מהגלגול הקודם ועד היום • הנשמה, הזיכרונות והמעבר מגוף לגוף

ארונות קבורה מצריים במוזיאון ישראל. צילום תמי גולדשטיין

האמונה בקיום גלגולי חיים, מחייבת אמונה בסיסית יותר בקיום הנשמה ושימור הזיכרונות שהנשמה עוברת בכל אחד מהגופים בהם היא חיה. נדמה שלאחר כלות הגוף, הנשמה המתגלגלת משאירה עותק של עצמה בעולמות העליונים, שם היא ממשיכה להתפתח ולהתנקות ממגבלות תודעה שהיו לה כשהייתה בגוף, ומתחברת לתודעה גבוהה יותר. נשמת המקור עוברת לאזור שבין הגלגולים שם היא מקבלת את משימות התיקון ומשם ממשיכה להתגלגל.

בתינוק הנולד אגור מידע שהנשמה הביאה מהחיים הקודמים

מיד אחר כך הנשמה מתחברת לתינוק שנולד ומביאה איתה זיכרונות, איכויות שכדאי להרחיב וטראומות שרוצות להתרפא. התינוק שייוולד אינו דף ריק, אלא אגור בתוכו מידע שהנשמה הביאה מהחיים הקודמים, תדר שמחכה להזדמנויות לביטוי דרך המשפחה שנולד אליה, דרך החינוך והאירועים שיקרו. החוויות שייחווה אותו אדם יהיו על רקע הבעיות והשמחות שהיו בחיים קודמים, מותנות במעין תבניות סמויות שמשתתפות בתהליכי החיים שצפויים להתרחש עבורו בגלגול הזה.

לממש אהבה מחיים קודמים

הזיכרונות מחיים קודמים משפיעים על התחושה בחיים האלה. אם כואב העורף, ייתכן ונערף הראש בחיים הקודמים. אם יש פחד ממים, יתכן שהייתה טביעה בחיים הקודמים ואם מתוך סיבה לא ברורה מתקשים להרות וללדת, יתכן שלא היה רצון ללדת ילדים בחיים הקודמים והפחד להיות הורה לא מספיק טוב, הגיעה מהגלגול הקודם אל הגלגול הזה. בעניין אהבה, האדם שהיה אהוב אך לא הצליח לממש את אהבתו בחיים הקודמים, יכול להיות האהוב בחיים האלה, ושוב ינסה לממש את מערכת היחסים עם אהובתו. 

״בדרך כלל, בגיל בו אדם היה מאושר, הוא ימצא אושר גם בגלגול הנוכחי״

אני מטפלת בתיקון קרמה מחיים קודמים מזה שנים רבות וגיליתי שבהשפעה של גלגולים קודמים, כמעט ואין לאדם בעיות חדשות. את רוב הבעיות שקשורות לדימוי, לתפקוד, למערכות יחסים ולאמונות והפחדים האדם הביא מחייו הקודמים, כמו גם איכויות, משיכה לדברים ולאנשים, כישרונות ותעוזה. בדרך כלל, באותו גיל בו סבל את הסבל בחיים הקודמים, יסבול כאן, על פני האדמה ובגיל בו היה מאושר הוא ימצא אושר גם בגלגול הנוכחי.

אוניל, הילד הדרוזי שדיבר אנגלית

הדת הדרוזית מייחסת חשיבות רבה לגלגולים ובין הדרוזים ניתן למצוא רבים שזוכרים את הגלגול הקודם שלהם ולעתים גם את האנשים שהיו בני משפחתם בחיים הקודמים. באחד המקרים הפגישו בין הילד שטען שהוא זוכר את עצמו כאב ובעל במשפחה אחרת מזאת שנולד אליה, לבין המשפחה שאליה הוא טוען שהוא שייך, ולמרבה ההפתעה הילד ידע שמות של בני המשפחה והכיר את המקומות בהם החביא חפצים בגלגולו הקודם.

