פארק סטלה מאריס: תושבי הכרמל הצרפתי יוצאים למאבק נגד הבנייה בשטח הבסיס הצבאי ומציגים אלטרנטיבה

יו"ר פורום ציבורי כרמל יעל אמיתי בכנס (צילום: מיכל גרובר)
דיור מוגן – רחב

(חי פה בפארק) עשרות רבות של תושבי כרמל צרפתי הגיעו הערב (א', 11/06/23) לכנס חירום באולם אורנים, שעסק בתכניות הבנייה של שטח הבסיס הצבאי ברחוב טשרנחובסקי. על פי התכנית, במקום הבסיס הצבאי ברחוב טשרנחובסקי תבנה שכונה חדשה ובה 460 יח"ד.
התושבים רוצים להקים שם את הפארק הנופי היפה בישראל ומציגים אלטרנטיבה תכנונית.

◄ יעל אמיתי – יו"ר פורום ציבורי כרמל: "הבנייה החדשה רק תפגע בשכונה ולא תיתן לתושבים דבר"

יעל אמיתי (1) – פארק סטלה מאריס (צילום: מיכל גרובר – חי פה-TV)
יעל אמיתי (2) – פארק סטלה מאריס (צילום: מיכל גרובר – חי פה-TV)

אי אפשר להפסיד ממאבק ציבורי

את הכנס פתחה יו"ר פורום ציבורי כרמל יעל אמיתי, שהסבירה לנוכחים, שבכל מקרה אי אפשר להפסיד ממאבק ציבורי. "לא תמיד מאבק ציבורי מצליח, אבל תמיד יש מידה מסוימת של הצלחה.

אפשר גם להסתכל על מאבקים של קבוצות אחרות כמו לאחרונה תושבי דניה, ולראות שיש מקרים שמאבק זוכה להצלחה חלקית ויש מקרים, שהוא זוכה להצלחה מלאה. צריך להבין שהקרקע שייכת לרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) וכרגע הייעוד שלה הוא ציבורי.

בשנת 2022 הוועדה המקומית אישרה את התכנית לבנייה על הקרקע של הבסיס הצבאי. אנחנו פנינו למתמודדים על ראשות העיר וביקשנו מהמתמודדים לחתום שהם מתנגדים לתכנית והשגנו תוצאות טובות. חשוב להבין, שהתכנית הזו רק לוקחת מהשכונה ולא נותנת לה כלום בתמורה".

◄ האדריכלית חנה יפה: "מדובר בשטח האחרון בחיפה עליו ניתן לבנות פארק בסדר גודל כזה"

חנה יפה – אדריכלית – פארק סטלה מאריס (צילום: מיכל גרובר – חי פה-TV)

האדריכלית חנה יפה היא חברה בפורום ציבורי כרמל. יפה תכננה את פארק הגשרים בנשר
ובתקופה האחרונה היא תכננה פארק בהתנדבות, שיוכל להיות במקום הבסיס הצבאי.

"זה השטח האחרון בחיפה שמאפשר בניית פארק. מדובר על 50 דונם אחרונים, אסור לוותר על השטח הזה, זה יהיה בכייה לדורות. צריך להביא תמה חזקה בשביל המאבק. הרעיון שלי היה לחפש מאיפה יבוא הכסף לבנייה, ולדעתי גם אמנים וגם מדינות ירצו לבנות ולתרום וכל אחד ירצה להיות חלק מזה.

בשביל להוריד תכנית של שכונה צריך משהו עוצמתי. פארק הגשרים בנשר היה מיועד לבנייה ועשינו את השינוי. פארק כזה יעשה מהפך. יש צורך בחנייה. בפארק יהיו שבילים, ומי שמטייל יעבור בשבילים ויגלה את מה שיש בהם.

יהיו אטרקציות שימשכו את המטיילים לבוא ולראות את הדברים. הפארק הוא פארק של ידידות ולכן יהיו כל מיני צורות של מפגשים. זה יתאים לכל הגילאים. ככל שעולים בגבעה יש תחושה של אנרגיה, אטרקציות רבות ובמרכז אטרקציה מרכזית – בניין מרכזי עם בתי קפה לטובת התושבים.

אפשר להשתמש בשם של סטלה מאריס ושהבניין יהיה בצורה של כוכב ים. הכול צריך להיות הומוריסטי ונחמד. צריך לקחת פרחים ענקיים ולצבוע אותם."

