באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

מייק ברנט – התערוכה • מאות הגיעו ונפעמו מהאוסף הנדיר שהוצג לראשונה במוזיאון העיר חיפה

אוסף מפריטיו האישיים של הזמר האגדי מייק ברנט מוצג בימים אלה במוזיאון העיר חיפה

תורים ארוכים השתרכו בכניסה למוזיאון העיר חיפה בערב פתיחת התערוכה שהתקיים השבוע, העוסקת בחייו של הזמר האגדי, בן העיר חיפה – מייק ברנט. התערוכה מבוססת על תרומת אוסף פריטיו האישיים של מייק ברנט על ידי אחיו, צביקה ברנד, למוזיאוני חיפה. 

"עד כלות הגוף"

בערב מרגש וחגיגי במוזיאון העיר חיפה במושבה הגרמנית, בנוכחות מאות מבקרים שהגיעו לא רק מחיפה, אלא מכל רחבי הארץ, נחנכה התערוכה "מייק ברנט – עד כלות הגוף" במוזיאון העיר חיפה.

אחד הישראלים המצליחים בכל הזמנים

מייק ברנט נחשב עד היום לאחד מהזמרים הישראלים המצליחים ביותר בכל הזמנים ולאגדה בינלאומית־ישראלית. במשך הקריירה הבינלאומית הקצרה שלו הוא הצליח להוציא עשרות להיטים שכבשו את פסגות המצעדים, לככב על שערים של מאות מגזינים ולהופיע מול אלפי מעריצים ומעריצות. כארבעה עשורים אחרי מותו הטראגי תקליטיו ושיריו עדיין נמכרים בעותקים רבים בארץ ובעולם. בהקשר המקומי אפשר לומר כי הוא כבש לעצמו מקום בפנתיאון של עולם המוזיקה הישראלית.

תערוכת מייק ברנט – מוזיאון העיר חיפה (צילום: מתנסקי)

האוסף – תרומת המשפחה

התערוכה נולדה בעקבות תרומת אוסף ייחודי ונדיר של צביקה ברנד, אחיו של מייק וביתו יונה ברנד, אחייניתו של מייק, לאוסף של מוזיאון העיר חיפה. האוסף כולל פריטים מקוריים של מייק ברנט שנשמרו ונאספו במהלך חייו ולאחר מותו של מייק ברנט. האוסף מכיל פרסים ותקליטי זהב בחייו ולאחר מותו, תמונות נדירות מאלבומי משפחה, אלבומי מעריצים, שערי מגזינים מקומיים ובינלאומיים שהוקדשו לו, פריטי אספנות, מזכרות, פתקים ומכתבים בכתב ידו של מייק, פריטי לבוש ועוד.

מעריצים ומעריצות ומאות אורחים נרגשים

בערב הפתיחה החגיגי נכחו סטפן טולא, הקונסול הכללי של צרפת בחיפה, המשנה לשעבר לנשיא ביהמ"ש העליון, השופט העליון בדימוס שלמה לוין, אשת העסקים ליאורה עופר, מנכ"ל התיאטרון הלאומי 'הבימה', נועם סמל, השדרן ועורך המוזיקה יואב קוטנר, צביקה ברנד ובתו יונה ברנד, חברי מועצת העיר חיפה וחברי דירקטוריון המוזיאונים, ומאות אורחים נרגשים, מעריצים ומעריצות של ברנט, שחיכו חודשים ארוכים לפתיחת התערוכה.  

שעון קיר, מייק ברנט עם תקליטי זהב, 1972 בערך (אוסף משפחת ברנט, מוזיאון העיר חיפה)

מייק התגאה בהיותו חיפאי

צביקה ברנד, אחיו של מייק ברנט דיבר בהתרגשות רבה: "מייק חי 20 שנים מתוך 27 שנותיו בעיר חיפה, לא הרחק מהמוזיאון, ומבחינתי חיפה ומוזיאון העיר חיפה זה בדיוק המקום הכי נכון והכי מתאים לתערוכה. מייק טמון באדמת חיפה, ולכן החלטתי לתרום למוזיאון חיפה את כל המוצגים. מייק הופיעה על הבמות החשובות ביותר בעולם, הייתי המום מכמות האהבה והערצה לה זכה, אבל הוא אמר לי – 'הכי הייתי רוצה להופיע בקולנוע 'ארמון' בחיפה עם הגג הנפתח'. הוא היה גאה בחיפאיות שלו והדגיש זאת בכל תקופת חייו. אני רוצה להודות למוזיאון חיפה שהנציח את מייק בתערוכה הנהדרת הזאת".

