמזהה את הבעלים, ומטפלים בבעלי החיים שנפגעו".

מתנדבים רבים לעשייה

אין להם מבנה להחזיק כלבים או חתולים, אך יש שם הרבה מתנדבים ומידע שיכול לעזור לשדך בין כלב לבין מתנדבים שמוכנים לקחת כלבים לאומנה. "גייסנו אומנות, קבלנו הרבה בקשות התנדבות וחיברנו כלבים למשפחות. יש ארגון שנקרא לב אחד והם עזרו מאד ליצור קשר עם משפחות אומנה לבעלי חיים. פניתי ואני ממשיכה לפנות לעמותות נוספות כי יש לנו הרבה מתנדבים שרוצים לעזור, צוותים לחילוצים בצפון ובדרום, והכל בהתנדבות".

רעות והחיות (צילום: תמי גולדשטיין)
רעות והחיות (צילום: תמי גולדשטיין)

להחזיר כלב לבעליו נותן קצת אושר

המערך מורכב מהרבה ארגונים: אחים לנשק, כלבי גיבורים, קירות שקופים, ארגון הרופאים הווטרינרים לחיות הבית, אילת אנימלס, עמותת עטלף, אשכול נגב מערבי, מרפאה וטרינרית חינוכית אשל הנשיא, עין הבשור ועשרות מתנדבים עצמאיים, אזרחים וחיילים שנותנים מזמנם כדי לחלץ מהדרום, ועכשיו גם מהצפון בעלי חיים שנשארו מאחור.

כלב שחולץ והוחזר לבעליו, נותן קצת אושר בתקופה שיש בה הרבה כאב. לפעמים זה הרבה יותר מקצת עבור אנשים שאבדו כל כך הרבה.

20 שעות ביום מוקדשות לחמל חילוצים

"יש לי משפחה, בן זוג, כלבות שאימצתי, ובתקופה הזאת 20 שעות ביום מוקדשות לחמל חילוצים. כרגע יש מעט רגיעה כי הרבה בעלי חיים כבר חולצו, אך עדיין בכל פעם שיש הפגזות ואזעקות, זה מכניס את בעלי החיים למצוקה", היא אומרת. וזה לא רק כלבים. יש עוד בעלי חיים. חתולים, חיות קטנות, תוכים שרקנים, ברווזים. יש חברים שמחלצים גם חיות בר, יש את עמותת "אנימל" שמחלצים חיות משק, עוזרים בפינוי של תרנגולות, פרות וכל עזרה לחיות גדולות.

"היו המון פניות של אנשים שברחו ולא לקחו איתם את בעלי החיים, אנשים שיצאו לכמה שעות ולא ידעו שלא יוכלו לחזור. בעלי חיים נשארו לכודים במחסנים, בחדרי אמבטיה, בבתים נעולים, לפעמים היינו צריכים להיעזר במנעולן כדי לפתוח בתים נעולים, להיכנס ולהוציא את בעל החיים".

אנשים טובים שנרתמו להצלת בעלי חיים

לחמל של רעות ו"כלב פגום" יש דף אינטרנטי שדרכו אפשר לבקש עזרה לחילוץ בעלי חיים מהדרום וגם מהצפון, ויש צוות שמטפל. "כשהחיילים עשו טיהור ממחבלים, הם שחררו הרבה בעלי חיים ואנשים לא יכלו למצוא את החיות שלהם.

אנחנו עד עכשיו מסתובבים בכל מני אזורים ומנסים לאסוף כמה שיותר בעלי חיים ולהביא אותם למקום מוגן, שאינו חשוף לאש, וגם לברר אם יש להם בעלים אליהם הם יכולים לחזור. אנחנו והחמלים הנוספים חלצנו מעל 1000 כלבים", אומרת רעות ומבקשת שחיילים שפוגשים בעלי חיים ולא יכולים לקחת אותם כי זה אסור ברוב היחידות בצה"ל, יפנו אליהם והם ישלחו מחלצים ויתנו לבעלי החיים בית.

האפליקציה של חי פֹּה – להורדה כאן…

מענה אזרחי מהיר ויעיל

"היו הרבה מקרים של כלבים וחתולים ביתיים שברחו לבסיסים צבאיים, כי יש שם אנשים והם רגילים לאנשים. הבעלים שלהם עזבו את האזור או פונו או חלילה נרצחו, ובעלי החיים בחרדה. אנחנו מנסים לעבוד עם הרשויות בצורה מסודרת כדי שגם הם יהיו מעורבים, אבל המענה האזרחי מהיר יותר, יש פחות ביורוקרטיה וקל יותר לארגן הצלה.

