תלמידי אורט מוסקבה בביקור בחטיבת הנעורים ליאו בבאק חיפה

ביקור משלחת תלמידים ממוסקבה בישראל תשע"ז במסגרת קשרי "ליאו באק"-"אורט מוסקבה"


חטיבת הנעורים "ליאו באק" מקיימת קשרי תאומות עם בית הספר "אורט מוסקבה" כחלק מתפיסה של סולידריות יהודית, זו השנה החמישית.

001_אורט_מוסקבה.jpgחורף-חם_Gif_150_700.gif

דני פסלר מנכל ליאו באק: "ליאו באק הצטרף לתכנית "בתי הספר התאומים" מתוך רצון לחנך לאורח חיים יהודי מתחדש ורלוונטי, לפתח אוריינות יהודית ולחזק את הקשר בין ישראל לתפוצות. ברוח זאת אנו שואפים להמשיך ולקיים קשרי שותפות בין שני בתי הספר, בין חטיבת הנעורים "ליאו באק" לבין ביה"ס "אורט מוסקבה", ולהדק את הקשר בין שתי הקהילות, אשר מבוסס על לימוד משותף ועל ביקורים הדדיים".

במסגרת התכנית, בשנת הלימודים הנוכחית תשע"ז, שני בתי הספר המשיכו להעמיק את קשריהם (זו השנה הרביעית שבה התלמידים נהנים מביקורי הגומלין), ועקב כך משלחת של ארבעה עשר תלמידים מ"אורט מוסקבה", שתי מורות מלוות ושני הורים הגיעו לישראל בימים אלו, למשך שמונה ימים. דורה זילברמן ומירי עגור- המורות המלוות מטעם מרכז חינוך "ליאו באק" את המשלחת בישראל ובמוסקבה, אחראיות על המשלחת ובנו את תכנית הביקור בארץ על רבדיה השונים. לצד ארבעה עשר תלמידים ממוסקבה, נבחרו ארבעה עשר תלמידים מישראל לקחת חלק בתכנית קשר זו. במסגרת הביקור כאן בארץ, התלמידים ממוסקבה התארחו במשפחות, יצרו קשרים האחד עם השני, סיירו במקומות שונים בארץ ישראל ובאתריה, טעמו מנופיה, חוו את התרבות הישראלית והעמיקו את השיח סביב נושא הזהות היהודית. במהלך שהייתם בארץ, התלמידים מישראל וממוסקבה כאחד נהנו מסיורים מלמדים, חווייתיים, ובעיקר משמעותיים (כגון: סיור בתל אביב, בזכרון יעקב, בירושלים, סיור לימודי באזור הכרמל). מספרת דורה המורה המלוה מחטיבת הנעורים ליאו באק: "התלמידים לקחו חלק בשעות הלימודים בקבלת שבת עם הכיתות התקשורתיות, וכן בשעות הערב, זמן בו היינו שותפים לקבלת שבת ב"אוהל אברהם", כאשר בסופה הייתה סעודה קהילתית משותפת. במוצאי שבת התכנסנו לטקס הבדלה ולמסיבת סיום בביתו של אחד מתלמידי המשלחת. זאת ועוד, במהלך הביקור התלמידים נכנסו לצפייה בשיעורים, הציגו בפני תלמידי משלחת "ליאו באק" מצגת אודות בית ספרם "אורט מוסקבה" והפעילויות המתנהלות בו.

לדברי התלמידים והצוות ממוסקבה, תכנית הביקור בישראל הינה עשירה מאוד ומגוונת והם נחשפו למקומות יפים בארץ ולאתריה השונים, העוסקים במורשת. התלמידים שיתפו כי הם שמחים על האפשרות להכיר, כי נוצרו ביניהם קשרים וכי חילופי משלחות הינו דבר הכרחי ביותר ליצירת קשרים ולהכרת התרבות של המקום. לטענת התלמידים ממוסקבה, האירוח בבתים היה כיד המלך, חוויתי ולא החסירו מהם דבר. המוסקבאים שיתפו שנוהגים לאכול פחות במוסקבה ושבארץ המגוון הוא עשיר והרבה דברים סובבים סביב אוכל. עוד אמרו שנוצרו קשרים בינם לבין התלמידים המארחים". שני הצדדים בירכו על היוזמה של חילופי משלחת וציינו כי היו רוצים לבוא לארץ פעם נוספת ואף להישאר כאן. לאורך השהות בארץ עלו סוגיות הקשורות ביהדות, בציונות ובחשיבות הקשר שהתהווה בין התלמידים ובין הצוות בשני בתי הספר. התלמידים שוחחו על נקודות הדמיון ועל נקודות השוני בין בתי הספר וראו כי יש הרבה מן המשותף, כגון: תרומה לקהילה, הדרכה ועוד. שני הצדדים הוקירו את המפגש ביניהם וציינו כי הייתה זו חוויה בלתי רגילה עבורם ומשמעותית מאוד וכי המשלחת חשובה מאוד. משלחת תלמידים מ"ליאו באק" עתידה לטוס למוסקבה לביקור גומלין במהלך חודש אפריל 2017 והתלמידים נרגשים ומצפים מאוד לנסיעה!

לא ניתן להגיב