יואב קוטנר, שדרן רדיו ויועץ לתערוכה של מייק ברנט (צילום: מתנסקי)

יואב קוטנר, שדרן הרדיו האגדי והיועץ המדעי לתערוכה, אמר:

ברנט עשה מהפכה מאוד גדולה, הצורה בה הופיע והתנהג על הבמה, היתה מאוד שונה ממה היה מקובל בארץ. בשבילי חיפה היתה מקום של הצנע לכת, זה היה חלק מהתרבות שלנו, ומייק ברנט עשה את זה אחרת. הפעם הראשונה שהתקרבנו לפופ ולזוהר היתה דרכו ובזכותו. הוא היה מבצע יוצא מן הכלל והותיר רושם עז על כולנו. אני מודה ושמח על הזכות להיות שותף בתערוכה הזאת.
יונה ברנד, אחייניתו מייק ברנט, תבור להט יו"ר מוזיאוני חיפה, קונסול צרפת בחיפה ליאורה עופר יו"ר חברת עופר ומליסרון, נועם סמל, מנכ"ל הבימה (צילום: מתנסקי)

"מייק לא ימות לעולם"

סטפן טולא, הקונסול הכללי של צרפת בחיפה אמר: "ראשית, תודתי לצביקה ויונה ברנד, על התרומה למוזיאון, זו מחווה נהדרת לישראל וגם לצרפת, ואני אומר זאת כיוון שאנחנו, הצרפתים, מנכסים אותו לעצמנו… ותודה לצוות המוזיאון על התערוכה המצוינת. מייק ברנט לעולם לא ימות, הוא בליבם של הצרפתים והישראלים, ובעיקר בלבם של הנשים… התערוכה מספרת באופן אישי וייחודי על חייו, שנגעו גם בחיינו, צרפתים וישראלים יחד". 

מימין: יפעת אשכנזי אוצרת התערוכה, יותם יקיר מנכ"ל מוזיאוני חיפה, סטפן טולא קונסול צרפת בחיפה, יונה ברנד אחייניתו של מייק ברנט, צביקה ברנד, אחיו של מייק וענבר דרור לקס אוצרת התערוכה והמוזיאון (צילום: מתנסקי)

יותם יקיר, מנכ"ל מוזאוני חיפה אמר:

לא במקרה התערוכה הזו מתקיימת כאן במוזיאון העיר חיפה ולא במקרה בחר צביקה ברנט שאוסף הפריטים האישיים של מייק ייתרם למוזיאוני חיפה. דמותו ושירתו של מייק ברנט קשורה בעבותות לחיפה.  כאן גדל, כאן שר לראשונה עם הרכב מוזיקלי שחלקו כאן עמנו הערב, כאן החל הסיפור המופלא, לכאן גם חזר מייק ברנט למנוחת עולמים. השירה של מייק ברנט נוגעת בלבבות מיליונים עד עצם היום הזה, אבל נדמה שכאן בחיפה, במיוחד. השירה של מייק ברנט, היא הזיכרונות שלנו. שלי. זיכרונות של מסיבות שישי, של ריקודי סלואו שבצופים לא אהבו, זכרונות של התאהבות ראשונה. התערוכה הזו היא של כולנו, אבל היא בראש ובראשונה שלך, צביקה ברנד. לצוות האוצרות, האוצרת הראשית ענבר דרור לקס, ואוצרת המשנה יפעת אשכנזי שחתומות על התערוכה – מגיעה תודה גדולה. על יצירתיות יוצאת דופן, על מקוריות מחשבה ועל טיפול רגיש בנושאים כואבים.

זמני פעילות:

א, ג, ד – 10:00-16:00
ה' – 10:00-18:00
ו' – 10:00-14:00
שבת – 10:00-16:00

מוזיאון העיר, שד' בן גוריון 11, המושבה הגרמנית, חיפה
טל' 04-9115888


צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מוזיאוני חיפה
מוזיאוני חיפהhttps://www.tmja.org.il
מוזיאוני חיפה - הינה חברה לתועלת הציבור (חל"צ) אשר הוקמה ב-23 בפברואר 1976 . מוזיאוני חיפה כוללים את המוזיאונים העירוניים הפרושים ברחבי העיר חיפה: מוזיאון חיפה לאמנות, והמרכז לאמנויות, מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, המוזיאון הימי הלאומי, מוזיאון העיר, מוזיאון מאנה כץ ומוזיאון הרמן שטרוק והמוזיאון לפרהיסטוריה. לפרטים נוספים: 04-8383554

כתבות קשורות לנושא זה

3 תגובות

 1. האם יש עדיין סיכוי שבתערוכה לזכרו של אמן שהתפרסם בצרפת, למד לדבר צרפתית, שר שירים בצרפתית, יהיה איזשהו אזכור של השפה הצרפתית, למשל בשם התערוכה, שהוא גם שיר שלו בצרפתית: A corps perdu, בכיתובים על מוצגים, או בכל דבר שייתן הרגשה שהוקדשה תשומת לב לאוהדים ואוהדות דוברי צרפתית שאולי יגיעו מצרפת לראות את התערוכה? אני מצטער מראש על כל אחד כזה שיגיע בהתלהבות וייפגע מההתנכרות אליו ולמקום בו מייק פרח ונבל.
  צביקה, סילבי עדיין בחיים ואולי תזמינו אותה? אחרי התרגומים?

