התחדשות עירונית בחיפה – תמונת מצב – פברואר 2017

נמל חיפה – שנה טובה – WB

map.jpg

04 – מפת ההתחדשות העירונית

התחדשות עירונית

יש לא מעט סיבות להתחדשות עירונית, אבל שתי המרכזיות הן ללא ספק העלייה הדרמטית במחירי הנדל”ן בחיפה והצורך בממ”דים ובחיזוק מבנים שנבנו עד לשנת 1980.

הסטודיו – הרשמה לסדנאות

03_-_בית_בשיפוץ_בחיפה._צילום_-_ירון_כרמי_-_חי_פה.jpg

בית בשיפוץ בחיפה. צילום – ירון כרמי – חי פה

פריחת התמ”א


אם עד שנת 2000 זוג צעיר היה יכול לרכוש דירת 4 חדרים ברמות ספיר, נווה שאנן, זיו או רמת אלון במחיר שנע בין 600,000 ש”ח ל – 800,000 ש”ח, כיום מחירי הדירות בשכונות אלה מטפסים מעל 1,200,000 ש”ח וצעירים רבים אינם יכולים לרכוש דירות.
בנוסף, בחיפה יש בניינים רבים, שנבנו עד שנת 1980, מה שאומר שאם תהיה רעידת אדמה בעיר הם עלולים להתמוטט ולא לספק הגנה לדיירים בבניין. קבלנים רבים הבינו שבתקופה שמחירי הנדל”ן כל כך גבוהים זה יכול להיות המוצא שלהם, והתחילו לעסוק בתמ”אות.

בתמ”א 38 כל הצדדים אמורים לצאת נשכרים. בעלי הדירות מקבלים בד”כ מרפסת, ממ”ד, חדר נוסף או מעלית בהתאם להסכם עם הקבלן. הקבלן משפץ את כל הבניין ומוסיף יחידות דיור, אותן הוא מוכר. יש רחובות בחיפה בהן ניתן לראות כמות גדולה מאוד של תמ”אות ופרויקטים של פינוי בינוי (בהם הקבלן בונה מחדש את הבניין ובעלי הדירות חוזרים לבניין חדש ולדירות בד”כ גדולות יותר). בד”כ מדובר בשכונות באחוזה ובכרמל בהן ערך הדירות הגבוה, ולכן לקבלנים משתלם לעשות את הפרויקטים.

היום, 23/2/2017 יתקיימו שני כנסים בנושא. הציבור מוזמן:


בתשלום:


כניסה חינם:

התערבות העירייה בשכונות החלשות


לצד שכונות בהן ערך הנדל”ן גבוה ומשתלם לקבלנים לשפץ את המבנים, נמצאות השכונות החלשות, בהן מחירי היעד לדירות הם נמוכים והרווח הצפוי לקבלנים, בהתאם. בשכונות אלה העירייה הפכה גם להיות שחקן משמעותי בהתחדשות העירונית, במהלך השנים האחרונות. בשכונות קריית אליעזר וקריית אליהו דיווחה עיריית חיפה על תכנית התחדשות עירונית בשיתוף משרד הבינוי, במסגרתה ייבנו בניינים חדשים. זו הדרך היחידה לשפר את מראה הבתים ולהבטיח את חיזוקם, מכיוון שכלכלית לא משתלם לקבלנים לעשות שם פרויקטים ללא תקצוב עירוני.

שינוי מורגש בשכונת רמז


כשמסתכלים על השינוי שעוברת חיפה בעקבות הפרויקטים של ההתחדשות העירונית ניתן רק להצטער על כך שהם לא נעשו קודם. שכונת רמז, לדוגמה, הייתה מוזנחת, ומי שבא לגור בה עשה זאת מחוסר ברירה. היום כאשר עוברים בשכונה, ניתן לראות בנקל כי כמות הבניינים החדשים גדולה מאוד והדבר שינה לחלוטין את פניה של השכונה. בנוסף, אם חלילה נצטרך לבחון את חוזק המבנים בחיפה, ללא ספק מי שגר בבניין שעבר התחדשות עירונית, ייצא נשכר.

צוות עירוני


עיריית חיפה הקימה צוות עירוני מיוחד העוסק בנושא ההתחדשות העירונית. בראשו עומדת ראש תחום התחדשות עירונית ותכניות אורנה מור. הצוות מרכז את הפעילות התכנונית בתחום ההתחדשות העירונית בעיר חיפה- ומטפל בקידום פרויקטים במסלול פינוי בינוי ועיבוי, ובתכניות מתאר להתחדשות עירונית.

בתחומי חיפה נמצאים כיום 12 מתחמי התחדשות עירונית המוכרזים על ידי הממשלה, ושלושה מתחמים עירוניים גדולים במסלול תכניות מתאר להתחדשות עירונית (שכונות החוף, קריית אליעזר – קריית אליהו , קרית חיים מערבית). באתר העירייה נכתב כי במתחמים מוכרזים, הכרזת הממשלה מקנה פטורים והקלות במיסוי, וכרוכה בטיפול מול משרד הבינוי והשיכון בהתאם לקובץ התקנות המרוכז באוגדן המידע לרשויות המקומיות – פינוי בינוי, ועדכוניו,ובהתאם לקובץ התקנות המרוכז באוגדן המידע לרשויות המקומיות – עיבוי, ועדכוניו.

