שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

ד"ר איל בראון – רופא בכיר, מוסיקולוג מופלא ושוחר תרבות

ד"ר איל בראון, מנהל מחלקה פנימית ח' ורופא בכיר...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

האריה מגן החיות בחיפה התמוטט אל בריכת המים בעודו מפרכס לעיני המבקרים

(חי פה עם בעלי החיים) – האריה יאגו מגן החיות הלימודי בחיפה כבר בן 19.5, גיל מבוגר יחסית לאריה, אם כי בשבי יכולים אריות לחיות גם שנים רבות יותר. אך לאחרונה נחלש יאגו מאוד ואמש (שבת) התמוטט ונפל אל מי הבריכה שבכלובו בגן החיות. המראה, כך מספרים אנשים שהיו עדים למקרה, היה קשה ומכמיר לב. מבקרים ששהו במקום באותה העת דיווחו כי מראהו של מלך החיות המפואר כשהוא חלש כל כך, סובל מהתכווצויות ומרעידות וחסר אונים היה קשה מנשוא.

האריה יאגו מנסה לצאת מהבריכה (צילום: מבקר בגן החיות)

האריה יאגו, שהועבר מהספארי ברמת גן לגן החיות הלימודי בחיפה בשנת 2015 במקום האריה סימבה שנפטר, סבל מבעיות חברתיות קשות, זאת בעקבות סיפור האהבה המיוחד והעוצמתי שהיה לו עם הלביאה המבוגרת שיר, שננטשה על ידי חברותיה הלביאות האחרות. סיפור אהבתם של יאגו ושיר התפרסם בשנת 2013 לרגל יום האהבה.

במשך כל השנים בהן שוהה יאגו בגן החיות בחיפה הוא חיי בדידות. לאחרונה, בשל זקנתו, הפך חלש, כאוב ומדוכא. אתמול, שבת 25/2/23, הגיע מצבו לשיא, או נכון יותר לומר שיא השפל אליו נקלע מלך החיות החיפאי, החזק והחסון, שגופו בגד בו בשל גילו. יאגו סבל מרעידות ומהתכווצויות ולא יכול היה לעמוד על הרגליים. הוא קרס ונפל לבריכה לעיני המבקרים, שכאב להם לראות אותו במצב הזה. יאגו נפל לבריכה ולא היה מי שיחלץ אותו ולמעשה היה בסכנת טביעה. לאחר יותר משעה הצליח לצאת בכוחות עצמו. המראה הקשה נחרט בראשם של המבקרים, כך סיפרו, כך גם מראהו הפיזי הרעוע ומבטו העצוב.

האריה יאגו עצוב וכאוב (צילום: מבקר בגן החיות)

יאגו המאהב שוויתר על הכתר ועל ההנהגה, כפי שפורסם בשנת 2013, היה בזמנו רק בן 8 כשהלביאה שיר היתה כבר לביאה בוגרת בת 18. בשל גילה המתקדם, חברותיה הלביאות התנכלו לה והותירו אותה בודדה. יאגו הצעיר והחזק שהיה מנהיג להקת האריות, החליט לוותר על הכתר כדי לתת לשיר כתף ולתמוך בה. בהתחלה התפתחה בין השניים ידידות, שהתפתחה אח"כ לחברות קרובה עד שחלקו בתאי השינה. לאחר מכן התחיל בין השניים קשר האהבה האמיץ שהפריד בינם לבין יתר הלהקה, זאת לאחר שיאגו החליט לא לצאת כבכל בוקר אל החצר. הוא נשאר בתאו להחליף שאגות עם שיר – ובכך סימן ללביאה הבודדה שהוא מקריב את הנהגתו כדי להיות עמה.

בשנת 2015 כאמור, יאגו הועבר לגן החיות בחיפה לאחר שבספארי התבודד ולא הסכים ליצור קשר עם האריות האחרים שבעדר. עם הגיעו לגן החיות בחיפה ניסו לחבר אליו את שתי הלביאות גאיה וגוב, חיבור שלא צלח בשל אופיו המיוחד, שגרם להן לתקוף אותו ולהעמיד את חייו בסכנה. על כן הוחלט להניח ליאגו לחיות כרצונו לבדו, כשהוא חולק את החצר הגדולה ברוטציה עם הלביאות.

יאגו בימים טובים יותר (צילום: צבי רוגר עיריית חיפה)

בשמונה השנים האחרונות יאגו כאמור חיי בבדידותו, אך זכה לטיפול המסור ולאהבה מצוות גן החיות, בזכותם הגיע לגילו המופלג. אלא שכפי שנודע לחי פה, בשנה האחרונה הדרדר מצבו. אמנם הוא זקן וחלש וסובל מבעיות זיקנה שגרתיות ותואמות לגילו, אך אמש חווה התמוטטות שהיא ככל הנראה מעבר לבעיותיו הרגילות.

