אושרה תוכנית המתאר לעיר חיפה – חפ/2000

הועדה המחוזית לתכנון ובנייה אישרה תכנית מתאר חדשה לעיר חיפה, 82 שנה לאחר תוכנית המתאר הראשונית של העיר. התכנית החדשה ידועה גם בשם הקוד שלה – "חפ/2000"

יהב_משלב_וחדווה_אלמוג.jpg

יהב, משלב ואלמוג
82 שנה לאחר אישור תכנית המתאר הראשונית של חיפה, רשם השבוע הממונה על מחוז חיפה במשרד בפנים, יוסף משלב, רגע היסטורי כאשר חתם על אישור תכנית מתאר חדשה של חיפה ח"פ 2000.

עקרי התכנית:


מכלי הדלק שליד קריית חיים יפונו ובמקומם תוקם שכונת מגורים.
"חזית ים עירונית" שתהפוך את מתחם הנמל המערבי לנמל נוסעים בלבד ושטחי הנמל האחרים יהפכו למתחם עירוני תוסס של מגורים מסחר, מסעדות ובתי קפה ואטרקציות תיירותיות, כל זאת תוך פתיחת צירי העיר וחיבורה של המושבה הגרמנית אל קו המים.
השינוי הדרמטי ביותר יהיה במפרץ חיפה: לצד חידוש מתחמי תעסוקה קיימים של פעילות מסחרית ומלאכה זעירה, תשולב תעשייה מתקדמת עתירת ידע ויוקמו 2 מתחמי הייטק חדישים.
בנוסף, מוקצים שטחים נרחבים לפעילות פנאי ונופש. כך למשל, מתוכננת הקמת פארק מטרופוליני ופארק מורד הקישון לאורך גדות הקישון עד למעגנה ובו שבילי הליכה ומסלולי אופניים. הפארק יכלול, בין היתר, שטחים לפנאי, גנים ציבוריים, חורשות ושדרות, מתקנים לתפעול והשכרת סירות. בתחום הפארק יסומן אתר לשייט וספורט ימי.
מתחם העיר התחתית חוזר לתפקידו המקורי כליבה של העיר המשתרע מצומת הצ'ק פוסט ועד לבת גלים.
שכונת הדר הכרמל הוותיקה תזכה בשנים הבאות לתנופת התחדשות כחלק מהדגש שנותנת התכנית להתחדשות עירונית.

ע"פ יעדי התכנית, הצפי הוא כי מספר התושבים בעיר יגדל לכ – 330 אלף איש עד לשנת 2025. בהתאם לכך, נבנות בימים אלה שכונות מגורים חדשות (רמת חביב, רמת גוראל, אל רום, ורדיה והמבואות הדרומיים). בנייתן של שכונות חדשות יחלו בעתיד הקרוב ברמת זמר, מורדות לינקולן ועל שטחי מחנות צה"ל שיפונו (מש"א, בה"ד חיל הים, והמחנות הדרומיים).

בעירייה מציינים, כי תכנית המתאר החדשה מסדירה את הבסיס התכנוני של העיר ומתארת את עתידה התכנוני המרחבי של חיפה, וכי במהלך תקופה זו צפויה העיר לעבור הליך פיתוח מואץ ושינויים מהותיים שישדרגו את איכות חייהם של תושבי העיר.

גיבוש התכנית כלל את אחד התהליכים העמוקים והמורכבים לשיתוף ציבור שנעשו עד כה בישראל. העירייה פנתה לתושבים ובעלי עסקים באמצעות גלויות בדיוור ישיר, כלי התקשורת והמדיה הדיגיטלית במטרה לאפשר לכל תושב, אפשרות לקחת חלק פעיל בעיצוב עתידה של העיר וקביעת פניה לשנים הבאות. באגרות פורטו קווי היסוד של התכנית בתחומי כלכלה, תעסוקה, בנייה ואיכות סביבה, חינוך, תרבות, רווחה ואיכות חיים. האיגרת כללה גם שאלה פתוחה בדבר נושאים שלדעת התושבים יש לכלול בקווי היסוד של התכנית. אלפי תושבים נענו ותיעדפו באופן מובהק את הנושא הסביבתי. התכנית משקפת את שאיפת התושבים בהתייחסות לאזורים שונים בעיר כאשר השינוי הדרמטי ביותר יהיה במפרץ חיפה שיהפוך לחצר הקדמית של העיר עם מרכז תוסס וחדשני לפעילות תיירותית, פנאי ונופש, מסחר ופיתוח מואץ.

לצד זה, ישנה בתכנית הסדרה מפורטת לטיפול יסודי בחומרים מסוכנים, פיתוח חזית ים עירונית והמפרץ כמרכז מטרופולין לצפון, שיקום רובעים והתחדשות עירונית, תכניות שימור, פיתוח פארקים, טיפול בשטחים פתוחים וכן שיקום וטיפוח ואדיות.

ראש העירייה יונה יהב: " לראשונה מוסדר נושא התשתיות ואיכות הסביבה בתוכנית כוללנית – הקובעת. ינקטו כל האמצעים למניעת מפגעים סביבתיים באופן שאזור המפרץ והעיר חיפה כולה יהפכו נטולי מפגעי זיהום אוויר והסביבה. התכנית מבטיחה פיתוח שטחים ירוקים לרבות הקמת פארק הקישון ושמירה על הוואדיות ומעודדת התחדשות עירונית בכל רחבי העיר"

לא ניתן להגיב