◄ נציגת הוועד יוליאנה אליעזר ישי: "אסור לאפשר מצב שהרחובות שלנו יהיו יותר פקוקים ממה שהם כבר היום"

יוליאנה אליעזר ישי – ועד השכונה – פארק סטלה מאריס
(צילום: מיכל גרובר – חי פה-TV)

"אנחנו ועד שכונה כרמל צרפתי ורמת שאול עשינו מספר אירועים ומפגשים", מסבירה נציגת הוועד יוליאנה אליעזר ישי, "ניסינו להבין מה מטריד את מרבית תושבי השכונה. הגענו למגוון בעיות. פנינו לעירייה בשביל לקדם את הבעיות, אבל לא הצלחנו. היה לנו מאכזב מאוד לעבוד מול העירייה. התושבים דיברו שוב ושוב על תשתיות ועל נהיגה פרועה, היעדר מקומות פנאי ובילוי, גני שעשועים מאוד מוזנחים וכמובן החזירים".

"חלק גדול מהאיזור מיועד לפינוי בינוי, הרחובות אדמונד פלג ואמיל זולא, אבל הכול תקוע. אנחנו עושים את הכנס בגלל השכונה, שעומדת להיבנות במקום הבסיס הצבאי. מדובר על 460 משפחות חדשות.

ראינו תכניות של בנייה רוויה על ציר טרשנחובסקי. זו שכונה בלי טיפה ירוק. השטח כרגע מיועד להיות שטח ציבורי, ואת זה מנסים כרגע לשנות כדי שיהיה אפשר לבנות. טובת השכונה והעיר חיפה היא בניית פארק ציבורי גדול.

האירוע הזה הוא בשיתוף פורום ציבורי כרמל ותנועה ישראלית, שתומכת בפעילות של ועדי שכונות. הגוף, שפנה אלינו, הוא פורום ציבורי כרמל, שמנוסים במאבקים כאלה. חשוב להם לשמור על הירוק של חיפה. המטרה שלנו היא שהקרקע תישאר עם יעוד ציבורי. יש לא מעט חיבוריות במקום הזה והמקום יכול להיות פנינה תיירותית, שיחבר בין הבהאים והרכבל.

יש שם לא מעט מונומנטים מתקופת נפולאון. המטרה היא ליצור טיילת עם רצף מגן הפסלים עד למנזר הכרמליטים. מאחורי השכונה יש ואדי, איזור מאוד יפה. זה יכול להיות משהו מאוד משמעותי, שישים את חיפה על המפה. לנו כתושבי השכונה שחסר לנו מקום לבילוי ופנאי וזה מאוד משמעותי מבחינתנו".

"כל השכונה החדשה תהיה כבישים ובטון, ומה יקרה אם נרצה לטייל? מרבית הרחובות מיועדים לפינוי וכבר עכשיו אנחנו סובלים מפקקים, אז אם מוסיפים עוד מאות כלי רכב בלי כבישים נוספים זה מאוד יפגע באיכות החיים שלנו. אנחנו רוצים לגייס את התושבים ולהחתים אותם על התנגדות וביום שישי הבא נעשה הפגנה. אנחנו בעד שיפור הקיים ולא על חשבון הקיים".

◄ המועמד לראשות העיר אביהו האן: "אעשה ככל יכולתי כדי להביא להקמת הפארק ולא היח"ד"

אביהו האן (צילום: מיכל גרובר – חי פה-TV)
שכונה חדשה בסטלה מאריס - תכנית חפ/2178/א (הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלות בע"מ)
שכונה חדשה בסטלה מאריס – תכנית חפ/2178/א (הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלות בע"מ)

עצומה והפגנה

ועד השכונה הודיע בכנס על צעדיו הבאים: מחתימים כמה שיותר תושבים על עצומה ויוצאים להפגנה ביום שישי יחד עם התלמידים מחטיבת הביניים ליאו באק. בהמשך ייתכן שידאגו למימון המונים על מנת לממן את כל הפעילות הממומנת.