לאחרונה הרשויות בדרום מתחילות להיות מעורבות יותר, ולקחת אחריות, ואני בתקווה שזה מה שיקרה גם בצפון".

הרבה סבלנות ואהבה ירפאו את הטראומה

הרבה מאד אנשים טובים נרתמו להצלת בעלי חיים. רעות מנהלת היום אופרציה ארצית שמבוססת על מתנדבים, ומקבלת מאות פניות ביום של אנשים שצריכים עזרה למצוא את בעל החיים שלהם או שהם עצמם מצאו בעלי חיים שצריכים עזרה.

"זה מערך גדול ואנחנו כאן לתפעל את המצב עד שיימצאו המשפחות שאליהן בעלי החיים שייכים" אומרת רעות ומוסיפה: "לא פשוט לאמץ כלב שעבר טראומה. הכלב יהיה חבר חדש במשפחה למשך שנים רבות וצריך שזה יתאים. צריך להתאים את הכלב למשפחה ואת המשפחה לכלב. אנשים נרגשים מתמונה של כלב מסכן, אבל לא מספיק תמונה יפה ורחמים.

כל בעל חיים שניצל זאת נפש שניצלת. לקחת כלב זה להציל חיים, להיקשר, לקבל ולתת אהבה ללא תנאי. כלב שעבר טראומה צריך זמן להתרגל למשפחה החדשה, לסביבה חדשה, ללמוד לבטוח מחדש. זה תהליך שמבקש הרבה סבלנות, זמן ואכפתיות. עם סבלנות ואהבה אפשר יהיה לרפא את הטראומה".

חתולים שומרי גבולות – יסמין כהן

יסמין כהן היא ווטרינרית מקיבוץ יפתח בצפון. "כשהתחילה הלחימה בדרום לא הצלחנו להירדם, היינו במתח מהמחשבה שגבול הצפון יכול להידלק כל שנייה, ועוד לפני שהוכרז על פינוי נסענו עם הכלבה שלנו לקרובים במרכז", היא אומרת ומוסיפה: "את החתולה שלנו, שמפחדת מזרים, השארנו בבית. חשבנו שנחזור אחרי יומיים שלושה, אז השארנו כלים גדולים של אוכל ומים. כשהסתבר שאי אפשר לחזור, הייתי חייבת למצא פתרון ובתיאום עם כיתת הכוננות, עליתי כל שלושה ימים להאכיל".

יסמין והחיות (צילום: תמי גולדשטיין)
יסמין והחיות (צילום: תמי גולדשטיין)

חתולים שומרי גבולות

כאשר הוכרז על פינוי הצפון באופן רשמי, יסמין ומשפחתה עברו למלון נוף גינוסר יחד עם רוב חברי הקיבוץ. מאחר והכירה את כל בעלי החיים ביפתח, נרתמה לעניין החתולים ולמעט בעלי החיים האחרים שנותרו בסביבת הבתים.

"יצרנו קבוצת ווטסאפ שקראנו לה חתולים שומרי גבולות. כווטרינרית, כל חתולי הקיבוץ וחתולי הקהילה (מה שקרוי בעיר חתולי רחוב) הם לקוחות שלי, וזה שהקל מאד על יצירת הקבוצה. עשינו מערך מאורגן של פינות האכלה ומים, וחילצנו את כל החתולים שהיו סגורים בבתים. בעלי חתולים וכל מי שאכפת לו מהחתולים הצטרף להתארגנות. קנינו שקים מרוכזים של אוכל, קנינו כלים מיוחדים שמתמלאים בהדרגה כדי שיתאימו גם לחתולים הביישנים, אלה שלא נגשים יחד עם כולם, וכך יצרנו מערך האכלה שדואג לכל בעלי החיים שנשארו מאחור" אומרת יסמין.

להגיע לבית מלון עם הכלב

יסמין יצרה קשר עם ישובים נוספים בסביבה ועם קבוצות של אוהבי חתולים בקרית שמונה, ווידאה שיהיה מי שידאג להאכלה: "בתיאום עם הצבא ועם צוותי חירום עליתי לקיבוץ עם האוכל שהחנויות העבירו, ואנשים מצוותי החירום קיבלו רשימה של מיקומים ובתים להאכלה בסבבים, כך שפעם בשלושה ימים מישהו מגיע עם אוכל ומים".

