הגיע הזמן לנקות את ארצנו מלאה הפסולת

גם בחיפה "התברכנו" במפגעי פסולת חמורים. בואדיות חיפה לא נדיר למצוא אשפה רבה שהגיעה בעיקר בסחף מרחובות העיר, אך גם מצבורי פסולת בניין

פסולת בחוף הכרמל (צילום: רותי בנין)

כאדם שאוהב לטייל את ארץ ישראל לאורכה ולרוחבה, אני יכול להעיד על שתי התרשמויות. האחת, יש לנו ארץ מדהימה ויפיפה, שהנה מיוחדת במינה (טיילתי גם לא מעט בחו"ל כדי לגבות את אמירה זו.) השנייה, הארץ שלנו מלאה בפסולת מכל הסוגים והצורות. מזבל של מטיילים דרך זרימות ביוב ועד פסולת בניין, נדמה לעתים כי לא נותרה ולא חלקה אחת טובה שאינה גדושה בזבל.

הקליקו על התמונה לצפייה בווידאו

ערימות פסולת בכל מקום בארץ היפה שלנו.ביערות ובמעיינות, בכל רחבי הטבע. ברחובות ובשכונות, בכל רחבי הערים.ארץ ישראל היפה שלנו מלאה בזבל ואין כמעט פיקוח ואכיפה כלל. וכתוצאה מכך, רעלים מתפזרים באוויר שאנו נושמים, במים שאנו שותים, וביבשה עליה אנו חיים.חייבים כאן מהלך לאומי למלחמה בתופעה!אחרת לא תישאר בישראל חלקה אחת טובה.המשרד להגנת הסביבה נטול את האמצעים האמיתיים למלחמה בפסולת הבלתי חוקית. זאב אלקין Zeev Elkin רק נכנס לתפקיד השר ואני קורא לו לקחת אחריות! ראש ממשלת ישראל Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו ומשה כחלון, אילו תקציבים העמדתם השנה לטובת המלחמה בהשלכת הפסולת בטבע? מפסולת בניין ותעשייה ועד זבל ממטיילים, מה עשיתם? מה ניסיתם? כיצד מספיקים רק קומץ פקחים על ארץ שלמה? אם היה כאן גל הצתות ביערות, האם לא הגיע הזמן להגביר את הפיקוח על מה שקורה בשטח?אנא עזרו ושתפו. אני מאמין שנצליח להוציא מהם תשובה ופעולה אמתית.אביב לביא הצינור החברה להגנת הטבע ערוץ 20 מעריב אונליין Maariv Online Haaretz הארץ ידיעות אחרונות Yedioth Ahronoth אדם טבע ודין אזרחים למען הסביבה مواطنون من أجل البيئة מנקים את הגליל מפסולת בנין חי-פה, אתר התושבים של חיפה רוטר.נט – סקופים וחדשות חדשות כיכר השבת וואלה! חדשות Nir Hasson

‎Posted by Omri Shaffer on‎ שבת 21 ינואר 2017

 

למה זה קורה? מהרבה סיבות. לעתים, כמו במקרה של ואדיות חיפה, רוב הזבל נסחף מהשכונות באמצעות הרוח וסחף המים בימי גשם. במקרים אחרים מטיילים עצמם הם אלה שמשליכים את הזבל בטבע. אך המפגעים החמורים ביותר מגיעים מענף הבנייה. קבלנים משליכים פסולת בניין בטבע, ולעתים בשצ"פים עירוניים או בשדות חקלאיים. גם פסולת תעשייתית מוצאת את דרכה אל הטבע באותן דרכים. וכל זאת כדי לצמצם את עלויות הפינוי.

גם בחיפה "התברכנו" במפגעי פסולת חמורים. בואדיות חיפה לא נדיר למצוא אשפה רבה שהגיעה בעיקר בסחף מרחובות העיר, אך גם מצבורי פסולת בניין. פסולת בניין רבה מושלכת היישר מאתרי הבנייה אשר נמצאים על קו הממשק עם הטבע, אך הפיקוח העירוני לא עושה דבר כדי להילחם בתופעה. מכל אלו, אתר הפסולת החמור מכל התגלה בנחל סעדיה. שם ציר פתוח לכל אפשר גישה לאתר טבע עירוני בו הושלכו טונות של פסולת רעילה, הכוללת אסבסט רב. בפברואר האחרון יצאנו צוות חי-פה לשטח במסגרת אירוע של החברה להגנת הטבע במקום, וסיקרנו את המפגעים. התוצאות המזעזעות מוצגות בכתבה כאן (לצד יופיו של נחל סעדיה):

העירייה התחייבה לסגור את אתר הפסולת הבלתי חוקי, ובפברואר הקרוב במלות שנה לכתבה, נצא לבדוק את הביצוע.


לעיון נוסף: גם כאן יש עדות למה שאפשר לעשות בנידון – עוד הצלחה של צוות "חי-פה":


כמובן שכל המעשים שתיארתי הנם בלתי חוקיים, אך אין ממש מי שמפקח. רק קומץ פקחים של המשרד להגנת הסביבה אמונים על הסוגיה, וברשויות המקומיות נהנים במקרים רבים לאפשר לאתרי הפסולת הבלתי חוקית לפעול, משיקולים שונים. לדוגמה, לעתים הרשויות המקומיות הן עצמן מזהמות ומשליכות פסולת באופן בלתי חוקי.

לסיכומו של עניין, המטרה של הפנייה שלי היא שנגיד לממשלת ישראל, לא פחות, שאנחנו אוהבים את הארץ שלנו יפה ונקייה. ושלצד חינוך לשמירת טבע, דרוש להגביר את הפיקוח. על המדינה לגייס אל שורותיה עוד פקחים רבים ולהחמיר את הענישה לעבריינים שיתפסו. ועל הרשויות המקומיות השונות להפסיק להיות אדישות או מכילות כלפי עבריינות בתחום, שלא לומר לעבור על החוק בעצמן.

יש מה לעשות.
ואנחנו מסוגלים להשיג את זה, כפי שנראה בתוצאות של הסיקור בנחל סעדיה בחודש הבא. בינתיים אתם מוזמנים לשתף את הסרטון שהעליתי מיער עופר, ולהצטרף לפעילויות הניקיון של החברה להגנת הטבע ואחרים ברחבי הארץ.

לא ניתן להגיב