ליאת הלפרין, רכזת שטח בכירה בתנועה ישראלית:

ליאת הלפרין, רכזת שטח בכירה בתנועה ישראלית ?(צילום: יחצ)
ליאת הלפרין, רכזת שטח בכירה בתנועה ישראלית ?(צילום: יחצ)

"לשיטתנו גם העיריות מרוויחות מהתנהלות כזו, שכן השיתוף מאפשר להן לקדם מדיניות מתחשבת שלוקחת בחשבון את התושבים ובכך תהליך קבלת ההחלטות מקבל לגיטימציה ציבורית. שום דבר טוב לא יכול לצמוח כשמאשרים מעל הראש של התושבים תכניות בסדר גודל כזה שמשנה דרמטית את המרקם והאופי של השכונה. זו אחת הסיבות שאנחנו תומכים בהתארגנויות תושבים לוועדי שכונות, שתהיה להם נציגות מול העירייה"

אל הכנס הגיעו גם 3 חברי מועצת העיר חיפה

המתמודד על ראשות העיר מטעם סיעת הירוקים אביהו האן, חבר המועצה מהירוקים מוטי בליצבלאו וחבר המועצה מהליכוד אלי בן דיין הגיעו לכנס ועמדו לצד יוזמת התושבים.

האן אמר שהוא מבין את דאגת התושבים, כיוון שהתכנית באיזור סטלה המאריס לא מממשת את אחד הפארקים הכי יפים שיכולים להיות בחיפה ובישראל. את 460 היח"ד אפשר, לדבריו, לבנות בהרבה מאוד שכונות אחרות בחיפה. הוא מתכוון לעשות ככל שביכולתו כדי לסייע לבניית הפארק.

הגיבו כאן לכתבה

11 תגובות
 1. קלמן אמר/ה

  במקום 4 הבניינים המוצעים של 25 קומות. אפשר לבנות בנין אחד של 100 קומות. זה מטומטם באותה המידה. בשפיץ של רכס הכרמל אסור לבנות.

 2. שמואל גלבהרט אמר/ה

  המאבק על פארק סטלה החל עוד ב-2009 ע"י הירוקים. שמח שהוא מתעצם וצובר תנופה ככל שעוד חברי מועצה ומועמדים מצטרפים

 3. […] לקבוצת הוואטסאפ – בורובסקי ו"מחוברים לחיפה" פארק סטלה מאריס: תושבי הכרמל הצרפתי יוצאים למאבק נגד הב… חי פה-TVמאבקים על שטחים ירוקים בחיפהסטלה מאריסשכונת […]

 4. אייל אמר/ה

  במקום 30 בניינים על 80 אחוז מהשטח שמשאירים שביל קטן במצוק, עבור 460 דירות בלבד –
  אפשר היה לבנות 4 מגדלי 25 קומות, כל אחד 115 יח"ד, להשאיר 80 אחוז מהשטח פתוח לפארק ותיירות.

 5. אירנה קיגלמן אמר/ה

  הפארק יתן איכות חיים לעיר מזוהמת וחסרה כל מרחק הליכה ומנוחה.

 6. שרון אמר/ה

  חיל האוויר נ״מ איפה שהפטריוטים

 7. רז אמר/ה

  תמשיכו לבכות על מחירי הדיור.
  כולם אומרים שהמחירים בלתי אפשריים אבל מי שבבעלותו דירה לא מוכן בשום אופן שיבנו בקרבתו ויפגעו באיכות חייו. יבוא יום וגם הילדים או הנכדים שלכם ירצו לקנות דירה.
  בקצב הזה תוך עשור אפילו לשכור דירה ראויה לא יוכלו. העיקר איכות החיים שלכם על חשבון חיים של אחרים.

 8. עמוס אמר/ה

  אסור לבנות עוד בתים לא נחוצים . חיפה מוצפת בבטון מכוער , ובאלפי דירות ריקות .

 9. זהבה אמר/ה

  האם מדובר על בסיס חיל הים או בסיס חיל אויר בו היו הרדארים?

 10. זלמן אמר/ה

  היות וחברי המועצה המכובדים מתנגדים לבניה על שטחים המאושרים מקדמא דנא לבניה על הר הכרמל – כדוגמת מורדות לינקולן, רמת גוראל וכיוצב – איפוא נשאר לבנות? על השטחים הירוקים באמת כמו בסטלה מאריס …

 11. […] הבסיס הצבאי ברחוב טשרניחובסקי בכרמל צרפתי בחיפה פארק סטלה מאריס: תושבי הכרמל הצרפתי יוצאים למאבק נגד הב… אביהו האןכתבות ראשיותפארק סטלה מאריסשכונת סטלה […]

הגיבו כאן לכתבה