ילד אחר שהצליח להרשים גם את הספקנים הגדולים, היה ילד דרוזי בשם אוניל מהכפר מג'דל שאמס, שידע לדבר אנגלית בריטית רהוטה והיה בעל מנהגים בריטים בגיל צעיר מאד, למרות שגדל בכפר בו מדברים ערבית. מאוחר יותר סיפר שיש לו (היה לו בגלגול הקודם) בית מלון בשם "נייבי הוטל" בלונדון, ואף זיהה את תמונות המלון שהועלו לאינטרנט.

לשחרר חסימות ולסלוח

לפי הבודהיזם האדם הוא המשך חיים של האדם שהיה בגלגול הקודם. הנשמה מתקדמת רוחנית בכל גלגול כשהמטרה הסופית היא להתנתק ממעגלי הקארמה ולהגיע להארה.

במעגלי העידן החדש יש הסכמה שחיינו בגוף יותר מפעם אחת. היו לנו כישרונות, שאיפות, יכולות והגשמות. לאחר כל סיבוב חיים בגוף עלינו אל עולמות האור, חלקנו את הידע והחוויה של החיים עם נשמות נוספות, למדנו אילו יכולות וכישורים שלנו יכולים לעזור לאדם ולעולם, ומה נועד לספק תחושה של ערך עצמי וכדאיות החיים. אחר כך חזרנו לגוף חדש וניסינו לעשות את זה טוב יותר.

תהליך של הרפיה עמוקה

בתהליך של הרפיה עמוקה ניתן להגיע אל הזיכרונות מחיים קודמים. תפקיד התהליך הוא לשחרר חסימות ולהתגבר על קשיים שמלווים את האדם מהגלגול הקודם, זאת באמצעות תהליך היזכרות, סליחה ושחרור, ויצירת תהליך חדש ובריא יותר שמאפשר לחיים העכשוויים לא להיות שיקוף של הקודמים.

מהגלגול הקודם ועד היום – הנשמה, הזיכרונות והמעבר מגוף לגוף (צילום: אלבום אישי)
מהגלגול הקודם ועד היום – הנשמה, הזיכרונות והמעבר מגוף לגוף (צילום: אלבום אישי)

להתגבר על פחדים

נירית שסבלה מבעיות נשימה מגיל צעיר, הגיעה אלי לטיפול. בתהליך ההרפיה וחזרה לגלגול החיים קודם, נזכרה שהייתה ילדה אינדיאנית בת 9 שהוריה שלחו אותה עם הכוהנים כדי שיעלו אותה לקורבן על פסגת הר. היא זכרה שקשרו אותה על ההר, הדליקו מדורה ונתנו לה לשתות משהו מר.

היא סיפרה שהמשקה טשטש אותה, אבל העשן היה חריף והיא התחילה להשתעל עד שנחנקה. בעיות הנשימה שלה בחיים העכשוויים החלו בגיל 9. היא סבלה מדלקות ריאות חוזרות ונשנות, שיעול ותחושת חנק שליוותה אותה שנים רבות. לאחר ההיזכרות העברתי אותה תהליך תיקון בו דמיינה שמצילים אותה ממוות והיא ממשיכה בחיים ארוכים ומאושרים עם בני השבט, ומגיעה לגיל מבוגר.

התמורות לטיפול לא אחרו להגיע, היא חשה שחרור של בית החזה, הקלה בנשימה והתגברה גם עם פחד מגבהים עליו לא דיברה בזמן הטיפול אך כנראה שהיה קשור לטיפוס לגובה ההר.

החיים בריאים יותר מבחינה רוחנית וגופנית

הניסיון שלי מלמד שאחרי התהליך החיים בריאים יותר מבחינה רוחנית ובחלק מהמקרים יש לכך השפעה חיובית גם על המצב הגופני. הפרעות לא ברורות שהיו בקשר של האדם עם עצמו, עם הסביבה ועם היקום מפסיקות לפעול והדרכים נפתחות לטובת השפע והחיוביות.

