לא יסלל כביש בנחל עובדיה

הצלחה להורים מקהילת “הורים מעורים”

לאחר שלוש שנים של מאבק עיקש ובלתי מתפשר, הצליחו חברי קהילת הורים מעורים, בשיתוף עם תושבי הרחובות הרדוף, מעלה נוף ומוצקין בטירת כרמל, למנוע את סלילתו של הכביש בנחל עובדיה. הועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז חיפה שאישרה בשבוע שעבר את תוכנית המתאר חפ/2000 אימצה את המלצת החוקר והסירה אחת ולתמיד את הכביש בנחל עובדיה מתוכניותיה.

על פי תוכנית המתאר חפ/2000 שהפקידה עיריית חיפה בוועדה המחוזית לתכנון ולבניה מחוז חיפה, תכננה חיפה לסלול כביש בן 4 נתיבים אשר יחבר בין השכונות החיפאיות אשר על רכס הכרמל לבין כביש החוף ויעבור דרך נחל עובדיה צפונית לטירת כרמל.

הורים מעורים, אשר הבינו לפני שלוש שנים את הנזק הרב שכביש זה יגרום לתושבי טירת כרמל ולטבע, הקימו ועד פעולה אשר ארגן את התושבים בשכונות הצפוניות, ובשיתוף עם תושבי השכונות בחיפה המתנגדים לכביש, החלו בפעולות מחאה כנגד התוכנית ובדרישה מראש עיריית טירת כרמל להתנגד לתוכנית. קהילת הורים מעורים החתימה מאות תושבים על התנגדויות לכביש המתוכנן ואף ייצגה את התושבים בפני החוקר שמונה על ידי הועדה לבחון את ההתנגדויות בפברואר 2015.

בחודש אוגוסט 2016 פרסם החוקר את מסקנותיו ב”דו”ח חוקר לתכנית המתאר חיפה – חפ/2000″ ובהם המלצה “לבטל את תוואי הכביש המוצע בנחל עובדיה ולהחליפו במערכת דרכים המכונה ‘סכמת המניפה’. הסדרת מערך התנועה הראשי ברכס הכרמל ומורדותיו על בסיס חלוקת נתיבי הירידה לכיוון החוף המערבי למספר שכונות, חלקם דרכים קיימות וחלקן חדשות”.

בהמשך הדוח מפרט החוקר את ההסבר להמלצתו תוך שהוא מצטט אחד לאחד את הנימוקים אותם ניסחו חברי קהילת הורים מעורים ועליהם החתימו את מאות התושבים.

“כביש נחל עובדיה יפגע באיכות החיים של תושבי טירת הכרמל, יגרום לזיהום אוויר, יגרום לרעש תמידי ובלתי נסבל, יביא לירידה בערך הדירות ברחובות ההרדוף, מעלה נוף ומוצקין, יפגע בנוף הכרמל בחי ובצומח המוגנים, יפגע באתרי עתיקות חשובים ובפרט במערת עובדיה. לכביש אין ערך תחבורתי רב לתושבי טירת הכרמל וחיפה ובפרט לאחר פתיחת מנהרות הכרמל. הכביש יעשה שימוש בשטח המוניציפאלי של טירת כרמל. הכביש יהווה סכנה בטיחותית לילדי השכונות בטירת הכרמל. יש להוריד את הסימון לכביש נחל עובדיה.”
בשבוע שעבר אישרה הועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז חיפה את תוכנית המתאר חפ/2000 תוך שהיא מאמצת את המלצת החוקר ומסירה אחת ולתמיד את הכביש בנחל עובדיה מתוכניותיה.

איל_לרנר.jpgחבר בקהילת הורים מעורים, אייל לרנר, מסר לחי פה: “מדהים לגלות כמה כוח יש לתושבים כאשר הם מאוגדים ופועלים יחד להשגת מטרות משותפות. מסתבר כי מעט תושבים יכולים לבטל אוטוסטראדה גם אם תוכננה על ידי עיריית חיפה וגם אם עיריית טירת כרמל הייתה אדישה לרצון תושביה ולא התנגדה לה”.
הגיבו כאן לכתבה