פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי...

הקושיה החמישית – מתפללים לחטופים • שיר של יוסי וולך

אחרי שנקראאת 4 הקושיותשל מה נשתנהנכניס אוויר לנשמה,ננשום עמוק...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

בן 64 שדד 10,000 שקלים מהבנק

(חי פה) - כתב אישום הוגש היום, ראשון 21.4.24...

“בית בורנשטיין” וגם ״בית הצופה״

בפינת הרחובות הרצל וארלוזורוב (ארלוזורוב 2) שוכן בניין בן 4 קומות בעל חזית מעוגלת הידוע בימינו כ״בית הצופה״.

“בית בורנשטיין” או ״בית הצופה״?

הבניין נבנה ב-1939 כבניין מסחר ומשרדים ע״פ תכנונם של משרד האדריכלים אוראל וזהר ונקרא “בית בורנשטיין” ע״ש היזם. לימים שכנו בו משרדי העתון ״הצופה״ של המפד״ל ואז כונה “בית הצופה” וכך הוא ידוע גם כיום. עיתון זה נעלם מנוף התקשורת הישראלית בשנות ה-60-70, יחד עם עיתונים מפלגתיים אחרים וביניהם ״דבר״ (מפא״י), ״חרות״ (חרות), ״על המשמר״ (מפ״מ) וכו׳.

האם היזם, בורנשטיין, הוא אותו האיש שבנה את ביתו ברחוב אחד העם 13, בתכנון אותו משרד אדריכלים? אם למי מהקוראים יש מידע על כך נודה לו אם ישתף אותו איתנו.

על הבניין

הבניין נושא מאפיינים של הסגנון הבינלאומי: צורה מעוגלת, חלונות פס וקרניזים בולטים המדגישים את הקוים האופקיים.

המבנה מיוחד בזכות נצפותו הגבוהה, בפינת הרחובות הראשיים ארלוזורוב והרצל, וגם בגלל שהיה אחד הראשונים באזור שבו הותקנה מעלית. פיר המעלית בלט מאוד בגובהו, למגינת ליבם של האדריכלים שלא הצליחו לשכנע את היזם להסתירו באמצעות פרגולה. אולם ב-1946, נוספה קומה רביעית לבניין תוך שמירה על סגנונו- וזו הסתירה את ״המיפגע הויזואלי”- פיר המעלית.

בית “הצופה”, רח׳ ארלוזורוב 2 (איור: דוד בר און)
בית “הצופה”, רח׳ ארלוזורוב 2 (איור: דוד בר און)

משרד אראל-זהר, מתכנני הבניין

נזכיר שמשרד התכנון אוראל- זהר היה פעיל מאוד באזור חיפה וגם מחוצה לו בין השנים 1926-1942. הוא הוקם כשותפות בין בנימין אוראל– ״האדריכל ללא דיפלומה״, לבין המהנדס האזרחי יחזקאל זוהר. המשרד תכנן עשרות בתי מגורים ובנייני ציבור בעיקר בחיפה, רובם בסגנון הבינלאומי.

בין בנייני המגורים סקרנו במדור זה, לאחרונה את ״מעונות אדל שיפר״ מרח׳ אחד העם 9-11 וכן את בית רוזנפלד בבת גלים. בין בנייני הציבור שתוכננו ע״י המשרד ראוי להזכיר את תחנת החשמל בנהריים ואת בניין תחנת החשמל בחיפה.

ברכות ליום כיפור

קוראים יקרים, אנו מאחלים לכם ולכל קוראי חי פה תאגיד חדשות ״גמר חתימה טובה״ ושנה של המשך עניין בסיפורים שמאחורי הבניינים ההיסטוריים של עירנו חיפה.

הכתבות במדור זה מבוססות על מידע גלוי המפורסם ברשת האינטרנט, כגון ויקיפדיה, ובאתרים אחרים ועלולות לכלול אי-דיוקים היסטוריים שונים שנובעים מן המקורות הנ״ל.

ד"ר דוד בר און
ד"ר דוד בר און
ד״ר דוד בר און • אדריכל ומתכנן ערים

כתבות קשורות לנושא זה

11 תגובות

    • רחוב הרצל מקביל למורד הר הכרמל. צד אחד שלו פונה למעלה ההר ומספרי הבתים שם זוגיים וצד שני פונה צפונה למפרץ חיפה ושם מספרים אי זוגיים. כשיש רחוב ניצב למורד כמו רחוב בלפור באמת התלבטו. היה פקיד מיוחד בעירית חיפה שהיה אחראי על המספור (א.א.).

  1. תודה ושוב תודה לדוד בר און על העשרת ידיעתנו על בתי חיפה. תיקון קל: הכתובת ארלוזורב 1 ולא 2. מספרי הבתים ברחובות חיפה – למעט שני רחובות – בכיוון קדימה: מצד ימין הם זוג ןמצד שמאל – פרט.. אחד הרחובות הוא דרך העצמאות; השני – שכחתי. גם זה קורה. חתימה טובה לכול שוחרי טובתנו.

    • רחובות חיפה משופעים. הצד הנמוך תמיד מספרים אי-זוגיים והגבוה זוגיים. אין לזה קשר לימין או לשמאל.

    • תודה על תגובתך ועל מילות הפרגון. באשר למספור הבתים, אני נוטה להסכים איתך.

    • תודה על תגובתך. אכן, יש דימיון בגלל החלק המעוגל.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי מזג האוויר בחג הפסח הולך להיות חם ושרבי. תחזית מזג האוויר ליום ראשון 21/4/24: מעונן...

הקושיה החמישית – מתפללים לחטופים • שיר של יוסי וולך

אחרי שנקראאת 4 הקושיותשל מה נשתנהנכניס אוויר לנשמה,ננשום עמוק ולתוספתנקרא קושיהחמישית נוספתבה לא נשאל מה נשתנהאלא נשאל מתי ישתנה.התשובה היאבכיסא הריקשעל כל דלת מתדפקמתייצב...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון (12.4.2024) בשעות הבוקר במחנה המעפילים בעתלית: עשרות ממעפילי הספינה 'אקסודוס' ובני משפחותיהם התכנסו לקראת חג...

בן 64 שדד 10,000 שקלים מהבנק

(חי פה) - כתב אישום הוגש היום, ראשון 21.4.24 כנגד גבר בן 64 אשר שדד בנק בפרדס חנה וגנב 10,000 שקלים. מהמשטרה נמסר לחי פה...