החיבור מחדש לעוצמות שהיו סגורות בזיכרון מאפשר לעורר יכולות ולהשפיע לטובה על הערך העצמי ועל איכות החיים של האדם.

התוכנית של הנשמה

הרב לייטמן כתב במאמר על גלגול נשמות כי ברגע שהנשמה נפרדת מן הגוף, היא יכולה לעבור מיד לגוף אחר. לדבריו, גוף שמשתחרר מהנשמה, לא קשור אליה בשום דרך: "למרות שכל הדתות והאמונות נוהגות להקנות לגוף הפיסי אי אלו תכונות עליונות, רבי יהודה אשלג אמר בפשטות: "כלל לא חשוב בעיני היכן יקברו את השק עם עצמותיי"״.

לפי גישתו של הרב לייטמן, לנשמה יש תוכנית הגשמה שעוברת מגוף לגוף. "הכוחות הרוחניים שעוברים מהחלק הקודם לחלק הבא נקראים "מצע"- בסיס של מידע רוחני, המהות. היתה זו נשמה מסוימת, והיא תישאר אותה נשמה, אך בגוף אחר. הגוף החדש יהיה המתאים ביותר לצורך מימוש התוכנית הנתונה באותה נשמה.

התכונות הפנימיות של הנשמה, המבנה שלה, והדרך שלה אל התיקון, הם שקובעים את התכונות של הגוף הגשמי שבו היא תתגלגל". עוד אומר לייטמן כי ההבדל באופי בין בני אדם נובע מהשוני בתוכניות של הנשמות, ובאיכויות שיש לכל נשמה כדי לממש את התוכנית איתה באה.

לסגור מעגלים מחיים קודמים

לא כולם מאמינים שלנשמה יש תוכנית לגשמה, וגם לא בעניין השכר והעונש בין הגלגולים. אך כמעט כולם בטוחים שהתכונות והזיכרונות הטובים כמו גם הפחות טובים, עוברים יחד עם הנשמה מגוף לגוף. גם האנשים שאנו מתחברים אליהם, ברוב המקרים מוכרים כבר מהחיים הקודמים, ובגלגול הנוכחי יש סוג של סגירת תהליך מולם, בין אם בחיבור ובין אם בפרידה.

סיפורה של דורית

דורית היא אישה צעירה שסבלה משברון לב. לאחר שבן זוגה נטש אותה, היא הגיעה אלי ונזכרה תוך הרפיה, שבגלגול הקודם עמדה להינשא לאותו בחור, והוא נדרס על ידי כרכרה לנגד עיניה. בטיפול העדיפה ליצור עלילה של זיכרון חדש ובה הבחור ניצל ברגע האחרון, ממשיך בחיזור אחריה בעוד היא דוחה את חיזוריו ועוזבת אותו. היא ידעה שהדבר יכול להעציב אותו אך בחרה לשחרר את האהבה הנכזבת דרך הסיפור הזה. התהליך כולו היה עצוב למדי עבורה, והיה מלווה בהרבה בכי, אך בסיומו קמה בתחושת שחרור והתחדשות. זמן קצר אחר כך ספרה לי שהיא מוכנה למערכת יחסים חדשה וטובה.

לתקן את הסבל מחיים קודמים

בתהליך ההיזכרות אנחנו פוגשים את עצמנו במצבים שלא תמיד נוחים לנו. במלחמות, באהבות נכזבות, במצבים כואבים ובהתנהגויות שאולי לא היינו רוצים שיחזרו אלינו. אדם שהיה תוקפן בחיים הקודמים יכול לגלות שזאת הסיבה שהוא מאד רגיש בגלגול הזה, אדם שהיה עני ורעב בגלגול הקודם יכול להבין למה בגלגול הזה הוא נאבק באכילה רגשית או באגירת מזון מתוך חשש שבעתיד לא יהיה לו מספיק כסף לקנות אוכל.

