המשרד להגנת הסביבה: ״90.91% מהחופים הפתוחים בישראל מדורגים כנקיים מאוד או נקיים"

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לחי פה תאגיד החדשות:
גם בחודש אוגוסט 2023 נשמרה רמת הניקיון בחופים: 90.91% מחופים הפתוחים בישראל מדורגים כ"נקיים מאוד" או "נקיים" במדד חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה; כל הרשויות החופיות בישראל קיבלו גבוה ציון גבוה במדד למחצית הראשונה של חודש אוגוסט.

עידית סילמן, השרה להגנת הסביבה, מספרת:

נמשיך להשקיע ולתמוך ברשויות המקומיות החופיות שבתחומן חופים בלתי מוכרזים לרחצה, כדי שיוכלו לבצע פעולות ניקוי בחופים הפתוחים, להפחית במקור פסולת ימית, ולעודד את הציבור להשתמש בכלים רב-פעמיים והפסקת שימוש בכלים מפלסטיק לשימוש חד-פעמי. אנחנו ממשיכים להפעיל תוכנית לתגבור אכיפה של חוקי העזר לניקיון בעזרת שוטרי משטרת ישראל מתחנות רבות ברחבי הארץ בחודשי הקיץ, והכול כדי שהבילוי של כולנו בים יהיה נעים ונקי.

פרד ארזואן, סגן מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה, מספר:

מדד חוף נקי של המחצית הראשונה של חודש אוגוסט מצביע על שמירה ברמת הניקיון בחופים הפתוחים ועל שיפור ביחס למדד בתקופה המקבילה בשנה שעברה. המשרד ימשיך לתמוך ברשויות כדי לשמור על הנתונים ולהמשיך במגמת השיפור המתמדת משנה שעברה. בואו נימנע מהגעה לחוף הים עם פלסטיק לשימוש חד פעמי, וכך נשמור על החופים נקיים לאחר הבילוי בחוף.

לפי נתוני מדד חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה למחצית הראשונה של חודש אוגוסט 2023, 90.91% מהחופים הפתוחים בישראל מדורגים כנקיים מאוד או כנקיים – שמירה על איכות המדד לעומת 90.91% למדד הקודם בתחילת בסוף יולי ושיפור מהמדד אשתקד, שבו 83% מהחופים היו נקיים.

טירת כרמל  – רחב

הרשויות החופיות הנקיות ביותר (בעלות ממוצע ציון נקי מאוד) במדד למחצית הראשונה של אוגוסט: נהריה, מטה אשר, חדרה, עמק חפר, חוף השרון, תל אביב-יפו, בת ים, אשדוד ואשקלון.

קנסות למלכלכים

מ-1 ביולי 2023 המשרד להגנת הסביבה מסייע לרשויות החופיות ברחבי הארץ בתגבור פעולות האכיפה לשמירה על ניקיון החופים במסגרת תוכנית חוף נקי של המשרד. הסיוע ניתן באמצעות תגבור כוח הפיקוח על-ידי שוטרי משטרת ישראל, אשר מלווים את הפקחים מטעם הרשות החופית בפעולות הפיקוח ואכיפה, במטרה ליצור הרתעה מול משליכי פסולת בחופי הים ולצמצם את הנזק לסביבה החופית והימית. במסגרת פעילות האכיפה, המלכלכים בחוף עלולים להיקנס בסכום של עד 750 שקל על השלכת פסולת בשל הרגישות הגבוהה של החופים.

הרשויות החופיות המשתתפות בפעילות

16 הרשויות החופיות המשתתפות בפעילות השנה הן: נתניה, הרצליה, מועצה אזורית חוף הכרמל, מועצה אזורית עמק חפר, אשקלון, מועצה אזורית מטה אשר, איגוד ערים כינרת, אשדוד, עיריית נהריה, טירת כרמל, עיריית עכו, עיריית חיפה, תל-אביב יפו, מועצה אזורית חוף השרון, אילת וחוף אשקלון. עד כה, במסגרת תגבור אכיפת ניקיון בחופים של תוכנית חוף נקי, דווחו 210 פעולות אכיפה עם 422 שוטרים, חולקו 2,242 קנסות, מתוכם 665 קנסות בתחום הניקיון.

תוכנית חוף נקי

שנת 2023 היא השנה ה-18 של תוכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה. מטרתה למזער את מפגע הפסולת החופית והימית בישראל ולפעול לניקיונם של החופים והים על פי מחויבות בין-לאומית, לטובת הסביבה והציבור בישראל.

הרחבה על התוכנית:

מרכיב מרכזי בתוכנית חוף נקי ועיקר תקציבה מופנים לתמיכה ברשויות החוף לניקיון החופים הפתוחים שבשטחיהן. תוכנית חוף נקי מגדירה יעדי תוצאה ברורים לניקיון החופים הפתוחים, ולפיהם 85% מהחופים יהיו נקיים 70% מהשנה, במטרה לטפל בבעיה הסביבתית של הפסולת הימית בישראל. במסגרת זו, מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה מודדים את רמת הניקיון בחופים הפתוחים בד בבד עם יידוע שוטף של רשויות החוף לטובת מעקב ופעולות מתקנות לשיפור מתמיד של ניקיון החופים.

תמיכת המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה תומך בשנים 2021 עד 2024 בתקציב רב שנתי חסר תקדים ברשויות המקומיות שבתחומן חופים בלתי מוכרזים – בהיקף של עד 26,463,253 שקל בעבור ביצוע פעולות ניקוי בחופים לא מוכרזים לרחצה. תקציב של עד 6 מיליון שקל נועד להפחתה במקור של פסולת ימית על ידי הקמת תשתיות לאיסוף פסולת בחופים לא מוכרזים, מתקני איסוף למניעת הגעת פסולת לחופים מנקז נגר עילי, פיקוח על חוק איסור שימוש בפלסטיק חד פעמי בחופים ועבור הקמת מתקני תשתית או ציוד לעידוד השימוש בכלים רב פעמיים.

התמיכה ברשויות החוף בהפחתה במקור מקדמת התחייבות לקידום חוק עזר עירוני שיאסור שימוש בכלים חד פעמיים מפלסטיק בכל חופי הרשות (הן המוכרזים והן אלה שאינם מוכרזים), כפי שכבר קיים באילת, בחוף אשקלון, בהרצליה, בתל אביב, בחדרה ובחוף הכרמל.

המשרד להגנת הסביבה קורא לציבור להימנע מלהביא פסולת פלסטיק לחופי הים ולשמור על החופים של כולנו נקיים.

דיור מוגן – רחב
הגיבו כאן לכתבה