למימוש עסקת פינוי -בינוי דרושה הסכמת כל בעלי הדירות בבית משותף.

מה שמייחד את ההתחדשות העירונית הוא שהיא מאפשרת לשכונות מוחלשות לעבור מתיחת פנים בעלות מינימלית לתושבים, שידם אינה משגת לשפר את החזית העירונית ואת ביתם. בנוסף, יזמים וקבלנים לא היו לוקחים חלק בפרויקטים ללא ההתערבות העירונית בגלל שלא צפוי מהם רווח כלכלי גדול.

קריית אליהו וקריית אליעזר

לפני מספר שנים ההתחדשות העירונית בקריית אליעזר עלתה מדרגה בעקבות פינוי האיצטדיון.
פינוי האיצטדיון אפשר להקים מאות דיור יחידות דיור בשכונה.

תכנית [ח”פ/2370] כוללת שתי שכונות: קריית אליעזר וקריית אליהו. את התכנית יזמה עיריית חיפה בשיתוף משרד הבינוי.

  • הקבלן שולח מחתימים ומסמן את השטח כשלו
  • התארגנות של תושבים
  • העירייה הכריזה על מתחם התחדשות עירונית בשכונות נווה דוד וקריית אליעזר

רמז – שכונת הפינוי בינוי עיבוי תמ”א 38

חביבה רייך – בפרויקטים של פינוי בינוי דיירים שהחזיקו בנכסים ישנים מכפילים את ערך הנכסים ומקבלים דירות ראויות למגורים. המגדלים החדשים עומדים בתקנים של עמידות לרעידות אדמה. בדרך כלל נבנים מגדלי דירות ביחס של 1:3 ומעלה. כך מתאפשר ציפוף מרכזי הערים. חניות נבנות בדרך כלל בחניונים תת קרקעיים וכך משתפר מצב החניה בעיר.
תוספת הדירות במרכז העיר מתאפשרת ללא צריכה של עתודות קרקע ירוקה.

ברל כצנלסון – התכנית אותה יזמו עיריית חיפה ומשרד הבינוי השיכון הינה תכנית התחדשות עירונית שאושרה בסוף שנת 2011 וקודמה לביצוע על ידי חברת פרשקובסקי. מדובר במתחם התחדשות ראשון אשר קודם ביוזמת בעלי הנכסים במקום, שפנו לעירייה בבקשה כי תפעל להכללת המתחם בתכנית הממשלתית להתחדשות עירונית.
במסגרת התוכנית יהרסו 7 בנייני רכבת שאינם עומדים בתקן רעידות אדמה ואינם כוללים מיגון דירתי. במבנים אלה 126 דירות שנבנו בשנות ה – 50 של המאה הקודמת בשטח ממוצע של 50 מ”ר.
במקום השיכונים הישנים יבנו שבעה בניינים חדשים – ארבעה מהם בגובה 15 קומות ושלושה בגובה 9 קומות. בסה”כ יבנו במתחם 486 דירות מרווחות ומודרניות שיכללו חנייה, מחסן ומרפסות.
המבנים יוקמו על פי התקנים המחמירים לרעידות אדמה, ויכללו ממ”דים, מעליות וחניות וייבנו תוך הקפדה על חזות השכונה ופיתוח שטחים ציבוריים לרווחת דיירי השכונה כולה. במסגרת זו תכשיר החברה שבעה וחצי דונם של שטחים ירוקים וגינות ובהם פארק מרכזי בשטח של 3 דונם.

ראש העיר יונה יהב: מתחם ברל כצנלסון הינו חוליה נוספת בתהליך ההתחדשות העירונית המתבצע בשכונת נווה שאנן, אותו מובילה המחלקה לתכנון עיר בעיריית חיפה – בהמשך למתחם חביבה רייך בו מוקם בימים אלו המבנה החמישי במסגרת פרויקט עיבוי בינוי.

נווה דוד, שפרינצק, עין הים


בעלי דירות בשכונת שער עליה,קרית שפרינצק תחתונה ועין הים הוזמנו להשתתף בכנס ציבורי בנושא תכנית להתחדשות שכונות החוף (חפ/2350 בתהליך שיתוף ציבור בתכנון.

בכנס השתתפו ראש העיר יונה יהב, מ”מ וסגנית ראש העיר חדוה אלמוג, מנהלת אגף תכנון עיר אדר’ ורדה ליבמן ,נציג משרד הבינוי והשיכון אילן טייכמן,ראש צוות התכנון פרופ’ יגאל צמיר וד”ר עמליה רימלט – יועצת חברה ושיתוף ציבור.

בת גלים – פינוי בינוי


בחודש דצמבר 2014 הכריזה הממשלה על פרויקט התחדשות עירונית במסלול פינוי בינוי לבתים מתנדבים מהמתחמים חיל הים ורחוב העלייה בבת גלים. עד עכשיו נערכו 3 מפגשים עם התושבים, כיון שהפרויקט נערך תוך כדי שיתוף ציבור. במפגש האחרון נכחו 200 מבעלי הזכויות במתחמים. נציגי העירייה הסבירו לתושבים את החוזה עליו הם עתידים לחתום ואת מסגרת הזמן (6 שנים) במהלכן הם יהיו פטורים מתשלומים כגון מס שבח, מס רכישה והיטלי השבחה.

הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB

כתבות נוספות עוד מאותו הכתב

תגובות

בטעינה...