יסמין מספרת כי לסבב ההאכלה הצטרף גם דג:

חלק מהחברים נתנו לחיילים אפשרות להיות בבתים שלהם, כדי שיוכלו להתקלח ולנוח. באחד הבתים הדיירים בקשו מהחיילים שיהיו אחראים על האכלה של דג. זה דג בן 6 וחצי שאי אפשר לפנות משם. אחר כך הצטרפו עוד שני אקווריומים, ובעלי הדירות השאירו מפתחות כדי שיוכלו להאכיל את הדגים.

חו״ל עם הכלבים

יסמין מספרת שבין האנשים שהיא מכירה יש כמה שיצאו לחו"ל עם הכלבים, עד שיירגע פה. בתחילה היה קשה לארגן את הניירת ליציאה מהארץ אבל אחרי כמה ימים מדינות היעד הורידו את הדרישות ואפשרו לבעלי הכלבים להכניס כלבים בלי הרבה מידי בירוקרטיה. גם מדינת ישראל הסירה חלק מהמגבלות כדי לאפשר לאנשים לחזור עם הכלבים שלהם כאשר ישובו.

תרופות הרגעה לכלבים חרדתיים

אנשים הביאו איתם לבית המלון חתולים וכלבים, ובנוף גינוסר אפשרו את זה כל עוד בעלי הכלבים ינקו אחרי הכלבים. אדם מכפר בלום שהתפנה עם ארנבת, והיו מי שהביאו איתם כלוב ציפורים.

יסמין מספרת: "הרבה מלונות אשרו הגעה עם בעלי החיים כי הבינו שאין אפשרות להשאיר את החיות באזורי לחימה. אבל היו גם מקרים אחרים, כמו אישה מקרית שמונה שלא הסכימה להתפנות כי לא היה פנסיון לחמשת הכלבים שלה. הכל היה מלא בכלבים מהדרום. פנינו לעמותות ובסופו של דבר מצאנו פנסיון לכלבים והצלחנו לעזור לה להתפנות".

בעלי החיים צריכים אנשים כדי להרגיש בטוחים

"יש לי לקוחות מקרית שמונה, מייראון, מברעם, מרמות נפתלי שבאו עם בעלי חיים למלון, ואני מטפלת בהם פה. חלק מבעלי החיים נמצאים בחרדה ומקבלים תרופות הרגעה, וחלק נצמדים לבעליהם כדי לחוש ביטחון. הרעשים, ה'בומים' של יציאה או נפילה מאד מלחיצים את הכלבים. הם צריכים אנשים כדי להרגיש בטוחים. מתוך כך מעט הכלבים שנשארו ביפתח מלווים את החיילים בשער ואת כיתת הכוננות".

קישור שחשוב לשתף: להזמנת חילוץ ולהצטרפות לחמל

לחיילים, לאזרחים, לכל מי שמוצא כלב או חתול או כל בעל חיים ומבקש חילוץ מאזורים בהם התושבים התפנו. מצורף קישור חשוב לחמל כלבים ארצי של "כלב פגום". צריך להזין את הפרטים בטופס המקוון ותקבלו מענה.

משקים שאפשר להגיע אליהם בתיאום עם הבעלים כדי להציל אפרוחים, תרנגולים, עגלים, עיזים, טלאים, או בעלי חיים אחרים שנותרו כלואים במשק וזקוקים לחילוץ – פנו ל"אנימלס" דרך הטופס הבא…

דיור מוגן – רחב
הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. תמי גולדשטיין אמר/ה

  תודה גדולה

 2. ליזה אמר/ה

  לא לשכוח עמותה חופש לבעלי חיים שמחלקת שקי מזון למאכילי חתולים בקרית שמונה ועוד יישובים, בנוסף לארוחות לחיילים טבעוניים.

 3. תמי גולדשטיין אמר/ה

  תודה !

 4. אלכסנדרה אמר/ה

  תודה ענקית בשם האנושיות והאהבה לכל העוסקים במלאכה החשובה הזו

 5. מלאך מיכאל אמר/ה

  למען בעלי החיים והבריאות צריך להיות טבעוני

 6. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר אמר/ה

  כתבה חשובה תמי גולדשטיין.יישר כוח לך ושבת שלום לך.

הגיבו כאן לכתבה