שדה תעופה בצפון – יהיה או לא יהיה? סערה בוועידת המפרץ לאזוריות בחיפה

ועידת המפרץ לאזוריות 2023 (צילום: אלעד גרשגורן)

חילוקי דעות סביב הקמת נמל תעופה בינלאומי בצפון בוועידת האזוריות

כזכור, שרת התחבורה הקודמת, מרב מיכאלי מינתה צוות מיוחד על מנת שיבחן את האפשרויות להרחבת קיבולת תנועה אווירית בין לאומית לישראל וממנה. בוועידת המפרץ לאזוריות 2022 שהתקיימה בחיפה, אמרה מיכאלי כי אינה שוללת הקמת שדה תעופה בינלאומי משלים בחיפה והדגישה כי בישראל צריך וחשוב להקים שדות תעופה משלימים, אחד בצפון ואחד בדרום, ולשם כך הוקם הצוות שבוחן חלופות להרחבת הקיבולת לתנועה האווירית הבין לאומית.

הבוקר (ג' 21/3/23) בדיון "עתיד מפרץ חיפה, חזון מול המציאות", בוועידת המפרץ 2023, הסביר יואב צוקרמן, דירקטור נמל המפרץ, כי עוד לפני קום המדינה זיהו הבריטים את הפוטנציאל הגלום בנמל חיפה ובנו את התשתיות הראשונות והחשובות שעד היום משתמשים בהן. בנוסף סיפר על ייבוש הים לשם הקמת תשתיות נוספות והעלה אף את האפשרות להקמת שדה תעופה ימי.

צוקרמן ציין כי עלות דונם ביבשה הוא 4 מיליון שקלים, בעוד עלות דונם בים הוא מיליון אחד בלבד, כלומר החלופה בים זולה ב-3 מיליון, ולכן, לטענתו, אין כל סיבה לא להתחיל.

יואב צוקרמן מנהל נמל המפרץ (צילום: אלעד גרשגורן)

"תעשו כבר משהו, תבנו כבר"

מירה שוורץ, חברת הנהלה ומרכזת קורסי גישור בלשכת המסחר והתעשייה, שאלה את צוקרמן מתי זה יקרה, כי כבר מדברים כבר שנים על שדה תעופה באזור וכלום לא קורה. צוקרמן השיב שישנם תכנונים רבים ונבחנות אפשרויות שונות, ביניהן נמל תעופה ימי, כאמור, וגם נמל תעופה באזור טירת כרמל.

עוז כ"ץ, ראש מינהל התעשייה במשרד הכלכלה הוסיף: "פיתוח אזור המפרץ הוא הפרויקט הכי שאפתני שמדינת ישראל לקחה על עצמה. בשל התשתיות הטובות בחיפה, הקירבה של נמל המפרץ לטכניון וכן הרכבלית החדשה, הביאו לכך שכעת נמצאת בתכנון מתקדם הקמת פארק הייטק חדש, שיפתח אפשרויות לתעסוקה ולמשרות רבות בצפון". לדברי כ"ץ, בספטמבר 2023 אמור להתפנות אזור תמ"א 75.

ראש עיריית קריית ביאליק שהשתתף בפאנל, אמר: "לא נאפשר להפוך אותנו לפח הזבל של שדות התעופה הרצליה ותל אביב. נתנגד להארכת שדה התעופה בחיפה ב-100 מטר".

דוקורסקי הביע את התנגדותו הנחרצת לתוכנית תת"ל 80 א' להרחבת שדה התעופה בחיפה, שבסיסה הארכת המסלול הקיים של שדה התעופה בחיפה ב-100 מטרים.

פאנל בנושא נמל תעופה במפרץ (צילום: דוברות ביאליק)

ראש עיריית קריית ביאליק, אלי דוקורסקי:

"התוכנית לא תאפשר שימוש בשדה התעופה לטיסות בינלאומיות ותיתן מענה אך ורק למטוסים הקטנים בהם 10 נוסעים בלבד. מאידך הארכת המסלול תפגע בתושבי האזור   מבחינת רעש, מטרדים סביבתיים ויכולת פיתוח האזור. לא נאפשר להפוך אותנו לפח הזבל של שדות התעופה הרצליה ותל אביב".

דוקורסקי טען כי הרחבת השדה לטובת המטוסים הקטנים שיהיו היחידים שיוכלו לטוס, תביא לכך שכל הרשויות הסובבות לא יוכלו לקדם כל תוכניות בנייה לגובה ולפיכך  לא יוכלו לקדם כל בניה עתידית.

הגיבו כאן לכתבה

7 תגובות
 1. צביקה ג אמר/ה

  הארכת השדה תעופה רק יעשה טוב לעיר חיפה ושכונותיה מבחינה כלכלית, ייצר מקומות עבודה חדשים, יגדיל תיירות לעיר חיפה ממנה ואליה, ועוד ועוד.

 2. חיפאית אמר/ה

  יאללה שדה תעופה בחיפה
  הגיע הזמן

 3. יהושע בן נון אמר/ה

  מה ההיגיון להתנגד להקמת אי בים שישמש כשדה תעופה? זה לא ירעיש לאף אחד ולא ימנע בניה לאף רשות מקומית. ההצעה הזו שהועלתה הכי מתקבלת על הדעת.

 4. רפי רפול - חסון.חיפה❣.עיתונאי אמר/ה

  זה חשוב שיהיה לצפון שדה תעופה. המשך יום מהנה

 5. אלכסיי אמר/ה

  דוקורסקי צודק !

 6. אפילו לשם קליש לא הגיעה? אמר/ה

  מישהו ראה אותה בשנה וחצי האחרונות?
  אולי הרווחה צריכה לקפוץ לביקור?

 7. מתי אמר/ה

  צוקרמן לא בדק כמה עולה להרים מסלולים בתוך דונם של מים עמוקים….
  זה אחד הדברים היקרים והמורכבים.

הגיבו כאן לכתבה