"רעש המטוסים מעל מפרץ חיפה הפך בלתי נסבל"

מטוס קל ממריא - שדה התעופה של חיפה (צילום: ירון כרמי)

(חי פה) – "טיסות המטוסים הקלים מעל קריית חיים בחודשים האחרונים הפכו לבלתי נסבלים", כך אומר יו"ר סיעת הירוקים של חיפה, אביהו האן, בשאילתה שהגיש לראש העיר. בשאילתה דורש האן לדעת מדוע העירייה אינה מרשתת את אזור המפרץ בחיישני רעש שימדדו את עוצמות הרעש החריג, לדבריו, העולה מן המטוסים.


חבר המועצה אביהו האן שואל מדוע עיריית חיפה אינה מתקינה חיישנים מתקדמים למדידת רעש באזור קריית חיים ומפרץ חיפה. השאילתה תידון בישיבת המועצה בתחילת חודש פברואר. בשאילתה מבקש האן לדעת מדוע העירייה אינה מרשתת את אזור המפרץ בחיישני רעש כדי שימדדו את עוצמות הרעש החריג העולה מן המטוסים הרבים החגים באזור, ממריאים ונוחתים בנמל התעופה.

מטוס קל ממריא - שדה התעופה של חיפה (צילום: ירון כרמי)
מטוס קל ממריא – שדה התעופה של חיפה (צילום: ירון כרמי)

"בחודשים האחרונים הפכו טיסות מטוסים קלים מעל קריית חיים לבלתי נסבלים. רעש ההמראות והנחיתות עובר כל גבול ואין שום הליך שבודק, בוחן ופועל מול מטרדי רעש אלה. לא מתבצעת אכיפה נגד מטרדי הרעש האלה ובפועל אין כל מדידה שתאפשר לנקוט צעדים משפטיים ואכיפת תקנות וחוקי הרעש כנגד המטוסים. התושבים מרגישים חסרי אונים ומבקשים פתרון", כותב האן בשאילתה.

זאת ועוד, ראשת־העיר קליש מקדמת במרץ את העברת התעופה הכללית משדה התעופה הישן בהרצליה אל נמל התעופה של חיפה. בכך יתוגברו הטיסות בשמי מרחב חיפה במאות טיסות מטוסים קלים מדי יום ביומו והדבר יפגע עוד יותר באיכות חיי התושבים. "יש לפעול לביטול הגזירה הרעה הזו באופן מיידי. מדוע קליש מתעלמת מבעיה זו? מדוע העירייה אדישה למצוקת התושבים ומדוע העירייה אינה דורשת מן הממשלה לפעול למניעת העברת התעופה האזרחית מהרצליה וחיפה?" שואל האן.

אביהו האן (צילום: ירון כרמי)
אביהו האן (צילום: ירון כרמי)

בשיחה לחי פה הסביר האן:
"מדובר במטוסים קלים מסוג פייפר, שחלקם מיועד ללימוד טיסה וחלקם יעבור משדה התעופה בהרצליה לחיפה. המטוסים האלה מייצרים וייצרו עוד יותר רעש בלתי אפשרי מעל חיפה והקריות. כבר היום יש כמה עשרות מטוסים כאלה, לכן אנחנו צריכים לפעול על מנת לרשת את האזור בחיישנים שימדדו את הרעש כדי לייצר אכיפה מתאימה.

לגבי האפשרות של הרחבת שדה התעופה, כך שיהיה מיועד למטוסים גדולים וכבדים יותר (לאור כך שמשרד התחבורה שוקל להפוך את השדה התעופה בחיפה לשדה בינלאומי של אזור הצפון), אומר האן: "כרגע הדבר לא מתאפשר, אך כששדה התעופה יורחב ויבנה שדה חדש עם טיסות לאזור המזרח התיכון, אני מניח שהאמצעים למדידת רעשים שילוו את השדה ישולבו כחלק מהקמתו. אבל נכון לעכשיו, צריך לטפל במה שיש". הוא אומר.

"על כן דעתי היא שההחלטה של קליש להביא את שדה את התעופה מהרצליה לחיפה עם המטוסים הקלים היא החלטה שגויה שתייצר מציאות בלתי אפשרית. זה דבר שיש להיערך אליו. יש גם לקחת בחשבון ששדה תעופה עם המראות ונחיתות של מטוסים, יוסיפו זיהום אוויר לאזור חיפה, ואת זה כל מומחה יגיד. בנוסף לאוניות בנמל ולצד המפעלים המזהמים, החיים כאן יהפכו לבלתי נסבלים", מסכם האן.