 2. כל הכבוד לך מייק ברנט. בוקר טוב

 3. כחבר קרוב ביותר של מייק ברנט ז"ל נודע על אותו אירוע מהתקשורת, והחלטתי להגיע בכדי להיות נוכח עם עוד חברים נוספים של מייק מאותה תקופה בלתי נשכחת, כאשר מייק ואני התחלנו לשיר ממש עוד באותו יום, ומאז עברנו וביחד כברת דרך מעניינת ומלאת חוויות מרובות שעד היום איש לא ידע עליהם, אך כל מספרי הסיפורים למיניהם פיזרו סיפורים וללא כל כיסוי, כאשר סיפורי האמת הרבים אודות מייק ברנט נשארו אצלי ואצל חברנו היקרים שחלקם עוד בחיים. סיפור ההצלחה של מייק החל ממש ממני, כאשר מסרתי העברתי אליו את ההצעה המיוחדת שקיבלתי מבעלי מועדון הלילה בטהרן להופיע במועדון, והיות ולא יכולתי בגלל חוזה שהיה לי עם מועדון הלילה של מלון דן תל אביב, נאלצתי להישאר בארץ, ושם כבר החלה הקפיצה של מייק לתהילה.
  אני אישית התאכזבתי מערב הפתיחה של התערוכה ולווא דווקא ממגוון המוצגים של מייק, אלא מכך שהבמה הוקמה במיוחד עבור נואמים שאין להם מושג על חייו של מייק מרגע היותו זמר ובהמשך בגדולתו ! רוב הנואמים כלל לא הכירו את מייק בחייו, והעלו בנאומיהם נושאים שסופרו והועלו בזמנו במדיה ומבלי ביסוס ממשי.
  חבל מאוד שבאותו מעמד של הפתיחה לא העלו לבמה זמרים וזמרות בכדי שישירו חלק משיריו המפורסמים של מייק ברנט ז"ל.
  והנושא הזה פגם בערב שיכול היה להיות ערב משולב וכה מהנה.
  בכל מקרה לפחות אני יכול לומר על עצמי, שאת תרומתו כחבר קרוב של מייק, הספקתי לתרום בהקמת שדרות על שמו ותזכרו של מייק ברנט ז"ל
  ועל הספקתי לקבל גם תעודת הוקרה מרגשת מראשת העיר חיפה עינת קליש.
  בכל מקרה זכרו של חברי היקר מייק ברנט ישאר אצלי לעד.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

רעשים נשמעים מבתי הזיקוק של בז״ן • עבודות תחזוקה

(חי פה) - תושבי חיפה התלוננו בימים האחרונים 20-22/5/24 על הדי רעש מבתי זיקוק. קבוצת בז״ן - עבודות תחזוקה תקופתיות. הודעה לתושבי מפרץ חיפה מקבוצת...

שיא משתתפים: שמונה שחיינים עולים לאליפות אירופה • הישג ענק למכבי חיפה

שיא משתתפים שקבעו קריטריון לאליפות אירופה בבלגרד - "ההשקעה הגדולה הניבה פירות, שיעניקו לשחיינים שלנו עוד מוטיבציה להמשיך". במכבי חיפה כרמל גאים נוכח ההישג של...

האתלטית סיון אוירבך • שיא ישראלי בריצת 1,500 מטרים

בצל האירועים במדינה, רגע נחת שסיפק ביום שבת 18/5/24 אגודת מכבי חיפה כרמל עם שיא ישראלי השייך לאתלטית, סיון אוירבך בריצת 1,500 מטרים. האתלטית...

הנחיות להדלקת מדורות ל״ג בעומר בטירת כרמל

עיריית טירת כרמל ערוכה לאירועי ל"ג בעומר במסגרת היערכות עיריית טירת כרמל לאירועי ל"ג בעומר, הוחלט כי השנה תותר הבערת מדורות ביום החג, ראשון, 26.5.24....

כרם מהר״ל • סיור בבית הכי אקולוגי בישראל • יום שישי 24/5/24

עיריית טירת כרמל מזמינה את התושבים לסיור בכרם מהר״ל, הבית הכי אקולוגי בישראל. הסיור יתקיים ביום שישי 24/5/24 בשעות 10:00-14:00, ברחוב החאן 11 כרם...