הרבנית ד״ר רחל גיתאי-פיזם • זו רק נקודת ההתחלה

בסוף השבוע קיבלתי שיחה מעניינת: "שלום, שמי הרבנית רחל גיתאי… קראתי את מה שאת כותבת והתלהבתי מהיכולות שלך"… תסכימו איתי שבמקביל לכך שנעים לקבל טלפון כזה, מיד עולה התהייה: ״רבנית?״. לי ולעולם הדתי אין קשר, אבל מכוון שלימדו אותי להקשיב, הקשבתי. וזה היה למזלי.

על רחל גיתאי

רחל גיתאי היא אישה בשנות השישים, כיום חיפאית שנולדה בטבעון. יש לה היסטוריה מדהימה: תולדות חיים בדרום אפריקה בכפר האורגני הגדול בעולם (כן יש דבר כזה). רחל היא ד"ר למדעי ההתנהגות, הייתה נשואה לרב חב"ד, הרב יגאל פיזם ז״ל, אשר נפטר לאחרונה.

ישבתי מהופנטת מולה, מבולבלת ומעריצה

כאשר נפגשתי איתה, גיליתי אישה מרשימה, חובשת פאה וחיוך גדול. ישבתי מהופנטת מולה עד שהגיע הבלבול וההערצה. ישבתי במשך שעתיים והקשבתי לכל מעשיה והתנדבותה. היא סיפרה לי שהיא אומנית בינלאומית מעל 30 שנה, העוסקת בחומרים מיוחדים, אורגנים וביו אורגני.

הכפר האורגני הגדול בעולם בדרום אפריקה

כאשר שאלת אותה איך היא הגיעה לאומנות זו, היא ענתה:

עבדתי בדרום אפריקה בכפר האורגני הגדול בעולם. Brynston Organic Villagr – שוק משובח ביוהנסבורג, שהוקם לפני 43 שנים, הוא מקום קסום הרחק מהעומס של חיי היומיום, המציע מלאכת יד בהשראת אוכל בריא. הוא ממוקם 20 דקות מסנדטון והכניסה אליו חופשית. הוא מציע מוצרים מלאכותיים איכותיים המיוצרים במקום.

על עבודותיה

העבודות הראשונות שלה היו גזרי בדים מודבקים בצורה מעניינת ומופלאה כמו גם בגדים אותם צבעה אותם בצבעים מיוחדים ומופלאים. לאט לאט התחילה לעבוד עם חומרים אורגניים ואקולוגיים בסביבה שהתגוררה, בעלי משמעות מהטבע ומהתרבות.

ציוריה של רחל גיתאי-פיזם (צילום: אלבום אישי)
ציוריה של רחל גיתאי-פיזם (צילום: אלבום אישי)

אומנות לא רגילה

אני מודה שבהתחלה היה לי קשה להבין את העיצובים, התמונות והעגילים המיוחדים שרחל מעצבת, אבל כאשר המשכתי להקשיב למדתי דברים חדשים.

כיום רחל גיתאי ידועה בעולם בעבודותיה המיוחדות והן מוצגות גם באוספי אומנות פרטיים וסגורים, מהגדולים בעולם: אוסף המלכה הבריטית וכן חלק מעשירי העולם היהודי.

חזרתה לארץ

לאחר חזרתה לארץ, רחל התחילה להרצות בצילום אמנותי, לימדה איור של ספרות ילדים במכללה בויצו וכתבה כתבות על דפוסי חיים ואורח חיים ביוהנסבורג בהקשר תרבותי רחב, סביב מנהגים שונים שם. לבסוף, היא הקימה חברה שמעניקה ייעוץ אומנותי פרטי ביוהנסבורג בכיוון טבעי. כמו כן, היא השתתפה בתערוכות עיצוב ואמנות ברחבי דרום אפריקה.

חשבתם שבזאת זה נגמר ?

כיום, היא מומחית לרפואה הומאופתית באישור ארגון הבריאות העולמי, גישה ברפואה אלטרנטיבית, לפיה ניתן לטפל באדם חולה באמצעות חומר. ועל כך כמובן ניתן לכתוב מאמר שלם..

ציוריה של רחל גיתאי-פיזם (צילום: אלבום אישי)
ציוריה של רחל גיתאי-פיזם (צילום: אלבום אישי)

ביום-יום היא עוזרת לאנשים (לעיתים בהתנדבות) באמצעות השמנים שהיא מייצרת, מאבחנת ילדים עם ליקויי למידה, משוחחת עם אנשי מחב"ד מכל העולם, משדכת אלמנים ואלמנות, שומעת ומייעצת לעסקים ועוד. אפילו לי היא ניסתה להכיר חבר (״לא טוב האדם לבדו תידי…״).

בקיצור, אשת אשכולות, כישרונות ולב גדול.

ציוריה של רחל גיתאי-פיזם (צילום: אלבום אישי)
ציוריה של רחל גיתאי-פיזם (צילום: אלבום אישי)
הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
 1. כרם מרים אמר/ה

  שלום
  מעונינת ליצור קשר עם דר רחל גיתאי איך יותרים קשר איתה
  מעונינת בעיצה עבור חברה

 2. Dr. Jacob Paz אמר/ה

  Intrsting and chlanging

  Dr. Jacob Paz (Pizem)

הגיבו כאן לכתבה