שכר ועונש שעוברים מגלגול לגלגול

בכתבי האר"י, בספר שער הגלגולים, כתוב כי יש שכר ועונש שעוברים מגלגול לגלגול. דומה שזה ניסיון להסביר אסונות, קשיים ומפלות. לשיטתם האסון התרחש עקב חטא בגלגול קודם, והרע שפוקד אדם הוא בגלל שעשה רע בחיים הקודמים. הדבר פועל גם ברמה הפרטית וגם ברמה הלאומית והעולמית.

הקשר בין מצב הגוף למצב הנפשי של האדם

הרפואה המשלימה מתייחסת לקשר בין מצב הגוף למצב הנפשי של האדם, לתהליכים רגשיים שעבר ולתפיסות העולם. גם אם חלק מתפיסות העולם והטראומות הגיעו מחיים קודמים הרי שבטיפול ובתהליכי ההחלמה יש התייחסות למצב הרגשי וניסיון לשפר את התחושות והגישות כדי להביא אדם לחשיבה חיובית ולרוגע, ולמנוע הפרעה בהחלמה.

למצוא את השמחה בגלגול הזה

אדם עבד בתחום המחשבים, והגיע אלי לטיפול משום שהרגיש שלמרות תנאיו הכלכליים, הוא בודד ומתקשה להיות שמח. הוא חיפש את התשובה בהגשמת הייעוד מחיים קודמים מתוך קול פנימי שאמר לו שהכיוון שלו אינו חומרי אלא רוחני, אך חשש להתפטר כי הוא צריך לפרנס את משפחתו. 

בתהליך הרפיה הוא ניזכר שבחיים קודמים היה כהן בבית המקדש. היה לו קשר מועט עם האנשים שהגיעו למקדש והוא עסק בעיקר בתפילה. לא היתה לו משפחה ולא חברים ולמרות שהיה מסור לעבודת הקודש לא אהב את חייו שם. הוא רצה לשחרר את הבדידות ואת אי שביעות הרצון שהולכת איתו מגלגול לגלגול.

בסיפור התיקון יצר תמונה של אדם שיוצא מהמנזר לעזור לאנשי הכפר, ללמד את הילדים לקרוא, ובעודו מחובר לקהילה מצא את השמחה. תקופה קצרה לאחר הטיפול האנרגיה הטובה התחילה לפעול בחייו. הוא התחבר לחברים בעבודה, נפתח לתקשורת רגשית במשפחה, והחל להתאמן בחדר הכושר, דבר שהוסיף לו חיוניות ושמחת חיים.

שעון (צילום: תמי גולדשטיין)
שעון (צילום: תמי גולדשטיין)

זיכרונות מהגלגולים הקודמים

לא תמיד אפשר לחזור לגלגול הקודם. לעיתים יש קושי לדמיין, קיימת התנגדות להרפיה או שהתהליך שהאדם עבר בחיים הקודמים היה קשה מידי והוא מסרב לחזור ולשחזר אותו. שאלתי בקבוצה שאני חברה בה אם מישהו זוכר את הגלגול הקודם שלו. קבלתי עשרות תשובות, חלקן מזלזלות, אחרות תוהות מה ואיך אפשר לדעת, אך הרוב זכרו ואף ספרו זיכרונות. דומה שהזמן לא מחכה, עובר מגלגול לגלגול ומשאיר סימנים בכל מקום בו היה.

סיפורים שונים

שרית כתבה שראתה את עצמה בתקופת בית ראשון וגם במאה ה 18.

חנה סיפרה שזיהתה שאחד המורים שלה באוניברסיטה היה בעלה בגלגול הקודם, והבעל ההוא עזב אותה כשהייתה בהריון. "מאז שעלה הזיכרון אני כועסת על המורה, והוא לא מבין כלל מה אני רוצה ממנו", אמרה.

בתיה סיפרה שהיא יודעת שהייתה אישה מוכה בחיים קודמים. "הדבר הזה עיכב את הזוגיות שלי למשך הרבה שנים בלי שהבנתי בכלל למה לא הולך לי בקשרים. רק כאשר שחררתי וסלחתי הצלחתי ליצור מערכת יחסים זוגית טובה ומאוזנת". בגלגול אחר היא זוכרת שהייתה מורה רוחנית אינדיאנית ובגלגול הזה היא יועצת רוחנית.