19 תגובות
 1. לא משנה אמר/ה

  מצחיק,״חיפאים מפונקים״,סליחה אבל מה עם הפוסט טראומטיים?,מה עם אותם האנשים? גם הם ״מפונקים״?,מנסיון התמודדות אענה לך חד וחלק ,לא! זה לא עניין של פינוק,זה עניין הישרדותי יום יום ,זה לקום בבוקר לשמוע את זה,לנסות להמשיך בחיינו וללכת ללמוד וגם שם אי אפשר להתרכז כי כל מה שאתה חושב עליו זה על המלחמות הפנימיות שלך,וכשאתה חוזר הביתה ורוצה את הפינה השקטה שלך,גם זה נלקח ממך,אין לאן לברוח,ואין עם מי לדבר. אז זה לא ״מפונקים״, זה אזרחים שמנסים להמשיך לחיות כאילו כלום לא קרה,רק כשבפועל אי אפשר לחיות(והנורא מכל קרה), אי אפשר לרפות את הכאב,והמדינה חוגגת על הפצעים שלך בשביל להכניס עוד קצת כסף לכיס

 2. פרי אמר/ה

  כנראה שיש משהו עם המון המון כסף שממן את הקמפיין נגד נמל תעופה במפרץ כולם יודעים מי הגביר הזה.

 3. יערית אמר/ה

  שישאל את הממשלה למה לא מנקים את הסמים/ נרקומנים/ אלכוהוליסטים/ העיר והים בקריית חיים לפני זה?

 4. אביהו אמר/ה

  במקום להתעסק עם זמזום ה"פייפרים" הנמוך יחסית אני מציע שהמאכר הנכבד יתעסק עם הרעש של כל האופנועים ומכוניות האגזוזים הקצוצים בשישישבת. זה רעש הרבה יותר עוצמתי.

 5. שמואליק גלבהרט אמר/ה

  לא מתאים לאביהו ולירוקים להשלים עם אפשרות לשדה תעופה בינלאומי בחיפה, לאחר כל מה ששמענו שנינו בדיונים על הנושא. שינוי הגישה מפתיע ומחייב הסבר.

 6. אייל אמר/ה

  יהודית שדה תעופה עם מסלולים במפרץ חיפה לא ירעיש לאף אחד

 7. דן אמר/ה

  בית הספר של חלוץ נסגר המחניים. נקווה שיהיה יותר שקט שם

 8. דן אמר/ה

  מותר להגזים. במיוחד כשירוקים

 9. אז נסיעה של 50 דקות לנתב''ג מחריבה את איכות החיים שלך אמר/ה

  אבל לחיות על שדה תעופה לא?

  הגיון…צא וחפש אותו, מבטיח לך שהוא שם בחוץ.

 10. עוד משהו? אמר/ה

  תגור שבוע בשדה תעופה ותחזור אלינו עם רשמים,
  נשמח לשמוע מה אתה חש

 11. הנוסע המתמיד אמר/ה

  הלוואי והיה שדה פעיל יותר, כולל טיסות ליעדים קרובים כמו קפריסין יוון טורקיה וכד ולא לבזבז 4 שעות בשביל טיסה של 45 דקות. איכות חיים זה לא רק עוצמת רעש אלא גם זמן מבוזבז.

 12. גילי אמר/ה

  קוטרים. אנחנו גאים על יד בסיס חיל אוויר.שזה קצת יותר עומס רקיע מחיפה …sooo ??? אלה הבעיות שלכם ? שיפסיקו לטוס בין 2-4 שנ"צ לחיפאים המפונקים..

 13. לימבו אמר/ה

  גם את זה יעבירו לחו״ל

 14. דוד אמר/ה

  בית ספר לטיסה זה אומר כל שתי דקות המראה ונחיתה 24/7. ראו דוגמת קיבוץ מחניים שמפגינים בגלל אובדן אעכות חייהם.

 15. אריה בן ארי אמר/ה

  שלום
  אני מתגורר בקרית חיים ועם כל הכבוד לא ידוע לי על כל מה שנאמר בכתבה על ההפרעה לחיי תושבי קרית חיים

 16. יהודית חצרוני אמר/ה

  ויש הרוצים שדה תעופה בינלאומי במפרץ, כאילו אין לנו מספיק מטרדים.

 17. דני אמר/ה

  אביהו האן .צרה צרורה לתושבי חיפה..מיטרד ציבורי עם חשיבה שלילית ללא חזון ..נקווה שיעבור לגור בעיר אחרת..

 18. אבי כהן אמר/ה

  מצאתם עוד משהו לבכות עליו? ??‍♂️
  שום דבר לא מספק את החיפאים.
  עושים, לא טוב
  לא עושים, לא טוב
  למה עושים, למה לא עושים, למה ככה ולמה ככה.
  צודקים הקבלנים שטוענים שהחיפאים מכשילים הכל.
  עסקים בורחים מחיפה בגלל הבכיינים.

 19. רק פתרון אחד! אמר/ה

  שדה התעופה העתידי חייב להיות בייבוש מסלולי המראה ונחיתה בהמשך נמל המפרץ בתוך הים במפרץ חיפה. לא בשום מקום אחר.
  הם יקושרו במסלולי נסיעה לטרמינל ענק שייבנה בשטח מסלול שדה התעופה הקיים.
  זה הפתרון היחיד – תעופה קלה יש להעביר לראש פינה, מגידו, חדרה, לשדות אזרחיים קטנים

לא ניתן להגיב