אתמול (שבת 25/2/23) יאגו לא היה במיטבו, הוא היה חלש מאוד וסבל מרעידות ומכיווצים ובעת ששהו מבקרים במקום, ראו אותו מתמוטט ונופל לתוך הבריכה. בשל חולשתו התקשה נאריה האומלל לצאת מהבריכה, ולקח לו יותר משעה לחלץ את עצמו ולצאת, עד כדי שהיה בסכנת טביעה.

לחי פה נודע כי הווטרינרית של גן החיות לא הגיעה לטפל באריה וגם ממלא מקומה לא הגיע לטפל באירוע. לבסוף הזמינו את וטרינרית גן החיות של קריית מוצקין, לאחר שהאריה סבל במשך זמן רב.

האריה יאגו עצוב וכאוב (צילום: מבקר בגן החיות)

מגן החיות הלימודי נמסר לחי פה בתגובה:

"יאגו הינו אריה מבוגר מאד, כבן 20. אתמול (שבת 25/2/23) חווה התקף, שעל פניו נראה כסוג של פרכוס, שנמשך זמן קצר ושאת נסיבותיו אנו בודקים. יאגו הגיע אלינו מהספארי ברמת גן לאחר שנדחה מהלהקה שם. כמו אריות נוספים החיים היום בגני חיות החברים בארגון גני החיות האירופי, הוא חלק מתוכנית ניהול אוכלוסייה למינים בסכנת הכחדה, אולם בגילו המופלג הוא לא יוכל להצטרף לקבוצת לביאות ולהתרבות".

במענה לשאלותינו נמסר עוד מגן החיות:

 1. הטיפול ביאגו מסור כמו שהיה תמיד, והוא עובר בדיקות והערכות תקופתיות של מצבו הרפואי והגופני כפי שנדרש מפרט בגילו. באופן מצער, זקנה אינה נראית טוב, גם אצל בעלי חיים, אולם הדבר לא קשור לטיפול ביאגו.
 2. מאז האירוע אתמול, שהיה לא צפוי וללא סימנים מקדימים, נמצא יאגו בתהליכי אבחון שצפויים להימשך עוד זמן מה, אם כי יש סיכוי סביר כי הדבר קשור בצורה זו או אחרת לגילו המבוגר. בשלב זה חזר יאגו לעצמו, אך הוא עדיין נשאר סגור וכך יישאר גם בלילה, לצורך התאוששות ומעקב.
 3. על מנת לתת מענה מיטבי, בכל זמן ומצב לגיבוי וטרינרי, יש לגן החיות אפשרות לקרוא למספר וטרינרים שונים והפעם הוזעקה וטרינרית מגן החיות בקריית מוצקין שהייתה זמינה והיתה יכולה להגיע תוך זמן קצר, כפי שאכן קרה. לשמחתנו יאגו לא נזקק לטיפול רפואי אתמול, והיום נראה שחזר לעצמו והוא מאושש.
 4. כפי שנאמר קודם, יאגו בילה את הלילה בהתאוששות והשגחה. ככל שמצבו יאפשר זאת, מחר הוא יצא שוב לחצר התצוגה, אחרי שליתר ביטחון בריכת המים רוקנה ורופדה בקש, ותהליך האבחון של הגורם לאירוע מאתמול יימשך.

הילה לאופר, חברת מועצת העיר, מסרה לחי פה

גן החיות, הכתם של חיפה, צריך להיסגר!
איך אנחנו אוהבים לקרוא על סיפורי חברות רומנטיים ולעשות האנשה לבעלי חיים אבל האמת שאין שום רומנטיקה להיות כלוא בכלוב כל חייך!

יאגו החליט לוותר על הכתר, נו באמת…

סיפורים מפוברקים שנועדו למשוך את הציבור למקום פסול! והציבור ברובו מבין שמה שהוא רואה פסול, נכנסים עם חיוך ויוצאים עם תחושת אי נוחות כאשר רואים את סבלן של החיות. גן חיות מפואר ככל שיהיה, הוא עדיין כלוב וכלא לכל חייהם של בע"ח שלא עשו רע לאף אחד.

אפילו רוצחים ואנסים מקבלים חנינה. חמור מאוד שאין ווטרינר למקרי חירום כאלו! איך ייתכן שהאומלל הזה שוכב שעה ואין מי שיעזור לו?
זה פשוט אבסורד וכשל גדול מאוד שאין מענה רפואי לבעלי החיים הכלואים שם.