בלה כתבה שאחות של אמא שלה שנפטרה, הגיעה לאמא שלה בחלום ואמרה לה שתיוולד לה בת שתכיל את הנשמה שלה. "כיום אני יודעת שאני והיא זאת אותה נשמה. יש חיבורים באופי, בתחביבים ובהתנהלות. אני הגלגול של דודתי", אמרה.

יהל זכרה שהייתה נערה יהודייה שמתהלכת על גבעות בנופי הארץ. "חברה שלי רינה, הייתה אז אחותי. ואת בעלי גם הכרתי שם. לא יודעת מה היינו אז. אבל היינו", אמרה.

חן סיפרה שהיא זוכרת תור ארוך בשואה, כלבי זאב נובחים, פרידה מילדים, אבדן תקווה.

מיקי זכרה את עצמה בזמן חורבן בית המקדם הראשון. "אני זוכרת את עצמי כילדה בת 10-11 שמגיעה ממשפחה במעמד חברתי גבוה. גרנו לא רחוק מבית המקדש וכשחרב המקדש אמא ואני נמלטנו והצטרפנו לשיירה במצרים. הסבירו לנו משהו לגבי שינוי בשמות המלאכים השומרים על ירושלים ובית המקדש. לזיכרוני כשהגענו למצריים היתה בהלה. לא טראומה. אני גם זוכרת הרבה פרטים לגבי שיטת קירור הבתים באותה תקופה, כלי הבית, הצבעים שהשתמשו בהם. גם בגלגול הזה אני אוהבת לעצב ולהשתמש בצבעים דומים לצבעים ההם", כתבה.

מלכה כתבה שהכירה את הבעל שלה בגלגול הקודם. "כשהכרנו פה, הסתכלתי לו בעיניים ונבהלתי. אמרתי אמא'לה, אני מכירה אותו !!!"

בכל אחד יש קסם מיוחד

במשך השנים, אנשים שעסקו בטיפול בהיפנוזה גילו שחלק מהמטופלים שלהם בתהליך החזרה למקור הבעיה, מגיעים ללידה, למצב העוברי שלהם ולחוויות חיים מגלגולים קודמים. אחד המפורסמים בהם הוא הפסיכיאטר דר' בריאן וייס שמתאר בספרו "שיעורים ושורשים בזמן", איך גילה במקרה את הנושא של טיפול בתיקון ושחרור חוויות מגלולים קודמים. הוא לא מיהר להאמין, אך העדויות שהמטופלים שלו העלו, לא השאירו מקום לספק שהם אכן נזכרים בחוויות מהחיים הקודמים שלהם, ושהלקחים משם מגיעים ממש עד לכאן.

כאשר מתבוננים על הדברים מגלים שיש בכל אחד כישרונות ואיכויות מיוחדות, וגם באדם הפשוט ביותר יש קסם. כאשר מתבוננים לעומק ניתן לעתים להבין שהקסם הזה לא נוצר כאן ועכשיו אלא גילו כגיל הנשמה מאז באה לעולם ועד שהתחברה בגוף העכשווי.

מה נרצה לקחת לגלגול הבא?

מכאן עולה שאלה מה נרצה לקחת לגלגול הבא? כסף אי אפשר לקחת, אבל תודעת שפע אפשר. אפשר גם אהבה, וסליחה וחברות טובה, וכישרונות שפותחו וגישות שהעמיקו. כדאי אולי לא לקחת אתנו כעסים ונקמות ולהישאר באיכויות החיוביות.

הדלאי למה אמר שאנו חיים בשלושה ממדים באותו זמן: במה שהבאנו מהחיים הקודמים, בחיים העכשוויים ובקארמה שאנו מייצרים עבור הגלגול הבא.

הגיבו כאן לכתבה