לצערי ראש העיר הנוכחית לא עשתה דבר בכדי לקדם את סגירת גן החיות, מקווה שראש העיר הבא ישכיל להבין שאין מקום לצער בעלי חיים הזה בחיפה ונוכל לעבוד בשיתוף פעולה עד לסגירת הגן.

הילה לאופר (צילום: עיריית חיפה)
הילה לאופר

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

137 תגובות

 1. גן החיות בחיפה צריך להיסגר דחוף. שבת שלום

 2. כל הכבוד לך הילה לאופר
  פשוט צודקת בכל מילה שלך
  כאב לי ליראות את האריה במצב שהיה.
  וכן.. גן חיות לא אמור להיות מקום נחמד
  צריך לסגור אותו עכשיו

 3. כברמת גן תמצאו שטח גדול יותר לא חסר בחיפה תצרו ספרי מדהים אחד היפים והחשובים כמובן וטרינר קבוע חיות קימות לא ניתן להשיבם לטבע. נחל סעדיה מושלם כמו באפריקה במראה ספרי נחל סעדיה …וניתן ליצור תוכניות לשלב התנדבות של תלמידים מבתי הספר תוכנית לימודית משלבת נוער וקשישים יחדיו מעשיר אותם מפרה.

 4. חיי סבל ארוכים לאריה, חיית בר שזקוקה למרחבים נהיה "מראה קשה למבקרים".. שיתביישו שהגיעו לגן הארור הזה

 5. יש מספיק חיות אדם חוליגנים עדיף לכלוא אותם במקום

 6. גן חיו המצאה מעוותת של האדם! בעלי חיים חיבים להיות בסביבתם הטבעית.

 7. אם יסגרו את גני החיות לאן יקחו את החיות? בחזרה לטבע? הם לא ישרדו שם. לפחות בגני החיות הם מקבלים מזון וטיפול רפואי.

 8. עד מתי יחיו יצורים מדהים כאלה באיזה כלוב מחורבן וקטן לצרכי בידור של אנשים???!!!! למה לא לתת להם לחיות ביחד בספארי במקום פתוח וגדול????

 9. הגיע הזמן לסגור את גן החיות של חיפה -ביקרתי בגן עוד כילדה לפני למעלה מ 50 שנה וכבר אז הבנתי שהמקום לא ראוי. הבחנתי במצוקה ובעצב של בעלי החיים – ראיתי אפרוחים חיים מוטלים על הרצפות מחכים למותם ובעלי חיים שוכבים בכלובים קטנטנים כמו זומבים עם מבט ריק בעיניים וחוסר תיקווה
  לא סביר שעברו כול כך הרבה שנים ודבר לא השתנה – בבקשה תתקדמו ותסגרו את המקום – כתם לעיר חיפה

 10. האדם ברובו הוא החיה הכי אכזרית וחסרת התחשבות שיצר הטבע

 11. גן חיות זה עסק למטרת רווח של העירייה ולא למטרת רווחה של החיות

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

פריחת החמנייה – צהוב עולה

חודש יוני 2024 ושוב צבע צהוב עז נותן את אותותיו בשדות עמק יזרעאל והקריות. ג'יימס הנרי לי האנט, עיתונאי ומשורר אנגלי שנולד במאה ה 18...

גבר נמשה מהמים מחוסר הכרה בחוף בת גלים

nמד"א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בת גלים 15/06/24 בשעה 10:15 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל, על גבר שנמשה מהמים מחוסר...

הפגנה נגת ממשלת נתניהו בקריאה לבחירות עכשיו – שבת 15/6/24

(חי פה) - על רקע כשלון ממשלת נתניהו-בן גביר-דרעי במגוון רחב של תחומים וביניהם הביטחון, הכלכלה, לכידות החברה הישראלית, השיוויון בנטל ועוד, נמשכות ההפגנות...

כיבוי רכב בוער ברחוב עבאס בחיפה

מכבאות והצלה נמסר לחי פה: הלילה (בין שישי לשבת 15/6/24), צוות לוחמי אש מתחנת חיפה, בפיקודו של רס''ר טל איזנבנד, פעלו ברחוב עבאס שבחיפה שם...

שייט בתעלות של ברייר-צרפת עם יין קר וגבינה ריחנית: ניקוי ראש בסגנון צרפתי • סיפור מסע

עמק הלואר. הרבה מים, הרבה ירוק, עצים ושיחים כמו שאירופה יודעת לתת עם מזג האוויר הקריר והשמש המלטפת שמגיחה מדי פעם מבין העננים. העיירה...